Co na méně používaný 9" netbook?

Co na méně používaný 9" netbook?
« kdy: 22. 01. 2013, 16:49:41 »
Ahoj.

Řeším dilema, jakou distribuci nainstalovat na méně používaný netbook. Měl jsem tam gentoo, ale to není moc pružná varianta na cesty, když potřebuji něco rychle doinstalovat. Další možnost je pro mě Arch, ale u toho se bojím, že když nebudu delší dobu updatovat, tak to 'vyhnije'. V současné době se zabývám 'studiem' debianu a jeho derivátů a nejspíš tam nainstaluji debian testing. Myslíte, že je to dobrá volba na desktop? Úplně nejlepší z hlediska údržby by byla minimální instalace ubuntu LTS třeba s mým oblíbeným ratpoison místo unity, ale myslím, že pokud by mi někdo koukal přes rameno při nabíhání systému (ubuntu logo), tak bych asi umřel studem :D

Máte nějaký tip na vhodné řešení? Netbook používám většinou na terminál, web a mail. Z programů používám:
nodm | slim, ratpoison, rxvt-unicode, screen, conky, trayer, xxkb,
firefox (chromium), claws-mail, nautilus <= 2.3? | thunar | pcmanfm, vlc,
python3.2, gcc, make, ..
« Poslední změna: 22. 01. 2013, 16:54:49 od Petr Krčmář »


Re:Co na méně používaný 9" netbook?
« Odpověď #1 kdy: 22. 01. 2013, 16:55:13 »
Debian je rozhodně výborná volba na desktop. Mám s ním bohaté zkušenosti a minimum problémů.

Re:Co na méně používaný 9" netbook?
« Odpověď #2 kdy: 22. 01. 2013, 17:24:43 »
Debian je rozhodně výborná volba na desktop. Mám s ním bohaté zkušenosti a minimum problémů.

Tím myslíš 'debian testing'? Mám zatím trochu problém s mícháním repozitářů.. stable verze je podle mě na desktopu úplně k ničemu :/

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Co na méně používaný 9" netbook?
« Odpověď #3 kdy: 22. 01. 2013, 17:44:57 »
Ubuntu logo by šlo určitě vyhodit/změnit. Gentoo je na takových nevýkonných šunkách naprd (ale já ho a takový šunce provozuju :-D ), Arch nevím, ale protože je taky rolling, tak po době nečinnosti s tim bude možná dost práce při updatu.

Ubuntu bych se nebránil, pokud by Tvoje volba debian testing z nějakých důvodů nevyšla...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co na méně používaný 9" netbook?
« Odpověď #4 kdy: 22. 01. 2013, 17:47:56 »
Leta pouziovam Debian testing a problemu jsem s nim mel mene, nez treba s *buntu. BTW, me Lubuntu na netbooku nabiha bez splashe, na konzoli se roluji hlasky, abych vedel, kdyz je nekde bota. Pak nabehne login obrazovka, ale i ta se da vyhodit a z konfigu bashe se pusti X nebo si je pustite rucne. BTW, na te login obrazovce si muzete vymenit obrazek, aby nikdo nepoznal, ze jedete na *buntu.


Kolemjdouci

Re:Co na méně používaný 9" netbook?
« Odpověď #5 kdy: 22. 01. 2013, 17:51:52 »
Debian testing proc ne,
Pokud jste zvykly na gentoo a nechcete ztracet cas zkuste dat sanci sabayonu, nebo take pripadne opensuse, nebo cervenemu klobouku:)
Edit: xbuntu bych nebral - snazi se byt ve spouste veci "chytrejsi" nez uzivatel

