OpenBSD na notebook: ano či ne

eXtreeme

OpenBSD na notebook: ano či ne
« kdy: 11. 05. 2010, 19:52:57 »
Zdravim,

v soucasne dobe mam na notebooku Gentoo. Zvazuji instalaci OpenBSD. Nejake argumenty proc to nedelat? :) ...

(Odpovidejte prosim jen ti co tyto systemy znate).
« Poslední změna: 11. 05. 2010, 21:48:29 od Petr Krčmář »


kei.101

Re: OpenBSD na notebook
« Odpověď #1 kdy: 11. 05. 2010, 21:28:17 »
Já osobně bych to nedělal kvůli HW kompatibilitě.. notebooky mají většinou problemativké wifi karty i na linuxu a o různých periferiích, jako jsou USB DVB-T karty a podobně ani nemluvě.. OpenBSD bych viděl jako systém na server nebo ještě lépe na router. Taky jsem na notebooku začínal s gentoo (vlastně to byl můj první linux), ale postupně jsem zjistil, že to bylo hodně masochistické chování a po roce jsem přešel na Arch a jsem spokojený :) Pokud opravdu toužíte po tom mít na notebooku BSD, sáhl bych raději po FreeBSD. to má větší podporu a kolekce balíčků 'ports' se dosti podobá systému portage. Jinak přeju hodně příjemných hodin strávených kompilacemi :D

x

Re: OpenBSD na notebook: ano či ne
« Odpověď #2 kdy: 11. 05. 2010, 23:20:44 »
HW kompatibilita? Ale no tak..... drtiva vetsina vyvoje OpenBSD se dela na laptopech. Seznam podporovanych WiFi karet je ve FAQ a co je napsano jako podporovane, tak je podporovane. Ze v Linuxu neco v jedne verzi jadra jede, v druhe blbne a ve treti nejede vubec tak za to muze neco jineho nez ten HW. Ano, DVB-T neni, Blue-Ray pro zmenu je. Tazatel nepsal co chce delat, tak varime z vody? Na OpenBSD je kolem 8.000 balicku. Ano i vyvojari chteji desktop a jejich rodiny taky. Nebo myslite, ze ziji jen v konzoli? A ta posledni veta tak to je uplne perla. Drtiva vetsina uzivatelu OpenBSD pouziva current/snapshoty, coz znamena, ze si muzete kompilovat tak maximalne rano snidani v kuchyni. Vse ostatni se totiz resi binarne. Jak upgrade systemu, tak baliku. A zabere to komplet tak 15 minut a ani to vetsinou ne. Coz pri porovnani s nejmenovym Like Temporary Support systemem, ktery na jakemkoliv HW trva upgrade minimalne hodinu a pul je slusny vysledek.

Ano, vice features je ve FreeBSD a taky vice problemu. Baliku je pochopitelne vice, ale to cislo je takove hezke na oko, kdyz velka cast z tech baliku je jen v Linuxove emulaci ;-) Co se tyce vyvoje a posunu celkove, tak ze vsech BSD je na tom nejlepe DragonflyBSD kvuli mnoha features a letosni GSOC prinese mnohe zajimave dalsi. O NetBSD je pomerne ticho po pesine, ale verze 5.0 prinesla taky obrovske zmeny a narust vykonu. Co se tyce stability a kvality, tak o tom si muzou vsichni ostatni at z BSD, Linuxu nebo komercnich Unixu jen nechat zdat.


Nicmene skoncime stejne zase u toho, ze nevime co chce tazatel na laptopu delat a tak muzeme jen tak na hrubo neco doporucit. Treba pro jeho pouziti muze byt Minix to co hleda.

pepazdepa

Re: OpenBSD na notebook: ano či ne
« Odpověď #3 kdy: 12. 05. 2010, 08:44:03 »
HW kompatibilita? Ale no tak..... drtiva vetsina vyvoje OpenBSD se dela na laptopech. Seznam podporovanych WiFi karet je ve FAQ a co je napsano jako podporovane, tak je podporovane. Ze v Linuxu neco v jedne verzi jadra jede, v druhe blbne a ve treti nejede vubec tak za to muze neco jineho nez ten HW. Ano, DVB-T neni, Blue-Ray pro zmenu je. Tazatel nepsal co chce delat, tak varime z vody? Na OpenBSD je kolem 8.000 balicku. Ano i vyvojari chteji desktop a jejich rodiny taky. Nebo myslite, ze ziji jen v konzoli? A ta posledni veta tak to je uplne perla. Drtiva vetsina uzivatelu OpenBSD pouziva current/snapshoty, coz znamena, ze si muzete kompilovat tak maximalne rano snidani v kuchyni. Vse ostatni se totiz resi binarne. Jak upgrade systemu, tak baliku. A zabere to komplet tak 15 minut a ani to vetsinou ne. Coz pri porovnani s nejmenovym Like Temporary Support systemem, ktery na jakemkoliv HW trva upgrade minimalne hodinu a pul je slusny vysledek.

