Cena práce?

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Cena práce?
« Odpověď #15 kdy: 27. 10. 2012, 11:55:49 »
125 Kc/h neni do zacatku malo vzhledem k situaci na ceskem trhu. Predevsim nizka kvalita lidi v oboru a z toho vyplyvajici cenova valka a oblibena vymluva v podobe "krize" je obrovskym cinitelem ktery ma celkovy dopad na tento trh. Je potreba si uvedomit ze situace bude odlisna bude-li delat na sebe a nebo jako zamestnanec. Delas-li na sebe tak je to mizerne male vzhledem ke vsem nakladum a poplatkum. Ve vetsine pripadu ani clovek nemuze ocekavat rapidni zvyseni platu bez zmeny zamestnani. Cesky trh je v tomto specificky zku_veny, nakolik lidi co to chteji delat je moc, a lidi co dokazou posoudit realne jejich schopnosti malo.


Andy

Re:Cena práce?
« Odpověď #16 kdy: 27. 10. 2012, 15:24:54 »
Dělám v Brně při studiu vývojáře a mám 120 na hodinu plus nějakou tu tisícovku měsíčně jako bonus, když to šlape. Co vím od svých kámošů, mají to velice podobně na takovýchto "junior" pozicích. Nikdo tě přeplácet nebude...

Vyvojare ceho? Neni to tak nahodou jen obycejny PHP koder, ktery prepisuje myslenku/navrh nekoho jineho?

Vyvoj stoji cca od 300kc/h. pro jednodussi technologie (napr. web) a od cca 700kc/h. pro slozitejsi technologie.

LOL

:DDDDDDDDDDDD

Trident

Re:Cena práce?
« Odpověď #17 kdy: 27. 10. 2012, 17:36:33 »
Někteří místní frajeři budou tvrdit že si při studiu vydělaly na menší letadlo. Co jsem tak slyšel ve svém okolí tak za brigádu/praxi v oboru dostaly lidé cca 0-500Kč za hodinu (ani mzdy kolem 70-80kč/hod nejsou výjimkou). Sice mírně riskantnější, ale zajímavá může být úkolová mzda.
To je jednoduchy. Za mlada zadny IT brigady nebyly. Proto jsem dostaval vetsinou prachy za sestaveni compu na ruku. Veci jako sitarina nebo nedejboze napajeni externiho SCSI kabelu (se nesmejte, tehdy to nebylo tak dostupny zbozi) uz byla vyssi divci na kterou byly poradniky. Rozdil mezi cajzlem a zbytkem sveta byl propastny. Mozna taky ze proto ze prazaci meli sve hnizdo - infimu a volali bez casove tarifikace a ne mezimesto.
Velmi brzo si tak zamestnavatele stezovali ze maji nedostatek schopnych lidi, kdyz IT oddeleni jim preplnovali prestarli panove likvidujici SMEPy a inzenyri elektro. Lukasevic byl tehdy neco jako dnesni startupovi cloudovi gelousi.

Pokud jses dostatecne schopnej tak si na mensi letadlo(ultralight) i vydelas. Ale musis tomu venovat hodne casu. Bud studium nebo prace. Bud ses na prachy a nebo na pohodovej zivot.


Xjmeno363-megatroll

Re:Cena práce?
« Odpověď #18 kdy: 27. 10. 2012, 22:15:51 »
ukrajinci berou na stavbách 200 ...


no je vidět že mnozí máte ještě dost vlhké sny.... sněte dál. Realita bolí

r23

Re:Cena práce?
« Odpověď #19 kdy: 27. 10. 2012, 22:42:19 »
Johnik: 125,- /h je směšně málo. V Brně, v IBM, na supportu AD se dá snadno dostat na dvojnásobek, s vyšší praxí v pohodě více.
Lidi nepodceňujte se, kazíte to všem, zvláště, když něco reálně umíte.


Trident

Re:Cena práce?
« Odpověď #20 kdy: 27. 10. 2012, 23:12:36 »
To se dá těžko takhle zhodnotit. Viděl jsem nejednou sběratele certifikátu, který na práci moc nebyl.

Jedno je ale jisté. Pokud chceš víc, řekni si o víc. Aneb líná huba - holé neštěstí. Zbytek je jen o schopnosti vyjednávat. Jinak jobs.cz zveřejňuje statistiky mezd požadovaných a nabízených v závistlosti na typu pozice a segmentu trhu. Co si naposledy pamatuji, tak to průměry byly cca 35k požadavek uchazečů vs. 42k nabídka zaměstnanců. Ale jak říkám do hry vstupuje daleko více faktorů.
Jeden takovy nas kolega nas opustil. Na zkousku se proste nadrtil otazky a diky tomu prosel. Bez pochopeni toho co se po nem chtelo. Rikali jsme mu robot pepek.
Ja tremista sotva dal CCNA. A to bylo jeste s blbym frejm vylej,token ring a ISDN.

