Jakou distribuci na starší PC

sandwix

Jakou distribuci na starší PC
« kdy: 21. 05. 2010, 12:59:02 »
Vím že podobných diskuzí je tady hodně, ale stejně se zeptám. Potřeboval bych poradit jakou ditribuci nasadit na starší PC (Pentium III tuším, 1GHz, 256MB RAM, GeForce MX440). Počítač bude nejsíš výhradně vyžíván na občasné prohlížení webu. Hlavní je aby to bylo v češtině a jelo svižně. V současné době tam jsou Windows XP a Firefox a trvá to věčnost. O upgradu komponent neuvažuji. Předem díky za jakékoliv relevantní návrhy.


jadd

Re: Jakou distribuci na starší PC
« Odpověď #1 kdy: 21. 05. 2010, 13:07:48 »
Taky jsem chtěl Linux jen na internet, až jsem u něj zůstal.
A jinak bych ti doporučil Ubuntu. I když ho už nepoužívám.
« Poslední změna: 21. 05. 2010, 13:17:08 od Daja51 »

PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jakou distribuci na starší PC
« Odpověď #2 kdy: 21. 05. 2010, 13:27:11 »
ZenOS ci Zenwalk ci ako sa vola...

Re: Jakou distribuci na starší PC
« Odpověď #3 kdy: 21. 05. 2010, 13:27:27 »
Já bych doporučil Xubuntu nebo Lubuntu. Obojí má nižší nároky na paměť. A Firefox bych vyměnil za Chrome.

Fantomas

Re: Jakou distribuci na starší PC
« Odpověď #4 kdy: 21. 05. 2010, 14:17:59 »
Cokoliv s lxde, treba lubuntu. A urcite chrome misto firefox, i ten flash je pak koukatelny, v mensi mire. Ale 256mb ramky je celkem malo, zkus nekde splasit jeste alespon 256mb, to bude urcite sdr, a i tak to bude chtit vetsi swap.


Omen

Re: Jakou distribuci na starší PC
« Odpověď #5 kdy: 21. 05. 2010, 15:09:11 »
Ubuntu se mi zdá nenažrané ve všech variantách. Zenwalk nebo Debian by byli lepší volbou, ale osobně bych při daném železu a účelu sáhnul po Archu s LXDE a Chromiem. Firefox bych nainstaloval jako záložní "kdyby náhodou".

Ivo

Re: Jakou distribuci na starší PC
« Odpověď #6 kdy: 21. 05. 2010, 15:29:08 »
Ja mam inu skusenost. Mam podobnu konfiguraciu notebooku. Dal som tam Xubuntu (hardy) a slo to dost pomaly. Potom som tam dal Kubuntu (hardy) a slape to ako hodinky. Neviem si to vysvetlit ale je to tak.

Peter Kotrčka

Re: Jakou distribuci na starší PC
« Odpověď #7 kdy: 21. 05. 2010, 22:17:37 »
GTK veci budu bohuzial pomale.

dal by som tam nieco s KDE3 - debian lenny, opensuse s KDE3 a tak podobne..

RootLama

Re: Jakou distribuci na starší PC
« Odpověď #8 kdy: 21. 05. 2010, 22:33:08 »
Co tam přihodit RAMku. By to mělo sežrat až 2GB RAM. Sem měl kdysi podobný stroj s Windows XP. Co se týká Linuxu, tak na něm běžel RedHat 6.2 a nakonec i Xubuntu se mi na tom podařilo. Jenom některý náročnější aplikace chtěj RAMku. Dneska je dobrý mít ty 2GB, 1GB jako minimum. Třeba kůli lepším Officům.
Firefox s addonema není nic moc rychlej. Zato stará IE6. Sem na ní kouknul a ta je fakt rychlá jak ďas :-).

Re: Jakou distribuci na starší PC
« Odpověď #9 kdy: 21. 05. 2010, 23:36:38 »
Největší brzdou tohoto PC je 100 % ta RAMka, procesor je v pohodě a grafika i až moc. Nějaká ta 256ka by se někde v bazaru, na aukci, atd možná dala sehnat za pár korun a určitě by se to vyplatilo.

Jinak jestli to má být jen na surfování, zkusil bych Puppy Linux. Na klasické Ubuntu bude té paměti asi opravdu málo, s Lubuntu zkušenost nemám.

sandwix

Re: Jakou distribuci na starší PC
« Odpověď #10 kdy: 22. 05. 2010, 12:29:50 »
Chrome jsem na něm taky zkoušel, ale oproti Firefoxu se strašně sekal. Ale kdo ví, možná, je to dáno Windows. Hlavně nemám stálý přístup k PC, tak že bych tam rád dal něco co nainstaluju a pojede to. Asi vyzkouším Xubuntu.

Tomik

Re: Jakou distribuci na starší PC
« Odpověď #11 kdy: 22. 05. 2010, 14:19:37 »
Na stejném stroji s 512 SDRAM mám u rodičů 8.04, normálka Gnome a jede si spokojeně už dlouho. Takže doporučuji mít aspoň těch 512MB v RAMce a na ten internet, sem tam OOo to bohatě stačí

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Jakou distribuci na starší PC
« Odpověď #12 kdy: 22. 05. 2010, 17:40:39 »
Na tomhle stroji by podle mých zkušenností mohla jet bez problému většina hlavních distribucí, zvlášť pokud to má být jen na Web. Kdyby jsi chtěl opravdu něco hodně rychlého, doporučil bych ti Gentoo, jenže předpokládám, že se asi nebudeš chtít nastavovat s parametry kompilace při instalaci a čekat, než se to zkompiluje. Určitě nějaké XXbuntu, Debian, myslím, že ani Fedora by nebyla špatná. Nedoporučoval bych Firefox - je dobrý, ale nenažraný. Lépší se mi zdá už Konqueror (v KDE), nebo třeba Epiphany. Hodně velkých úspor v zátěži paměti se dá dosáhnout použitím nějakého méně náročného window managera, třeba LXDE, nebo Fluxbox. Pro tyhle účely poslouží bohatě. :-) 

Re: Jakou distribuci na starší PC
« Odpověď #13 kdy: 23. 05. 2010, 01:36:01 »
Ja bych sahnul asi po Archu (http://archlinux.org) a do nej bych nasypal openbox s pypanelem (nebo mozna xfce).
Jabber: withoutnick@jabbim.cz
[root@holy_terminal ~]# /etc/rc.d/world restart
Dilino phenel, so džanel, goďaver džanel, so phenel.

x

Re: Jakou distribuci na starší PC
« Odpověď #14 kdy: 23. 05. 2010, 06:31:28 »
OpenBSD. By default to bezi i na 16MB RAM. Neni tam prakticky co upravovat, na graficke prihlaseni se povoli xdm, X se nastavi na cestinu nebo se to udela pomoci setxkbmap automaticky v inicializacnich souborech, z baliku xxxterm a mplayer plus jine podle libosti, na plose ikona a hotovo.