GRUB2 nezobrazuje Windows Vista

GRUB2 nezobrazuje Windows Vista
« kdy: 02. 06. 2010, 18:57:37 »
Na disku jsou ještě Visty, ale ty obnovený GRUB2 v nabídce nenabízí, tím pádem - ignoruje. Předtím to nabízelo oba 2 systémy a teď pouze Ubuntu 9.10. Navíc v nabídce je všechno duplikovaně. Klasické spuštění Ubuntu, Recovery mode, Memtest.. Navíc tam přibylo něco co tam předtím nebylo - jakési Chainload into Grub2. Co s tím? Co editovat? Poradí mi někdo? Díky.
« Poslední změna: 02. 06. 2010, 19:17:03 od Petr Krčmář »


kyytaM

Re: GRUB2 nezobrazuje Windows Vista
« Odpověď #1 kdy: 02. 06. 2010, 20:25:40 »
A co je v Grube2 ked das v tom Grube1 ten chainload? :)

Jakub L.

Re: GRUB2 nezobrazuje Windows Vista
« Odpověď #2 kdy: 02. 06. 2010, 20:44:03 »
doinstalovat os-prober (v Debianu)

Re: GRUB2 nezobrazuje Windows Vista
« Odpověď #3 kdy: 02. 06. 2010, 22:26:34 »
Co je to ten Chainload into Grub2 ? To bych se nejprve rád od někoho zde dozvěděl, než to spustím, abych si zase nějak nenaběhnul. Zatím mi to tu ale nikdo neřekl.

Re: GRUB2 nezobrazuje Windows Vista
« Odpověď #4 kdy: 03. 06. 2010, 07:34:46 »
Pro  kyytaM :

Nemám žádný GRUB1 mám GRUB2 protoře jsem začínal verzí 9.10. Memíchejte sem GRUB1.


Re: GRUB2 nezobrazuje Windows Vista
« Odpověď #5 kdy: 03. 06. 2010, 09:01:50 »
Jestli mi někdo nevěří že nemám duplicitní nabídkovou tabulku GRUBu2 tak to může vidět na vlastní oči zde:  www.linub.websnadno.cz

Jak jsem toho dosáhl?  Netuším...  Po obnovení GRUB2 z Live CD dle popisu na wiki.ubuntu.com

Obnovoval jsem proto, protože v důsledku - nejspíš viru při používání Vist to nakoplo MBR.

Odkaz bude fungovat za půl hodiny po vložení tohoto příspěvku.

Re: GRUB2 nezobrazuje Windows Vista
« Odpověď #6 kdy: 03. 06. 2010, 09:13:02 »
Takhle, jak je to nyní po obnově GRUBu2 viz výše uvedený odkaz na fotku tabulky GRUB2, mi chodí pouze Ubuntu. Jak připojím i ty Visty ? Díky za nápad.

Re: GRUB2 nezobrazuje Windows Vista
« Odpověď #7 kdy: 03. 06. 2010, 10:23:51 »
Ale ta nabídka přece není duplicitní! Ptal jsem se Tě na to v jiném threadu. Je tam jasně napsáno, že jedna položka startuje jádro 2.6.31-21 a druhá 2.6.31-14. To další jsou pak záchranné režimy. Nic duplicitního tam není.

Re: GRUB2 nezobrazuje Windows Vista
« Odpověď #8 kdy: 03. 06. 2010, 12:30:45 »
Aha a tak to jsem netušil. Jsem zatím  linuxová lama. A kde se to dozvím ?  Jenom v tom výpisu souboru a nebo i GRUB2 mi to dá v nějakém detailu vědět?

To že můžu nastartovat 2 jádra je pěkné ale já bych byl raději kdyby mi šly ty Visty. Myslíte si že já jako lama můžu docenit 2 různá jádra? V čem se mi to jako začínajícímu uživateli může projevit. Je někde popsané v čem je jádro té a té verze jiné ?

