Tak to se omlouvám za cynický příspěvek.
Každopádně na záčátek pro Tvé studenty bude Java snazší. Java je jako jazyk jednodušší, většinu potřebných knihoven máš hned "po ruce", vynucuje OOP (což se sice nehodí na všechny problémy, ale v praxi se používá nejvíc; např. můj zaměstnavatel o funkcionálních jazycích nechce ani slyšet
), nestaráš se o správu paměti, což usnadní hlavně práci s kolekcemi (nemusíš používat delete na každý prvek kolekce, prostě jenom napíšeš "myCollection = null;" a on si to GarbageCollector pošéfuje sám). Nevýhoda Javy je to, že nevíš, kdy a jestli vůbec se zavolá destruktor objetku (přestože v paměti viset nezůstane).
S tím, že jsi učitel, do toho vstupuje ještě další věc, mnohem důležitější než cokoliv jiného - pokud Javu neznáš, tento rok uč C++ a na něco se vymluv - není nic horšího, než učitel, který si není jist tím, co učí
. Velice hezká učebnice pro Javu je Thinking in Java -
http://www.mindview.net/Books/TIJ/ - má sice hodně stránek, ale tím, že programovat umíš, můžeš spoustu kapitol jenom projít.
Co se týče vývojového prostředí - BlueJ je určen přímo na výuku (a pro praxi je skoro nepoužitelný). Hlavní výhoda spočívá v tom, že ddykoliv můžeš pauznout program a přímo se podívat na to, jaké objekty máš v paměti a můžeš s nimi cokoliv dělat - vizualizované jsou celkem hezky.
Jak ta knížka, tak vývojové prostředí jsou k dispozici zdarma.