Vicemene souhlas :) OpenBSD a dalsi *BSD ma narozdil od Linuxu vynikajici dokumentaci, takze clovek pro cteni manualovych stranek (jsou online), hned vi, co jede a co ne.

S tema -current, hodne lidi jede na -current, par maniku ma i servery na -current. Zalezi na tom, jestli se s tim chce clovek piplat nebo nainstalovat a cekat na pripadne patche :)

Ano, vice features je ve FreeBSD a taky vice problemu. Baliku je pochopitelne vice, ale to cislo je takove hezke na oko, kdyz velka cast z tech baliku je jen v Linuxove emulaci ;-) Co se tyce vyvoje a posunu celkove, tak ze vsech BSD je na tom nejlepe DragonflyBSD kvuli mnoha features a letosni GSOC prinese mnohe zajimave dalsi. O NetBSD je pomerne ticho po pesine, ale verze 5.0 prinesla taky obrovske zmeny a narust vykonu. Co se tyce stability a kvality, tak o tom si muzou vsichni ostatni at z BSD, Linuxu nebo komercnich Unixu jen nechat zdat.

Trochu se zde opomiji hlavni rozdily mezi *BSD systemy, a to je pristup & politika. FreeBSD sere na to, aby bylo *free*, podepise klidne NDA a udela vse aby jely i drivery z jinych OS, ktere nejsou *open*. NetBSD je dobry system, ale v politice neni tak striktni. DragonflyBSD, to je jen playground pro FreeBSD, ne? :) Ne vazne, mozna hezky, ale nikdo to nepouziva. OpenBSD ma svuj styl, svuj pristup... viz napriklad ruseni brctl pro spravu bridge a mergovani do ifconfig, coz v porovnani s Linuxem, kde je brctl, ifconfig, ip, iwconfig, iwspy atp je opravdu prochazka rajem, a nemluve o tom, ze man ip je opravdu bizzare, aktivni konkurent dalsi dementni man strance - man openvpn :)


Nicmene skoncime stejne zase u toho, ze nevime co chce tazatel na laptopu delat a tak muzeme jen tak na hrubo neco doporucit. Treba pro jeho pouziti muze byt Minix to co hleda.
[/quote]

x

Re: OpenBSD na notebook: ano či ne
« Odpověď #4 kdy: 12. 05. 2010, 09:51:59 »
Ono to piplani neni ani moc s cim. Nejlepe je pouzit snapshot a treba jednou za rok nebo pul roku udelat binarni upgrade a hotovo. Nebo klidne i kazdy den kdyz se nekomu chce :-) Lidi se toho current boji (nove prichozi), protoze jsou zvykli ze systemu predchozich, ze jsou problemy se stable a ne tak jeste current a pak se strasne divi, proc to nekde jde bez problemu i s current a jinde ne :-)


No DragonflyBSD uz predbehlo v pouzivani a oblibenosti i NetBSD a to je o 10let starsi, takze zase tak spatne to nebude. Hammer FS je jedina dostupna alternativa pro ZFS a jsou tam dalsi zajimave veci. Ale je to o tech rozdilech, ze uzivatel musi vedet co chce.


Jarda

Re: OpenBSD na notebook: ano či ne
« Odpověď #5 kdy: 12. 05. 2010, 11:01:33 »
Chtěl jste argument proč to nedělat. Tady je: OS na notebooku už máte. OS je většinou jen nástroj/prostředí pro vlastní práci, takže proč ztrácet čas změnou?

David Strejc

Re: OpenBSD na notebook: ano či ne
« Odpověď #6 kdy: 12. 05. 2010, 11:37:46 »
FreeBSD je vanocni stromecek, OpenBSD je placani se devitiocasou kockou v latexovem obleku. Linux je trabant. Windows jsou kolobezka s jednim koleckem.

