Programování ve dvojici

bbbb

Programování ve dvojici
« kdy: 01. 12. 2012, 14:13:38 »
zdar,

pred par dnami sa mi stala zaujimava vec, kamarat potreboval nieco nakodit do skoly a tak som sa u neho stavil a zacali sme to spolu riesit. Diskutovali sme hlavny navrh aplikacie, design ako taky, navrh hlavnych algoritmov, hruby nastrel aplikacie.

Celkom som bol prekvapeny vysledkom. Ide o to, ze dvaja su proste viac ako jeden. Obaja vedia nieco a ked sa to dobre odkomunikuje tak je z toho celkom radostna situacia.

Mne prekaza na dnesnom IT ze je take strasne individualisticke. Samozrejme, mame tu opensource kde kazdy moze vsetko ale to vobec nie je to iste, ide o samotny proces programovania ako takeho. Dnesny trend je taky, ze niekto nieco dostane naprogramovat a programuje to sam a bez pomoci druhych ludi. S nikym sa o problemoch v programovani nemoze poradit okrem googlu, stackoverflow a podobne.

Je jedno ze by mal aj "prostredie" v praci, kde by sa dalo celkom volne o nejakych problemoch komunikovat (aj ked to sa mi zda, ze sa berie ako neschopnost programatora programovat), ale ide o to, ze by fakticky dvaja ludia sedeli pri pocitaci, jeden programuje a druhy mu do toho keca, alebo naopak.

Ak sa to robi dobre, ja verim tomu, ze to urcite zdvihne efektivitu, nestane sa, ze jednotlivec na niecom kysne skoro pol dna. Samozrejme, moze sa niekoho "opytat" ale nic sa nevyrovna tomu, ked ten problem vylozene riesia obaja.

Je mi jasne, ze v beznom korporatnom prostredi je toto absolutne nevyhovujuci format. Tam chcu aby kazdy cumel vo vlastnom cubicle do monitora a drzal hubu a krok, management nechape a nevidi prinos v programovani vo dvojici a zda sa im to ako zbytocne plytvanie. Ano, je blbost aby niektore casti kodu, ktory by mal byt kazdy schopny odprogramovat aj sam a samostatne, sa bude programovat vo dvojici, ale absencia takejto formy spoluprace je do oci bijuca.
« Poslední změna: 02. 12. 2012, 15:43:46 od Petr Krčmář »


poiu

Re:programovanie v dvojici
« Odpověď #1 kdy: 01. 12. 2012, 14:26:39 »
Ked dvaja kodia naraz, tak je to casto ovela rychlejsie (a myslim, ze aj viac ako 2x) - okrem toho, ze sa ani jeden z nich neflaka, tak obycajne trochu "superia" a nezadrhava sa to napriklad na tom, ze 1 clovek nieco v kuse pol dna debuguje a "nic nevidi".

Kit

Re:programovanie v dvojici
« Odpověď #2 kdy: 01. 12. 2012, 14:53:14 »
Běžně se tak provozuje tzv. extrémní programování. Zejména tam, kde by chyby byly velmi drahé.

Své nejlepší programy jsem také napsal ve dvojici. Ten druhý sice nebyl programátor, ale znal řešenou problematiku, koukal mi přes rameno, neustále mi do toho kibicoval a nepřestal, dokud to nebylo hotové.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:programovanie v dvojici
« Odpověď #3 kdy: 01. 12. 2012, 14:55:47 »
A kdyby jsi chodil do skoly, tak by jsi se o tom ucil. Na FIT VUT se to zminovalo, dalsi detaily si klidne vygoogli: http://en.wikipedia.org/wiki/Pair_programming . Problem je v soucasnosti spise nalezeni vhodneho cloveka do paru :/

Mch

Re:programovanie v dvojici
« Odpověď #4 kdy: 01. 12. 2012, 15:03:11 »
Na FI MUNI se to ted prave zkousi v predmetu PB161 (OOP v C++), jsou na to celkem pozitivni reakce..


Re:programovanie v dvojici
« Odpověď #5 kdy: 01. 12. 2012, 17:21:01 »
okrem toho, ze sa ani jeden z nich neflaka

Tohle bych vyzdvihnul. Pokud pracují u počítače dva, tak většinou nelze, aby si jeden z nich četl magazíny na netu nebo kecal s někým po ICQ :-)