Jakou banku používat v Linuxu?

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #15 kdy: 03. 06. 2010, 03:21:05 »
Já používám IB v Linuxu u následujících bank (vyzkoušeno v Opeře, Chrome i Firefoxu):
Poštovní spořitelna (Osobní účet zadarmo, nelze zřídit na poště, jen ve finančních centrech a pouze na přímou žádost, aktivně není nabízen, lze na něj přejít z jiných tarifů Poštovní spořitelny a i z účtů ČSOB - obojí ale za poplatek); stejné bankovnictví jen v jiném barevném kabátě by měla mít i ČSOB. Je třeba PIN (5 míst, lze změnit) a klientské číslo (8 míst, nelze změnit). Jednotlivé transakce se potvrzují opsáním čísla ze SMS. Zdarma všechny tuzemské bezhotovostní transakce, zdarma karta Visa electron, zdarma všechny výběry z bankomatů ČSOB (týdenní limit max. 50 000 Kč). Vkládat zdarma jde pouze přes Červené konto, nebo bankomat (umí pouze 3 v ČR, z toho 2 v Praze a 1 v Ostravě). IB mě přijde trochu méně přehledné a malinko těžkopádnější (hádám, že je to tam samý Javascript), ale jde to přežít.
ING - je třeba klientské číslo (u mě 5 míst, nelze změnit), PIN (4 místa, nelze změnit) a heslo (volitelné). Posílat lze pouze na 3 registrované účty, jejich čísla ale lze písemně měnit. Nejde o plnohodnotný běžný účet, ale o spořicí. IB velmi jednoduché.
mBank - od 1. 8. radikální změna podmínek, již nebude pro všechny zdarma - viz web mBank. 8 místné klientské číslo (nelze změnit), heslo (nelze zcela libovolně, podmínky 2 druhy znaků), transakce potvrzovány kódem, který přijde přes SMS. Velmi nevýhodné kurzy při platbě kartou v cizích měnách
Axa (nejhorší bankovnictví, které jsem zatím zažil). Při vstupu přes IB se musí vyplňovat klientské číslo (8 míst), heslo (volitelné při splnění podmínek 2 druhů znaků), datum narození a capcha kód. Spořicí účet, pouze 2 převody v měsíci zdarma, ostatní za 19 Kč. Karta zdarma, bezkonkurenční kurzy na českém trhu při placení v cizích měnách
FIO nejlepší IB z bezplatných ústavů. Vedení a tuzemské transakce zdarma, karta zdarma (neumožňuje platit přes Internet, ale za peníze je možné vydat i jinou), výběry a vklady na přepážce zdarma, výběry z bankomatů ČSOB za 6 Kč, z ostatních 30 Kč. Jméno i heslo zcela volitelné, potvrzování transakcí přes příchozí SMS (zdarma). Velmi levné europlatby (v rámci měnové Unie za 50 Kč odchozí a 25 Kč příchozí, z a na Slovensko zdarma).
Moravský peněžní ústav (zde se musí instalovat bezpečnostní certifikát, používám jen pod Firefoxem). Jméno i heslo volitelné při splnění podmínek, nutnost certifikátu. Vedení zdarma, karta není možná, odchozí tuzemské transakce za 2 Kč

Takový přehled co je u kterého účtu možné mít zdarma jsem psal zde:
http://www.mesec.cz/clanky/postavte-si-idealni-bankovni-ucet-zadarmo/
Pozor ale u mBank, jak jsem psal, připravuje se radikální změna sazebníku, takže už nebude vše tak růžové. Bude omezen počet transakcí zdarma, výběry z bankomatů budou mít zdarma jen ti, co utratí kartou měsíčně určitou částku, stejně tak nebudou zdarma vždy výběry v zahraničí (jen ty nad určitou částku). Aktuálně bych mBank spíše "opatrně nedoporučil" :(. Je mi to líto, od začátku jsem jí fandil a je to pro mě velkým zklamáním. Osobně bych doporučil kombinaci FIO a Poštovní spořitelny (tarif Osobní účet zadarmo).
« Poslední změna: 03. 06. 2010, 03:28:44 od Patrik Chrz »


Kenji

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #16 kdy: 03. 06. 2010, 07:40:40 »
Používám ČSOB a naprostá spokojenost.

Ivo

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #17 kdy: 03. 06. 2010, 09:15:00 »
Ceska sporitelna. Bezkonkurencne nejlepsi E-bankovnictvi, a odjakziva pouzitelna bez ohledu na OS. Oficialne podporuji jen majoritni prohlizece, ale i nepodporovane (minoritni) prohlizece funguji bez problemu, pouze je na absenci oficialni podpory uzivatel upozornen. Zadne klacky pod nohy uzivateli nehazou.
Nemáte pravdu. Standardní transakce jsou omezeny do výše 200 000Kč. Ostatní jen s vyšším zabezpečením. Až do 14. května tohoto roku šlo používat autentizační kalkulátory. Od 15. května lze používat jen certifikát, který funguje pouze pod MS Windows. Nestává se často, že člověk potřebuje převést více než 200 000 Kč, ale přece jenom párkrát za život to nastane (koupě auta, koupě bytu, převod částky mezi spořícími účty). A v těchto případech uživatele Linuxu bankovnictví České Spořitelny omezuje.

