Slax z USB nebootuje

pepa

Slax z USB nebootuje
« kdy: 30. 01. 2013, 23:48:06 »
Ahoj, Chtěl jsem vyzkoušet Linux a zvolil jsem instalaci z USB flashdisku 1G, ale ta se nezdařila (googlil jsem, ale superuserovský popisy dění v linuxu jsou pro windowsáka nesrozumitelný).

Stáhl jsem Slax 7.0.5 32bit rozbalil na naformátovanou flashku z winXP na fat32 spustil bootinst.bat a zastrčil do druhého počítače který nemá instalovaný žádný systém, jen je tam prázdný low levelem formátovaný disk 40GB. Je to starý počítač s deskou Asus P4R800-VM s integrovanou grafikou ATI 9100, CPU celeron 2GHz, RAM 1,2GB. Nastavil jsem boot z USB a nechal co to udělá, ale skončilo to pouze na grafickém zobrazení přihlašovacího dialogu s nadpisem WELCOME TO LINUX AT SLAX username jsem dal root a password toor odklikl a za pár vteřin se načetla ta samá přihlašovací obrazovka a tak pořád dokola.

V příkazovém řádku se nevyznám, takže s tím nepohnu. Jsem pouze XPčkář. Zkusil jsem ještě v to samé na PC kde jsem linux nahrál na flashku, ale to jsem se dostal pouze na hlášku asi od biosu Error: no configuration file found ..... no default or UI configuration   BOOT:  tady za boot: se dá psát, ale nevim co jestli to má být taky příkazový řádek linuxu nevim. Jsem zhýčkaný z XP, že když je instaluju, tak naběhnou pokaždý a doinstaluju jen ovladače a hotovo, ale tady neznám příkazy a na googlu jsem vyčet pro mě nesrozumitelný návody, který nefungovaly jako startx, gui 1024x768, guifast, guisafe. gui nereagovalo a startx mě zase vrátilo na neodbytný grafický přihlášení.

Tak prosím o smysluplný postup, jak se ve slaxu dá normálně spustit pracovní prostředí.  Díky
« Poslední změna: 31. 01. 2013, 08:21:00 od Petr Krčmář »


Re:Slax
« Odpověď #1 kdy: 31. 01. 2013, 00:00:31 »
Slax je v prvom rade liveCD distribúcia. Ak chceš niečo inštalovať, skús niečo iné. Na ten PC by sa mohlo hodiť (tu ti niekto niečo odporučí).

pepa

Re:Slax
« Odpověď #2 kdy: 31. 01. 2013, 07:45:06 »
To já jsem trochu tvrdohlavej, když se nabízí USB verze, tak by měla fungovat stejně jako CD live nebo neznám důvod proč by neměla, tak to chci lámat přes koleno a ne zvolit jednodušší řešení. Pan Matějíček nikde nepíše, že USB verze je nefunkční:). Jen to bude chtít malinko upravit, ale říkám, že jsem windowsák, takže co kde upravit nemám nejmenší tušení, ale díky za reakci.

Amaron

Re:Slax
« Odpověď #3 kdy: 31. 01. 2013, 08:44:02 »
Ahoj Pepo.
Verze pro CD a pro USB se od sebe liší ven zavaděčem. Ten máš v pořádku, protože jinak by nenajel ani textový režim. Problém bude s ovladačem grafiky, líp poradit neumím.

pepa

Re:Slax z USB nebootuje
« Odpověď #4 kdy: 31. 01. 2013, 10:50:59 »
Díky za odpověď. Jen taková drobnost mě zajímá, protože linux prý si každý může upravit na míru, tak jak si můžu ten ovladač grafiky nakonfigurovat, aby slax najel:)? Nějaký dobrý odkaz pro detailní návod modifikace steb by step?


ET

Re:Slax z USB nebootuje
« Odpověď #5 kdy: 31. 01. 2013, 12:50:45 »
tak jak si můžu ten ovladač grafiky nakonfigurovat, aby slax najel - pokud ses dostal k prihlasovaci obrazovce a nepusti te to pres ni, tak neni problem v gr. ovladaci. me to chovani spis pripomina ze doslo misto na "disku" [i kdyz s 1.2G by nemel byt problem]. a jinak jak doporucujue SH, chtelo by to zkusit spis nejaky to "ne-live" distro....

Fantomas

Re:Slax z USB nebootuje
« Odpověď #6 kdy: 31. 01. 2013, 13:25:45 »
Muzes zkusit celkem univerzalni nastroj na prevedeni live distra na flashku, pro windows si stahni jednoduchou aplikaci unetbootin http://unetbootin.sourceforge.net/ , nahore na strane mas odkaz na windows verzi. Stahni spust, je to klikacka, nebudes vybirat distribuci, ale diskimage, naklikas si svoje slax iso, pak zvolis pripojenou flash (predem naformatovanou na fat32) a das ok, vse se si nainstaluje samo, po restartu das bootovani z usb-hdd a je to. Tohle mam vyzkousene na debianu, ubuntu, slax 6.x.x, nevim jestli bude fungovat slax 7, ale zkouska stoji zato. Pokud to pojede, melo by defaultne najet do grafickeho kde prostredi.

