Velkorysé řešení automatizace

eiffel

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #45 kdy: 24. 10. 2012, 13:40:54 »
1. RS232 není protokol, ale fyzická vrstva
2.Po čemkoliv mohu přenášet cokoliv, záleží na efektivitě
3. Jestli jde jen o to, jak přenést sériovou linku, tak máš 2 možnosti"

-Buď chceš bastlit, nebo hotové "krabičky" koupit.
--Pokud koupit, držel bych se ethernetu a máš klid.
--Pokud bastlit, máš pole neorané... nicméně tvoje zadání nemá s automatizací nic společného, takže veškerá dosavadní diskuse ztrácí smysl.



Trident

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #46 kdy: 24. 10. 2012, 17:04:54 »
S tim Loxonem uz jednou nekdo spamoval na jednom diskuznim foru o automatizaci a uz tenkrat mi ten jejich web prisel takovej duhovej, ale technickych informaci poskrovnu. Ale priznavam, ze jsem zaujatej a rozmazlenej konkurenci.

To: Mamlas
To si prave musis vybrat. Bud pouzijes existujici regulator a existujici cidla a existujici webove rozhrani a mas tu pestirnu za tyden hotovou. Nebo si budes vymyslet vsechno svoje - za hardware das sice 500 korun, ale stravis s tim pul roku.

No. Loxona mam taky. Ale snad jen diky velmi blizkym vztahum. A diky za komentar. Dam echo ze s webem je treba neco udelat. Umyslne jsem ho nezminoval, protoze u roota nikdo neplatil reklamu. Precijen je to komercni produkt. Stahni si soft a vyzkousej.
Podobne produkty vznikly jako odezva na PC/ARM based reseni ktere jsou potencialne nespolehliva a zbytecne slozita (pc chybi i hloupy onchip debug jako ISP,JTAG pro vyvoj ci ladeni) a energeticky nenazrana. Takove ABB ma nechutne drahy produkty na domaci automatizaci a clovek dovnitr nevidi.
Prumyslove PLC(aji ty od domaci od te rebrandovane Tesly nebo Alan Bradley) maji neco kolem 2W+- dle konfigurace. Obycejne pecko stejne nema CAN,I2C,SPI,KNX,RSxxx a jine pro domaci automatizaci nezbytna rozhrani.  Stejne si clovek na arduinu musi nabastlit nejaky interfacy aby mohl davat informace o uroven vyse.

Lael Ophir

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #47 kdy: 24. 10. 2012, 19:48:54 »
Například mám switch na druhém konci velké budovy. Switch má seriák. Chtěl bych mít možnost do toho protokolu zabalit komunikaci s tím switchem (takže přes to posílat různě dlouhé stringy tam a zpátky a na druhé straně se na to napojit normálním telnetem).
Nebo třeba by bylo fajn mít možnost mít do toho zabalený IP, jako taková "nouzová paralelní síť".
Pokud to chcete jet přes USB, jak jsem psal, tak existuje několik možností. USB lze nastavovat aktivními prodlužovacími kabely až na vzdálenost tuším 20 metrů (pětkrát pětimetrový kabel s integrovaným hubem). A samozřejmě můžete použít USB media convertor, který vám umožní až 60 metrů na jeden segment, tj. 300 metrů.
http://www.krup.cz/?cls=stoitem&stiid=2145

Samozřejmě se dá použít i RS-485, ale pak si budete hrát o dost déle. Znamená to převodník RS-232 na RS-485, napsat si protokol, postavit krabičky pro ovládání všech těch snímačů a akčních členů... Zabere to daleko víc času, než to USB řešení, které jsem popisoval v minulém postu.

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #48 kdy: 24. 10. 2012, 20:09:59 »
Samozřejmě se dá použít i RS-485, ale pak si budete hrát o dost déle. Znamená to převodník RS-232 na RS-485, napsat si protokol, postavit krabičky pro ovládání všech těch snímačů a akčních členů... Zabere to daleko víc času, než to USB řešení, které jsem popisoval v minulém postu.
Pro moje účely USB nepřipadá v úvahu. 485ku mám rozchozenou, žádná raketová věda to nebyla.

