Je P2P služba informační společnosti?

Waseihou

Je P2P služba informační společnosti?
« kdy: 15. 08. 2012, 09:21:08 »
Tak podle nové prováděcí vyhlášky o "data retention" se bude u všecho uchovávat IP adresa i port, tedy se bude sledovat nejenom kdo byl kdy na dané IP adrese přihlášen, ale také jaký typ aplikace používal. Každopádně v zákoně existuje něco jako pokuta za neukládání provozních a lokalizačních údajů, která se týká i fyzických osob. Zajímalo by mě, jestli pokud provozuji uzel nějaké p2p, tak tím poskytuji službu informační společnosti (ať již se jedná o tor, eMule nebo třeba bittorrent), a tudíž se na mě vztahuje povinnost logovat. Protože ale nejsem majitelem IP (tím je ISP), znamená to že se na mě tato povinnost nevztahuje?

Taky by mě zajímalo, jak to bude s UDP pakety, to se bude logovat opravdu každý paket, nebo se to bude týkat jenom TCP spojení? A nebo je to myšleno tak, že ISP bude logovat pouze rozsah portů které mohu používat (tudíž někde bude že jsem od-do mohl používat všechny porty...)?

Znamená to, že budou logovány IP adresy serverů, na které přistupuji (a tedy i moje zájmy), což stačí na profilování moji osobnosti?

vyhláška zde, tab přílohy: http://eklep.vlada.cz/eklep/page.jsf?pid=KORN8WLANAJO
« Poslední změna: 15. 08. 2012, 11:01:40 od Petr Krčmář »


kozec

Re:Je provozování p2p poskytováním služby informační společnosti?
« Odpověď #1 kdy: 15. 08. 2012, 10:15:55 »
Neviem, ci sa u takychto spisov da pouzit slovo "mysleno"  ;)

V navrhu je presne menovane co a v akych pripadoch sa uchovava, nevidim tam ale nic, co by sa tykalo priamo serveru (v zmysle http/ftp/... serveru) a teda ani p2p. Tak, ako tomu rozumiem ja sa cele logovanie konci u providera, s jedinou vinimkou emailu.

Mimochodom, u nas na Slovensku mame zakon prikazujuci zverejnovat taketo fory v otvorenych formatoch (otd, pdf, rtf, txt...)  K vam sa to este nedostalo?  :P

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Je provozování p2p poskytováním služby informační společnosti?
« Odpověď #2 kdy: 15. 08. 2012, 15:27:36 »
Mimochodom, u nas na Slovensku mame zakon prikazujuci zverejnovat taketo fory v otvorenych formatoch (otd, pdf, rtf, txt...)  K vam sa to este nedostalo?  :P

Ne, nase vlada zasvetila svoji cinnost propagaci produktu Microsoftu. Na volebnim programu to sice nemaji, ale jinak proto delaji uplne vse. Penize danoveho poplatnika je treba utratit na podporu nejake bohate zahranicni firmy, aby se za ne nahodou nedalo koupit neco uzitecneho.

Mrkva

Re:Je P2P služba informační společnosti?
« Odpověď #3 kdy: 15. 08. 2012, 16:23:38 »
Citace
mrkva@destiny:~$ nc mrkva.eu 25
220 mail.mrkva.eu. Terms of service/Podminky pouziti: http://mail.mrkva.eu

Na http://mail.mrkva.eu je mimo jine i:
Citace
8. Tuto sluzbu nesmi pouzivat: soucasni i byvali poslanci Parlamentu CR, kteri nehlasovali proti zakonu o data retention (snemovni tisk 615/0), soucasni i byvali senatori Senatu CR, kteri nehlasovali proti zakonu o data retention (senatni tisk 383/0) a druhy prezident Ceske Republiky Vaclav Klaus, ktery zakon o data retention 1.8.2012 podepsal.