Nezapominejte ze firmy ktere certifikuji pocitaji s prisunem penez na za recertifikaci za kazdych x let. Oracle ted dokonce zavedl povinnou navstevu kurzu cimz to zabil. Takze budto se certifikaty zhodnoti praci na dobre placenych projektech a nebo jsou to vyhozene penize. Ty penize se vam nakym zpusobem musi vratit. Firma vam treba certifikaci zaplati, ale stravit cas nad ucenim a zkousenim v labu stravite vy. Minimalne vas to stoji stravu a cas ktery byste mohli stravit u zamestnavatele produktivne. Je to druh investice. Proto je spatne rikat si malo. Prodluzujete si navratnost investice ktera by nemela prekrocit i danou recertifikacni periodu. Krom toho je to i nekolegialni protoze snizujete hodnotu i vasich kolegu. Dochazi ke znehodnocovani dane pracovni pozice.

Priklad treba z letectvi. Kdyz prijde na stavku a platy pilotu, tak rada lidi zacne remcat proc maj prumerny plat okolo 200 000 (tedy myslim ATPL) a chtej pridat. Jenomze jim jaksi nedochazi ze pouze cely vycvik stoji kolem 1 000 000kc a toto si piloti hradi prostrednictvim pujcek takze k tomu mame uroky. Zapocitejme taky prezkusovani,kvalifikace na dany typ, ruzne typy pojisteni az po treba ztratu zpusobilosti vykonu povolani(muze se stat ze si pilot nezaleta pak ani s blanikem). Sice porad zbydou slusne penize, ale neni to tak ze by z toho vzali celou castku a vyrazili do bordelu. Je zatim spousta driny a odrikani. Jen vstupni lekarska prohlidka je maso.
A ted si vem ze prijde nekdo a bude litat se 737 za 60 000kc...

Joe King

Re:Cena práce?
« Odpověď #21 kdy: 27. 10. 2012, 23:51:02 »
Za 120Kc/h sem mel nastupni sazbu IT brigadu pri studiu v Brne pred nejakymi 12 roky -  zadne velke reference, zadne cetifikaty, ... . Zacinal jsem nejakym projektikem v PHP v kterem jsem byl opravdu odbornik - mel jsem prectene uz asi 2 nebo 3 kapitoly z Uvodu do PHP (musim teda priznat, ze sem nevykazal vsechny hodiny co jsem na tom prvnim projektu stravil, ale neco sem si "odepsal" pro sebe na studium). S obcasnym zvysenim platu jsem u te firmy vydzel dalsich 5 let nez jsem se rozhodl pro prestehovani da jineho mesta.

Johnik

Re:Cena práce?
« Odpověď #22 kdy: 28. 10. 2012, 00:48:10 »
Pánové, tak vám děkuji za reakce. Celkem mě to "vyděsilo", protože včera mi šéf řekl, že za 120 sem drahej, že si najme jiného studenta, protože jsou ochotní dělat i za 60/H! Takže začínám hledat něco adekvátního, máte nějaký tip kromě IBM a AT&T? Slyšel jsem, že se tam vesměs jede podle manuálu a jediná výhoda je, že si člověk čuchne k těm technologiím a slušné prachy... A abych neříkal jen své klady mám celkem problém s mluvenou AJ, nemám problém číst si technickou dokumentaci, něco lehkého napsat, ale mluvit o něčem v AJ si zatím netroufnu...

Re:Cena práce?
« Odpověď #23 kdy: 28. 10. 2012, 00:51:25 »
A ted si vem ze prijde nekdo a bude litat se 737 za 60 000kc...
Přiznám se, že úplně nevím, co jsi vlastně chtěl tou paralelou říct. V IT musíš umět zákazníka přesvědčit. Musíš mu jasně a věrohodně vysvětlit, že když vezme tebe s deseti certifikáty, tak to pro něj něco konkrétního bude znamenat. A on si to musí posléze v praxi ověřit.

Pokud mu stejnou práci ve stejné kvalitě dokáže odvést "Franta od vedle, co tomu prej rozumí" i bez certifikátů a k jeho stejné spokojenosti, tak ty certifikáty byly špatnou investicí a zákazník by udělal chybu, kdyby tě kvůli nim přeplácel oproti Frantovi.

Špatné rozhodnutí se dá udělat oběma směry: buď si najmu supermana s certifikáty na něco, co by zvládl i Franta, nebo si najmu Frantu, doufám, že to zvládne, ale za čas pohořím, protože Franta s čímsi nepočítal.

