PHP OOP

dl

Re:PHP OOP
« Odpověď #15 kdy: 02. 09. 2012, 08:40:18 »
A kdybych přesto trval na PHP  a bastlil to ano bastlil, ale v tom nejlepším slova smyslu -- objektově PHP, protože Java se mi nezdá o nic složitější než dnešní PHP, ale zkrátka kamarádovi na jeho xyz hostingu ji nespustím, jaký objektový přístup zvolit na malý RS. Na světě je spousta pěkných jazyků, a když ne pěkných, tak aspoň praktických to vím.


Diskobolos

Re:PHP OOP
« Odpověď #16 kdy: 02. 09. 2012, 10:27:56 »
Taky se rozhodni v čem chceš vlastně programovat, protože Java a PHP to je jako Mercedes a Tráboš.
Jo, nedávno do Tráboše taky přidali airbag (OOP), ale ještě včera se nafukoval ručně pumpičkou.

To přirovnání je totálně mimo, alespoň na té úrovni, na které se bavíme. Dnes už to není o jazycích, ale spíše o (MVC) frameworcích (když jsme u toho webu). Pokud chceš mluvit o nějaké produktivitě, či efektivitě obecně, tak je to téměř nevyhnutné. Tam je pak jedno, jestli bastlíš javu nebo php. Návyky jsou stejné a pokuk je FW dobře navržený a ty nejsi střevo, tak to funguje všude stejně (to, že bastlíš v jave, z tebe něco víc neudělá). Jak vidno, někteří jedinci dodnes žijí v historii a nekodážou žít v přítomnosti. Blbý je, že těmahle demagogickýma a omezenýma kecama zrazují ostatní.

Re:PHP OOP
« Odpověď #17 kdy: 02. 09. 2012, 10:39:05 »
presne tak. kdyz to vezmu jinak: kreativni grafik udela pekny navrh skoro i v Malování. Ja ani kdybych mel Fotokrám CS99 ultraprofi edition s automatickým čtením myšlenek...

PHP je na drtivou vetsinu webovych veci GOOD ENOUGH.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

DK

Re:PHP OOP
« Odpověď #18 kdy: 02. 09. 2012, 12:05:55 »
jak psal Alt+F4 - nezahazuj php, kdyz se v nem naucis delat poradne, bude to stacit
nicmene to RUM myslel spise tak, ze zacni javou a az se naucis objektove myslet (tj neobalovat kazdou blbost vlastni tridou), tak delej objektove i v php

hlavne si ale precti dost veci ohledne php a tvorby webovych aplikaci v nem, jelikoz to momentalne vypada tak, ze kazdy paty php programator tomu trochu rozumi a zbytek to patla pate pres devate, pak je samozrejme par takovych, kteri tomu fakt rozumi :)


...
Na tvém místě bych si přečetl něco o modelech a začni třeba singletonem.
...

no se singletonem bacha :) neni to zrovna idealni vec, jak zacit

dl

Re:PHP OOP
« Odpověď #19 kdy: 02. 09. 2012, 12:06:17 »
Já bych radší kdyby mi někdo poradil s tou strukturou RS nějakým návrhem nebo odkazem. Aby to bylo jednoduché, nehraju si na to že budu vymýšlet Nette nebo Drupal, ale chci si tím projít pokud možno sám. PHP je pro mě na web optimální  volba. Zatím se mi tu hádají zase jen který jazyk je lepší.

Díky.


KapitánRUM

Re:PHP OOP
« Odpověď #20 kdy: 02. 09. 2012, 13:10:18 »
A lepší na co?
Je to jako se hádat jestli je lepší nůž nebo sekera.
Na namazání chleba nůž a na štípání dřeva sekera.

Jestli se chceš učit OOP, zkus nejdřív Java.
Jestli hned bouchat WEBy, tak klidně PHP.
Já PHP nezatracuju, pořád v něm něco bastlím a ty naše kunhůty všechny jedou na PHP, protože J2EE je moloch.
Ale až když se trochu naučíš Javu, poznáš, jak je krásná a jak dlouho cestu musí ujít ještě PHP, než se jí do krásy vyrovná.

Diskobolos

Re:PHP OOP
« Odpověď #21 kdy: 02. 09. 2012, 13:22:12 »
Já bych radší kdyby mi někdo poradil s tou strukturou RS nějakým návrhem nebo odkazem. Aby to bylo jednoduché, nehraju si na to že budu vymýšlet Nette nebo Drupal, ale chci si tím projít pokud možno sám. PHP je pro mě na web optimální  volba. Zatím se mi tu hádají zase jen který jazyk je lepší.

Díky.

Napřed si ujasni, co chceš. Dle mého názoru nemá smysl dělat CMSko od píky, resp. ano, ale za použití OOP frameworku. V PHP zvol si mezi ZendFW, Symfony, Nette nebo Yii Framework (nebo googluj "php mvc framework"). Projdi si jednotlivé fw a koukni do dokumentace, stáhni si jednodušší ukázkové aplikace a zůstaň u toho fw, co ti přijde nejbližší srdci (jestli jsi někdy něco málo naprogramoval, tak poznáš, co ti sedí). V budoucnu sice narazíš na věci/omezení, které se ti třeba nebudou líbit, ale tu už budeš mít nějaké zkušenosti a přechod na jiný fw/jazyk tě nevykolejí. Pak teprve můžeš přejít k realizaci něčeho konkrétního. Dle mého těžko najdeš článek, co hledáš. Nic tak komplexního nikdo nikdy nenapíše. Prostě si tu koncepci svého RS musíš v hlavě "navařit" sám. Funkčně se inspiruj u již existujících RS, doplň do nich věci/myšlenky, co sám potřebuješ - ideálně to sepsat na papír. V tomto bodě vznikne první skutečný zádrhel - máš vybraný FW a potřebuješ v rámci svých možnosti/znalostí nastřelit dobrý základ aplikace. Takže google a hledej opensource CMS/WCM s názvem vybraného FW. Koukni na dema a zdrojové kódy. Důležité je pochopit životní ckyklus vybraného fw (hold něco málo z OOP a návrahových vzorů budeš muset nastudovat) v kombinací toho, jak to má implementované vybrané CMSko. Ze začátku se "myšlenkově" inspiruj, později budeš doplňovat a ještě později refaktorovat.

