Jakou distribuci pro začátečníka?

Jakou distribuci pro začátečníka?
« kdy: 26. 05. 2010, 22:05:16 »
Chci se seznamit s Linuxem. Kvule nekolika her pouzivam dual-booting system s Vistou (vim je to kram, ale nekde hrat musim XD). Asi pred pul rokem jsem zacal s linuxem. Napred jen virtualne, protoze to byla pro me jenda velka neznama, a po par instalaci uz mam dual-booting system. Momentalne mam Kubuntu. Vyskousel sem normalni ubuntu (9.10 a 10.4) debian (5.neco). Gnome mi nejak nesedlo, takze sem zustal na KDE. Nevim cim to je, bud mi to nejvic pripomina moje stare zname Windows, nebo to, ze tam ma par dobrych efektu....

No tak sem ted popsal co sem doposavad s linuxama delal (nic moc).
Moje otazka je, na kterou distribuci bych se mel jeste podivat, popripade na graficke rozhrani....
« Poslední změna: 26. 05. 2010, 23:09:58 od Petr Krčmář »


Fantomas

Re: Ktera Distribuce???
« Odpověď #1 kdy: 26. 05. 2010, 22:15:29 »
Kdyz ti sedi KDE, tak se ho drz. Mimo nej a Gnome uz toho moc neni, tedy ne tak komplexne resene. Distra jeste muzes zkusit Mandrivu, Suse a Fedoru, Kubuntu 10.04 je dobra volba.

Jakub L.

Re: Jakou distribuci pro začátečníka?
« Odpověď #2 kdy: 27. 05. 2010, 01:40:23 »
Hlavní otázka je, co vlastně od Linuxu chceš...

Odpoveď

Re: Jakou distribuci pro začátečníka?
« Odpověď #3 kdy: 27. 05. 2010, 09:34:30 »
Ahoj, takže pokiaľ si začiatočník a sedí ti KDE tak najjednoduchšie distro je asi Kubuntu :) a celkovo Ubuntu je pre úplných začiatočníkov.

Re: Jakou distribuci pro začátečníka?
« Odpověď #4 kdy: 27. 05. 2010, 11:35:14 »
Hlavní otázka je, co vlastně od Linuxu chceš...

halvne jsem si ho chtel vyskouset. Uz po prvni hodine se mi libil o moc vic, nez Windows. Krome toho bych chtel studovat informatiku a tam se bez linuxu jaksi neobejdu... pocitacum rozumim celkem dobre a rychle, takze by nemel byt problem, se rychle naucit ovladat linux.

Mandriva, to uz sem nekde cetl, openSUSE sem chtel jeste vyskouset (skkousim virtualne) a o Fedure vubec nic nevim...

Co presne chci od linuxu? Chtel bych, aby nahradil, alespon z vetsi casti moje Windows, protoze mi Vista leze na nervy. Necham si Windows tak akorat na hrani XD a na aplikace, ktery pod linuxem nejdou.

Znam par lidi, kteri sou tak troch (vic) nerdi a ti mi rikali, ze KDE je hrozny a spolu s ubuntu desne barevny a vubec hnusny, takze se od nich toho moc nedovim. Oni pouzivaji fluxbox (nebo neco takovyho XD)...


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jakou distribuci pro začátečníka?
« Odpověď #5 kdy: 27. 05. 2010, 13:00:12 »
Kdyz ti sedi KDE a Kubuntu, tak se ho drz, alespon pokud ti funguje a pri trose stesti ti ho nejaky update/upgrade nerozhodi. Neomezuj se jen na nejake klikani, ale podivej se pod poklicku, jak to vlastne funguje. Jednou ti treba Kubuntu zacne lezt na nervy a tak budes mit snazsi prechod na Debian, na kterem je (K)Ubuntu zalozeno.

