Arch Linux a nefunkční klávesnice a myš v X

olda

Arch Linux a nefunkční klávesnice a myš v X
« kdy: 02. 06. 2010, 18:14:16 »
Zdravim,
Vcera jsem pomerne neuvazene nahradil soubory /etc/group, /etc/gshadow a /etc/login.defs novejsimi *.pacnew. Delal jsem to ve spechu a samozrejme jsem si ja trouba neuvedomil, ze se mi tim roz***(bije) system, a tak mi ted po nastartovani XDM nefunguje ani klavesnice, ani mys. Nemuzu se prihlasit. Kdyz nabootuju do 3. runlevelu, tak vse funguje jak ma, dokud ovsem nenapisu startx... pak mi X nabehnou, fluxbox najede, ale opet nejde nic delat a musim dat tvrdy restart.

Nevi prosim nekdo, co s tim? Puvodne jsem si rikal, ze uzivatel prisel o clenstvi v nejake dulezite skupine (jakoze prisel, ale zase jsem ho do mnoha skupin priradil), ale XDM jakozto login manager by nemel byt preci ovlivnen vlastnostmi nejakeho uzivatele, nebylo by to logicke, ne? :)))) Cili nevim, kde je problem a obracim se na vas.
Vlastne jeste mplayer mi nechtel v konsoli prehravat, ale to se vyresilo prave pridanim usera do skupiny audio.
System: ArchLinux 64b, XDM, fluxbox.
Pacmanem jsem aktualizoval naposledy vice balicku, ale od te doby jsem bootoval jeste jednou a uspesne (a prave tehdy jsem si to rozhodil) cili neuspesnou aktualizaci neceho jineho by to snad byt nemelo.
(Prosim, nestojim o odpovedi, ze ArchLinux neni pro me - pouzivam ho prave proto, abych se s linuxem co nejvice naucil... Jsem si vedom, ze za problem si muzu sam, clovek se stale uci :) )
Predem dekuji za odpovedi, online budu jeste vecer a zitra rano, nemam bohuzel cas moc googlit, jsem v Norsku a pripojeni je tu udesne. Jeste ted rebootnu a kouknu se, jestli sem muzu pripsat nejake podrobnosti o tom, co jsem s tim vyvadel.
« Poslední změna: 02. 06. 2010, 18:45:38 od Petr Krčmář »


progy

Re: Archlinux: nefunkcni klavesnice a mys v X
« Odpověď #1 kdy: 02. 06. 2010, 18:29:04 »
bezi hal? skusil by som /etc/rc.d/hal restart pred startx.

Mysak

Re: Arch Linux a nefunkční klávesnice a myš v X
« Odpověď #2 kdy: 02. 06. 2010, 21:51:15 »
přidej "HAL" do /etc/rc.conf

pokud nechceš restartovat, tak spusť : /etc/rc.d/hal start

a podle potřeby ještě doinstaluj : xf86-input-mouse a xf86-input-keyboard

olda

Re: Arch Linux a nefunkční klávesnice a myš v X
« Odpověď #3 kdy: 02. 06. 2010, 22:25:06 »
Koukal jsem, v /etc/rc.conf mam HAL mezi daemony, nicmene rucne spustit nejde (cervene FAIL), takze chyba bude asi zde... jeste tedy zkusim doinstalovat zminene balicky, jestli maji na spustitelnost HALu vliv. Nainstalovany je, a vzdy mi bezel bez problemu. Po pokusu ho nahodit jsem koukal do dmesg, nic tam neni, mam dodat vypis z nejakeho jineho logu?

Re: Arch Linux a nefunkční klávesnice a myš v X
« Odpověď #4 kdy: 02. 06. 2010, 22:44:23 »
Aby si mohol spustiť hal, root musí byť v skupine hal a pravdepodobne je to napríklad i s dbus. Nastav si to v /etc/group.

Napríklad:
Kód: [Vybrat]
dbus:x:81:marek,root
hal:x:82:root,marek

Mimochodom, od xorg-server 1.8 hal už nie je potrebný, ale stále ho vyžadujú niektoré aplikácie, resp. súčasti desktopových prostredí.


olda

Re: Arch Linux a nefunkční klávesnice a myš v X
« Odpověď #5 kdy: 02. 06. 2010, 23:09:07 »
Diky, to pomohlo. Vytvoril jsem skupinu hal, pridal jsem do ni roota, HAL pak sel spustit a vse funguje. Dekuji mnohokrat za rady, zase jsem o neco chytrejsi :-)

Re: Arch Linux a nefunkční klávesnice a myš v X
« Odpověď #6 kdy: 03. 06. 2010, 15:47:29 »
a podle potřeby ještě doinstaluj : xf86-input-mouse a xf86-input-keyboard
Tyhle moduly je naopak možno odinstalovat, dynamická vstupní zařízení Xorg obsluhuje přes xf86-input-evdev