Re:Co na méně používaný 9" netbook?
« Odpověď #6 kdy: 22. 01. 2013, 20:02:11 »
Samozřejmě jsem myslel testing. Není třeba míchat repozitáře, i když ani s tím není problém. Ale testing má dost aktuální software a i poměrně otestovaný z unstable, takže míchám jen velmi zřídka u nějakých problémů, kdy potřebuji verzi, která je v unstable. Ale to je tak jednou za rok.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Co na méně používaný 9" netbook?
« Odpověď #7 kdy: 23. 01. 2013, 01:32:02 »
No já teď píšu z Lenova S10e, a jedu na OpenSUSE 12.2 se standardním XFCE, nikoliv upravovaném pro SUSE (to instaluje moc věcí navíc). Oproti XP to lítá, ještě si rozšířím paměť na 2GB, je to za pár kaček. Až bude chvilka, možná nakonfiguruji ještě nějaký méně nároční WM.

Re:Co na méně používaný 9" netbook?
« Odpověď #8 kdy: 23. 01. 2013, 10:08:29 »
No já teď píšu z Lenova S10e, a jedu na OpenSUSE 12.2 se standardním XFCE, nikoliv upravovaném pro SUSE (to instaluje moc věcí navíc). Oproti XP to lítá, ještě si rozšířím paměť na 2GB, je to za pár kaček. Až bude chvilka, možná nakonfiguruji ještě nějaký méně nároční WM.

No to je na mě asi celkově moc velké kladivo. Já to opravdu potřebuju akorát tak na grafický terminál, prohlížeč a media player. Ratpoison + rxvt je pro mě dostačující desktop :) Mám to jen na hraní na cesty, na práci mám něco jiného.. Jinak S10e má přítelkině s Mintem (MATE myslím) a taky to jde.. I na těhle prckách se dá rozběhnout skoro cokoli, třeba KDE, jen to nemá takovou odezvu no.. a na malém displayi překáží každá lišta, proto nepoužívám ani žádný panel.

Re:Co na méně používaný 9" netbook?
« Odpověď #9 kdy: 23. 01. 2013, 10:09:48 »
Samozřejmě jsem myslel testing. Není třeba míchat repozitáře, i když ani s tím není problém. Ale testing má dost aktuální software a i poměrně otestovaný z unstable, takže míchám jen velmi zřídka u nějakých problémů, kdy potřebuji verzi, která je v unstable. Ale to je tak jednou za rok.

Asi to zkusím. Jen mi prosím ještě řekni, jak je to s updaty? Jak často se něco rozbije? Je možné si nastavit jen security updaty? Jak dlouho to můžu nechat bez údržby?

lord_kuko

Re:Co na méně používaný 9" netbook?
« Odpověď #10 kdy: 23. 01. 2013, 10:46:29 »
Co skusit tinycorelinux? A k tomu dwm alebo ten ratpoison. TCE je dost light, akurat bude treba skontrolovat, ci je v repo vsetko potrebne a ako je na tom podpora hw. Ja som bol s TCE spokojny na netbooku.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Co na méně používaný 9" netbook?
« Odpověď #11 kdy: 23. 01. 2013, 10:47:14 »
No já teď píšu z Lenova S10e, a jedu na OpenSUSE 12.2 se standardním XFCE, nikoliv upravovaném pro SUSE (to instaluje moc věcí navíc). Oproti XP to lítá, ještě si rozšířím paměť na 2GB, je to za pár kaček. Až bude chvilka, možná nakonfiguruji ještě nějaký méně nároční WM.

No to je na mě asi celkově moc velké kladivo. Já to opravdu potřebuju akorát tak na grafický terminál, prohlížeč a media player. Ratpoison + rxvt je pro mě dostačující desktop :) Mám to jen na hraní na cesty, na práci mám něco jiného.. Jinak S10e má přítelkině s Mintem (MATE myslím) a taky to jde.. I na těhle prckách se dá rozběhnout skoro cokoli, třeba KDE, jen to nemá takovou odezvu no.. a na malém displayi překáží každá lišta, proto nepoužívám ani žádný panel.

Jo tak, já to špatně pochopil, myslel jsem, že máš strach, aby Ti to vůbec jelo. :-D