reklama

Tiskárna pro Linux

Waseihou

Tiskárna pro Linux
« kdy: 03. 09. 2012, 15:57:53 »
Mohli byste mi doporučit nějakou tiskárnu pro linux? Tedy takovou která s ním bude maximálně dobře spolupracovat a bude minimum problémů. Nejlepší by asi byla černobílá laserová tiskána, ale nebráním se ani barvě a inkoustu. Cena tak okolo 5000 Kč.
« Poslední změna: 03. 09. 2012, 19:37:06 od Petr Krčmář »

reklama

Jakub L.

Re:Tiskárna pro linux.
« Odpověď #1 kdy: 03. 09. 2012, 17:05:19 »
Moje obecná zkušenost s HP je velmi dobrá, mnohem lepší na Linuxu než na Windows. Doporučuji také https://www.openprinting.org/printers, tam se dá najít kompatibilita...

šarik

« Odpověď #2 kdy: 03. 09. 2012, 17:07:55 »
Používám HP. Teď například HP P1006, předtím 1020. Hodně problémů si ušetříš, pokud budeš vybírat s vlastním procesorem a ne GDI.

jehovista

« Odpověď #3 kdy: 03. 09. 2012, 17:14:18 »
Bral bych urcite HP, tam je to v Linuxu(na rozdil od Windows) vetsinou plug&play.
Idealne se podivat sem: http://hplipopensource.com/hplip-web/models
Pokud je u vybrane tiskarny nasledujici, tak je to naprosto bez problemu:
Item   Description   Notes
Driver plug-in:   None   
Requires firmware download:   No

« Odpověď #4 kdy: 03. 09. 2012, 17:28:55 »
Používám HP. Teď například HP P1006, předtím 1020. Hodně problémů si ušetříš, pokud budeš vybírat s vlastním procesorem a ne GDI.
Zrvovna ta P100x ve mně nevyvolává pěkné vzpomínky :)

Jakési PC (tuším že IBM TC M52 nebo tak něco) nebylo schopné nabootovat s připojenou tiskárnou - černý monitor, žádná hláška, nic. Musela se před zapnutím odpojit a znovu připojit po nastartování. Nakonec jsem (víceméně náhodou) přišel na to, že to je tím jejich báječným systémem "když tam nejsou drivery, chovám se jako flashdisk s drivery" (teď nevím, jak tomuhle supervynálezu říkají).

Na vypnutí téhle funkce je tuším utilitka jenom pro windows, takže linuxák s nešťastným typem kompu by mohl trochu zuřit :)

reklama

radek

« Odpověď #5 kdy: 03. 09. 2012, 18:50:19 »
Bral bych urcite HP, tam je to v Linuxu(na rozdil od Windows) vetsinou plug&play.
Idealne se podivat sem: http://hplipopensource.com/hplip-web/models
Pokud je u vybrane tiskarny nasledujici, tak je to naprosto bez problemu:
Item   Description   Notes
Driver plug-in:   None   
Requires firmware download:   No
povidej, ktera tiskarna by nenasla ve windows drivery, mam zkusenost za poslednich 10 let (era win xp a win7) a nikdy jsem nemel problem s najitim tiskarny. pochopitelne, kdyz se vybere tiskarna z roku 2012 a win xp je v podstate stary 11 let system, tak se drivery musi stahnout  (coz je mimochodem mnohem jednodussi, jak patchovani jader apod.).

« Odpověď #6 kdy: 03. 09. 2012, 19:10:55 »
(coz je mimochodem mnohem jednodussi, jak patchovani jader apod.).

Jaky propánakrále patchování jader?!

Jirka

« Odpověď #7 kdy: 03. 09. 2012, 19:12:32 »
já rozchodil (podle pokynů z webu) na openSuse 11.4 laserovou Epsonku Aculaser M1200, která nemá pod linuxem, jako jedna z mála Epsonek, vůbec pracovat http://www.jsmach.cz/linux/epson/index.html

tomvec

« Odpověď #8 kdy: 03. 09. 2012, 19:29:38 »
No radek, co se týká linuxu,  asi zamrzl před 11 lety. Patchování jader... Z vlastní zkušenosti běžné HP a Samsung/Xerox laserovky (Splix) fungují ihned po připojení. Chce to samo mrknout na net a prověřit daný typ. V práci jakási větší (asi jak půl automatické pračky) multifunkce od HP, ovladače na MAC OS podporují jen tisk, Windowsové všechno, ale 1) Windows nevedu 2) nutnost stažení desítek až stovek MB ovladačů a obslužného SW. Na Ubuntu po zapojení do usb za pár vteřin autodetekce vše funkční out_o_ the_box. Takže asi tak :-)

alfonz

Re:Tiskárna pro Linux
« Odpověď #9 kdy: 03. 09. 2012, 20:32:41 »
U HP je to problém jak která, někdy v pohodě, někdy to zase tak jednoduché není. Doporučuji spíše právě zmíněný Samsung/Xerox.

JardaP .

