Přesun disku mezi LVM bez ztráty dat

Přesun disku mezi LVM bez ztráty dat
« kdy: 30. 12. 2012, 11:55:14 »
  Hoj,
  mam reknem LVM jmenem lvm1, v kterem jsou disky sdb1,sdc1,sdd1, kazdy po 1TB. Jeden z disku odchazi do kremikovyho pekla, rekneme ze je to sdb1. Ctel bych vsak koupit 2TB disk a zalozit novy LVM, rekneme jmenem lvm2, ktery bude mit stripped mapping. v LVM tedy bude novy sde1. A do lvm2 bych chtel postupne hodit dobre disky sdc1 a sdd1 z lvm1. A nyni vyvstava otazka - prezijou to ta data co tam jsou ?
  Diky
  J.Karliak.
« Poslední změna: 30. 12. 2012, 12:20:16 od Petr Krčmář »


morgan7

Re:Přesun disku mezi LVM bez ztráty dat
« Odpověď #1 kdy: 30. 12. 2012, 18:50:12 »
Zdar.

Předpokládám, že lvm1 je Logical Volume - ten existuje v nějaké Volume Group (řekněme volgroup1). Do této skupiny bych přidal nový disk (vgextend volgroup1 /dev/novydisk1) a poté z ní odstranil chybující disk (vgreduce -v /dev/rozbitydisk). Data se časem odsypou ze špatného disku pryč.
Tebou navrhovaný přesun z lvm1 do lvm2 moc nechápu. Můžeš založit nový Logical Volume v nové Volume Group, která bude obsahovat jen ten nový disk. Data tam pak můžeš klasicky překopírovat, vejdou-li se.

Morgan.

Re:Přesun disku mezi LVM bez ztráty dat
« Odpověď #2 kdy: 30. 12. 2012, 21:08:51 »
Zdar, diky za odpoved. Prvni volume groupa ma ty 3 disky, z toho prave je jeden v haji. Chtel bych udelat (kdyz me k tomu odchazejici disk donutil) novou volume groupu (s stripped mapping uz, na prvni to neni), kde bude ten novy 2TB a prave bych prepojil z prvniho lvmka spatny disk (odpojedni z lvm1 a pripojeni do groupy lvm2), presunul z nej data na ten novy 2TB, stary vadny odpojil a poslal k certu. A pak jeste k druhe, nove lvm jeste pregroupoval dobre disky z prvniho lvm. A kdyz je budu prave mezi lvm skupinama presouvat, jde mi o to, jestli z zadnyho neztratim presunem data :). Jde i ti, ze dat je moc a nevejdou se na ten 2TB pouze, kdyby jo, tak to prekopiruju, to je jasny :o)
Diky.
chose.

morgan7

Re:Přesun disku mezi LVM bez ztráty dat
« Odpověď #3 kdy: 31. 12. 2012, 12:54:16 »
Z existující Volume Group lze disk vyndat pouze v případě, že je na zbývajících discích dostatek místa, aby se na něj vešly existující Logical Volumes. Což podle toho, co píšeš, nemáš. Můžeš to tedy udělat mnou navrhovaným postupem (i když bych se u chybujícího disku obával toho, jak se LVM vyrovná s případnými problémy se čtením z něj, až se ho bude snažit uvolnit). Nebo jako bezpečnější variantu bych asi zvolil zastavení LVM, provedení dd_rescue /dev/vadnydisk /dev/novydisk, roztažení partition na novém disku přes celý disk, fyzické odstranění vadného disku, nastartování LVM.

Re:Přesun disku mezi LVM bez ztráty dat
« Odpověď #4 kdy: 11. 01. 2013, 22:07:13 »
Co tak pridat disk do VolumeGroup a potom spravit mirror lvol ktore su na odchadzajucom disku s tym ze specificky zadas na ktory disk sa ma zmirrorovat (na novy :P)
napadlo ma mozno este pouzitie niecoho podobneho ako vgevac vo veritase ale pre lvm:)