Zálohování na Ulož.to a autorská práva

kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Zálohování na Ulož.to a autorská práva
« kdy: 03. 02. 2013, 19:44:37 »
Dobrý den,

tak zhruba vím jak je to s autorskými právy, ale toto jsem nikde nenašel a rád bych slyšel váš názor. Mám velmi starý disk v pc, již několikrát selhal a rád bych data z něj (především koupené hry) někam zálohoval. Napadl mě právě server Ulož.to, kam toho mohu nahrát kolik chci a pak to zase stáhnout.

Zajímalo by mě jestli mohu být potrestán, když na server Ulož.to nahraji soubory, za které se platí, zahesluji je ve WinRaru a v nabídce Ulož.to, zakáži zobrazení ve vyhledávání a do popisu napíši, že nenesu odpovědnost za stažení a rozšifrování souboru a že toto slouží jako záloha.

Děkuji za odpovědi.


Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Zálohování na Ulož.to a autorská práva
« Odpověď #1 kdy: 03. 02. 2013, 19:55:40 »
Dobrý den,

tak zhruba vím jak je to s autorskými právy, ale toto jsem nikde nenašel a rád bych slyšel váš názor. Mám velmi starý disk v pc, již několikrát selhal a rád bych data z něj (především koupené hry) někam zálohoval. Napadl mě právě server Ulož.to, kam toho mohu nahrát kolik chci a pak to zase stáhnout.

Zajímalo by mě jestli mohu být potrestán, když na server Ulož.to nahraji soubory, za které se platí, zahesluji je ve WinRaru a v nabídce Ulož.to, zakáži zobrazení ve vyhledávání a do popisu napíši, že nenesu odpovědnost za stažení a rozšifrování souboru a že toto slouží jako záloha.

Děkuji za odpovědi.

Čistě teoreticky byz za to neměl být trestám, protože nic nešíříš. Trestán by měl být ten, kdo to bude šířit a zároveň prolomí ochranu. Ovšem věci nejsou jen černobílé a ještě k tomu žijeme v Čechách, kde si nikdo nemůže být jistý ničím.

bimbo

Re:Zálohování na Ulož.to a autorská práva
« Odpověď #2 kdy: 03. 02. 2013, 19:58:05 »
fakt na uloz to ked je k dispozicii mega? kde ak nedas nikomu kluc nemusis riesit ziadne autorske prava ani nic...

Rax

Re:Zálohování na Ulož.to a autorská práva
« Odpověď #3 kdy: 03. 02. 2013, 19:58:20 »
Když se provalí URL a heslo, potenciálně máš problém. Existuje tisíc vhodnějších míst kde uložit data, jedno z mnoha dropbox.com

Pro tebe je ale nejvýhodnější nákup USB 3.0 externího HDD.

kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zálohování na Ulož.to a autorská práva
« Odpověď #4 kdy: 03. 02. 2013, 21:01:38 »
Děkuji všem za odpovědi,

Rax:
Děkuji za tip, určitě to zkusím.

Bimbo:
Rovněž díky a vyzkouším to.

Pavel 'TIGER' Růžička:
S těmi Čechy jste to trefil   :D, děkuji za odpověď.



Natix

Re:Zálohování na Ulož.to a autorská práva
« Odpověď #5 kdy: 03. 02. 2013, 22:11:49 »
Pokud ty soubory nebudou veřejně vyhledatelné a odkazy na ně nebudeš šířit, tak nebude způsob, jak by se o nich někdo dozvěděl. A kde není žalobce, není ani soudce.

Nicméně souhlasím, že jsou lepší způsoby zálohy:
- Google Drive nebo Dropbox sou sice datově omezené, ale nehrozí, že ti soubory smažou po měsíci od posledního stáhnutí
- pokud je toho hodně, tak asi bude lepší nápad (a nejenom kvůli tomuhle) si opravdu koupit nový disk
- ještě mě napadá záloha na DVD, ale to už je trochu pravěk :)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zálohování na Ulož.to a autorská práva
« Odpověď #6 kdy: 03. 02. 2013, 22:22:58 »
Kdyz se provali URL, tak mu to muze byt uplne putna, pokud nazev bude naprosto nic nerikajici nesmysl. A heslo se provalit nesmi a musi byt tak dlouhe, aby se nedalo cracknout ani za sto let.

adam

Re:Zálohování na Ulož.to a autorská práva
« Odpověď #7 kdy: 03. 02. 2013, 22:59:46 »
Já osobně bych viděl slabé místo v tom WinRARu. Ale s TrueCryptem by si asi neporadil nikdo - když se neprovalí heslo (a pod...). Pak bych se spíš bál to heslo zapomenout.
Pak by při vhodném (nic nenapovídajícím) jménu souboru a neveřejném linku opravdu neměl být problém ani s právníky.
Ale, jak psali i jiní, uloz.to asi není ta nejlepší volba. Ostatně: když zálohovat, tak na více služeb vedle sebe.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zálohování na Ulož.to a autorská práva
« Odpověď #8 kdy: 04. 02. 2013, 00:04:13 »
Pokud WinRAR nema ejakou slabinu a umoznuje zadat heslo treba i 1000 znaku, tak by se dalo rici, ze je to skoro jako GPG se slabsim klicem, ktery nemate k dispozici. To by se crackovalo dost blbe a nikdo na to nevyhradi zdroje kvuli nejakym souborum na uloz.to.

