Rozpoznání obličeje - složitost implementace

Hidden

Rozpoznání obličeje - složitost implementace
« kdy: 08. 10. 2012, 23:13:19 »
Ahoj,
jak složité je vytvořit software na identifikaci uživatelů podle obličeje? Mám možnost si vybrat diplomku, která jinak vypadá slušně, ale její část spočívá v implementaci identifikace uživatelů podle obrazu z webkamery. A netuším, jak je to složité - nechci si na sebe uplést bič.

Vím, že se takové věci řeší pomocí neuronových sítí, ale o těch jinak taky nic nevím.

Díky.


Jakub Galgonek

Re:Rozpoznání obličeje - složitost implementace
« Odpověď #1 kdy: 08. 10. 2012, 23:23:03 »
A neumožňuje ti zadání použit nějakou existující knihovnu pro rozpoznání obličeje?

aaaaaaaaa

Re:Rozpoznání obličeje - složitost implementace
« Odpověď #2 kdy: 08. 10. 2012, 23:32:52 »
Je to dost zlozite. Spoluziak na strednej implementoval rozpoznavanie tvare pomocou nejakych neuronovych sieti - to mu nevyslo, tak to obmedzil na hladanie elipsy a ani to mu neslo, tak zostal pri hladani obdlznika, kde hrany su rovnobezne s hranami obrazku a tam to konecne fungovalo.

KapitánRUM

Re:Rozpoznání obličeje - složitost implementace
« Odpověď #3 kdy: 08. 10. 2012, 23:38:53 »
Kdyby to bylo jednoduché, tak není většina hodně draze placený proprietární software.

A nejlepší je fuč, hádejte proč: http://face.com/

Hidden

Re:Rozpoznání obličeje - složitost implementace
« Odpověď #4 kdy: 08. 10. 2012, 23:41:46 »
A neumožňuje ti zadání použit nějakou existující knihovnu pro rozpoznání obličeje?

Výslovně zakázané to není. Jaké by byly možnosti, kdyby to šlo?


Jakub Galgonek

Re:Rozpoznání obličeje - složitost implementace
« Odpověď #5 kdy: 08. 10. 2012, 23:48:29 »
Jaké by byly možnosti, kdyby to šlo?

Jo, to nevím. Hodil jsem něco do googlu a vypadlo mi třeba tohle: http://stackoverflow.com/questions/953714/face-recognition-library

vbl

Re:Rozpoznání obličeje - složitost implementace
« Odpověď #6 kdy: 09. 10. 2012, 09:23:23 »
No, pokud netušíš, jak složité to je, tak asi nic nevíš o počítačovém vidění (computer vision, CV). A ono se není nic moc divit, za mých let na FEL (je to víc jak deset let) se tím zabývala katedra kybernetiky a lidi z počítačů a obvzlášť z grafiky nad tím ohrnovali nos. Nevím, jak je to teď na FIT, ale moc nevěřím, že by se tam CV moc vyučovalo, kybera (logicky) zůstala na FEL. A nevím, jakou školu děláš.

Pokud nemáš potřebný teoretický background, tak si to budeš muset dostudovat. A pokud výsledná diplomka bude vypadat jako "použil jsem knihovnu XYZ a ta to nějak umí"... má cenu to dělat? Ale pokud chceš jít cestou knihovny, tak se mrkni na OpenCV (http://opencv.org/).

Ale rozhodně tě nechci od toho odrazovat, já se kolem CV teď motám a je neuvěřitelný, co se s tím dá dělat za věci. Ale rozhodně to není nic jednoduchýho!

Re:Rozpoznání obličeje - složitost implementace
« Odpověď #7 kdy: 09. 10. 2012, 09:37:42 »
Zkuste si promluvit s člověkem co naspal to téma... třeba Vám to osvětlí. Pokud z něj nic nevyškrábete, tak bych do toho nešel. Jestli to bude pokračování věci, která už nějakou historii má, vy to máte posunout dál, domakat nějaký další věci, naimplementovat něco nově, protože předchozí systémy od kterých se budete odrážet mají určité nedostaky apod. tak by to mohlo být dobré.

Určitě to nedělat pod někým kdo nemá představu o daném tématu (to platí obecně a pro všechy diplomky).

KapitánRUM

Re:Rozpoznání obličeje - složitost implementace
« Odpověď #8 kdy: 09. 10. 2012, 10:07:58 »
Je to celé nesmysl, hned když začneš pochybovat o tom, že to zvládneš.
Do toho bych šel, leda bych měl už dostatek potřebných znalostí naučených, abych si na to nerozbil ústa.

DK

Re:Rozpoznání obličeje - složitost implementace
« Odpověď #9 kdy: 09. 10. 2012, 11:21:51 »
jak pise Kapitan, pokud si uz ted myslis, ze to nezvladnes, nepoustej se do toho

ale pokud muzes pouzivat knihovny, pouzij prave to opencv (a pokud by ti rekl, ze by to bylo jednoduche, vymysli si tam jeste neco dalsiho)... predpokladam, ze na diplomku dokazes porozumet technicke dokumentaci :)

Hidden

Re:Rozpoznání obličeje - složitost implementace
« Odpověď #10 kdy: 09. 10. 2012, 11:47:24 »
Koukám, že to OpenCV nemá nativní verzi pro .NET. Musím totiž použít C#, protože tahle práce navazuje na jinou. Takže kdyby použití knihovny nebylo dost echt, zkusím navrhnout, že bych ještě vyrobil nějaký .NET wrapper.

Dík za názory - asi bych to uzavřel. Půjdu si s tím člověkem promluvit.

KapitánRUM

Re:Rozpoznání obličeje - složitost implementace
« Odpověď #11 kdy: 09. 10. 2012, 11:55:40 »
Z C# se dají přes DllImport mapovat knihovny a docela to chodí, ale na tvém místě bych si o víkendu sedl a zkusil to rozchodit dřív, než se do toho pustíš.

DK


Petr Hribal

Re:Rozpoznání obličeje - složitost implementace
« Odpověď #13 kdy: 09. 10. 2012, 18:24:23 »
Ano, v obecné rovině jde o poměrně těžkou úlohu. Co ti doporučuji je, abys si stanovil jen určitou třídu úloh, kterou budeš řešit
* frontálně nasnímaný obličej
* statický snímek, popř. statická scéna (konstantní světlo,...)
* figuranti se zcela nezakrytým obličejem
... prostě to zadání okleštit co nejvíc to jde.
Předpokladem stejně je, že víš alespoň něco o zpracování obrazu, klasifikaci, atd.

Mrkni se třeba na tuhle knihu:
* Shaogang~Gong, Stephen~J~McKenna, Alexandra~Psarrou. Dynamic Vision - From Images to Face Recognition. 2005. Imperial College Pres, 57 Shelton Street, Covent Garden, London WC2H 9HE

Franta

Re:Rozpoznání obličeje - složitost implementace
« Odpověď #14 kdy: 09. 10. 2012, 21:33:32 »
Je to celé nesmysl, hned když začneš pochybovat o tom, že to zvládneš.

Ale prd. Už hodně krát se mi stalo, že jsem si nejdřív říkal, že vůbec netuším, a co jde, a nevím, jak na to, a nakonec jsem se do toho dostal a nebylo to tak těžké.

Taky doporučuji konzultaci s tím, kdo téma vymyslel – jestli to jen tak plácnul, že by to mohlo být zajímavé, a nic o tom neví a nemá představu, tak by to bylo asi peklo – ale tipuji, že to nebude ten případ a má to nějak rozmyšlené a řekne ti, co a jak.