DK

Re:PHP OOP
« Odpověď #22 kdy: 02. 09. 2012, 13:35:02 »
Diskobolos: ted mu radis to nejhorsi, co momentalne muze udelat (vzhledem k tomu, ze se to teprve uci)

a diky tomu je scena s php programatorama takova, ze 90% to dela v zendu/nette, neco tam splacaji, ale kdyby meli udelat stranku, ktera zvladne statisice lidi denne, ani nebudou vedet, kde zacit


moje rada: na frameworky se zamer az potom, co to budes umet

Re:PHP OOP
« Odpověď #23 kdy: 02. 09. 2012, 13:54:57 »
Já bych radší kdyby mi někdo poradil s tou strukturou RS nějakým návrhem nebo odkazem. Aby to bylo jednoduché, nehraju si na to že budu vymýšlet Nette nebo Drupal, ale chci si tím projít pokud možno sám. PHP je pro mě na web optimální  volba. Zatím se mi tu hádají zase jen který jazyk je lepší.

Díky.
neztracej cas blbostma. daleko vyhodnejsi je se venovat prave treba tomu nette nebo drupalu. pochopit jeho principy a umet s nim.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

dl

Re:PHP OOP
« Odpověď #24 kdy: 02. 09. 2012, 16:27:56 »
Nechci bouchat weby. Chci mit svuj nastroj, ktery mi neujede hned pod rukama, kdyz nebudu sledovat kazdy den, co se deje, viz. Drupal, neco sem v nem udelal, ale neverim ze tomu jeden clovek rozumi. Pokud nechci delat super modularni system, myslim ze si vystacim s tim co si napisu, pripadne dopisu, ci prepisu. S Drupalem si kazdy modul zije na muj vkus moc samostatnym zpusobem a polovinu casu clovek ztravi na jejich zkouseni, plus obcas katastrofa. Navic Drupal dlouho nebyl OOP, nevim jak ted, takze ani motivace se to ucit moc nebyla. Takze chci se naucit PHP, chci si napsat vlastni vec a klidne ho pak i zahodim, ale podle me se i David Grudl naucil nejvic tim ze to proste zacal delat sam. Yii framework se mi zatim libi, kdyz bych si mel vybrat. Snad neni nic spatneho na tom neco zkouset od zacatku, jedna vec je pouzivat vestavene funkce napriklad na razeni  a druha si ji sam napsat, jejichQuicksort vs. muj Quicksort, jasne ze bude asi stejny, kdyz ho napisu dobre, ale bude muj. Da se Nette pochopit, nebo je take tak velke, ze po nekterych vecech radsi nepatrat jak funguje? Existuje tedy i nejaka varianta Nette v Jave? Porad opakuji ze od pohledu mi Java prijde normalne citelna, co se tyka syntaxe.

Kit

Re:PHP OOP
« Odpověď #25 kdy: 02. 09. 2012, 17:19:24 »
Pěkný den, jsem začátečník v PHP OOP. Mam vytvořeny dvě třídy. Jednu na generování zpráv a druhou pro připojení k databázi.
Chtěl bych metody třídy Zpráva použít ve třídě Databáze, kde mi budou generovat chybové hlášky. Jak na to?

Co takhle to otočit a z třídy Zpráva volat metody třídy Databáze? Odpovídalo by to MVC.

Ještě bych se chtěl zeptat co vše by měla třída Databáze umět, jestli všechny metody dát do jedné třídy nebo vytvořit více specializovaných na dotazy do DB, připojení a výběr DB atd.

Do třídy Databáze bych dal metodu, která vrací skalár (počet ovlivněných řádek), vektor (asociativní pole s jedním záznamem) a tabulku (pole asociativních polí, s více záznamy). Tyto 3 metody by měly v jednoduchých případech stačit. Prvním parametrem je SQL dotaz, druhým je pole parametrů dotazu.

dl

Re:PHP OOP
« Odpověď #26 kdy: 02. 09. 2012, 18:16:26 »
--> KIT

Díky za radu.

KapitánRUM

Re:PHP OOP
« Odpověď #27 kdy: 02. 09. 2012, 19:06:48 »
Co takhle to otočit a z třídy Zpráva volat metody třídy Databáze? Odpovídalo by to MVC.

Volat z View (zpráva) funkce Modelu (databáze)?
Já myslel, že apríl je jen 1x ročně.

Diskobolos

Re:PHP OOP
« Odpověď #28 kdy: 02. 09. 2012, 19:13:48 »
Co takhle to otočit a z třídy Zpráva volat metody třídy Databáze? Odpovídalo by to MVC.

Volat z View (zpráva) funkce Modelu (databáze)?
Já myslel, že apríl je jen 1x ročně.

Záleží na použití - pokud posíláš do šablony objekt ActiveRow a přes getter v šabloně dosazuješ názvy sloupců, tak to možné je, ne?

DK

Re:PHP OOP
« Odpověď #29 kdy: 02. 09. 2012, 19:21:42 »
Diskobolos: ale naprosto neprakticke