Mám si koupit SSD disk?

Re: Mám si koupit SSD disk?
« Odpověď #15 kdy: 03. 08. 2010, 16:58:34 »
Ja bych si urcite pockal. Vykonnost disku jednotlivych vyrobcu je zatim hodne rozdilna coz svedci i o nedospelosti celeho reseni. Stale se experimentuje a jeste nejakou dobu bude. Navic ceny pujdou jeste hodne dolu.
Kdyby všichni čekali na nejvýkonnější a nejlevnější hw, tak by se nikdo nikdy nedočkal... ;-). Technika jde rychlostí blesku kupředu...
Registred Linux user: #511532 :) Arch Linux + XFCE
stopsoftwarepatents.eu


Charlie

Re: Mám si koupit SSD disk?
« Odpověď #16 kdy: 30. 10. 2010, 20:26:48 »
SSD disk další kachna /marketingový podraz /-není takový jak o něm píší .Naštěstí jsem investoval do 30 a celkem levně -výsledek 0 pouze čtení v Exelu /přepočty a načtení systému o něco rychlejší .Takže lépe dát rychlejší procesor a tyto "vymoženosti nebrat ".Jsem opravdu asi nejvíc zklamán co jsem kdy pořídil -nehledě ,že jsem s tím spíš počítal a budu jej osazovat do notebooku pokud to půjde .Počkejte pokud můžete a kupte si něco užitečnějšího pro váš Pc .

ondra.novacisko.cz

Re: Mám si koupit SSD disk?
« Odpověď #17 kdy: 30. 10. 2010, 22:34:12 »
Určitě koupit, ale s funkcí TRIM. Koupil jsem SSD Kingston V+ 128gb do Latitude D830 jako upgrade po 3 letech a je to opravdu ohromující rozdil.
Pro Linux je nutne mit filesystem s podporou funkce TRIM, jinak klesa rychlost cteni ( overil jsem to s ext3 a reiserfs3)

S tím TRIMem bych to neviděl až tak žhavé. Nevím, na čem jste to ověřoval. Já mam disk bez TRIMu na NTFS a taky žádný vykonnostní problémy s tím nemám. Zvlášť se čtením, tam by snad vůbec žádný efekt TRIM neměl přinášet. I když, kdo ví, jak je konstruován řadič toho disku. Každý typ je originál, takže někde ten TRIM může mít vliv i na čtení.

TRIM pomáhá při zápisech a mazání. Bloky označené za prázdné může řadič mazat v době nečinnosti disku. Bez TRIMU ale k wearlevelingu také dochází, disky bývají většinou něco větší, než bývá jmenovitá kapacita a ty bloky navíc právě pomáhají wearlevelingu. Bloky se točí vždy při přepisu a záleží pouze na tom, jak pestré zápisy jsou. Pokud se při zápisech postupně proženou všechny bloky na disku, bude wearleveling nejúčinnější.

TRIM pomůže rychlejším zápisům, protože se bude zapisovat do "predsmazaných" bloků (nemusí se mazat) a zlepšuje wearleveling, protože si řadič může vybírat nejméně používané bloky i z bloků, které filesystem považuje za prázdné. Ale i bez něho by ten disk neměl ztrácet časem na kvalitě a rychlosti. Jak píšu výše, může to být jiný problém, který s TRIMem nesouvisí.

TkTz

Re: Mám si koupit SSD disk?
« Odpověď #18 kdy: 31. 10. 2010, 01:04:24 »
Nevím , proč se  to pořád diskutuje. Já jsem šťastným uživatelem (cca 6 měsíců) SSD kingstone V+ 128 Gb a nemůžu si na nic stěžovat ... naprostý rozdíl oproti standartním harddiskům, výkon nepředstavitelně vzrostl a to i přesto, že mam celkem výkonný NB. Já rozhodně doporučuji koupi, třeba mnou, výše zmiňovaného disku.