Inkvizitor

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #18 kdy: 03. 06. 2010, 23:23:49 »
Poštovní spořitelna v pohodě (zabezpečení internet bankingu přes SMS), Citibank v pohodě (přes token). Podle mě dneska v Linuxu chodí snad (skoro) všechno. Snad i ta Komerční banka, která kdysi tolik lpěla na IE, dneska v pohodě funguje.

Inkvizitor

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #19 kdy: 03. 06. 2010, 23:34:38 »
Ondřej Caletka: Mně naopak přijde zabezpečení přes SMS lepší než PKI s klíčem na HDD. Ty systémy jsou izolované a když Ti někdo nabourá počítač, bez mobilu je stejně bez šance.


radims

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #20 kdy: 04. 06. 2010, 09:05:48 »
Reiffeisen Bank. Bankovnictví nezávislé na prohlížeči a systému, absolutně jednoduché a spolehlivé. Používám Open Suse s Firefoxem a žádné problémy. Taktéž souhlasím s názorem, že mobilní klíče jsou co se zabezpečení týče velmi dobré - kdo by mi chtěl vybrat konto, musí znát mé klientské číslo, číslo účtu, ukrást mi mobil a ještě získat na mobil BPIN - ověřovací heslo pro čtení certifikačních kódů na mobilu. To by se musel někdo hodně snažit.  :o

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #21 kdy: 04. 06. 2010, 10:55:27 »
Reiffeisen Bank. Bankovnictví nezávislé na prohlížeči a systému, absolutně jednoduché a spolehlivé. Používám Open Suse s Firefoxem a žádné problémy. Taktéž souhlasím s názorem, že mobilní klíče jsou co se zabezpečení týče velmi dobré - kdo by mi chtěl vybrat konto, musí znát mé klientské číslo, číslo účtu, ukrást mi mobil a ještě získat na mobil BPIN - ověřovací heslo pro čtení certifikačních kódů na mobilu. To by se musel někdo hodně snažit.  :o

Absolutně souhlasím!!! Sanozřejmě, že není ale systém, který by někdy něěkdo nepřekonal...co si budem vykládat. V linuxu mám právě ale s touto banku nejlepší zkušenosti i přesto, že samozřejmě v dnešní době nemá problém téměř žádná.
S tímto dotazem se setkávám v poslední době docela často a do měsíce i na toto téma bude věnovaný článek opět i na našem webu http://linuxlex.cz jak je již našim zvykem dle přání uživatelů nejen Root.cz

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #22 kdy: 04. 06. 2010, 14:47:17 »
Ondřej Caletka: Mně naopak přijde zabezpečení přes SMS lepší než PKI s klíčem na HDD. Ty systémy jsou izolované a když Ti někdo nabourá počítač, bez mobilu je stejně bez šance.
No, ono je to tak, že i KB má zabezpečení přes SMS (v jeden čas kolem toho byl strašný humbuk, tak to zavedly snad všechny banky současně). Ale pro vstup do IB, nebo pro pasivní operace s účtem, stačí u ČS, nebo třeba u mBank pouhý keylogger, zatímco u KB je potřeba získat soubor z certifikátem z disku. A to mi připadá o malinko složitější.

Ideální je samozřejmě certifikát na čipové kartě, jenže jak jsem psal, toto není ze strany KB v Linuxu podporováno.

…ukrást mi mobil a ještě získat na mobil BPIN - ověřovací heslo pro čtení certifikačních kódů na mobilu.
Ano, RB to má uděláno hodně dobře. Jen jedno omezení – potřebuješ mobil se SIM Toolkit. Takže nemůžeš použít třeba N900 :)


Zrovna když se rozhlížím po bankách, objevil jsem LBBW, celkem levnou banku, která má zabezpečeno přihlašování a provádění aktivních operací pomocí certifikátu na platební kartě. K této kartě ale nedávají čtečku do USB, ale externí krabičku s klávesnicí a displejem, takže podepisování bude dost nepohodlné:
http://www.lbbw.cz/srv/cps/content/files/cs/nasi-klienti/osobni-bankovnictvi/internetove-bankovnictvi/lbbw-pouziti-ecode-autentifikatoru.pdf (zvlášť ten druhý model s otočným kolečkem  :P )

Inkvizitor

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #23 kdy: 08. 06. 2010, 22:52:50 »
Mistře Caletko, díky za odpověď. Fakt je, že pasivní operace SMS neřeší. To o té N900 jsem nevěděl, brousil jsem si na ni zuby, děkuju za info. Zůstanu u svého starého HTC.