Trident

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #49 kdy: 26. 10. 2012, 08:29:47 »
Například mám switch na druhém konci velké budovy. Switch má seriák. Chtěl bych mít možnost do toho protokolu zabalit komunikaci s tím switchem (takže přes to posílat různě dlouhé stringy tam a zpátky a na druhé straně se na to napojit normálním telnetem).
Nebo třeba by bylo fajn mít možnost mít do toho zabalený IP, jako taková "nouzová paralelní síť".
Pokud to chcete jet přes USB, jak jsem psal, tak existuje několik možností. USB lze nastavovat aktivními prodlužovacími kabely až na vzdálenost tuším 20 metrů (pětkrát pětimetrový kabel s integrovaným hubem). A samozřejmě můžete použít USB media convertor, který vám umožní až 60 metrů na jeden segment, tj. 300 metrů.
http://www.krup.cz/?cls=stoitem&stiid=2145

Samozřejmě se dá použít i RS-485, ale pak si budete hrát o dost déle. Znamená to převodník RS-232 na RS-485, napsat si protokol, postavit krabičky pro ovládání všech těch snímačů a akčních členů... Zabere to daleko víc času, než to USB řešení, které jsem popisoval v minulém postu.
Proc proboha USB? To je nejhorsi reseni ze vsech. USB je zbytecne slozite a cely stack je implementovany v SW. Kdyz dojde k potizim tak neni snadne odhalit chyby.

Pokud potrebujes oddelenou sit na out of band management sit(coz je imho bezna praxe), tak si postav oddeleny ethernet a pospojuj si komponenty na nejaky serial port koncentrator. Pokud mas komponenty pohazeny ruzne po sajte, tak pouzij maly prevodnicky(v nouzi staci i mikrotik nebo arduino) a potahni extra kabel na ethernet. Na dlouhy vzdalenosti muzes pouzit nejakou levnou point to point dsl technologii nebo tahnout rovnou optiku.
Vyhoda je mj ze koncentratory krom telnetu umeji i ssh takze to mas zabezpeceny.


Rax

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #50 kdy: 26. 10. 2012, 09:22:30 »
Pokud potrebujes oddelenou sit na out of band management sit(coz je imho bezna praxe), tak si postav oddeleny ethernet a pospojuj si komponenty na nejaky serial port koncentrator. Pokud mas komponenty pohazeny ruzne po sajte, tak pouzij maly prevodnicky(v nouzi staci i mikrotik nebo arduino) a potahni extra kabel na ethernet. Na dlouhy vzdalenosti muzes pouzit nejakou levnou point to point dsl technologii nebo tahnout rovnou optiku.

Ethernet funguje, ale je nenažraný, pokud jede takových věcí nonstop třeba 20, tak je to na účtu za elektřinu značně vidět.

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #51 kdy: 26. 10. 2012, 09:28:19 »
Ethernet funguje, ale je nenažraný, pokud jede takových věcí nonstop třeba 20, tak je to na účtu za elektřinu značně vidět.
To by zas nebyl takovy problem, ale chci mit na tom povesene u-kontrolery kvuli ovladani napajeni. Ethernet by to zbytecne prodrazil a zeslozitil.

Rax

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #52 kdy: 26. 10. 2012, 10:04:37 »
To by zas nebyl takovy problem, ale chci mit na tom povesene u-kontrolery kvuli ovladani napajeni. Ethernet by to zbytecne prodrazil a zeslozitil.

Na to je POE, koupíš switch s POE a na druhé straně máš myslím až 17 W na jedno zařízení a navinuté trafa na POE posílají na dobírku, tedy ráj na zemi :) Kdyby to tolik nežralo, byla by to jasná volba, jenže není.

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #53 kdy: 26. 10. 2012, 10:12:41 »
Na to je POE, koupíš switch s POE a na druhé straně máš myslím až 17 W na jedno zařízení a navinuté trafa na POE posílají na dobírku, tedy ráj na zemi :) Kdyby to tolik nežralo, byla by to jasná volba, jenže není.
To je pro mě zase nepoužitelné - jak jsem říkal, mám třeba switch na druhé straně baráku, připojený přes dva další switche. A ten poslední switch je hloupý, chci ho nadálku resetovat, ale bez toho, abych vypnul ty switche před ním. To by znamenalo mít pro každý switch vlastní POE vedení až do serverovny = nesmysl.

