Velkorysé řešení automatizace

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #15 kdy: 22. 10. 2012, 14:38:49 »
Základní modul 500 euro, rozšiřovací modul 400 euro. Uzavřený systém... Hodní kluci  ;D
Sice bez práce jenomže mě na tom ta práce i zajímá a chci mít možnost kdykoliv si cokoliv upravit. Šlo mi akorát o to abych nevynalézal kolo - proto jsem se ptal na otevřené automatizační platformy (moduly). Kdybych chtěl hotovku tak...

PS:Zajímalo by mě jak se do LoxOne dá zapojit např. pH sonda a nastavit automatické dávkování CO2 v nějaké měnitelné závislosti...


jxzero

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #16 kdy: 22. 10. 2012, 16:58:35 »
S tim Loxonem uz jednou nekdo spamoval na jednom diskuznim foru o automatizaci a uz tenkrat mi ten jejich web prisel takovej duhovej, ale technickych informaci poskrovnu. Ale priznavam, ze jsem zaujatej a rozmazlenej konkurenci.

To: Mamlas
To si prave musis vybrat. Bud pouzijes existujici regulator a existujici cidla a existujici webove rozhrani a mas tu pestirnu za tyden hotovou. Nebo si budes vymyslet vsechno svoje - za hardware das sice 500 korun, ale stravis s tim pul roku.

DgBd

  • ****
  • 282
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #17 kdy: 22. 10. 2012, 17:34:31 »
Obecně je to tak, že pro domácí BMS se taková věc nemůže nikdy vyplatit, ani kdybyste měli bez toho celou zimu otevřená okna. Je to na hraní pro zábavu, ekonomická návratnost někde v nekonečnu.

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #18 kdy: 22. 10. 2012, 17:37:25 »
Já myslel že co chci je zřejmé z úvodního postu... (ledažeby to málokdo četl nebo...).
-Delší doba mi nevadí+nespěchá to+baví mě to
-S cenou počítám v řádech tisíců, 500 nestojí ani pH sonda, jen server počítám že bude min. 3,5kkč (nadruhou stranu odmítám dát litr za Arduino Ethernet Shield nebo podobnou věc na výkonnější platformě, to už mi jako schůdnější přijde udělat to rovnou na x86 kde už je to po HW stránce bezproblémové a MCU použít jen pro IO, lepší než dát ranec za HW a pak být omezován výkonem, kapacitou pamětí a pod.)
-chci to v případě úspěchu dát k dispozici a je mi jasné že to nemůžu produkovat tj. musí to být otevřené a na neexotickém HW+chci aby to bylo univerzální

eiffel

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #19 kdy: 22. 10. 2012, 18:29:27 »
Ježíšmarjá, to je jak do dubu ...

Na serveru RTLinux a třeba Clasicladder ( http://www.linuxcnc.org/docs/2.4/html/ladder_classic_ladder.html )
Tím je PLC hotové.
Jako komunikační protokol Modbus TCP.
1. dají se připojit komerční zařízení
2. Na AVRku nebo PICu stačí napsat Modbus TCP slave, což není problém a je to.


Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #20 kdy: 22. 10. 2012, 19:37:52 »
nadruhou stranu odmítám dát litr za Arduino Ethernet Shield
Na Ebayi se dá koupit z Číny za tři stovky.

Lael Ophir

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #21 kdy: 23. 10. 2012, 01:54:42 »
Jestli si chcete hrát, nejjednodušší je nějaká "atomová krabička" a pár I/O modulů na USB sběrnici. Třeba tenhle má 8 analogových vstupů, 2 analogové výstupy, 8 digitálních vstupů a 8 digitálních výstupů. Cena USD 94. Na každý výstup tranzistor, relé, ochranná dioda (nezapomeňte na ni!), a je hotovo.
http://downloadt.advantech.com/download/downloadlit.aspx?LIT_ID=4a204e01-2a47-48f3-b8c5-8afb371377ab

Chcete dalších 24 digitálních vstupů a výstupů? Za USD 76 tady:
http://buy.advantech.eu/USB-4751L-AE/USB-4751L-AE/model-USB-4751L-AE.htm

A mají i spoustu dalších super hraček, koukněte na jejich web.

Osobně bych to provozoval na Windows. Advantech k těm modulům dává drivery a SDK pro Windows, a dá se to používat mimo jiné i z .NETu, ve kterém se moc pěkně píše (ať už si člověk vybere to psát jako WinForm aplikaci, servis, nebo třeba web service). Dokumentace je pěkná, a je v ní i hromada tutorialů a příkladů.
Samozřejmě můžete použít i Linux. Driver podporuje asi tři distra s určitou verzí kernelu, pro jiné verze to třeba půjde přeložit. Programovat pak můžete v C/C++, nějaká dokumentace existuje. Pro mě je to o řád méně komfortní, vám to možná bude vyhovovat.

