Slax - aby se nelogoval automaticky na roota

Anonym

Slax - aby se nelogoval automaticky na roota
« kdy: 31. 12. 2012, 13:42:56 »
Ahoj, velice mě začal zajímat Linux, tak jsem si pro jeho poznávání dal Slax na flešku. Můj problém je, že nevím, jak docílit toho, aby se mi při bootování nezalogoval automaticky root, mám vytvořeného svého uživatele a chci si vybrat na koho se přihlásím. Vím, že Linux používá tzv. run levely a o to, jaký se run level spustí se stará program INIT. Našel jsem jeho konfiguraci, vím, že Slax standardně bootuje do run levelu 3, našel jsem i soubory, které se načitají pro tento level, bohužel nevím, co mám změnit, aby se Slax spouštěl standardně bez X serveru a aby se nelogoval na roota. Díky za rady


beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:Slax - aby se nelogoval automaticky na roota
« Odpověď #1 kdy: 31. 12. 2012, 13:48:54 »
Slax běží na KDE, takže bych to nastavoval asi v KDM...

Anonym

Re:Slax - aby se nelogoval automaticky na roota
« Odpověď #2 kdy: 31. 12. 2012, 13:53:57 »
No nejsem si jist, že to tam je, podívám se, ale nejde to nastavit přes terminál ? Ten mi přijde takový lepší na konfiguraci  8)

Anonym

Re:Slax - aby se nelogoval automaticky na roota
« Odpověď #3 kdy: 31. 12. 2012, 18:41:00 »
Tak jsem to přes KDM nastavil, ale funguje to napůl, root se mi nepřihlásí, ale spustí se X server a to taky nechci, nemá někdo nápad jak ho umravit ?

kei.101

Re:Slax - aby se nelogoval automaticky na roota
« Odpověď #4 kdy: 01. 01. 2013, 09:41:58 »
Tak jsem to přes KDM nastavil, ale funguje to napůl, root se mi nepřihlásí, ale spustí se X server a to taky nechci, nemá někdo nápad jak ho umravit ?

Koukni na argumenty jádra v zavaděči. Je tam něco jako:
slax.flags=perch,xmode
Když to xmode vynecháš, xserver se nespustí.


Anonym

Re:Slax - aby se nelogoval automaticky na roota
« Odpověď #5 kdy: 01. 01. 2013, 18:12:49 »
Tak jsem to přes KDM nastavil, ale funguje to napůl, root se mi nepřihlásí, ale spustí se X server a to taky nechci, nemá někdo nápad jak ho umravit ?

Koukni na argumenty jádra v zavaděči. Je tam něco jako:
slax.flags=perch,xmode
Když to xmode vynecháš, xserver se nespustí.
Udělal jsem tvoji radu, funguje to dobře až na jednu věc, Slax si nezapamatuje, že jsem mu vymazal to xmode. Nejde to natrvalo někde zapsat ?

e3k

Re:Slax - aby se nelogoval automaticky na roota
« Odpověď #6 kdy: 01. 01. 2013, 19:34:09 »
musis si rozbalit iso ze zeditovat /slax/boot/syslinux.cfg tak aby default neobsahoval xmode. zabalit spat na iso a spravit ten kluc na novo. pouzil by som na to unetbootin.

Re:Slax - aby se nelogoval automaticky na roota
« Odpověď #7 kdy: 02. 01. 2013, 09:17:52 »
Tak jsem to přes KDM nastavil, ale funguje to napůl, root se mi nepřihlásí, ale spustí se X server a to taky nechci, nemá někdo nápad jak ho umravit ?

Koukni na argumenty jádra v zavaděči. Je tam něco jako:
slax.flags=perch,xmode
Když to xmode vynecháš, xserver se nespustí.
Udělal jsem tvoji radu, funguje to dobře až na jednu věc, Slax si nezapamatuje, že jsem mu vymazal to xmode. Nejde to natrvalo někde zapsat ?

No já to dělám takto:
1) Mám jednu vyhrazenou flashku, ze které bootuju různé ISO soubory a slax.
2) Tuto flashku si naformátuji na FAT32 a dám jí vhodný label, třeba 'live'
3) Nahraji na tuto flashku grub (nejlépe je nabootovat třeba do ubuntu a pak v konzoli zadat
    sudo grub-install --boot-directory=/media/live/ /dev/sdb
   (samozřejmě je nutné nahradit v příkazu zařízení a adresář zařízení vhodnými variantami)
4) Pak na flasku nakopíruji, co potřebuji.. třeba adresář slax (ze staženého archivu), pokud ho chci bootovat
5) upravím na flashce /grub/grub.cfg

Pro bootování slaxu tam stačí změnit grub.cfg na:
set timeout=5
set default=0
menuentry "Slax 7.0 i486 cz" {
  linux /slax/boot/vmlinuz slax.flags=perch,xmode
  initrd /slax/boot/initrfs.img
}

Anonym

Re:Slax - aby se nelogoval automaticky na roota
« Odpověď #8 kdy: 02. 01. 2013, 18:52:12 »
Tak jsem to nastavil pomocí toho /slax/boot/syslinux.cfg, není třeba stahovat ISO, stačí to pouze zeditovat na flešce, díky e3k. Zaujala mě rada od Jakuba Neburky, líbí se mi možnost přes GRUB spouštět nejen Slax, vyzkouším. Díky za rady, téma považuji za vyřešené.