Lael Ophir

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #54 kdy: 26. 10. 2012, 13:03:59 »
Proc proboha USB? To je nejhorsi reseni ze vsech. USB je zbytecne slozite a cely stack je implementovany v SW. Kdyz dojde k potizim tak neni snadne odhalit chyby.

Proč? To jsem popisoval tady: http://forum.root.cz/index.php?topic=5120.msg46728#msg46728

Je to hrozně jednoduché. Nakoupíte krabičky, pospojujete přes USB, napíšete pár řádek v .NETu (nebo Delphi, VB6, C++ - vyberte si), a je hotovo. Postavíte to jako lego. Nestavíte doma krabičky a nepíšete pro ně firmware, nevymýšlíte protokoly. Ušetříte 90+% práce.

USB samozřejmě je složité. Kdybych stavěl přenosné úložené zařízení s flash pamětí, asi bych si ho nestavěl nad USB. Ale když mám v poči USB, a USB klíčenky prodávají i v trafikách, tak není co řešit.

Rax

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #55 kdy: 26. 10. 2012, 13:49:39 »
Je to hrozně jednoduché. Nakoupíte krabičky, pospojujete přes USB, napíšete pár řádek v .NETu (nebo Delphi, VB6, C++ - vyberte si), a je hotovo. Postavíte to jako lego. Nestavíte doma krabičky a nepíšete pro ně firmware, nevymýšlíte protokoly. Ušetříte 90+% práce.

A jak se dostaneš za magickou hranici 25 metrů od PC ?

Lael Ophir

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #56 kdy: 26. 10. 2012, 14:06:59 »
Je to hrozně jednoduché. Nakoupíte krabičky, pospojujete přes USB, napíšete pár řádek v .NETu (nebo Delphi, VB6, C++ - vyberte si), a je hotovo. Postavíte to jako lego. Nestavíte doma krabičky a nepíšete pro ně firmware, nevymýšlíte protokoly. Ušetříte 90+% práce.

A jak se dostaneš za magickou hranici 25 metrů od PC ?
http://forum.root.cz/index.php?topic=5120.msg46941#msg46941

Rax

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #57 kdy: 26. 10. 2012, 14:21:53 »
A jak se dostaneš za magickou hranici 25 metrů od PC ?
http://forum.root.cz/index.php?topic=5120.msg46941#msg46941

Jo tak tohle mi uniklo, tedy se dostaneš. Komunikace nepojede bez nějakého centrálního USB hosta, tedy předpokládám že počítáš s trvale puštěným PC nebo alespoň Malinou. Pokud máš dost peněz na elektriku, pak je to řešitelné i takhle.

Lael Ophir

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #58 kdy: 26. 10. 2012, 16:28:30 »

Ty "atomové krabičky" jsou poměrně dietní. S touhle hračkou se nejspíš dostanete hluboko pod 20W:
http://www.fccps.cz/tf-aec-6612-b1m-1010-kompaktni-pc-intel-atom-d525-2x-com-2x-usb-1xdio-dc-9-30v_d29468.html

Samozřejmě se dá použít nějaký Asus EEE, a spoustě lidí stejně běží doma non-stop nějaký "plný" server (často umístěný v racku).

pb.

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #59 kdy: 26. 10. 2012, 17:50:17 »
Postřehnul jsem databázi MySql - nikdy jsem ji neměl rád, ale od doby, kdy jsem různě po světě spravoval cca 40 zařízení s MySql, mě tato databáze děsí. Zařízení fungovala v dost špatných podmínkách, s vypínáním se nikdo nepáral, takže zhruba dvakrát či třikrát do měsíce jsem některou databázi musel opravovat. A podotýkám, že nabouraná databáze se vyskytovala i u počítačů, které jinak fungovaly dlouhodobě stabilně. Vyřešil jsem to kompletním přepsáním aplikace a zvolením jiné databáze (sqlite). Pokud je problém s databází, soubor se v aplikaci prostě smaže a podle šablony vytvoří nový - nicméně po téměř půl roce provozu podobný případ ještě nenastal.

Pokud to máte pro svoji potřebu, databázi si prostě jednou za rok opravíte. Pokud takových zařízení pošlete do světa stovku, pak už během několika měsíců MySql proklejete a polovina zákazníků si od vás už nikdy nic nekoupí.