Jaký RAID pro deset disků

copper

Jaký RAID pro deset disků
« kdy: 10. 12. 2012, 14:22:48 »
Potreboval bych poradit jaky raid zvolit pro 9x 1TB a 1x2TB. Mam dve raid karty RAID0,1,5. Slouzit bude jen pro sdileni a dlma. Dva uzivatele a jedna TV. Nebranim se ani SW RAID.
« Poslední změna: 10. 12. 2012, 16:04:42 od Petr Krčmář »


Re:Jaky RAID
« Odpověď #1 kdy: 10. 12. 2012, 14:49:28 »
Pro tolik disků by to asi chtělo RAID5 nebo 6. Pokud máš dost výkonu na procesoru, tak klidně SoftRAID. Co nad tím poběží za OS, popř. distro?

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Jaky RAID
« Odpověď #2 kdy: 10. 12. 2012, 15:03:11 »
osobne bych sel do 5, kdyby tam byly krutoprisne dulezity data, tak 6, jenze tu ta karta, jak pises, ani neumi.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

copper

Re:Jaky RAID
« Odpověď #3 kdy: 10. 12. 2012, 15:18:32 »
na 90% debian. Koukal jsem i po freeNAS a ZSF. Nejaka dulezita data tam budou fotky,faktury atd. treba oddelit 3x1TB do RAID 5 ale jak se zbytkem?

PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaky RAID
« Odpověď #4 kdy: 10. 12. 2012, 15:30:48 »
Bud by som kupil poriadny radic (12 a viac portov) ktory sam o sebe zvlada RAID 6, alebo by som puzil md_raid a tiez RAID 6. IMHO nema velky zmysel riesit RAID na neporiadnych radicoch, akurat su s tym problemy ked sa nejaky disk rozluci alebo ked chces extendovat. Navyse pri mdraide mozes aj ten 1x 2 TB disk rozdelit na 2 particie, aj tak potrebujes jednu /boot a tu 1 TB cast vyzuit tiez v tom poli. Cize RAID 6 z 10x 1 TB a RAID 1 zo zbytku + missing (kym nevymenis jeden z tych 1 TB diskov) na system.


pepak

Re:Jaký RAID pro deset disků
« Odpověď #5 kdy: 10. 12. 2012, 16:25:23 »
Při deseti diskách jsou podle mě jen dvě alternativy:

1) RAID-6 ze všeho.

2) 2x RAID-5 (po pěti diskách v každém).

Cokoliv jiného je buď šíleně rizikové, nebo hrozné plýtvání.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Jaký RAID pro deset disků
« Odpověď #6 kdy: 10. 12. 2012, 16:56:18 »
navíc ten 2TB disk do toho RAIDU asi moc zakomponovat nepůjde - bez ztráty poloviny kapacity.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

SpookY

Re:Jaký RAID pro deset disků
« Odpověď #7 kdy: 10. 12. 2012, 17:05:32 »
Pokud tam ty disky chceš dávat, tak asi RAID5.
Ale osobně bych udělal něco jiného - těch 10 disků bych prodal na Aukru (nebo jinde) a koupil 4x3TB disk. Ušetříš na elektrice, na místě v casu, budeš mít míň starostí s instalací.

A další věc - pokud je to na domácí použití, tak není důvod pro RAID. Co si od toho slibuješ? Zálohování?
Tak to pozor, žádný RAID není záloha! Zrcadlené mirrory RAIDu jsou jen dočasná jistota, že pokud zrovna teď něco selže, tak nepřijdeš o poslední uloženou práci. A dá se z RAIDu vyždímat větší výkon než z jednoho disku... ale to už je lepší na rychlá data koupit SSD.

A když ti do baráku švihne blesk, tak ti nepomůže ani svěcená voda, natož RAID. Kolegovi se RAID pole hardwarově poškodilo a chyby se rozepsaly po celém poli... a přišel na to až za nějaký čas... data v háji. Pokud se RAID rozpadne (což jsem taky viděl s LVM), tak jsi taky v háji.

Pokud nepotřebuješ rychlost, tak prostě všechny disky připoj jako samostatné oddíly. Pokud tam potřebuješ nějaká rychlá data, tak si kup SSD. A pokud o ty data nechceš přijít, tak si pořiď externí kapacitu (externí disky, NAS), kterou jednou za čas připojíš, zazálohuješ (zesynchronizuješ) a zase odpojíš.

Já mám v počítači čtyři disky (3 mechanické a SSD) a k tomu tři externí disky... a žádné RAIDy. Něco zálohuju SBackupem (dokumenty, etc, var), něco synchronizuju Unisonem (filmy, muziku, fotky). A i když je to tou dvojnásobnou kapacitou mrhání prostorem, tak mám jistotu, že s tím, co mám schované v šuplíku ve skříni, se nic nestane. A pokud odejde z jakéhokoliv důvodu libovolný z disků, tak ta data mám minimálně ještě jednou a nemusím řešit obnovu RAIDu. Cena disku je mizivá proti ceně dat, která jsou na něm uložena.

RAIDy jsou smysluplné jen tam, kde chci výkon, ve firemním prostředí atd... A je s nima víc starostí než užitku.