pepak

Re:Zálohování na Ulož.to a autorská práva
« Odpověď #9 kdy: 04. 02. 2013, 07:02:20 »
Zajímalo by mě jestli mohu být potrestán, když na server Ulož.to nahraji soubory, za které se platí, zahesluji je ve WinRaru a v nabídce Ulož.to, zakáži zobrazení ve vyhledávání a do popisu napíši, že nenesu odpovědnost za stažení a rozšifrování souboru a že toto slouží jako záloha.
Zaheslovaný WinRar ano, zákaz vyhledávání ano. Popis souboru je složitější - kdybych byl tvůj soudce já, tak na mě by to působilo jako jasný alibismus, že jsi dal něco k šíření a použil tuhle formulku, aby ses vyhnul případnému trestu (asi jako když zaparkuješ na zákazu zastavení a nahodíš blikačky, aby to vypadalo, jako že jsi zastavil nedobrovolně). Když už tam něco chceš dávat, tak ve formě příkazu: "Nestahujte, soukromá data, od kterých stejně nemáte k dispozici heslo". Nebo tam nepiš nic.

Pokud WinRAR nema ejakou slabinu a umoznuje zadat heslo treba i 1000 znaku, tak by se dalo rici, ze je to skoro jako GPG se slabsim klicem
Proč "se slabším klíčem"? WinRAR používá AES s 256bitovým klíčem, tam už nemá smysl uvažovat o síle toho klíče, ale jen o síle algoritmu. A AES zatím drží.

pepak

Re:Zálohování na Ulož.to a autorská práva
« Odpověď #10 kdy: 04. 02. 2013, 07:04:58 »
WinRAR používá AES s 256bitovým klíčem
Aha, 128bitovým. Ale i to je stále neprolomitelné, aspoň do doby, kdy začnou reálně fungovat kvantové počítače.

OMG

Re:Zálohování na Ulož.to a autorská práva
« Odpověď #11 kdy: 04. 02. 2013, 08:26:16 »
fakt na uloz to ked je k dispozicii mega? kde ak nedas nikomu kluc nemusis riesit ziadne autorske prava ani nic...

Mega je nastaveno tak, aby autorská práva nemusel řešit provozovatel - aby se jim nestalo, to co posledně.
- Je otázka, jak to bude fungovat z pohledu provozovatele. Vlády a jejich represivní aparáty mohou mít "jiný právní názor".
- Je otázka, jak to bude fungovat z pohledu uploadera. Nicméně pokud nikomu nedáš klíč (na mega) nebo pokud to nenahraješ tak, aby to lidé mohli nacházet a stahovat, tak by se ti nemělo stát nic. Píši nemělo, protože bys nebyl první ani poslední nevinný odsouzený.

aaa158

  • ***
  • 239
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zálohování na Ulož.to a autorská práva
« Odpověď #12 kdy: 04. 02. 2013, 10:15:59 »
WinRAR používá AES s 256bitovým klíčem
Aha, 128bitovým. Ale i to je stále neprolomitelné, aspoň do doby, kdy začnou reálně fungovat kvantové počítače.

Slusne heslo ;-)
Kód: [Vybrat]
cd Desktop/Documents/Images/wallpapers; base64 < tiger_water_spray.jpg | head | tr '\n' ' '
Kód: [Vybrat]
/9j/4QAYRXhpZgAASUkqAAgAAAAAAAAAAAAAAP/sABFEdWNreQABAAQAAABkAAD/4QUSaHR0cDov L25zLmFkb2JlLmNvbS94YXAvMS4wLwA8P3hwYWNrZXQgYmVnaW49Iu+7vyIgaWQ9Ilc1TTBNcENl aGlIenJlU3pOVGN6a2M5ZCI/PiA8eDp4bXBtZXRhIHhtbG5zOng9ImFkb2JlOm5zOm1ldGEvIiB4 OnhtcHRrPSJBZG9iZSBYTVAgQ29yZSA1LjAtYzA2MCA2MS4xMzQ3NzcsIDIwMTAvMDIvMTItMTc6 MzI6MDAgICAgICAgICI+IDxyZGY6UkRGIHhtbG5zOnJkZj0iaHR0cDovL3d3dy53My5vcmcvMTk5 OS8wMi8yMi1yZGYtc3ludGF4LW5zIyI+IDxyZGY6RGVzY3JpcHRpb24gcmRmOmFib3V0PSIiIHht bG5zOnhtcFJpZ2h0cz0iaHR0cDovL25zLmFkb2JlLmNvbS94YXAvMS4wL3JpZ2h0cy8iIHhtbG5z OnhtcE1NPSJodHRwOi8vbnMuYWRvYmUuY29tL3hhcC8xLjAvbW0vIiB4bWxuczpzdFJlZj0iaHR0 cDovL25zLmFkb2JlLmNvbS94YXAvMS4wL3NUeXBlL1Jlc291cmNlUmVmIyIgeG1sbnM6eG1wPSJo dHRwOi8vbnMuYWRvYmUuY29tL3hhcC8xLjAvIiB4bWxuczpkYz0iaHR0cDovL3B1cmwub3JnL2Rj
Akrat treba pamatat ktory z tych stoviek obrazkov som pouzil ako heslo (a nezmazat!)  :-(