Kulich

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #22 kdy: 23. 10. 2012, 07:35:22 »

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #23 kdy: 23. 10. 2012, 09:02:56 »
Skus 1-wire, třeba tě to nakopne http://quattro.haje.cz/index.php/elektronika/domaci-automatizacez
1-wire je dobrý pro komunikaci se součástkami na krátké vzdálenosti. Na delší vzdálenosti to sice jde taky, ale pokud si dobře pamatuju, "retransmitter" (sorry, nepamatuju si, jak tomu přesně říkají) byla poměrně dost drahá součástka.

Taky co jsem tak v diskusích narazil, problém je, že 1-w je proprietární protokol a výrobci nevadí, když si člověk naprogramuje master, ale slave-y by raději prodávali oni... viz
Citace
NOTE: It appears that Dallas Semiconductor doesn't like people who
implement 1wire slaves in software.

On the other hand, they do discontinue ICs like the DS2423 counter
for which no substitute exists.

Therefore, while I cannot prevent people from doing whatever they want,
simulations of existing ICs will only be entered into this project's
repository if the ICs are no longer available or (at the very least)
"not recommended for new design". Sorry if you want more, but IMHO
this is the best compromise between practical and legal considerations.
https://github.com/smurfix/owslave

To mě trochu odstrašilo od použití 1-w jako hlavní komunikační sběrnice... Navíc i2c je srovnatelná a součástky myslím dostupnější, takže bych raději volil tohle.

DgBd

  • ****
  • 282
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #24 kdy: 23. 10. 2012, 11:24:32 »
To mě trochu odstrašilo od použití 1-w jako hlavní komunikační sběrnice... Navíc i2c je srovnatelná a součástky myslím dostupnější, takže bych raději volil tohle.

Já teda nevím, ale I2C má omezení na 7,6m, 1wire 300m. To je dost rozdíl.

eiffel

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #25 kdy: 23. 10. 2012, 13:08:40 »
USB, I2C, 1Wire je dobré tak pro bastlíře na stůl.
Zkuste to nasadit v reále a zažijete divy ...
(ještě se dá přežít CAN)
Průmyslový protokol má fyzickou i logickou vrstvu úplně jinou.
Je nutné zabezpečení CRC, adresace, znovuobnovení po výpadku ...
... a navíc - proč vymýšlet vymyšlené ... knihoven je plný internet.

DgBd

  • ****
  • 282
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #26 kdy: 23. 10. 2012, 14:17:34 »
USB, I2C, 1Wire je dobré tak pro bastlíře na stůl.
Zkuste to nasadit v reále a zažijete divy ...
(ještě se dá přežít CAN)
Průmyslový protokol má fyzickou i logickou vrstvu úplně jinou.
Je nutné zabezpečení CRC, adresace, znovuobnovení po výpadku ...
... a navíc - proč vymýšlet vymyšlené ... knihoven je plný internet.

knihoven možná jo, ale hardware je problém.

eiffel

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #27 kdy: 23. 10. 2012, 14:35:23 »
Ethernet má každé PC, 232jku taky. Převodník na 485tku se dá vyrobit za stovku.
Jestli mám bastlit USB či 1Wire, tak si raději napíši Modbus slave.
Trvalo mi to na AVRku 2 večery v céčku.
Pod windows si stáhnu třeba Promotic http://www.promotic.eu/cz/index.htm (25 proměnných je zdarma) a jedu.



hkh

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #28 kdy: 23. 10. 2012, 15:51:50 »
ja mam na 1-wire postavene rizeni vytapeni (8x input/output) + odecty teplot (cca 12 cidel), delka sbernice cca 250metru a nemam zatim problem.
Jeste se chystam pridat snimani vysky hladiny pres tlakovy senzor a odecet stavu plynomeru.

Re:Velkorysé řešení automatizace
« Odpověď #29 kdy: 23. 10. 2012, 18:38:02 »
Já teda nevím, ale I2C má omezení na 7,6m, 1wire 300m. To je dost rozdíl.
Máš úplnou pravdu, teď se mi to popletlo. Takže správně: u 1wire je nevýhoda v proprietárnosti, u i2c v krátkých vzdálenostech (prodloužení jde, ale je drahé).

Ethernet má každé PC, 232jku taky. Převodník na 485tku se dá vyrobit za stovku.
Jestli mám bastlit USB či 1Wire, tak si raději napíši Modbus slave.
Trvalo mi to na AVRku 2 večery v céčku.
Pod windows si stáhnu třeba Promotic http://www.promotic.eu/cz/index.htm (25 proměnných je zdarma) a jedu.
Doporučuješ teda 485? Tu jsem si vybral taky.

A jako protokol Modbus? Jaké bys případně doporučil alternativy? Na Modbusu se mi moc nelíbí ta (zdá se mi na první pohled) jednoúčelovost - 1B function code mi přijde docela málo, používají se v praxi ještě nějaké další protokoly nad tím?