Přeinstalace W7 na PC s W7 a Ubuntu

Přeinstalace W7 na PC s W7 a Ubuntu
« kdy: 29. 12. 2012, 11:21:16 »
Mám takové méně používané PC, kde jsem nainstaloval W7 a nato Ubuntu. Startuje se to jak víte přes modré menu, první je ubuntu, poslední W7.
Potřebuju teď ty widle přeinstalit. Ale nevim, co se stane s tím modrým menu na začátku. Jednak nevím, co vybrat, když tam vrazím instalační CD W7 a nabídne mi particie na instalaci, a za další bych nerad přišel o Ubuntu a instalil vše znovu. Bojím se, že mi ty vidle zruší to modré okno výběru a pak se budu mordovat s grubem přes live CD. Přiznám se, že jsem to ještě nezkusil, abych náhodou něco nepo... ještě předtím, než se mě dostane nějaká šťavnatá informace.
Víte někdo poradit v pár krocích, jak na to, nebo čeho se vyvarovat? Děkuju.


Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Přeinstalace W7 na PC s W7 a Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 29. 12. 2012, 11:39:15 »
Ahoj, neber to nikterak zle, ale jaký máš důvod k přeinstalaci Windowsů? Podle mne by to mělo být až to poslední a nouzové řešení. Jinak s Windows 7 by to nemělo být tak těžké. Myslím že u sedmiček už jde neinstalovat zavaděč, takže pokud je nainstaluješ do stejného oddílu jako byly, tak by Ti ona "modrá" obrazovka neměla zmizet. Ovšem konkrétní radu Ti nedám, protože ani při nejmenším netuším, jak máš nyní rozdělen disk a to je celkem podstatné při nové instalaci.

tadeas

Re:Přeinstalace W7 na PC s W7 a Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 29. 12. 2012, 11:39:51 »
Jednak nevím, co vybrat, když tam vrazím instalační CD W7 a nabídne mi particie na instalaci, a za další bych nerad přišel o Ubuntu a instalil vše znovu.
Najdi si v menu něco jako "správa oddílů", nebo tak něco, případně nainstaluj program GParted. To ti zobrazí co máš na jakém oddíle. Při instalaci Windows se sice budou jmenovat jinak, ale např. podle velikostí poznáš, který je který.

Alternativně "sudo fdisk /dev/sda -l" (/dev/sda možná budeš muset upravit podle svého disku, ale většinou je to sda) vypíše oddíly a jejich typy.

Bojím se, že mi ty vidle zruší to modré okno výběru a pak se budu mordovat s grubem přes live CD.
Tohle se přesně stane :-) . Ale internet je plnej návodů co s tím, např.
https://help.ubuntu.com/community/RecoveringUbuntuAfterInstallingWindows

nebo google "ubuntu windows restore grub".


tadeas

Re:Přeinstalace W7 na PC s W7 a Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 29. 12. 2012, 11:41:06 »
Myslím že u sedmiček už jde neinstalovat zavaděč
Jak?? Prosím, prosím, jak?? :)

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Přeinstalace W7 na PC s W7 a Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 29. 12. 2012, 12:02:16 »
Myslím že u sedmiček už jde neinstalovat zavaděč
Jak?? Prosím, prosím, jak?? :)
Přestřelil jsem, standardní medium to zřejmě neumí.

Jinak na opravu Grubu neznalím doporučuji: http://www.supergrubdisk.org/


Re:Přeinstalace W7 na PC s W7 a Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 29. 12. 2012, 12:43:45 »
Moc děkuju za myšlenky, myslím, že teď už vím ajk na to.  :)

kei.101

Re:Přeinstalace W7 na PC s W7 a Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 01. 01. 2013, 09:47:54 »
Mám takové méně používané PC, kde jsem nainstaloval W7 a nato Ubuntu. Startuje se to jak víte přes modré menu, první je ubuntu, poslední W7.
Potřebuju teď ty widle přeinstalit. Ale nevim, co se stane s tím modrým menu na začátku. Jednak nevím, co vybrat, když tam vrazím instalační CD W7 a nabídne mi particie na instalaci, a za další bych nerad přišel o Ubuntu a instalil vše znovu. Bojím se, že mi ty vidle zruší to modré okno výběru a pak se budu mordovat s grubem přes live CD. Přiznám se, že jsem to ještě nezkusil, abych náhodou něco nepo... ještě předtím, než se mě dostane nějaká šťavnatá informace.
Víte někdo poradit v pár krocích, jak na to, nebo čeho se vyvarovat? Děkuju.

Tohle řeším vždycky tak, že windows instaluju na začátek disku a grub instaluju na oddíl s linuxem. Přitom pořád bootuju z oddílu windows a do windows nahraju bootovací menu EasyBCD do kterého přidám záznam o grubu linuxu. Tak odpadnou podobné problémy, jako řešíte..

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Přeinstalace W7 na PC s W7 a Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 01. 01. 2013, 11:32:27 »
Mám takové méně používané PC, kde jsem nainstaloval W7 a nato Ubuntu. Startuje se to jak víte přes modré menu, první je ubuntu, poslední W7.
Potřebuju teď ty widle přeinstalit. Ale nevim, co se stane s tím modrým menu na začátku. Jednak nevím, co vybrat, když tam vrazím instalační CD W7 a nabídne mi particie na instalaci, a za další bych nerad přišel o Ubuntu a instalil vše znovu. Bojím se, že mi ty vidle zruší to modré okno výběru a pak se budu mordovat s grubem přes live CD. Přiznám se, že jsem to ještě nezkusil, abych náhodou něco nepo... ještě předtím, než se mě dostane nějaká šťavnatá informace.
Víte někdo poradit v pár krocích, jak na to, nebo čeho se vyvarovat? Děkuju.

