Jakou banku používat v Linuxu?

Martin Svorný

Jakou banku používat v Linuxu?
« kdy: 02. 06. 2010, 13:32:32 »
Ahoj, dokončil jsem studia a nová firma po mě chce bankovní účet. Zatím jsem se bez něj obešel, takže to bude moje první banka. Rád bych ale, aby mnou zvolená banka fungovala bez problémů v Linuxu a ideálně i v Mac OS X. Prostě aby ten systém byl multiplatformní, člověk nikdy neví, z jaké platformy to bude muset používat. Jaké banky používáte vy a co byste doporučovali?


Tomáš Krause

  • *
  • 20
  • Pokud mě potřebujete kontaktovat, použijte e-mail.
    • Zobrazit profil
    • Osobní web
    • E-mail
Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #1 kdy: 02. 06. 2010, 13:44:01 »
Pokud koukáš i na cenu služeb, tak lze doporučit mBank. Bankovnictví je designově pár let pozadu, ale zase to funguje v jakémkoliv prohlížeči. A je to zadarmo :)

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #2 kdy: 02. 06. 2010, 14:11:23 »
Já používám z historických důvodů eBanku, která se před časem spojila s Raiffeisenbank. Jejich bankovní systém od začátku funguje ve všech prohlížečích a na všech platformách. Bohužel se připravuje změna tohoto systému, takže směrem k RB bych byl zatím opatrný a takticky vyčkával.

Moje žena používá mBank obvykle z Ubuntu a nemá nejmenší problém.

Jan

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #3 kdy: 02. 06. 2010, 14:30:51 »
mbank ,ebanka, RB, nebo GEMONEY jedou :)

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #4 kdy: 02. 06. 2010, 14:33:36 »
Poněkud starší seriál na toto téma je zde:
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=105

Otázkou taky je jak velká míra zabezpečení je potřeba. Protože obecně se dá říct, že více multiplatformní jsou ty méně zabezpečené, jako mBank, nebo Česka Spořitelna – přihlašování kombinací čísla a hesla + potvrzování aktivních operací jednorázovými SMS.

Komerční Banka má trochu zabezpečenější přístup pomocí PKI infrastruktury a umožňuje i uložit certifikát na čipovou kartu. Její bankovnictví ale už není zdaleka tak multiplatformní. Naštěstí už podporují Linux a Firefox, stále je ale potřeba Java a v Linuxu není podporován certifikát na čipové kartě.

S jinými bankami osobní zkušenost nemám.


EDIT: Proč tohle fórum neukazuje už při náhledu příspěvku, že přišly další?


DZOLO

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #5 kdy: 02. 06. 2010, 14:45:09 »
Vybírat banku podle e-bankovnictví? Nadmíru zajímavé...

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #6 kdy: 02. 06. 2010, 14:53:14 »
No, ono to není zase tak mimo. Představa, že si jdu koupit Windows jen kvůli bance mě docela děsí. Raději bych vyměnil banku než něco takového udělal. Takže ta otázka je docela logická.

karlos

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #7 kdy: 02. 06. 2010, 14:55:53 »
KB taky funguje(vyzaduje Java JRE, ale to neni problem snad nikde)

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #8 kdy: 02. 06. 2010, 15:02:22 »
Já mám ČSOB, funguje také bez problému, tedy minimálně co mám já odzkoušeno (používám) tak Chromium a Opera.

Jenda

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #9 kdy: 02. 06. 2010, 15:04:51 »

AESTSET

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #10 kdy: 02. 06. 2010, 20:19:42 »
Ceska sporitelna. Bezkonkurencne nejlepsi E-bankovnictvi, a odjakziva pouzitelna bez ohledu na OS. Oficialne podporuji jen majoritni prohlizece, ale i nepodporovane (minoritni) prohlizece funguji bez problemu, pouze je na absenci oficialni podpory uzivatel upozornen. Zadne klacky pod nohy uzivateli nehazou.

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #11 kdy: 02. 06. 2010, 21:31:07 »
Mám účet u záložny FIO (www.fio.cz), má internetové bankovnictví jako čistě webovou aplikaci, stačí prohlížeč (Firefox i Chromium v Linuxu bez problémů). Potvrzování je přes bezplatnou SMSku nebo podpisovou lokální aplikaci (ta je v Javě - i pro Linux, ale nepoužívám ji). Takže celkově: bez problémů.

stilett

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #12 kdy: 02. 06. 2010, 22:32:20 »
Myslím, že v současné době to není problém. Mám zkušenost v Linuxu s Komerční bankou, Českou spořitelnou a ČSOB. Řekl bych to asi tak, že kde spustíte Firefox, tam to bude fungovat. Pro ČS a ČSOB vystačí moderní prohlížeč, pro KB je potřeba Firefox+Java od Sunu (teď tedy už Oraclu). Např. v Chromiu mi KB nefunguje.

martas38

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #13 kdy: 02. 06. 2010, 23:13:33 »
V linuxu mně bez problémů jede Česká spořitelna i Komerčka. Oboje pod Operou.

LWQ

Re: Jakou banku používat v Linuxu?
« Odpověď #14 kdy: 02. 06. 2010, 23:51:10 »
Ja drive mel eBanku, ted RB a vzdy jejich internetove rozhrani bylo spickou, kam se ostatni hrabou. Pouzivam Operu na MacOSX, Ubuntu i XP a neni, nebyl problem. Kam se hrabe KB ci GE s jejich certifikatama, dzavama ...  ;D