Pokud chces tvrdou skolu zivota, ze ktere si odneses par vedomosti a pokud mas dost silny stroj, zkus Gentoo (treba virtualizovane), idealne provedes instalaci tradicnim drsnackym zpusobem bez instalacniho CD.

Pokud chces neco mezi, tak treba Debian nebo Archlinux. Citis li se jako o neco drsnejsi borec, koukni se na Slackware. A pokud se chces opravdu hodne naucit a mit zivot reholnika, Linux from Scatch je nejlepsi volba.  :)

thunder-memory2

Re: Jakou distribuci pro začátečníka?
« Odpověď #6 kdy: 27. 05. 2010, 17:25:06 »
jo na linux from scratch sem se uz dival, ale moc (vubec)sem tomu nerozumel. muj pocitac teoreticky ujde, jenom graficka karta je na h.... (nvidia 7650). Ram 2GB, CPU AMD 5200+.
Drsnackou instlaci muzu provest jenom virtualne, protoze v tom minimalnim instalactnim cd neni rozsireni pro wlan, nebo mi to aspon neslo....
Samozrejme ze me zajima ta vec pod poklickou proto to vlastne delam... ale ta poklicka by mela bejt hezka a vhodna pro enduser. (matka obcas u mne hraje farmville na facebooku, a opravdu ji nechci nutin k praci s shelem XD).
O gentoo nic nevim, ale vyzkousim, az budu doma (prazdniny XP).
hlavne aby mi to neomrzelo, kdyz to bude moc tezky...

Fantomas

Re: Jakou distribuci pro začátečníka?
« Odpověď #7 kdy: 27. 05. 2010, 21:02:42 »
Neboj, nebude to moc tezky, hezky si precti handbook na gentoo stage 1 a hura do instalace. Snad to do konce prazdnin stihnes :-D. Mam pocit, ze chces neco ve stylu "Snadno a rychle", tak to je opravdu pouze pro endusers.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jakou distribuci pro začátečníka?
« Odpověď #8 kdy: 27. 05. 2010, 22:29:39 »
pocitac teoreticky ujde, jenom graficka karta je na h.... (nvidia 7650). Ram 2GB, CPU AMD

Grafiku vem cert, co na Gentoo potrebujes, je hutny procesor, abys necekal na kompilaci 14 dni. Ja mel Gentoo na 2x P III, 850 MHz, 1.5 GB pameti. Rekl bych, ze to byla limitni konfigurace. Nektere baliky, jako FF nebo OO jsem instaloval jen jako predkompilovane binarky. Zbytek se tak nejak dal udychat, pokud clovek updatoval dost casto, aby to nebylo vzdycky na tridenni kompilaci. Ostatne pozor na to, parkrat se mi stalo, ze se mi Gentoo rozsypalo po te, co jsem byl nekde 2 mesice pryc a nejak to pak neustalo update a musel jsem to davat pracne dohromady. Kdyz se mi to stalo naposledy, vykaslal jsem se na to, protoze to vypadalo neresitelne. Gentoo tehdy melo nejake problematicke obdobi, kdy se obcas neco podelalo a ani se nevedelo, jestli nakonec nerozpusti butik. Asi se to od te doby zase zlepsilo. Aspon doufam, protoze veci typu zavislost VLC na baliku FF, me dost stvaly, protoze FF se mi kompilovalo 24 hodin a binarka tomu nestacila. Nicmene na Gentoo se clovek dost nauci a az ho to jednou omrzi, staci zmenit distro, coz jsem udelal i proto, ze muj stary stroj to uz prestaval stihat.

Citace
ale ta poklicka by mela bejt hezka a vhodna pro enduser. (matka obcas u mne hraje farmville na facebooku, a opravdu ji nechci nutin k praci s shelem XD).

Predpokladam, ze i na LFS si clovek zahraje Farmville bez pouziti shellu. Zalezi na tom, do jakeho stadia dosel s instalaci a konfiguraci, nez mu ruply nervy.