Instalace Linuxu na ARM

Instalace Linuxu na ARM
« kdy: 08. 01. 2013, 16:04:49 »
Ahoj.

Mohl by mi někdo prosím poradit, jak nainstalovat libovolný linux (nejlépe z množiny Gentoo, Arch, Debian, Ubuntu(minimal)) na ARM zařízení? Mám k dispozici HW ODROID-U2 a rád bych na něj dostal něco jiného než android :) Narážím na různé stručné návody, ale nejsem 'copy-paste' typ člověka a rád bych hezky krok po kroku nanstaloval systém místo ddčkování cizí image. Nevadí mi ani překlad jádra a podobně, jen nevím, kde u ARMu začít. Co načíst a podobně.

Navíc ODROID-U2 má jen HDMI výstup (vlastně má i UART, ale nemám zatím vhodný kabel) a většina imageí, co jsem zkusil nahrát, se přes HDMI nechytla :(

Máte s těmito zařízeními někdo zkušenost?
« Poslední změna: 08. 01. 2013, 16:17:44 od Petr Krčmář »


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Linux na ARMu
« Odpověď #1 kdy: 08. 01. 2013, 16:16:03 »
Zkusil bych se mrknout na Gentoo handbook pro ARM. Ve finále bych nic nekompiloval (= neinstaloval Gentoo), ale mohlo by to nasměrovat. Pokud je tedy ARM handbook podobnej těm x86 a x64 - ty mi daly nějaký povědomí.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na ARM
« Odpověď #2 kdy: 08. 01. 2013, 18:58:16 »
Na ten jsem chtel odkazat, ale je to z dob PXA - xscale a pod, tj. kdy jeste Intel vyrabel army :) Nevim zda existuje i neco novejsiho.. ale to co jsem tam videl je hodne zastarale :(

Re:Linux na ARMu
« Odpověď #3 kdy: 08. 01. 2013, 19:23:02 »
Zkusil bych se mrknout na Gentoo handbook pro ARM. Ve finále bych nic nekompiloval (= neinstaloval Gentoo), ale mohlo by to nasměrovat. Pokud je tedy ARM handbook podobnej těm x86 a x64 - ty mi daly nějaký povědomí.

Na to už jsem právě koukal (používám gentoo denně), ale taky mi to připadá trochu outdated. Myslím, že vývojáři Gentoo jsou rádi, že dokážou jakž takž udržet x86 a 64b verze, tak se do téhle distribuce pro tohle konkrétní použití moc nehrnu.

Nakonec se mi dnes podařilo rozchodit image linaro (což je upravené Ubuntu). Ale není to to, co potřebuji. V poslední době jsem si oblíbil takzvané mini iso od poslední LTS verze Ubuntu. Většinou z něj přes expertní instalaci nainstaluji jen základní systém a pak už si dovyberu balíky podle potřeby. Výhody jsou tyto:
1) Neobtěžuje mě všechen ten balast, ketrý se nainstaluje s běžnou instalací Ubuntu
2) Všechny balíky jsou aktuální, protože se vše při instalaci stahuje
3) Mám LTS systém
4) Je to v podstatě debian s ubuntu repozitáři (Nemusím řešit nějaké unstable a testing repozitáře, balíky jsou relativně aktuální a platí bod 3))

Přesně tohoto efektu bych chtěl dosáhnout na ARMu. Zkoušel jsem serverovou image ubuntu pro ARM, ale zatím nevím, jestli vůbec nabootuje, protože se mi nechytí monitor přes HDMI a ještě jsem to nezkoušel nikde, kde bych si mohl zjistit, že si něco vyžádalo adresu přes dhcp. Případně bych se nebál zkusit Arch Linux ARM, ale tam jsem zatím taky narazil na problém s displayem.

Můj hlavní problém je ten, že nevím, odkud načíst, jak vlastně ARM bootuje a odkud načíst, jak si připravit prostředí pro sestavení vlastního image pro ARM zařízení. Také by se mi hodily nějaké rady ohledně sestavování vlastního image ubuntu obecně. Věřím, že se to někde na netu načíst dá, ale daleko víc najdu rad pro BFU než zachytím stop vedoucích k cíli.

Nějaké tipy?

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na ARM
« Odpověď #4 kdy: 08. 01. 2013, 20:07:03 »
Pokud mas existujici image na SD kartu, muzes se podivat jak je sestaven - co za zavadec tam je (uboot?), nebo jaky je typ /boot filesystemu a kde je kernel, initrd..

ARM bootuje u kazdeho vyrobce jinak, obecne receno se pusti nejaky kod z romky (interni flashky) ktera umi stahnout po seriaku zavadec, nebo primo ten zavadec jiz obsahuje a ten neco nacte z SD karty nebo z onboard nand flash. Nejvic inspirace sezenes zrejme od dd-wrt teamu, vetsina routru je sice mips, ale start je tam podobny (napr. skok na urcenou adresu ve flash).

Novejsi army maji pak v te interni romce podporu nejakych filesystemu na sd karte, pripadne boot pres tftp ze site. Kdyz nevis co tam mas za procesor, tak je tezky radit.. takze bych zacal rozebranim neceho hotoveho co uz funguje.


Re:Instalace Linuxu na ARM
« Odpověď #5 kdy: 08. 01. 2013, 20:07:32 »
Update:
1) Na Linaro stránkách jsem našel celkem hezké návody pro Ubuntu / Debian
2) Vypadá to, že o instalaci Gentoo se také už více lidí pokouší.. http://odroid.foros-phpbb.com/t1170-gentoo-on-odroid

Považujte problém za vyřešený. Přesto budu rád za každou další hodnotnou radu :)


Re:Instalace Linuxu na ARM
« Odpověď #6 kdy: 08. 01. 2013, 20:15:24 »
Pokud mas existujici image na SD kartu, muzes se podivat jak je sestaven - co za zavadec tam je (uboot?), nebo jaky je typ /boot filesystemu a kde je kernel, initrd..

