Linux pro lamy

beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:Linux pro lamy
« Odpověď #30 kdy: 18. 01. 2013, 11:45:47 »
Na ubuntu mám legální Microsoft office proffesional plus 2010 ve wine. Licence windows je úspora a dost znatelná.

Běžnému uživateli stačí i Libre Office.

Flash na linuxu funguje dobře v google chrome, tam bude skrze pepper api podporován, přestože se npappi pluginy pro firefox již vyvýjet nebudou.

Co se týká her, funguje mi counter strike a hraju urban terror, tuxkart a pod. Nyní již existuje oficiální nativní klient pro Steam a hrát v linuxu nativně. Navíc Valve zlomilo nad Windows 8 hůl. Nebude trvat dlouho a linux bude plnohodnotný herní systém a výrazně se změní struktura uživatelů desktopového linuxu. Už ani teď neplatí, že by to byl systém jen pro nadšence, ale dle hesla Ubuntu - linux pro lidi.


Re:Linux pro lamy
« Odpověď #31 kdy: 18. 01. 2013, 11:53:57 »
hrát v linuxu nativně.
Mam pocit, ze jsem nekde zaslechl, ze to "nativne" casto znamena, ze ke hre je pribalene wine. Pamatuju si to spravne?

Nebude trvat dlouho a linux bude plnohodnotný herní systém
Anebo se muze stat, ze se Microsoft se Steamem nejak dohodne. Co je pravdepodobnejsi, necham na zvazeni kazdeho soudruha :)

Rax

Re:Linux pro lamy
« Odpověď #32 kdy: 18. 01. 2013, 12:07:02 »
Na ubuntu mám legální Microsoft office proffesional plus 2010 ve wine. Licence windows je úspora a dost znatelná.

Nebude trvat dlouho a linux bude plnohodnotný herní systém a výrazně se změní struktura uživatelů desktopového linuxu.

Náklady na licenci Windows jsou pro BFU s průměrnou mzdou menší, než náklady na jeho čas dostat Linux do obdobně funkčního stavu. Jistěže průměrný linuxový guru to zvládne rychleji, ale takových je opravdu minimum.

Linux nikdy plnohodnotný desktopový ani herní OS nebude, prohlásil to sám zakladatel Gnome. Jeho místo je na serverech.

Rovano

Re:Linux pro lamy
« Odpověď #33 kdy: 18. 01. 2013, 12:59:59 »
Office stojí od 5-ti do 12-ti tisíc.
Pro virtualizovaný stroj je potřeba licence taky (widle i Linux).
Jestliže si koupím Office za 5 tisíc, tak to už si můžu koupit i ty widle.
No a jestliže office ukradnu, tak to už můžu i ty widle.
Nevidím úsporu.
Jsou i mnohem levnější licence Office. Třeba za 500,-. Licence Windows již může uživatel mít z minulosti. Např.: Když přechází z Windows na Linux. Co se týče licence tam si nejsem přesně jist a nebude to úplně košér. Ale když spousta windosáků využívá přenosu a zlegalizování staré licence na novém hardwaru s přivřením oka Microsoftu, mohlo by to jít i pro virtuální stroj. Hlavní je, že uživatel má současně jen 1 Windows.

DarkKnight

Re:Linux pro lamy
« Odpověď #34 kdy: 18. 01. 2013, 13:36:14 »
Rax: takze co rekne zakladatel jednoho z grafickych prostredi, je brano jako samozrejmost? nesmysl :)

Miroslav Prymek: nativne znamena nativne, nicmene i uzivatele uz apeluji na steam, aby tam pridal polozku "spustit pres wine" a tim ziskat moznost teoreticky hrat vice her, nez je momentalne pro linux... samozrejme ale ve vysledku zalezi na vyvojarich tech distribuovanych her, pokud zabali hru do wine a tvrdi, ze to jede nativne, je spatne
s microsoftem se steam imho moc nedohodne, kdyz vydavaji vlastni herni platformu zalozenou na linuxu


Re:Linux pro lamy
« Odpověď #35 kdy: 18. 01. 2013, 14:12:29 »
Linux nikdy plnohodnotný desktopový ani herní OS nebude

Co znamená "plnohodnotný desktop" ??
Je dneska plnohodnotný desktop třeba Win 8 když nemá nabídku start ? např.
definice ...

