Vstupní systém budovy na Linuxu?

Vstupní systém budovy na Linuxu?
« kdy: 26. 05. 2010, 14:04:37 »
Ahoj,

mám takový vzásadě jednoduchý problém, jenže nevím od čeho se odpíchnout, proto budu za každé nakopnutí rád. Chtěl bych udělat vstupní systém za pomocí karet do několika dveří s určitými oprávněními a s časovým omezením. V hlavě mám jednoduchou představu - pořídit několik čteček+karty (jaké?), elektrických zámků (jaké?), server s databází a pár skriptů, které si do něho uklohnim a vše to propojit pomocí strukturované kabeláže.

Je to představa hodně naivní? Máte tušení co, kde, jak shánět a kolik by to teoreticky stálo peněz?

Díky za každou radu
« Poslední změna: 26. 05. 2010, 17:25:26 od Petr Krčmář »


Re: Vstupní systém domu na linuxu?
« Odpověď #1 kdy: 26. 05. 2010, 14:20:18 »
Predstava je to v pohode, ale davej si bacha na to aby jsi se dostal dovnitr kdyz vypadnou pojistky...

Re: Vstupní systém domu na linuxu?
« Odpověď #2 kdy: 26. 05. 2010, 14:37:31 »
To není problém - bez elektřiny nemá ani smysl někoho do objektu vpouštet. Spíš by mě zajímalo jestli existují vůbec komponenty, které lze takto propojit, jednoduše skriptama ovládat a je to realizovatelné. Ničeho se nemůžu dopátrat, krom uzavřených komerčních řešení na klíč...


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Vstupní systém domu na linuxu?
« Odpověď #4 kdy: 26. 05. 2010, 15:48:31 »
To není problém - bez elektřiny nemá ani smysl někoho do objektu vpouštet.

Hlavne si dejte bacha, abyste se bez elektriny z baraku dostal. Abyste nedopadl, jako jeden zazobany dobrak, ktery premenil svuj dum na pevnost, kde bez elektriny neslo ani otevrit okno. A kdyz pak jednou horelo, sla elektrika do kopru a cela rodina tam uhorela.


Re: Vstupní systém budovy na Linuxu?
« Odpověď #5 kdy: 26. 05. 2010, 18:43:39 »
Co se týká akčních členů, dopručoval bych samozamykací zámky, např. tyto. V případě výpadku proudu se dovnitř dostaneš běžným klíčem, pro odchod ven stačí jen zatáhnout za kliku (což je ideální právě kvůli požární bezpečnosti).

Ideální by bylo sehnat nějakou čtečku, co komunikuje po TCP/IP a nejlépe ještě aby měla nějaké relé na spínání zámku. Pak by stačilo jí tím serverem jen komandovat.

Pro méně zabezpečené systémy stačí přečíst ID čipu a na jeho základě v databázi rozhodnout o přístupu. Pro hodně zabezpečené systémy by bylo vhodné použít Read/Write čipy a uložit na ně „aplikaci přístup“, navíc použít nějakou dosud neprolomenou technologii (tedy ne Mifare Classic).

Jarda

Re: Vstupní systém budovy na Linuxu?
« Odpověď #6 kdy: 26. 05. 2010, 19:06:37 »
Proč to má být na Linuxu? Tyhle věci se dělají většinou levněji a spolehlivěji než na linuxu a IP.

Re: Vstupní systém budovy na Linuxu?
« Odpověď #7 kdy: 26. 05. 2010, 19:42:16 »
Protoze tyto jednoduche, levne a spolehlive systemy uz maji vsichni co se tim zabyvaji nastudovane? Navic komplikovanost systemu dava vic moznosti jak system konfigurovat a upravovat tak, aby splnoval kazdy detail. Dodelat umelou inteligenci a pod...

Re: Vstupní systém budovy na Linuxu?
« Odpověď #8 kdy: 26. 05. 2010, 19:53:33 »
Proč to má být na Linuxu? Tyhle věci se dělají většinou levněji a spolehlivěji než na linuxu a IP.
Spolehlivěji nejspíše ano, levněji, o tom by se dalo polemizovat.

V dnešní době pro nové instalace imho nemá smysl zavádět např. RS-485, levněji vyjde všechno konvergovat do TCP/IP/Ethernetu.

Mě osobně by se moc líbilo pro tento účel ohnout platformu OpenPCD – Přidat ethernet (nejlépe s 802.3af PoE) a relé pro spínání zámku.

Re: Vstupní systém budovy na Linuxu?
« Odpověď #9 kdy: 26. 05. 2010, 21:55:21 »
Abych ještě vysvětlil - linux(/bsd...) tam nechci samoúčelně - jde o to aby se nechala celá logika objektu ovládat ze serveru resp. přes webové stránky. Dám jednoduchý příklad:

Postavím tělocvičnu a budu chtít poskytovat vstup pouze lidem, kteří si jí předem přes webové rozhraní na internetu zarezervují (a dostanou ode mě před tím identifikační kartu). Vzhledem k tomu budu vpouštět dovnitř lidi jen v určitou hodinu + pár minut předem. Nemluvě o tom, že bych časem mohl řešit i natápění, osvětlení, větrání právě pokud je tělocvična zarezervovaná.

S takovýmto úmyslem mi přijdou všechna "klasická" řešení příliš neflexibilní a nejspíš by to bylo i drbání pravou rukou za levým uchem, přitom s linuxem a správným hardwarem bych si mohl naskriptovat prakticky cokoliv za pár minut.

Za odkazy moc děkuju, jdu se na ně vrhnout!

Jarda

Re: Vstupní systém budovy na Linuxu?
« Odpověď #10 kdy: 26. 05. 2010, 22:07:13 »
Spolehlivěji nejspíše ano, levněji, o tom by se dalo polemizovat.

Pokud budeme porovnávat ceny hotových řešení proti sobě, tak se mi nechce věřit, že seženete levnější verzi na IP protože.... V případě stavby na koleně budete k základním částem jako snímač, krabička, relé, tištěný spoj atd.) potřebovat jednočip - řekněme nějaký typ jednapadesátky za ~70Kč a RS-485 za také cce 70Kč a budu mít autonomní vchodovou jednotku.

A teď mi řekněte, jak to nahradím IP řešením za méně než 140Kč? Nejlevnější to stejně na IP bude s "klasikou" a převodníkama RS-Eth a i tak už jste s cenou výš.

Citace
V dnešní době pro nové instalace imho nemá smysl zavádět např. RS-485, levněji vyjde všechno konvergovat do TCP/IP/Ethernetu.

Mě to vychází jinak. Kabeláž je levnější pro RS-485, pak pro eth jsou potřeba switche,  problémy s rušením (takže nejlépe FTP).

Pokud je potřeba ovládání po IP(web), tak bych udělal jednoduchou management stanici a zbytek klasiku.