Přenos systémů a uspávání disku

Přenos systémů a uspávání disku
« kdy: 23. 01. 2013, 12:57:40 »
Ahoj vespolek.
Jestli můžu, požádal bych o radu se dvěma problémy.
Mám PC s 250GB/16/7200 2,5" diskem, 1/2 roku starým. Teď stavím malý NAS server a koupil jsem stejný disk, akorát s kapacitou 320GB. Chtěl bych disky přehodit, 320GB dát do PC a 250GB jako systémový do NAS-debian.
-
1. problém
Na 250GB PC disku je nainstalován W7 a Ubuntu. Jde nějak beze ztráty přenést kompletně vše z 250GB na 320GB? Néco jako vzít obraz a šupnout jej na ten 320GB disk? Pokud ano, jak?
-
2. Problém.
NAS server poběží 24/7 a chtěl bych prodloužit životnost 250GB systémového disku co nejvíc. Má smysl uspávat systémový disk, pokud ano, jak se to v debianu dělá? A pokud bych dělal nějaké změny v běžícím softu (má to webrozhraní a ukládají se přes ně data -kupř. klientů, jména hesla) nebude uspání dělat nějakou šepletu?
Předem děkuju za nakopnutí.
« Poslední změna: 23. 01. 2013, 14:16:40 od Petr Krčmář »


Alim_

Re:Přenos systémů / uspání disku 2 různé věci
« Odpověď #1 kdy: 23. 01. 2013, 13:31:42 »
1) příkazem dd
připoj do PC oba disky, nabotuj z live CD/DVD/USBflash nějaký linux (třeba instalační DVD Ubuntu), zhontroluj jaký disk je jaký jeden bude /dev/sda druhý bude /dev/sdb pomůže ti program gpartet. Předpokládám že starý disk je /dev/sda a nový je /dev/sdb a budu se tím řídit. Příkazem z terminálu:

dd if=/dev/sda of=/dev/sdb

nebo: sudo dd if=/dev/sda of=/dev/sdb

překopíruješ komplet celý disk na nový. Pozor když přehodíš if a of tak si data přepíšeš prázdným místem, takže POZOR! dd během činosti nic nevypisuje, až když je hotovo. Takže žádný strach že PC nic nedělá bude to tak vypadat docela dlouho než se celý disk zkopiruje. Zrychlit se to dá při spuštění přidáním parametru který určuje po jak velkých částech se má kopírovat (google poradí).

Na novém disku bude kus nevyužitého místa přes gparted jde vytvožit nový oddíl či nějaký zvětšit nebo i přesunout.

2) záleží na četnosti použití
diskům nesvědší časté vypínání a zapínání, ale je zase zbytečné aby jel půl dne naprázno nebo o víkendu i několik dní. Takže je dobré volit vhodný čas nečinosti po jaké době se vypne, aby se předešlo zbytečnému vypínání a zapínání.

Zapnutí chvíli trvá, takže u vypnutého disku je znát odezva prvního požadavku. Není to ale nic drastického.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Přenos systémů / uspání disku 2 různé věci
« Odpověď #2 kdy: 23. 01. 2013, 13:52:38 »
ad 1. Jak psal Alim_, hledáš příkaz dd
ad 2. Pokud ten disk neni bůhvíjak starej/jetej (5+ let), nebál bych se ho provozovat 24/7, zvlášť, pokud se nebude nějak přehřejvat (dlouhodobě pod 40 stupňů bych považoval za ok)

Re:Přenos systémů / uspání disku 2 různé věci
« Odpověď #3 kdy: 23. 01. 2013, 14:23:37 »
Nabootoval jsem ubuntu live a v nástroji disks jsem našel toto:
250 GB Hard disk - device /dev/sda1
320 GB Hard disk - device /dev/sdb1
Teď nevim, jestli u mne bude vypadat
dd if=/dev/sda1 of /dev/sdb1
nebo
dd if=/dev/sda of /dev/sdb

Re:Přenos systémů a uspávání disku
« Odpověď #4 kdy: 23. 01. 2013, 14:31:31 »
Ta 1. možnost byla se 135 MB za pár vteřin hotová, čili jsem pustil tu druhou a už to dělá 10 minut.


trubicoid2

Re:Přenos systémů a uspávání disku
« Odpověď #5 kdy: 23. 01. 2013, 14:43:27 »
jo, potom pustis gparted a roztahnes ty partice, ktery chces mit vetsi
mozna bude potreba jeste potom obnovit zavadec, aby si poradil s novou geometrii disku, asi tam mas grub2, ne?
Kód: [Vybrat]
grub2-install --no-floppy /dev/sdb

Re:Přenos systémů a uspávání disku
« Odpověď #6 kdy: 23. 01. 2013, 16:48:41 »
Tak, data přenesena, zkusil jsem nabootovat z 320GB na pc, ale píše, že prej nemám bootable tabulku, nebo tak něco. Ten příkaz, cos tady dal, to mám napsat do terminálu a nainstaluje to grub 2? jen jak bude vědět, že tam mám jak ubuntu, tak widle7?

Re:Přenos systémů a uspávání disku
« Odpověď #7 kdy: 23. 01. 2013, 18:37:51 »
Ten příkaz mi vypsal tohle:
Path ' /boot/grub' is not readable by GRUB on boot. Installation is impossible. Aborting.

Re:Přenos systémů a uspávání disku
« Odpověď #8 kdy: 23. 01. 2013, 19:58:52 »
Ten příkaz mi vypsal tohle:
Path ' /boot/grub' is not readable by GRUB on boot. Installation is impossible. Aborting.
Grub v Gentoo inštalujem vždy chroot-nutý do systému. Najprv by som dal disky na miesto, tak ako budú natrvalo.
Predpokladám, že v PC bude potom iba jeden disk: /dev/sda.
Potom by som nabootoval s LiveCD, primontoval partíciu so systémom napríklad
Kód: [Vybrat]
mount /dev/sdaX /mnt.
Potom by nasledoval chroot do systému na disku, napríklad takto:
Kód: [Vybrat]
livecd usr # cd /
livecd / # mount -t proc proc /mnt/proc
livecd / # mount --rbind /dev /mnt/dev
livecd / # mount --rbind /sys /mnt/sys
livecd / # cp -L /etc/resolv.conf /mnt/etc/
livecd / # chroot /mnt /bin/bash
livecd / # source /etc/profile

Potom, by som spustil inštaláciu grub:
Kód: [Vybrat]
grub2-install --no-floppy /dev/sda

Trubicoid2

Re:Přenos systémů a uspávání disku
« Odpověď #9 kdy: 23. 01. 2013, 22:30:51 »
No chrootem to jde taky, grubu asi ale staci, aby byl /boot na miste
Vono jeste podle mne ubuntu ma vsude divny uuid, tak bude potreba opravit /etc/fstab a /boot/grub/grub.cfg

Alim_

Re:Přenos systémů a uspávání disku
« Odpověď #10 kdy: 24. 01. 2013, 11:11:55 »
Pokud kopítuješ přes dd celý disk, tak se to zkopíruje i s původními UUID (aspoň by mělo), takže fstab se měnit nemusí.