• 11 064
    • Zobrazit profil
« Odpověď #10 kdy: 03. 09. 2012, 20:56:03 »
Nejlepsi je nejaka stara hajtra ve styly HP lj III nebo okolo. Vyhodou je to, ze pres to, kolik maji kolikrat najeto, je znacna nadeje, ze vydrzi vic, nez nejaky novy ausus. Blbe je ale, ze nejaky dement z Apple vymyslel, ze se z CUPSu vyhodi podpora paralelniho portu, takze jedine nejaky USB->parallel adapter.

Trident

« Odpověď #11 kdy: 04. 09. 2012, 02:26:00 »
Koupil jsem cca za 1800kc jetou hp lj 2300dn. S plnym tonerem. Tiskne pekne, umi LPD/LPR nebo JetDirect a z jazyku Postscript a PCL. Je to makac o kterem se dozvim az kdyz dojde papir. Nic lepsiho si clovek nemuze za tu cenu prat.
Jinou tiskarnu nez sitovou uz bych dneska nekupoval. I pokud ma clovek jen jeden pocitac, tak treba s notasem nemusi cestovat k tiskarne ale hezky si dokument vytiskne odkudkoliv. Bez printserveru a bez rizika ze mu ten printserver s tiskarnou fungovat nebude.

« Odpověď #12 kdy: 04. 09. 2012, 06:42:52 »
Mohu doporučit de facto jakýkoliv model HP posledních let (kde se s 5 000,- Kč v pohodě vejdeš, ještě ti zbude "na pivo"). Tady v práci mám jako jeden z mála Linux (ehm, jediný) a kolem samé HP tiskárny, nemám s nimi na rozdíl od "Windowsáků" vůbec žádné potíže (nic proti Windows, ale jejich plug&play ovladače umí sotva tisknout, duplex, více kopií atd... nějak nezvládají, naštěstí nové instalačky driverů přímo od HP jsou vcelku pohodlné).

Jinak neposlouchej tady názory typu patchování jádra, nevím co ti lidi dělají, ale používám Linux jako jediný OS letos osmým rokem, a jádro jsem v životě nekompiloval, asi nejsem "správný Linuxák", ale tak já si ego tahat nemusím. Abych to shrnul, pro Linux doporučuji HP.

Xerox

« Odpověď #13 kdy: 04. 09. 2012, 10:48:53 »
Koupil jsem cca za 1800kc jetou hp lj 2300dn. S plnym tonerem. Tiskne pekne, umi LPD/LPR nebo JetDirect a z jazyku Postscript a PCL. Je to makac o kterem se dozvim az kdyz dojde papir. Nic lepsiho si clovek nemuze za tu cenu prat.
Jinou tiskarnu nez sitovou uz bych dneska nekupoval. I pokud ma clovek jen jeden pocitac, tak treba s notasem nemusi cestovat k tiskarne ale hezky si dokument vytiskne odkudkoliv. Bez printserveru a bez rizika ze mu ten printserver s tiskarnou fungovat nebude.

Taky jsem chtěl síťovou tiskárnu, řešit jak budu tisknout z kterého počítače se mi nechce. Koupil jsem http://www.czc.cz/xerox-phaser-3250dn/76702/produkt protože je levná (na to že má ethernet, oboustranný tisk a PostScript) a byl jsem příjemně překvapen že dodávané CD má drivery i pro Linux - nevím co přesně to nastavilo, ale z CentOS 6.3 tisk hned fungoval, včetně oboustranného. Nejspíš to nainstalovalo něco pro připojení tiskárny přes USB, já ale tisknu přes ethernet. Navíc jsem v akci dostal i poukázku na 500 Kč u OMV za kterou jsem úspěšně koupil naftu do auta, takže maximální spokojenost.

Trident

« Odpověď #14 kdy: 04. 09. 2012, 11:35:04 »
Mohu doporučit de facto jakýkoliv model HP posledních let (kde se s 5 000,- Kč v pohodě vejdeš, ještě ti zbude "na pivo"). Tady v práci mám jako jeden z mála Linux (ehm, jediný) a kolem samé HP tiskárny, nemám s nimi na rozdíl od "Windowsáků" vůbec žádné potíže (nic proti Windows, ale jejich plug&play ovladače umí sotva tisknout, duplex, více kopií atd... nějak nezvládají, naštěstí nové instalačky driverů přímo od HP jsou vcelku pohodlné).

Jinak neposlouchej tady názory typu patchování jádra, nevím co ti lidi dělají, ale používám Linux jako jediný OS letos osmým rokem, a jádro jsem v životě nekompiloval, asi nejsem "správný Linuxák", ale tak já si ego tahat nemusím. Abych to shrnul, pro Linux doporučuji HP.

Jadro jsem prekompilovaval dva tydny po seznameni s linuxem. Duvodem byl chybejici modul pro zvukovku(gravis ultrasound). Tehdy jsem ovsem netusil ze staci dokompilovat jen prislusny modul.

Mimochodem s linuxem hp tiskarny opravdu nejsou problem, ale nektere nove multifunkcni tiskarny od hp vyzaduji kompilovat cups s hplib.  Mimo linux je ale potiz s jinymi operacnimi systemy jako FreeBSD,AIX,Solaris atd. Problem je prilis specificky linuxova implementace. Samotne hp pise ze krom linuxu nic jineho nepodporuje.

reklama