ARM bootuje u kazdeho vyrobce jinak, obecne receno se pusti nejaky kod z romky (interni flashky) ktera umi stahnout po seriaku zavadec, nebo primo ten zavadec jiz obsahuje a ten neco nacte z SD karty nebo z onboard nand flash. Nejvic inspirace sezenes zrejme od dd-wrt teamu, vetsina routru je sice mips, ale start je tam podobny (napr. skok na urcenou adresu ve flash).

Novejsi army maji pak v te interni romce podporu nejakych filesystemu na sd karte, pripadne boot pres tftp ze site. Kdyz nevis co tam mas za procesor, tak je tezky radit.. takze bych zacal rozebranim neceho hotoveho co uz funguje.

Samozřejmě že vím, co tam je za procesor :) Je to Exynos4412 (Quad core ARM Cortex-A9 MPCore) - stejný jako třeba v Samsung Galaxy S3. Myslím, že to bootuje přes u-boot. Myslím, že už jsem se chytil.. Založím systém na platform independant balíku od Linaro a pomocí jejich skriptů postavím HW závislé binárky. Mají to hezky řešené přes jeden konfigurák. Navíc můžu vycházet z toho image, který už mám..

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na ARM
« Odpověď #7 kdy: 08. 01. 2013, 21:39:55 »
Jak moc to hreje? (bez / se zatezi).

Vlasta

Re:Instalace Linuxu na ARM
« Odpověď #8 kdy: 09. 01. 2013, 08:03:58 »
Já používám na Toshiba AC100 http://archlinuxarm.org/

Vlasta

Re:Instalace Linuxu na ARM
« Odpověď #9 kdy: 09. 01. 2013, 08:04:41 »
Jak moc to hreje? (bez / se zatezi).

Tak ještě jsem na tom nekompiloval ve čtyřech vláknech, ale zatím se zdá že při brouzdání témeř vůbec. Jako je to trochu vlažné, ne úplně studené jako v klidu :)

Re:Instalace Linuxu na ARM
« Odpověď #10 kdy: 09. 01. 2013, 08:06:43 »
Já používám na Toshiba AC100 http://archlinuxarm.org/

Jojo, už jsem zkoušel alespoň nahrát a nechytl se display. Ještě si s tím budu hrát, zřejmě budu muset překompilovat jádro..

Vlasta

Re:Instalace Linuxu na ARM
« Odpověď #11 kdy: 09. 01. 2013, 08:09:51 »
Je tu dokonce popis pro ODROID-X, předpokládám, že postup bude podobný

http://archlinuxarm.org/platforms/armv7/odroid-x


Vlasta

Re:Instalace Linuxu na ARM
« Odpověď #12 kdy: 09. 01. 2013, 08:19:23 »
Je tu dokonce popis pro ODROID-X, předpokládám, že postup bude podobný

http://archlinuxarm.org/platforms/armv7/odroid-x


Vlasta

Jojo, našel jsem, jen ještě nerozchodil :) asi je to záležitost toho: pacman -S odroid-x-hdmi :) ale nejdřív se tam musím alespoň vzdáleně připojit..

Re:Instalace Linuxu na ARM
« Odpověď #13 kdy: 09. 01. 2013, 09:10:22 »
Přídávám se k tomu, co už psal RDa:
1. bootování není standardizované jako na x86 - každý výrobce si to dělá, jak uzná za vhodné. Já mám třeba jakýsi armový tablet z Číny za pár babek, kam se dá SD karta s nějak pojmenovanými soubory a bootloader jeden vezme jako kernel a druhý jako ramdisk a vypali je do flash. Takže bez znalosti toho, jak to tahle konkrétní deska dělá, to je trochu problém.

2. Prozkoumat existující image není vůbec od věci. Pokud se dá normálně namountovat, není žádný problém. Prostě se tam jenom nahraje jiný armový systém.

3. Co tak koukám na http://www.hardkernel.com/renewal_2011/products/prdt_info.php prodávají tam UART převodník, kterým se k té desce dá připojit. Na ten UART určitě bootloader vypisuje při bootu hlášky, takže tohle bych určitě doporučoval.

Re:Instalace Linuxu na ARM
« Odpověď #14 kdy: 09. 01. 2013, 09:23:46 »
Přídávám se k tomu, co už psal RDa:
1. bootování není standardizované jako na x86 - každý výrobce si to dělá, jak uzná za vhodné. Já mám třeba jakýsi armový tablet z Číny za pár babek, kam se dá SD karta s nějak pojmenovanými soubory a bootloader jeden vezme jako kernel a druhý jako ramdisk a vypali je do flash. Takže bez znalosti toho, jak to tahle konkrétní deska dělá, to je trochu problém.

2. Prozkoumat existující image není vůbec od věci. Pokud se dá normálně namountovat, není žádný problém. Prostě se tam jenom nahraje jiný armový systém.

3. Co tak koukám na http://www.hardkernel.com/renewal_2011/products/prdt_info.php prodávají tam UART převodník, kterým se k té desce dá připojit. Na ten UART určitě bootloader vypisuje při bootu hlášky, takže tohle bych určitě doporučoval.

2. Jojo, zkoumám a budu.. je tam normální FATka, ze které se bootuje.. pár binárek jako boot.src atd..
3. Bohužel jsem si toho všiml pozdě a s tím poštovným to není moc veselé :( Ale možná mi to v právi někdo spíchne, pokud to budu opravdu potřebovat. Nebo to objednám v budoucnu s dalšími deskami..