Živá replikace běžícího Linuxu

Re:Živá replikace běžícího Linuxu
« Odpověď #15 kdy: 11. 09. 2012, 16:40:19 »
Takze ak mas na node_1 ext4 FS pod ktorym je DRBD zariadenie, ked ho pripojis na node_2 a vytvoris na nom xfs filesystem, tak potom za ziva uvidis zmeny vo filesysteme na node_2 ? (node_1 RW, node_2 RO). To som predpokladal, ze to funguje iba tak ako si vravel. Az po namountovani.


PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Živá replikace běžícího Linuxu
« Odpověď #16 kdy: 11. 09. 2012, 16:47:03 »
Takze ak mas na node_1 ext4 FS pod ktorym je DRBD zariadenie, ked ho pripojis na node_2 a vytvoris na nom xfs filesystem, tak potom za ziva uvidis zmeny vo filesysteme na node_2 ? (node_1 RW, node_2 RO). To som predpokladal, ze to funguje iba tak ako si vravel. Az po namountovani.

2x som to precital, ale otazku nechapem.
Ak zapnes dual-primary rezim a na node jedna vytvoris na /dev/drbd0 nejaky filesystem [ext4] a nahodis tam data... A potom na node dva na /dev/drbd0 das vytvoris xfs, tak live uvidis ako ti miznu data na oboch nodach :) ano. Ale bola by to vcelku hlupost.

Ak mas dual-primary, tak sa zmeny prejavia na oboch nodach ihned. To ci je block device namountovany nic menei na veci... Zapisovat tam mozes aj na urovni block deviceu. Vsak uz samotny mkfs.xfs by na namoutovany filesystem ani nechcel bezat.

Dual primary rezim je ale urceny len pre filesystemy ktore s tym vedia robit! OCFS2, GFS... Ak by si na dual-primary drbd dal napriklad ext4 filesystem, obe strany moutoval a zacal robit zmeny, rozluc sa s tym filesystemom. To by si mal stastie ak by to fsck este niekedy dal dokopy.

Preto sa na normalne bezne pouzitie skor risi single-primary kde mas automaticky fencing. Cize jedna noda ti na tom istom drbd zariadeni nedovoli ist primary pokial uz je primary ta druha noda. Simple as that.

Re:Živá replikace běžícího Linuxu
« Odpověď #17 kdy: 12. 09. 2012, 08:16:50 »
Sorry, ze som to napisal nezrozumitelne. Z tvojho prispevku niekde vyssie som pochopil, ze ide drbd provozovat v primary/primary mode s tym, ze nad tymi zariadeniami mas na obidvoch nodoch FS ktore su mountnuje RW. Presne tak ... nejde to.
Ja som skusal glusterfs, ktory nieco take dokaze ale mam webserver kde mam desatisice malych suborov a vtedy je GlusterFS uplne nepouzitelny. Este som skusal XtreemFS, ale s tymto som zatial nepochodil.

PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Živá replikace běžícího Linuxu
« Odpověď #18 kdy: 12. 09. 2012, 09:15:53 »
Sorry, ze som to napisal nezrozumitelne. Z tvojho prispevku niekde vyssie som pochopil, ze ide drbd provozovat v primary/primary mode s tym, ze nad tymi zariadeniami mas na obidvoch nodoch FS ktore su mountnuje RW. Presne tak ... nejde to.
Ja som skusal glusterfs, ktory nieco take dokaze ale mam webserver kde mam desatisice malych suborov a vtedy je GlusterFS uplne nepouzitelny. Este som skusal XtreemFS, ale s tymto som zatial nepochodil.

Ale ono to ide! A mam to aj nasadene experimentalne v labe. Jedina podmienka je --> pouzit filesystem ktory s tym rata <--. Ak pouzijes OCFS2 alebo GFS, mozes ist do dual-primary rezimu a na oboch stranach RW mountovat bez toho aby sa daco stalo. GFS riesenia myslim pouziva aj Oracle pre niektore svoje produkty, pre mna je to moc experimentalne.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Živá replikace běžícího Linuxu
« Odpověď #19 kdy: 12. 09. 2012, 11:49:10 »
Já se omlouvám za přikakání se do tématu, ale chci se poptat na DRBD. Mám doma stroj, na kterém jede apache + MySQL + slouží jako "sklad" drobností (fotky, dokumenty apod. dostupné do internetu). Chtěl bych mít zálohu (kopii) diskového oddílu s těmito věcmi (tedy PHP soubory, MySQL DB, "sklad") na jiném PC (běží jen někdy). Oddíl je namountovaný jako /var a je v něm vše o čem píšu. Hodí se DRBD i na tohle? Abych synchronizoval celý oddíl a to navíc jen když druhé PC je zapnuté? Funguje to obousměrně (změním to na PC, které jede občas a server si to sám hodí k sobě a naopak)?


PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Živá replikace běžícího Linuxu
« Odpověď #20 kdy: 12. 09. 2012, 12:12:08 »
Já se omlouvám za přikakání se do tématu, ale chci se poptat na DRBD. Mám doma stroj, na kterém jede apache + MySQL + slouží jako "sklad" drobností (fotky, dokumenty apod. dostupné do internetu). Chtěl bych mít zálohu (kopii) diskového oddílu s těmito věcmi (tedy PHP soubory, MySQL DB, "sklad") na jiném PC (běží jen někdy). Oddíl je namountovaný jako /var a je v něm vše o čem píšu. Hodí se DRBD i na tohle? Abych synchronizoval celý oddíl a to navíc jen když druhé PC je zapnuté? Funguje to obousměrně (změním to na PC, které jede občas a server si to sám hodí k sobě a naopak)?

Neodporucam. Tu ani rsync nie je moc dobry, pozri sa na unison.

Re:Živá replikace běžícího Linuxu
« Odpověď #21 kdy: 12. 09. 2012, 12:40:13 »
Tu je celkom pekny navod ako na to: https://fedorahosted.org/cluster/wiki/DRBD_Cookbook
Ak by to spolahlivo fungovalo, tak by to bolo velmi pekne. Tebe sa to spolu s GFS chova nestabilne ?

PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Živá replikace běžícího Linuxu
« Odpověď #22 kdy: 12. 09. 2012, 12:48:06 »
Tu je celkom pekny navod ako na to: https://fedorahosted.org/cluster/wiki/DRBD_Cookbook
Ak by to spolahlivo fungovalo, tak by to bolo velmi pekne. Tebe sa to spolu s GFS chova nestabilne ?

Ja som to mal v ramci projektu HA pre vServre, kde GFS (aj OCFS2) sluzil ako backend pre File based storage pre vservre. (xen + file:). Toto riesenie bolo dost nestabilne a masiny si obcas navzajom prepisali svoj backend storage. Dovody sme vsak velmi neskumali. Nepredpokladam ze by to bolo koli DRBD + GFS, skor si myslim ze to bol problem starej verzie XEN hypervisora (pekne este jadra 2.6.18 a 2.6.24, xen verziu si nepamatam).

alfonza

Re:Živá replikace běžícího Linuxu
« Odpověď #23 kdy: 12. 09. 2012, 17:04:45 »

PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Živá replikace běžícího Linuxu
« Odpověď #24 kdy: 12. 09. 2012, 17:12:38 »
Inak ked sa tu uz zachadza az k glusterfs, ja sa mienim v nablizsej dobe (vo volnom case) v labe venovat hlavne CEPH. Uz dlho po tom pokukavam a dnes ked som cital o tej peknej dotacii mi dosli zase na um. Predsa len... In kernel... +OpenStak podpora. To sa fakt oplati vyskusat.