eL

Re: Mám si koupit SSD disk?
« Odpověď #19 kdy: 01. 11. 2010, 09:21:06 »
Ma to sva uskali. Pouzivam uz neco pres rok SSD (OCZ Vertex 64) na system a k tomu velkej disk s plotnama na velka data a taky docasna data.
 To proto, ze SSD trpi vnitrni fragmentaci, takze pravidelne mazani a znovu zapisy dat mu ubiraji na vykonu a take na zivotnosti. Je proto dobre to koncipovat tak, aby data na tomhle disku byla co nejvic pro cteni (takze /tmp e-e-e  ;D ).
 Rozdil ve vykonu je diametralni. Kdyz jsem to mel novy, tak do toho dne mi firefox buhviproc nabihal zhruba 5s. Po presunu to bylo za min jak sekundu, klik a blik... No to bylo radosti tehda..
  Po vice nez roce aktivniho kazdodenniho pouzivani nepozoruju nejake poklesy vykonu. Akorat kapacita neni buhvico, vetsi ssd uz sice jsou ale za dost penez. Uz aby se ten vyvoj zaplatil..


ondra.novacisko.cz

Re: Mám si koupit SSD disk?
« Odpověď #20 kdy: 01. 11. 2010, 09:53:44 »
Ma to sva uskali. Pouzivam uz neco pres rok SSD (OCZ Vertex 64) na system a k tomu velkej disk s plotnama na velka data a taky docasna data.
 To proto, ze SSD trpi vnitrni fragmentaci, takze pravidelne mazani a znovu zapisy dat mu ubiraji na vykonu a take na zivotnosti.

A jak si představuje, že se ta vnitřní fragmentace projevuje na výkonu? Buď ten disk má dobrý řadič, pak by se projevovat neměla, nebo má levný řadič, pak se projevovat bude. Já tedy nevím, ale pokud bych měl navrhovat řadič takového disku, tak tam naperu tabulku relokací, což je pole o velikosti přesně počtu bloků a na každé pozici je index vnitřního bloku. A adresace každého bloku má konstantní složitost bez ohledu na fragmentaci.

Jo, pokud tam někdo šetří a místo tabulky tam má nějaké pole, kde se to hledá se složitostí N, pak chápu, že se to může projevit na výkonu.

Spíš než na vnitřní fragmentaci bych to viděl na nekvalitě média, kdy zápisové chyby řeší řadič transparentně třeba opakovaným čtením a hádáním obsahu. U MLC se zapisují čtyři úrovně. Čtení probíhá tedy až 4x oproti SLC. Pokud je blok nekvalitní a vykazuje v některých bitech nestabilitu, pak se podle mne bude číst víckrát, třeba desetkrat, stokrát, a statisticky se vyhodnotí obsah.

Opět je to otázka ceny.


ondra.novacisko.cz

Re: Mám si koupit SSD disk?
« Odpověď #22 kdy: 02. 11. 2010, 07:03:10 »
Jednak se tu resil vykon pri cteni, ktery taky muze klesat, ale rozhodne to neni vnitrni fragmentaci, protoze ta ma slozitost konstantni, ale rekl bych, ze to vyplyva z principu cteni zejmena z bunek, ktere byly hodnekrat smazany.

Pak me fascinuje, jak vsichni zerete ten krcmaruv nesmysl pri opevovani TRIMu. Pri vyhodnocovani vykonu SSD disku pro zapis se musi vzdy brat v uvahu rychlost prepisu, ktery je nejpomalejsi. Pokud se pri zapisu objevi prazdna bunka, je to sice bonus, ale nemelo by to pri testech vykonu hrat roli. A to nektere disky bez trimu jsou prodavany uz s plne obsazenymi uzivatlskymi daty (same 0), protoze zejmena klicenky USB jsou naformatovane.

Takze novy disk muze byt chvilku extreme rychly pro zapis, ale to ocenite asi tak privnich par hodin, podle toho, kolik toho tam nainstalujete. pak se zapisova rychlost ustali na standartnim prumeru danem nutnosti prepisovat. Mnohem vyrazneji nez TRIM pomaha obrovska zapisova cache operacniho systemu a vyssi priorita pro cteci operace aby se zapisy co mozna nejvic vyrizivali v pozadi.