Re:Slax z USB nebootuje
« Odpověď #7 kdy: 31. 01. 2013, 13:30:37 »
Unetbootin nema smysl, zadnou pridanou hodnotu neposkytne. To je krok zpatky.

Slax ma nabehnout do grafickeho rezimu sam, pokud to neprobehlo tak se nepovedla autodetekce. Muzes zkusit se nalogovat a laborovat rucne, ale na to jak propracovanou ma Slax tu autodetekci, je spis sance ze tvoje grafika vubec nejde, nebo potrebuje nejaky firmware nebo nevim.

Pokud Slax najede do prihlasovaci obrazovky, ale po zadani loginu a hesla se zas vrati na tu samou prihlasovaci obrazovku, znamena to ze pises spatny login nebo heslo.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Slax z USB nebootuje
« Odpověď #8 kdy: 31. 01. 2013, 14:06:58 »
Omlouvám se za offtopic, ale chci využít Tomášovo přítomnosti :-)

Tomáši, mám SLAX 32 i 64 bitů na jednom oddílu na jedné flashce. 32bit je v adresáři /slax/ a 64bit je v /slax64/

Po nabootování 32bit jede vše jak má. Po nabootování 64bit nemam českou klávesnici, framebuffer jede v 640*480 a po spuštění Xek mi nejede klávesnice ani myš.

Není problém například v tom, že si systém tahá 32bitové věci ze složky /slax/ namíst těch ze složky /slax64/ ? Za radu budu velmi rád.

(boot probíhá přes GRUB, ve kterém mám dvě cesty ke dvěma různým jádrům/initramfs)

pepa

Re:Slax z USB nebootuje
« Odpověď #9 kdy: 31. 01. 2013, 14:59:38 »
tak jak si můžu ten ovladač grafiky nakonfigurovat, aby slax najel - pokud ses dostal k prihlasovaci obrazovce a nepusti te to pres ni, tak neni problem v gr. ovladaci. me to chovani spis pripomina ze doslo misto na "disku" [i kdyz s 1.2G by nemel byt problem]. a jinak jak doporucujue SH, chtelo by to zkusit spis nejaky to "ne-live" distro....
No to zkusim, až si přiznám, že nezvládnu rozchodit USB live:)

pepa

Re:Slax z USB nebootuje
« Odpověď #10 kdy: 31. 01. 2013, 15:03:16 »
Muzes zkusit celkem univerzalni nastroj na prevedeni live distra na flashku, pro windows si stahni jednoduchou aplikaci unetbootin http://unetbootin.sourceforge.net/ , nahore na strane mas odkaz na windows verzi. Stahni spust, je to klikacka, nebudes vybirat distribuci, ale diskimage, naklikas si svoje slax iso, pak zvolis pripojenou flash (predem naformatovanou na fat32) a das ok, vse se si nainstaluje samo, po restartu das bootovani z usb-hdd a je to. Tohle mam vyzkousene na debianu, ubuntu, slax 6.x.x, nevim jestli bude fungovat slax 7, ale zkouska stoji zato. Pokud to pojede, melo by defaultne najet do grafickeho kde prostredi.
Díky, pomocné nástroje taky vyzkouším, až mi dojde trpělivost s oficiálním postupem (sice už došla, když vás tu otravuju, ale eště chvilku počkám:))

pepa

Re:Slax z USB nebootuje
« Odpověď #11 kdy: 31. 01. 2013, 15:23:50 »
Unetbootin nema smysl, zadnou pridanou hodnotu neposkytne. To je krok zpatky.

Slax ma nabehnout do grafickeho rezimu sam, pokud to neprobehlo tak se nepovedla autodetekce. Muzes zkusit se nalogovat a laborovat rucne, ale na to jak propracovanou ma Slax tu autodetekci, je spis sance ze tvoje grafika vubec nejde, nebo potrebuje nejaky firmware nebo nevim.

Pokud Slax najede do prihlasovaci obrazovky, ale po zadani loginu a hesla se zas vrati na tu samou prihlasovaci obrazovku, znamena to ze pises spatny login nebo heslo.
Já zkoušel jiný linux na ultimate boot cd a ten bez jedinýho zásahu hned naskočí do grafického režimu, tak snad grafické jádro ATI IGP 9100 funguje, ale pokud to bude nutný dodám jinou grafickou kartu, ale nechce se mi, když na tom nebudou hry neni potřeba další deska do case. Ta autodetekce mě trochu zklamala:), ale přiznávám, že na starý PC bude podpora asi horší než na nový, ale nevim podstatu té detekce na čem je závislá, tak si nevim rady. Ještě mám problém i na druhém PC, který ani nenajde kernel image s hláškou could not find kernel image je to PC s deskou Gigabyte ga-K8VT800 a procesorem Turion TL-37. Ten pc už by měl splňovat i 64bit podmínky, tak jsem zkousel obojí instalaci, ale pokaždý to nenajde kernel image a za BOOT: nevim co napsat aby ho našel.
Ty přihlašovací údaje zadávám root a heslo toor, žádný jiný jsem nikde nedával, ani nevim jak. Normálně tyto údaje přijme jako pravé, ale po pár sekundách nabíhání grafického kolečka se zas vrátí na okno s přihlášením.
Díky za rady.