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #24 kdy: 08. 06. 2010, 23:14:18 »
U mBank aspoň dostáváš každý den mailem zdarma přehled transakcí, mimo jiné i přihlášení k IB. Takže pokud se ti tam někdo přihlásil, tak to poznáš. Nicméně, jestli chtěl zjistit nějaké údaje, tak už je má.

U FIO je možné při přihlášení používat i grafickou klávesnici
https://www.fio.cz/scgi-bin/hermes/dz-homebanking.cgi
odkaz dole na stránce
Navíc lze v internetovém bankovnictví v záložce "akce" sledovat veškerý pohyb v IB a to včetně IP adresy PC ze kterého bylo přistupováno.
« Poslední změna: 08. 06. 2010, 23:24:49 od Patrik Chrz »

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #25 kdy: 15. 06. 2010, 10:51:55 »
Tak jsem na základě tohoto vlákna založil účet u poštovní spořitelny (pro výběry z bankomatů ČSOB/PS zdarma) a dále u AXA bank, protože úrok na spořicím účtu eMax plus začal být spíše špatným vtipem, když se přiblížil na hodnotu úročení mKonta v začátcích mBank. Tady mám pár postřehů:

Založení konta u PS bylo celkem příjemné. Stačí k němu jeden doklad totožnosti a cca. 30 minut času. Vůbec se mě nesnažili přemluvit do nějakého placeného produktu a to i přesto, že náklady na takové zřízení jsou jistě poměrně vysoké (paní například moje osobní údaje vyplňovala asi do 4 různých formulářů).
Co bych vypíchl, je možnost volby zabezpečení IB. Máte na výběr buď potvrzování aktivních operací běžnou SMS (jako mBank), nebo potvrzování aktivních operací šifrovanou SMS (vyžaduje aktivaci služby Max Mobil PS a mobil se Sim Toolkit), nebo autorizační SMS hned pro přihlášení do IB (pro znemožnění pasivních operací při ukradení loginu).
Dále stojí za zmínku rychlost – účet byl zřízen hned, když jsem se vrátil z banky. Když jsem na něj poslal peníze z mBank (cca. v 15 hodin), již druhý den odpoledne na něm byly připsány.

AXA bank, to je zážitek. Založení je docela fajn, stačí vyplnit webový formulář (který díky nějakému „inteligentnímu“ javascriptu nebere diakritiku, takže jsem musel diakritické texty vkládat přes schránku). Pak vytisknete PDF smlouvu, přibalíte kopii výpisu z nějakého vašeho účtu a kopii dvou dokladů totožnosti a celé to odešlete poštou někam do Brna. Za nějaký čas přijde dopis s číslem účtu a ID číslem do Int. Bankovnictví. Heslo k němu si nastavíte na webu pomocí data narození, CAPTCHA obrázku a autorizační SMS. Vlastní IB, to je fakt tragedie. Historie transakcí vám například u příchozí platby neprozradí ani číslo protiúčtu, o zprávě pro příjemce ani nemluvě. Jediné štěstí je, že u spořicího účtu tak často IB není třeba.

MilanK

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #26 kdy: 15. 06. 2010, 15:16:30 »
Ceska sporitelna. Bezkonkurencne nejlepsi E-bankovnictvi, a odjakziva pouzitelna bez ohledu na OS. Oficialne podporuji jen majoritni prohlizece, ale i nepodporovane (minoritni) prohlizece funguji bez problemu, pouze je na absenci oficialni podpory uzivatel upozornen. Zadne klacky pod nohy uzivateli nehazou.
Nemáte pravdu. Standardní transakce jsou omezeny do výše 200 000Kč. Ostatní jen s vyšším zabezpečením. Až do 14. května tohoto roku šlo používat autentizační kalkulátory. Od 15. května lze používat jen certifikát, který funguje pouze pod MS Windows. Nestává se často, že člověk potřebuje převést více než 200 000 Kč, ale přece jenom párkrát za život to nastane (koupě auta, koupě bytu, převod částky mezi spořícími účty). A v těchto případech uživatele Linuxu bankovnictví České Spořitelny omezuje.
Nevím, jak běžní klienti, tak to případně berte s rezervou: po ukončení klientských služeb HSBC došlo k (dobrovolnému) převodu účtů do České Spořitelny. K běžnému účtu je i spořící účet, jenže ouha, peníze lze přes IB převádět pouze na spořící účet, nikoliv zpět - pak je nutné obtěžovat sebe i osobního bankéře a zajít na pobočku. Vítejte v minulosti.

Robert Varga

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #27 kdy: 09. 10. 2010, 13:22:22 »
Co vim, tak zlaté koruny za nejlepší internetbanku dostává již 2 poslední roky GEMONEY.