OpenBSD je pro core usery. FreeBSD je lahudka, kde mi jede i ten flash (fakt to jax tax funguje i kdyz jsem tam musel narvat linuxovou emulaci {je mi trosku zle a obcas to pada, ale ... ja se chci na toho pohlereicha podivat}). FreeBSD mam na serverech. FreeBSD mam na laptopu v praci. Jedu konzoli na vsechno. Ale doma mam FreeBSD "jako" desktop (enlightenment ...) a vsechno mi zatim vsude jelo vcetne toho, ze mam doma na starsi graf. karte 2 monitory s proprietarnim driverem. Ale funguje to - to mi doma staci. FreeBSD je pro me milacek. OpenBSD je fakt ... pro HC lidi, kteri si pisou svoje rc skripty. FreeBSD rozsvitis a jede. A jede rok bez rebootu a jede druhy a treti a tak dale ...

Jestli je to otazka "bezpecnosti" tak ... na desktopu je to stejne vzdycky otazka baliku. OpenBSD je fayn - nemeli nedavno local roota to je pravda.

Stejne - nejdriv FreeBSD a pak az OpenBSD - to bych udelal. Linux ... pardon, ale bohuzel lidi kolem "distribuci" jsou ... nevim.

FreeBSD - motorkarsky gang. Linux - obchodnici s kobercema v bazaru. Windows se modli ve sve katedrale a OpenBSD jsou chlapci z ostrova pravdy kam nemuze bit proprietarniho kodu.

;o)))

eXtreeme

Re: OpenBSD na notebook: ano či ne
« Odpověď #7 kdy: 12. 05. 2010, 14:19:25 »
Ok, zapomnel jsem se a sve pozadavky charakterizovat.

Jsem student FIT VUT, ktereho hodne zaujaly UNIXove operacni systemy v prvnim rocniku. V tu dobu jsem kompletne zahodil Windows, presel na Linux. Nejprve Ubuntu, pak Debian a nakonec dlouhodobe na Gentoo. Laka me podstata techto operacnich systemu, ne userfriendly prostredi, jinak receno, rad si kompiluji kompletne cely OS, delam v naproste vetsine v shellu atd... Nejde mi o multimedia ani o blue-ray atd.. OpenBSD chci kvuli jeho bezpecnosti, kazdopadne si jej chci cely kompilovat. Cim vice "systemovy" OS, tim lepe.

To by myslim stacilo :). Nyni muzete diskutovat, kdyz uz vite jake pozadavky mam :).

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: OpenBSD na notebook: ano či ne
« Odpověď #8 kdy: 12. 05. 2010, 14:55:33 »
Prihral bych si polivcicku: Mohl by nekdo porovnat, jak jsou na tom Linux a xxxBSD s HW narocnosti? Pokud by clovek vzal starsi stroj stylu P III 800 MHz, 196MB pameti, 80 GB disk, s cim je vetsi sance dat do kupy rozumne fungujici system? Nejake BSD, rekneme Free nebo spis nejaky Linux (normalni distro, ne Puppy a podobna)?

Re: OpenBSD na notebook: ano či ne
« Odpověď #9 kdy: 12. 05. 2010, 15:09:57 »
Prihral bych si polivcicku: Mohl by nekdo porovnat, jak jsou na tom Linux a xxxBSD s HW narocnosti? Pokud by clovek vzal starsi stroj stylu P III 800 MHz, 196MB pameti, 80 GB disk, s cim je vetsi sance dat do kupy rozumne fungujici system? Nejake BSD, rekneme Free nebo spis nejaky Linux (normalni distro, ne Puppy a podobna)?

Máš to "skoro" jedno, jde spíš o to, s čím víc umíš a co si dokážeš víc přizpůsobit k obrazu svému. Já třeba Fedoru, která nepatří zrovna mezi light distribuce vyšperkoval v kombinaci s xfce bmmpanelem atd.. na nějakých 120MiB v paměti s krásnou rychlostí, udělat se dá skoro cokoliv z čehokoliv, záleží jen na tom, jak dlouho to člověku bude trvat (čti vyzná se v tom daném OS a ví do čeho "rýpnout"). Bohužel ten HW který zmiňuješ.... to bude asi větší oříšek.