Tohle řeším vždycky tak, že windows instaluju na začátek disku a grub instaluju na oddíl s linuxem. Přitom pořád bootuju z oddílu windows a do windows nahraju bootovací menu EasyBCD do kterého přidám záznam o grubu linuxu. Tak odpadnou podobné problémy, jako řešíte..

Problémy neodpadnou, protože pořád se něco upravit musí a už je jedno, s čím si člověk hraje. Jestli s Windows, nebo s Linuxem

kei.101

Re:Přeinstalace W7 na PC s W7 a Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 01. 01. 2013, 11:51:47 »
TIGER: Rozdíl je v tom, že když člověk rozvrtá winodws, tak prostě může nastavit bootování z linux oddílu a to je jediná změna, kterou potřebuje. Prostě výhoda je v tom, že přeinstalování libovolného systému neovlivní boot druhého, protože stačí změnit bootovací oddíl a to je triviální záležitost (narozdíl od opravy/mazání grubu z MBR). Windows nejsou závislá na grubu a linux není závislý na zavaděči Wwindows (EasyBCD)..

kei.101

Re:Přeinstalace W7 na PC s W7 a Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 01. 01. 2013, 11:54:41 »
TIGER: Rozdíl je v tom, že když člověk rozvrtá winodws, tak prostě může nastavit bootování z linux oddílu a to je jediná změna, kterou potřebuje. Prostě výhoda je v tom, že přeinstalování libovolného systému neovlivní boot druhého, protože stačí změnit bootovací oddíl a to je triviální záležitost (narozdíl od opravy/mazání grubu z MBR). Windows nejsou závislá na grubu a linux není závislý na zavaděči Wwindows (EasyBCD)..

A ještě lépe se to dělá s dvěma disky.. Na jednom je aktivní boot oddíl windows a na druhém aktivní boot oddíl linuxu. Potom už ani není nutné aktivovat oddíly a stačí v případě potřeby změnit pořadí disků v BIOSu.. (a boot menu má opět každý systém vlastní)

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Přeinstalace W7 na PC s W7 a Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 01. 01. 2013, 17:06:50 »
TIGER: Rozdíl je v tom, že když člověk rozvrtá winodws, tak prostě může nastavit bootování z linux oddílu a to je jediná změna, kterou potřebuje. Prostě výhoda je v tom, že přeinstalování libovolného systému neovlivní boot druhého, protože stačí změnit bootovací oddíl a to je triviální záležitost (narozdíl od opravy/mazání grubu z MBR). Windows nejsou závislá na grubu a linux není závislý na zavaděči Wwindows (EasyBCD)..

A ještě lépe se to dělá s dvěma disky.. Na jednom je aktivní boot oddíl windows a na druhém aktivní boot oddíl linuxu. Potom už ani není nutné aktivovat oddíly a stačí v případě potřeby změnit pořadí disků v BIOSu.. (a boot menu má opět každý systém vlastní)

Ano, dva disky je asi to nejlepší, co pro dual boot může být. Ale pozor na to, už to také není úplně bez problémů, protože disky už nemají náze "první", "druhý", ale generují se jim speciální názvy a to ať ve W7 taki v Linuxu. Není to problém, pokud systém instalujete vždy na prvně zvolení disk. Ovšem, když se poškodí a překopírujete ho na jiný, už problémy mohou nastat. Tak nějak v tomto směru se jednoduchost vytrácí.

Re:Přeinstalace W7 na PC s W7 a Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 02. 01. 2013, 09:21:14 »
TIGER: Rozdíl je v tom, že když člověk rozvrtá winodws, tak prostě může nastavit bootování z linux oddílu a to je jediná změna, kterou potřebuje. Prostě výhoda je v tom, že přeinstalování libovolného systému neovlivní boot druhého, protože stačí změnit bootovací oddíl a to je triviální záležitost (narozdíl od opravy/mazání grubu z MBR). Windows nejsou závislá na grubu a linux není závislý na zavaděči Wwindows (EasyBCD)..

A ještě lépe se to dělá s dvěma disky.. Na jednom je aktivní boot oddíl windows a na druhém aktivní boot oddíl linuxu. Potom už ani není nutné aktivovat oddíly a stačí v případě potřeby změnit pořadí disků v BIOSu.. (a boot menu má opět každý systém vlastní)

Ano, dva disky je asi to nejlepší, co pro dual boot může být. Ale pozor na to, už to také není úplně bez problémů, protože disky už nemají náze "první", "druhý", ale generují se jim speciální názvy a to ať ve W7 taki v Linuxu. Není to problém, pokud systém instalujete vždy na prvně zvolení disk. Ovšem, když se poškodí a překopírujete ho na jiný, už problémy mohou nastat. Tak nějak v tomto směru se jednoduchost vytrácí.

No tak pokud člověk už má dostatek sil a zkušeností na to, aby přesouval systém s disku na disk, tak mu nebude dělat problém změnit pár identifikátorů v fstab a grub.cfg nebo menu.lst. Navíc často je lepší udělat novou instalaci..