Cera

Re:Jaký RAID pro deset disků
« Odpověď #8 kdy: 10. 12. 2012, 17:20:06 »
Při deseti diskách jsou podle mě jen dvě alternativy:

1) RAID-6 ze všeho.

2) 2x RAID-5 (po pěti diskách v každém).

Cokoliv jiného je buď šíleně rizikové, nebo hrozné plýtvání.

Co zkusit RAID50? 2x (RAID5 nad 4 diskama) a nad nima stripe a zbyle disky jako spare

KapitánRUM

Re:Jaký RAID pro deset disků
« Odpověď #9 kdy: 10. 12. 2012, 18:10:24 »
Super teoretikové, ale praxe není, tak bych to řekl.
Osobně, pokud to není vyloženě nutné, bych se SW raidu vyhnul a rozhodně v domácím centru.
Zálohovat se dá i na flashku pomocí cron skriptu.
Mám hodně špatné zkušenosti především s SW raidem.
Raid není vhodný pro nikoho, kdo se ptá, jaký raid použít pokud to není IT manager nebo pokud si s tím nechce hrát.
Stejně tak doporučuji se vyhnout i levným pseudo HW raidům, což bývají jen karty s řadičem a nějakým "geniálním softwarem".
Řekněme SW zrcadlo je ok, ale dělat SW 5ku nebo 50ku.... ::)
Jestli to je hlavně na hraní, tak klidně, jestli to je k vůli účelnosti, pak se na to vyprdnout.

mdraid

Re:Jaký RAID pro deset disků
« Odpověď #10 kdy: 10. 12. 2012, 18:34:51 »
Super teoretikové, ale praxe není, tak bych to řekl.
Osobně, pokud to není vyloženě nutné, bych se SW raidu vyhnul a rozhodně v domácím centru.
Zálohovat se dá i na flashku pomocí cron skriptu.
Mám hodně špatné zkušenosti především s SW raidem.

Jaké?

Raid není vhodný pro nikoho, kdo se ptá, jaký raid použít pokud to není IT manager nebo pokud si s tím nechce hrát.
Stejně tak doporučuji se vyhnout i levným pseudo HW raidům, což bývají jen karty s řadičem a nějakým "geniálním softwarem".

Rozhodně souhlasím, levný HW RAID je cesta do pekel pro vaše data. Řadič odejde, jiný neseženete, ... :-(

Řekněme SW zrcadlo je ok, ale dělat SW 5ku nebo 50ku.... ::)
Jestli to je hlavně na hraní, tak klidně, jestli to je k vůli účelnosti, pak se na to vyprdnout.

Já mám naopak velmi dobré zkušenosti s SW RAID, mám odzkoušené verze 0, 1, 5 s Linuxem (mdraid) a je to super stabilní řešení. Teda na RAID 5 je třeba adekvátní CPU, ale při dnešních výkonech CPU to kdejaké běžné CPU zvládne s přehledem.

Cera

Re:Jaký RAID pro deset disků
« Odpověď #11 kdy: 10. 12. 2012, 18:38:08 »
Super teoretikové, ale praxe není, tak bych to řekl.
Osobně, pokud to není vyloženě nutné, bych se SW raidu vyhnul a rozhodně v domácím centru.
Zálohovat se dá i na flashku pomocí cron skriptu.
Mám hodně špatné zkušenosti především s SW raidem.
Raid není vhodný pro nikoho, kdo se ptá, jaký raid použít pokud to není IT manager nebo pokud si s tím nechce hrát.
Stejně tak doporučuji se vyhnout i levným pseudo HW raidům, což bývají jen karty s řadičem a nějakým "geniálním softwarem".
Řekněme SW zrcadlo je ok, ale dělat SW 5ku nebo 50ku.... ::)
Jestli to je hlavně na hraní, tak klidně, jestli to je k vůli účelnosti, pak se na to vyprdnout.

Co je spatneho na 5ce v SW (myslim md - ne radoby RAID na desce)??

Re:Jaký RAID pro deset disků
« Odpověď #12 kdy: 10. 12. 2012, 18:56:35 »
A co zkusit už nějaká hotová řešení? Už jsi zmínil FreeNAS, na Debianu je založený třeba OpenMediaVault, další možností je Openfiler, pak by ses jistě vešel do NexentaStor nebo kombinace OpenIndiana ( založené na OpenSolaris) + Napp-It a určitě je jich víc. Co se týká SW RAID, tak je určitě lepší, něž nějaká mizerná karta. Předpokládám, že to podepřeš UPS, takže bych se toho tolik nebál. Ale samozřejmě RAID není záloha, to je jasné

Fip666

Re:Jaký RAID pro deset disků
« Odpověď #13 kdy: 10. 12. 2012, 19:07:39 »
Pri raide jeden zasadny problem - ako sa uspavaju disky? pri 10 kuskoch je to uz realne slusna spotreba. Ak su len 2 stanice ktore toto ulozisko pouzivaju, kaslat na raid su to len problemy.

Re:Jaký RAID pro deset disků
« Odpověď #14 kdy: 10. 12. 2012, 19:13:05 »
Spotřeba se může určitě prodražit, to je jasné. Ale většina těch "hotových" řešení nějaké nástroje pro nastavení má