kdosi4

  • ***
  • 136
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zálohování na Ulož.to a autorská práva
« Odpověď #13 kdy: 04. 02. 2013, 16:56:16 »
Dobrý den,

děkuji všem za odpovědi.

Natix:
Co se týče Google Drive a Dropboxu (který jsem na Raxův tip zkusil) tam mi vadí, že jsou datově omezené, jinak externí disk mám, 1TB USB 3.0, ale zbývá mu asi 35 GB místa, čili tam bych toho moc nezazálohoval :) a verze DVD je sice dobrá, ale DVD jsou poměrně malá úložiště. Jinak děkuji za odpověď.

JardaP:
S tím "nic neříkajícím nesmyslem" souhlasím, ostatně tak jsem to chtěl udělat a co se hesla týče, tak mám vymyšlené dlouhé heslo obsahující písmena, číslice a speciální znaky, které bych použil.

Adam, JardaP2, pepak, pepak2:
To s heslem a šifrou hesla je dobrý, postřeh, nicméně myslím, že bude stačit dlouhé heslo ve WinRaru, popř. bych to zamknul 256-bitovou šifrou v Lockdiru.
-pepak: Tahle možnost ohledně popisu suboru mě nenapadla, děkuji za ni a použiji ji :)

Petr_Svetr

Re:Zálohování na Ulož.to a autorská práva
« Odpověď #14 kdy: 04. 02. 2013, 18:19:47 »
Zalohovanim do cloudu jsem se taky zabyval a mam nekolik postrehu:
1) U sluzeb zadarmo neni garantovani vubec nic, vzhledem k tomu, ze zalohy budes muset delit na vic casti, existuje nemale riziko, ze v pripade nebudes schopen bud docasne, nebo vubec cast archivu stahnout, az to budes nejvic potrebovat. Je potreba dopredu vyzkouset i tuhle alterntivu. V lepsim pripade prijdes jenom o cast zalohovanych dat, v horsim nebudes schopen z toho dostat vubec nic. Pokud se bavime o zalohach, tak free sluzby padaji, protoze zaloha, na kterou neni spoleh na 99,9%, je na exkrement.
2) Potom tu mame placene sluzby, jako CrashPlan a podobne, kde uz jista garance je a taky nesrovnatelne vetsi pravdepodobnost, ze data stahnete, az bude potreba. Logicky ale zadna ze sluzeb nemuze financne konkurovat externimu USB disku, protoze oni musi ten disk koupit taky, k tomu platit konektivitu, infrastrukturu, lidi, firmu... Tohle tedy taky moc nedava smysl. Snad jedine firmy, pro ktery to neni main business, disky stejne musi mit a konektivitu musi platit - Microsoft a Google. U obou se da priplatit za vetsi prostor, ale i kdyz je to nejlevnejsi varianta, na externi disk to stejne nema.
3) Online zalohy maji jednu vyhodu, ale taky spoustu nevyhod. Vyhoda je, ze se k datum dostanes, at se stane cokoliv, zapalis barak, nejaka velka zivelna katastrofa atd. Dostanes se k nim odkudkoliv, coz se muze hodit - v tom pripade ale musis byt schopen obnovit soubory jednotlive, stahovat kompletni archiv nebude moc uzitecne. S WinRarem tedy opravdu ne. Dalsi nevyhoda plyne ze samotneho cloudu - nejdriv tam ty zalohy budes muset nahrat. Pokud jde o desitky GB, tak to zvladnes na lepsi WiFi, ale stovky GB, nebo Tera pres normalni site realne nepreneses a jestli nesedis cirou nahodou nekde na paterni siti, tak na online zalohy rovnou padaji.
4) Poznamka k tem skvelym heslum o delce 128 znaku - az to jednou za par let budes potrebovat vybalit, tak si na to heslo urcite vzpomenes. Vrele bych spis doporucoval nejaky klasicky heslo a naopak do archivu pridat soubor, ktery se bude jmenovat tak, aby vam heslo napovedel. Vlastni zkusenost...