Argumentovat obecně pro nebo proti Frantovi je hloupost a stěžovat si na to, že Franta je levnější než já-superman je taky hloupost.

Re:Cena práce?
« Odpověď #24 kdy: 28. 10. 2012, 00:54:59 »
Pánové, tak vám děkuji za reakce. Celkem mě to "vyděsilo", protože včera mi šéf řekl, že za 120 sem drahej, že si najme jiného studenta, protože jsou ochotní dělat i za 60/H!
Sorry, tip ti nedám. Snad nebude vadit obecná glosa: jak jsi dobrej musíš vědět především ty sám. Je možný, že šéf udělal chybu a za půl roku se ti s prosíkem ozve, ž ti studenti za šede stojí za prd a ve finále jsou dvakrát dražší.

Nebo je možná druhá varianta a měl by ses zamyslet ty nad tím, co umíš, co nabízíš a na kolik si to ceníš.

Tak to prostě chodí, to je trh...

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Cena práce?
« Odpověď #25 kdy: 28. 10. 2012, 02:38:35 »
Joe King za 120/h nastupoval na brigadu pred dvanacti roky. Obycejny smrtelnik tam dela za ty prachy full time dneska. Mam tri znami co tak v posledni dobe delali nebo delaji a nekteri jsou cizinci s velice dobrou AJ a stejne se pres 120/h nedostali.  Pri zoufalosti ceskeho trhu ,mi muze tvrdit kdo chce co chce, ale v zasade, pokud chces prachy tak bez ven, pokud chces zivorit a bejt za debila zustan v CR, tady te nikdo proste neoceni a naopak kazdej ti vysvetli xkrat proc ti nema zaplatit. Inu, kdo chce hleda zpusob, kdo nechce hleda duvod. Btw. na srovnatelnych pozicich se zahranim jsme tak asi na tretine platu v realnem pohledu.

jeník

Re:Cena práce?
« Odpověď #26 kdy: 28. 10. 2012, 03:00:52 »
Západní ceny a východní platy no :D

Re:Cena práce?
« Odpověď #27 kdy: 28. 10. 2012, 07:46:27 »
Btw. na srovnatelnych pozicich se zahranim jsme tak asi na tretine platu v realnem pohledu.
Když se podíváš na http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=File:PPP2003.svg&page=1 a http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita tak pochopíš proč :)

Re:Cena práce?
« Odpověď #28 kdy: 28. 10. 2012, 07:47:34 »
Západní ceny a východní platy no :D
Západní ceny máme logicky u toho, co se dá snadno převážet. U služeb, bydlení apod. máme ceny úplně jinde.

Tom_as

Re:Cena práce?
« Odpověď #29 kdy: 28. 10. 2012, 09:43:35 »
Moje zkusenosti:

Jsem vyuceny zamecnik s nastavbou ale protoze me informatika a programovani bavi zivim se tim.

Nastup v me prvni firme ((Php, mysql, html, css, jquery), lokalita Hustopece., Reklamka)
1. mesic = 8.000 
2. mesic = 9.000
3. mesic = 9.500
-----------------
4. a vice od 13.000 do 14.000

Nastup v me druhe firme ((Php, mysql, html, css, jquery), lokalita Hustopece., Reklamka)
1. mesic = 15.000 
2. mesic = 15.000
3. mesic = 15.000
-----------------
4. a vice 15.000

Zde bylo prislibeno ze se plat zvedne ale ani po roce se nic nestalo a proto jsem odesel

Nastup v me treti firme ((C++ s Qt, Php, mysql, html, css, jquery, sprava serveru a jejich vytvareni od git po apache), lokalita Brno, hazardni firma, ktera vydelava miliony mesicne)
1. mesic = 17.000 
2. mesic = 17.000
3. mesic = 17.000
-----------------
4. a vice 9.000 oficialne, 10.000 bokem, plat se po roce vysplhal se vsim na 21.000 a nebylo jiz mozne dale stoupat nahoru, pozice senior programator

Kamarad co od tama utekl do Prahy za lepsim platem se drzi na 21.000 cisteho a dela php se Zend a Nette. Musim podotknout ze veskere programovani bylo vytvareni vlastniho reseni na ktere potom dohlizel managment tudiz zadne takto to ma fungovat takto to naprogramuj!

Kdybych si nedelal vlastni projekty, ktere vydelavaji na reklamach nemale penize asi bych v teto republice posel hladem a kazdemu je to jedno. Jak uz tu nekdo podotknul sefum je jedno ze mas maly plat, jsi "nahraditelny" a tudiz drz hubu a delej.