Jinak si myslím že dialog NIKDY nebude mít konce pokud si nedefinujem co kdo konkrétně od systému vyžaduje.
Je tolik možností od sekretářky, po kontruktéra, přes grafika, ke studentovi, pře pařmena k ženě na mateřské po řemeslníka atd. A u všech jsou vždy drobet jiné priority .
Já a někteří nastínilo že jsou různé požadavky a ty lze i v Linuxu na 100% uspokojit a stane se to dostačujícím systémem.

beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:Linux pro lamy
« Odpověď #36 kdy: 18. 01. 2013, 14:34:38 »
Pro mne tedy plnohodnotným desktopovým systémem je a co se týká plnohodnotného herního systému, tak tím je pro mne také, pokud si něoc zahraji, tak jen z linuxu. Nciméně to neznamená, že na to může každý koukat jinak. Já mám sice i windows 7, ale nepoužívám je.
Windows mám pro manželku, nebo kdyby něco v linuxu nefungovalo. Dneska ale ani manželka windows nespouští a plnohodnotně si vystačí s ubuntu.

Rax

Re:Linux pro lamy
« Odpověď #37 kdy: 18. 01. 2013, 15:03:12 »
Jinak si myslím že dialog NIKDY nebude mít konce

Dialog již skončil v loňském roce. Nemá smysl v tom pokračovat.

Re:Linux pro lamy
« Odpověď #38 kdy: 18. 01. 2013, 15:05:26 »
Co znamená "plnohodnotný desktop" ??
Napr. to, co uz tady zaznelo: system. ktery je schopny relativne rozumne (tj. predevsim ke sve spokojenosti) spravovat bezny clovek, ktery chce pocitac pouzivat k praci a neche zjistovat, co je to napr. MBR a k cemu se pouziva.

CriticalOS

Re:Linux pro lamy
« Odpověď #39 kdy: 18. 01. 2013, 15:11:43 »
Pro neznale linuxáky je nejlepší volit klikací distribuce, které budou podobné vzhledově Windowsu. Na zkoušku 3.měsíců  jim můžete nahrát linux s prostředím KDE. Nebál bych se nasadit ani GNOME nebo XFCE. Na legální Windows pak můžou v případě nespokojenosti přejí kdykoliv.

Osobně bych hlavně volil Mageia, OpenSUSE . Po případně U/KU/XU buntu , Fedora.  Zaměřte se na nějakou linuxovou distribuci, která má velkou komunitu a vychází 2x do roka. A tu pak nabízejte.

Základy se naučte hned a zbytek vy-googlíte. Ani Administrátor Windows-u nezná všechno a na řešení problému používá Google.   

AlYoSHA

Re:linux pro lamy
« Odpověď #40 kdy: 18. 01. 2013, 15:54:36 »
to jste me teda prozatim moc nepotesili, i kdyz jsem tyto odpovedi ocekaval. dekuji  :'(

Z podobnych instalacii mam dobru skusenost s linuxom ktory som dodaval zaciatocnikom. Pretoze taky clovek este nema navyky z win, takze nema problem prijat zvyklosti z linuxu.  Pokial je situacia taka, ze niekomu (hlavne starsi ludia) ktory dlhe roky fungovali na Win date linux, tak mozte ocakavat pravidelne telefonaty ze nieco nevedia najst, alebo nieco nefunguje tak ako ocakavaju.  Len zriedka sa taky prechod zaobide bez problemov a frflania.  Posledne roky sa nesnazim za kazdu cenu instalovat linux, robim to len vtedy ked zakaznik vyslovne prejavi zaujem a aj potom ho upozornim ze to nemusi byt presne to chce.

ilja

Re:Linux pro lamy
« Odpověď #41 kdy: 18. 01. 2013, 18:05:54 »
Mint - PCLinuxOS - Ubuntu/Kubuntu
Dávat přednost GUI KDE, je nejvyspělejší, má nejvíc aplikací.
Ale je nejvíc náročné na výkon počítače.

beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:Linux pro lamy
« Odpověď #42 kdy: 18. 01. 2013, 18:37:38 »
Kde je již překonaný koncept, neřekl bych, že je nejvyspělejší. A že má nejvíce aplikací, to asi nebude taky pravda. Je nejvíce podobné Win 7, to asi ano. Hlavně v KDE chybí základní aplikace, jako je Gimp, Inkscape. Tyto aplikace nemají v KDE plnohodnotnou náhradu. To, že je nejvíce náročné na výkon taky nebude 100% platit, to by se nenasazovalo do Slaxu a pod. Problém v té pomalosti je spíše v zabugovanosti a neodladěnosti v jednotlivých distribucích, Slax ukazuje, že to lze i s minimálními nároky.

Re:Linux pro lamy
« Odpověď #43 kdy: 18. 01. 2013, 19:27:36 »
jako desktop doporucuju jednoznacne Cinnamon

tadeas

Re:Linux pro lamy
« Odpověď #44 kdy: 18. 01. 2013, 20:24:56 »
Kde je již překonaný koncept, neřekl bych, že je nejvyspělejší. A že má nejvíce aplikací, to asi nebude taky pravda. Je nejvíce podobné Win 7, to asi ano. Hlavně v KDE chybí základní aplikace, jako je Gimp, Inkscape. Tyto aplikace nemají v KDE plnohodnotnou náhradu.
?????