Alternativa k PowerShell pro Linux

Alternativa k PowerShell pro Linux
« kdy: 14. 05. 2010, 13:55:26 »
Existuje neco srovnatelneho s PowerShellem pro Linux?

Mame na vyber z mnoha shellu, ale co me ted zaujalo na PowerShellu je, ze vystup prikazu (cmdletu) je objektovy. Tzn. nemusim si je parsovat, naopak je muzu primo ruzne formatovat (<command> | Format-Table NEBO <command> | Format-List...), serazovat (<command> | Sort-Object <object>)... Umi tohle nektery ze shellu, pripadne skriptovacich jazyku?
« Poslední změna: 14. 05. 2010, 14:00:48 od Petr Krčmář »


Re: Alternativa k PowerShell pro Linux
« Odpověď #1 kdy: 14. 05. 2010, 14:02:04 »
Co třeba projekt Pash? Našel jsem ho zadáním "PowerShell Linux" do Google.

Sten

Re: Alternativa k PowerShell pro Linux
« Odpověď #2 kdy: 14. 05. 2010, 14:22:14 »
Python

Inkvizitor

Re: Alternativa k PowerShell pro Linux
« Odpověď #3 kdy: 15. 05. 2010, 15:27:18 »
Já myslím, že tohle ve skutečnosti zvládne kterýkoliv "skriptovací" jazyk, dokonce by to šlo řešit i třeba v Haskellu nebo Scale. Sten zmínil Python a já bych doporučoval ipython. Ten lze přímo používat jako interaktivní shell, ale já osobně, když něco v bashi nelze udělat snadno v řádce, píšu skript. S PowerShellem zkušenost nemám, ale přijde mi, že na podobné věci se skoro lépe hodí funkcionální přístup a ne "objektový".

Re: Alternativa k PowerShell pro Linux
« Odpověď #4 kdy: 17. 05. 2010, 10:33:16 »
no v podstate me nejde o vychvalovani PowerShellu, ale potvrzeni domnenek, ze tento produkt neprisel az tak s nicim novym.

Co se tyka objektoveho vystupu, urcite Vam neprijde dobre, kdyz se nemusite starat o parsovani a na misto toho pracovat primo s realnymi objekty?


Nemo7

Re: Alternativa k PowerShell pro Linux
« Odpověď #5 kdy: 17. 05. 2010, 16:19:30 »
>> Co se tyka objektoveho vystupu, urcite Vam neprijde dobre, kdyz se nemusite starat o parsovani a na misto toho pracovat primo s realnymi objekty?

Ne, protože parsování textu je rychlejší (pokud se dobře umí), je jednoduché a dobře se mi v řádce ladí. Nějak jsem postupně zjistil, že objektové paradigma není všelék na každý problém. :D

P.S. Pouze můj názor.

Inkvizitor

Re: Alternativa k PowerShell pro Linux
« Odpověď #6 kdy: 08. 06. 2010, 20:47:50 »
No tak jasně, že to může být výhodnější nebo čitelnější. Ale v Pythonu (například) napíšu sys.stdin.readlines() a mám ze standardního vstupu seznam řádek. A když se podívám na (syntakticky ošklivý) příklad z webu:

Kód: [Vybrat]
$sw = new-object system.IO.StreamWriter("c:\temp\ss2.txt")
$sw.writeline($db)
$sw.close()
get-content "c:\temp\ss.txt"

V Pythonu napíšu podle mě daleko elegantněji:

Kód: [Vybrat]
with open("ss2.txt", "a") as f:
    print >> f, "Ahoj svete"
print open("ss2.txt").read()

Jasně, Python není určený pro přímou práci, ale to obludárium, co Microsoft zase stvořil, bych pro psaní skriptů věru používat nechtěl.

Inkvizitor

Re: Alternativa k PowerShell pro Linux
« Odpověď #7 kdy: 08. 06. 2010, 20:49:32 »
Pro přímou práci v příkazové řádce. Prostě to není DSL, ale GPL. ;)

Re: Alternativa k PowerShell pro Linux
« Odpověď #8 kdy: 24. 06. 2010, 20:03:39 »
MS vzdy musi znovuvynalezat kolo:/
Na vetsinu veci staci obycejny (pripadne vylepseny shell) a pokud je potreba neco hodne specifickeho, tak je lepsi pouzit programovaci jazyk.
Kdyby MS jen vylepsil CommandShell a umoznil na Windows pouzivat GNU tooly, tak by udelal lip. (tusim ze nejaka takova moznost existuje jako placena sluzba :( )

Jinak diky bohu za Cygwin;)
Nezávislý webdeveloper
[ www.beshop.eu | www.pcin.cz ]