Proč tam mám volbu dvou jader, když jsem si ji tam vědomě nijak nedal ? Díky.

drapalik

Re: GRUB2 nezobrazuje Windows Vista
« Odpověď #9 kdy: 03. 06. 2010, 13:33:44 »
ak si uz skusil pri nabootovanem ubuntu, sudo update-grub a jehovisti tam stale niesu, tak si myslim ze treba hladat problem vo vistach nieco s jejich boot.ini ci ako to tam maju,
P.S. mna sa vzdy u obnovy  grub2 stane ze mam v nabidke iba chrootli system, a potom nabootujem do nainastalovaneho systemu dam v terminaly sudo update-grub (nie grub2) a nacita vsetky systemy v PC, takze ak to tebe nepomohlo tak si myslim ze je problem s jehovistami od MS

Re: GRUB2 nezobrazuje Windows Vista
« Odpověď #10 kdy: 03. 06. 2010, 16:32:59 »
Proč tam mám volbu dvou jader, když jsem si ji tam vědomě nijak nedal ? Díky.

To je jednoduché: jádro se nikdy neaktualizuje (tedy novější nenahrazuje starší), ale přidává se ke stávajícím. To nejnovější (s nejvyšším číslem verze) je pak nastaveno jako standardně spouštěné. Ale starší jádra zůstávají v systému, pokud je neodinstaluješ. Samozřejmě je to v Synapticu možné. Ale existence více jader ničemu nevadí a zůstávají tam pro případ problémů s novým jádrem - pokud Ti systém nenastartuje, vždycky můžeš použít starší a funkční jádro a pak problém řešit.

Re: GRUB2 nezobrazuje Windows Vista
« Odpověď #11 kdy: 04. 06. 2010, 02:21:07 »
Dobře. Ale stále jsem se nedozvěděl to podstatné, co mě zajímá nejvíce. Můžu si ty Visty co na disku nepoškozené určitě jsou, znova zařadit nějakým způsobem - editací čehosi, do výběrové tabulky GRUBU2 bez toho, že bych je musel znovu klasicky instalovat ? Vždyť jde přece jenom o to, říci grubu že na disku jsou k dispozici, aby je neignoroval. Vůbec se divím tomu, že je sám "nevypátrá" a nezahrne do výběrové tabulky. Vždyť přeci multibooty takhle pracují, že si najdou existující operační systémy na disku a ty zahrnou do nabídky. Proč se mi po obnově grubu stalo to, že na Visty jaksi pozapoměl ???

Jamicon

Re: GRUB2 nezobrazuje Windows Vista
« Odpověď #12 kdy: 04. 06. 2010, 10:15:29 »
V grub2 by sa nemal editovať súbor /boot/grub/grub.cfg, pretože pri najbližšej aktualizácii grubu sa prepíše. Správny postup je takýto:
do súboru /etc/grub.d/40_custom je možné na jeho koniec dopísať to, čo potrebujeme, napríklad:

menuentry "Mrkvosoft Windoze Hlista " {
   insmod ntfs
   set root='(hd0,1)'
   drivemap -s (hd0) ${root}
   chainloader +1
}

a potom spustiť v príkazovom riadku sudo update-grub

Pri najbližšom reštarte by sa tam mala objaviť nová položka

Re: GRUB2 nezobrazuje Windows Vista
« Odpověď #13 kdy: 04. 06. 2010, 12:10:52 »
To že se nesmí editovat soubor grub.cfg to vím. Právě proto jsem se zeptal tak jak jsem se zeptal v předchozím ppříspěvku. Potřebuju zjistit to, na co jste mi nejspíš ve své odpovědi odpověděl. Vyzkouším to a dám vědět. Jsou někde na netu tyto věci okolo GRUB2 zdokumentovány, pokud možno česky, nebude-li zbytí tak alespoň anglicky kde se takovéhle věci okolo GRUB2 dozvím. Děkuju za odpověď.

Re: GRUB2 nezobrazuje Windows Vista
« Odpověď #14 kdy: 04. 06. 2010, 12:16:54 »
Tohle:  set root='(hd0,1)'
          drivemap -s (hd0) ${root}

si budu muset přetransformovat nejspíš na svoje poměry. V případě že se to napoprvé nepovede, můžou tím vzniknout nějaké destruktivní, nevratné změny?

Můžete mi popsat nějak blíže tyto 2 řádky ? Co vyjadřují?   Děkuji