David Strejc

Re: OpenBSD na notebook: ano či ne
« Odpověď #10 kdy: 12. 05. 2010, 15:41:37 »
Ok, zapomnel jsem se a sve pozadavky charakterizovat.

Jsem student FIT VUT, ktereho hodne zaujaly UNIXove operacni systemy v prvnim rocniku. V tu dobu jsem kompletne zahodil Windows, presel na Linux. Nejprve Ubuntu, pak Debian a nakonec dlouhodobe na Gentoo. Laka me podstata techto operacnich systemu, ne userfriendly prostredi, jinak receno, rad si kompiluji kompletne cely OS, delam v naproste vetsine v shellu atd... Nejde mi o multimedia ani o blue-ray atd.. OpenBSD chci kvuli jeho bezpecnosti, kazdopadne si jej chci cely kompilovat. Cim vice "systemovy" OS, tim lepe.

To by myslim stacilo :). Nyni muzete diskutovat, kdyz uz vite jake pozadavky mam :).

Kompilovat muzes vsechno do aleluja - nekdy to je k necemu nekdy to je uplne k nicemu. Ja delam v praci jen v shellu a doma protoze mpg321 jsem nedonutil aby prehraval z http a daneho portu stream, tak mam xmms player a firefox3 plus operu-devel, protoze delam prevazne s webem. Jinak jedu naprosto vsechno textbased (licq doma nepoustim a v praci mam pred sebou bohuzel i wydle, protoze jak jsem rikal, jsme web based). Neco si kompilovat je parada, kdyz na to mas cas a neco to prinasi. Jestli hackujes Cckovy kod a pak to kompilujes tak prosim. Jinak OpenBSD prevzalo strom portu z FreeBSD. Gentoo taky okopirovalo styl FreeBSD. OpenBSD mi prislo vazne trochu pozadekni z toho duvodu, ze tam proste do haje nejsou rc skripty soucasti instalace a musel bych si je psat sam a na to jsem naprosto liny clovek, protoze nechci vymyslet kolo. Jak jsem psal - FreeBSD je vanocni stromecek a je naprosto nejpritulnejsi milackove a funkcni. Kdyz v Gentoo (nebo jinem linuxu) napisu man man a zobrazi se mi radek dlouhy 2 kilometry (mozna to jde omezit ale beru default) tak se mi chce hodit savli. Stejne tak kdyz je pulka veci v manu druha pulka v info a treti pulka neni nikde. Portu ve FBSD je vazne hodne. Dokonce ted PJD napsal DRBD pro FBSD. Jedine co ma OpenBSD a co jsem ve FBSD jeden cas resil je ECMPR (Equal Cost Multipath Routing) ... ale vyresil jsem to pres ifsted (ten je taky z OpenBSD). Jsou to docela pribuzne sytemy jak se mnohdy mnohde pise, vyvojari obou sedi na dvou zidlich (delaji pro Open a pro Free). Free je fajn. Open urcite taky - jde o zvyk. Free je pro vetsi lenochody.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: OpenBSD na notebook: ano či ne
« Odpověď #11 kdy: 12. 05. 2010, 17:09:33 »

Citace
Bohužel ten HW který zmiňuješ.... to bude asi větší oříšek.

Neni to tak dlouho, co na tom jelo jadro 2.6.neco a KDE3. Docela se to dalo, i kdyz clovek pustil FF (tehdy sna jeste Mozilla). Akorat KDE trochu dele startovalo. Cili si myslim, ze kdyz tam dam nejlepe asi Openbox, ze by to jeste slusne chrochtalo. Jen me zajimalo, jestli by clovek neco usetril, kdyby se premohl a zkusil BSD. Treba NetBSD jede i na HP Jornada a to asi moc slavny HW nebude.

Re: OpenBSD na notebook: ano či ne
« Odpověď #12 kdy: 12. 05. 2010, 17:22:42 »
Neni to tak dlouho, co na tom jelo jadro 2.6.neco a KDE3. Docela se to dalo, i kdyz clovek pustil FF (tehdy sna jeste Mozilla). Akorat KDE trochu dele startovalo. Cili si myslim, ze kdyz tam dam nejlepe asi Openbox, ze by to jeste slusne chrochtalo. Jen me zajimalo, jestli by clovek neco usetril, kdyby se premohl a zkusil BSD. Treba NetBSD jede i na HP Jornada a to asi moc slavny HW nebude.
Těžko říct, ten hw, na kterém provozuji tu osekanou Fedoru je 512MiB a Celeron 2,4GHz. Lítá to moc hezky a jako prohlížeč je Midori. Nic podobného tebou zmíněnému HW nemám, že bych s radostí vyzkoušel. Ale nemyslím si,  že z BSD vytřískáš o moc lepší výkon, teoreticky ano, ale prakticky to možná nebude stát za to, se trápit s něčím jiným (pokud tedy jsi už zvyklý na Linux).

eXtreeme

Re: OpenBSD na notebook: ano či ne
« Odpověď #13 kdy: 12. 05. 2010, 19:03:49 »
Jarda:
BSD i Linuxy preci bezely uz na mnohem starsich PC :). Kdyby jsi tam dal nejake starsi verze... tak by to melo jet podle me bez problemu. Ja osobne pouzivam P2 400 jako server s Gentoo, je tam ale pouze zakladni system. Beha docela dobre... kdyby se tam nainstaloval Xorg + fluxbox, tak by to mozna behalo dobre :). Samozrejme, ze s KDE4 ... by jsi s tim asi nehnul :-D...

x

Re: OpenBSD na notebook: ano či ne
« Odpověď #14 kdy: 12. 05. 2010, 21:16:06 »
DRBD? Tu zkratku vidim, tak se mi otevira nuz v kapse. Parodie na cluster na ctyri? DRBD :D



Ok, zapomnel jsem se a sve pozadavky charakterizovat.

Jsem student FIT VUT, ktereho hodne zaujaly UNIXove operacni systemy v prvnim rocniku. V tu dobu jsem kompletne zahodil Windows, presel na Linux. Nejprve Ubuntu, pak Debian a nakonec dlouhodobe na Gentoo. Laka me podstata techto operacnich systemu, ne userfriendly prostredi, jinak receno, rad si kompiluji kompletne cely OS, delam v naproste vetsine v shellu atd... Nejde mi o multimedia ani o blue-ray atd.. OpenBSD chci kvuli jeho bezpecnosti, kazdopadne si jej chci cely kompilovat. Cim vice "systemovy" OS, tim lepe.

To by myslim stacilo :). Nyni muzete diskutovat, kdyz uz vite jake pozadavky mam :).

Kompilovat muzes vsechno do aleluja - nekdy to je k necemu nekdy to je uplne k nicemu. Ja delam v praci jen v shellu a doma protoze mpg321 jsem nedonutil aby prehraval z http a daneho portu stream, tak mam xmms player a firefox3 plus operu-devel, protoze delam prevazne s webem. Jinak jedu naprosto vsechno textbased (licq doma nepoustim a v praci mam pred sebou bohuzel i wydle, protoze jak jsem rikal, jsme web based). Neco si kompilovat je parada, kdyz na to mas cas a neco to prinasi. Jestli hackujes Cckovy kod a pak to kompilujes tak prosim. Jinak OpenBSD prevzalo strom portu z FreeBSD. Gentoo taky okopirovalo styl FreeBSD. OpenBSD mi prislo vazne trochu pozadekni z toho duvodu, ze tam proste do haje nejsou rc skripty soucasti instalace a musel bych si je psat sam a na to jsem naprosto liny clovek, protoze nechci vymyslet kolo. Jak jsem psal - FreeBSD je vanocni stromecek a je naprosto nejpritulnejsi milackove a funkcni. Kdyz v Gentoo (nebo jinem linuxu) napisu man man a zobrazi se mi radek dlouhy 2 kilometry (mozna to jde omezit ale beru default) tak se mi chce hodit savli. Stejne tak kdyz je pulka veci v manu druha pulka v info a treti pulka neni nikde. Portu ve FBSD je vazne hodne. Dokonce ted PJD napsal DRBD pro FBSD. Jedine co ma OpenBSD a co jsem ve FBSD jeden cas resil je ECMPR (Equal Cost Multipath Routing) ... ale vyresil jsem to pres ifsted (ten je taky z OpenBSD). Jsou to docela pribuzne sytemy jak se mnohdy mnohde pise, vyvojari obou sedi na dvou zidlich (delaji pro Open a pro Free). Free je fajn. Open urcite taky - jde o zvyk. Free je pro vetsi lenochody.