Teď už se nejedná o veřejnou službu elektronických komunikací. Problem solved. A nejsem právník, ale možná by stačilo jednu libovolnou IP zaříznout na firewallu, pak už je její držitel z "předem vyloučen z užívání služby" a není to veřejně dostupná služba :)

Waseihou

Re:Je P2P služba informační společnosti?
« Odpověď #4 kdy: 15. 08. 2012, 16:36:11 »
Hm, pokud do podmínek služby uvedu že ji nesmí používat policisté a lidé jakkoliv spojení s autorskými ochrannými svazy, musí toto oni respektovat? Lze vytvořit takové podmínky užívání služby, které právně zkomplikují získání u soudu použitelných důkazů, třeba o tom že uživatelé se dopouštěli porušování autorského práva?

Příkladem by byl třeba klient p2p sítě, kde by každý uživatel měl přiřazeno ID nezávislé na IP adrese, a podmínkou užívání by bylo že uživatel služby se v žádném případě nebude snažit zjistit spojení konkrétního ID a IP adresy, a pokud se tuto skutečnoust jakkoliv dozví, tak ji nikomu nesdělí. Nebo tak něco, prostě prání obezlička...


Nepritel statu

Státu patří dát přes držku a nechat ho chcípnout
« Odpověď #5 kdy: 29. 08. 2012, 22:30:48 »
Já třeba seru na celej zkurvenej českej stát a zákony ani jeho "služby" (i přestože musím odvádět tučné výpalné) mne vůbec nezajímají...

yankee

Re:Státu patří dát přes držku a nechat ho chcípnout
« Odpověď #6 kdy: 30. 08. 2012, 09:45:22 »
Já třeba seru na celej zkurvenej českej stát a zákony ani jeho "služby" (i přestože musím odvádět tučné výpalné) mne vůbec nezajímají...

Proč teda odvádíš to výpalný, když tě zákony nezajímaj?

Waseihou

Re:Je P2P služba informační společnosti?
« Odpověď #7 kdy: 30. 08. 2012, 11:42:19 »
Hm, hlavním cílem tohoto tématu je nalézt "právní obezličky" které stíží policii možnost získat u soudu použitelné důkazy proti sdílečům. Napadla mě další idea - tzv. spáchání prvotního hříchu. Jednalo by se o vylepšení bittorrentu, kdy by nově se připojivší uživatel nejdříve stáhl pomocí anonymizační sítě (např. tor) nějaké bloky souboru, které chce stáhnout, a ty začal sdílet. Teprve když by si je od něj někdo stáhl, tak by on mohl tahat od něj, a jakmile by získal dostatečnou míru důvěryhodnosti, mohl by stahova i od ostatních. Protože žádná z agentur hlídajícíh porušování copyrightu by se neměla dopouštět trestného činu, mělo by jí toto ztížit možnost získat seznam účastníků swarmu. Stejně tak policie obvykle nemůže porušovat zákon při obstarávání důkazů, a proto aby od někoho data stáhli by museli sami nejdříve něco obstarat a sdílet, a nejenom nabízet ke stažení (např. fake soubor), ale opravdu provést upload někomu, kdo už je trackerem považován za důvěryhodného, ten by ověřil hash daného bloku a informoval o tom tracker, až by tracker zjistil že nově příchozí je dostatečně důvěryhodný, tak by mu povolil získat seznam peerů. Je to vlastně podobné, jako kdyby někdo vylepšil DC++ takovým způsobem, že operátor hubu nejdříve ověří nového uživatele tím, že od něj stáhne nelegální data, a teprve pak mu povolí přístup k ostatním uživatelům. Protože jsou všichni "ověření kriminálnící", tak by se měla značně snížit možnost kompromitace dané komunity. Vlastně podobně jako to funguje v ganzích, kdy nově příchozí člen musí spáchat zločin, aby byl do gangu přijat.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Státu patří dát přes držku a nechat ho chcípnout
« Odpověď #8 kdy: 30. 08. 2012, 11:58:58 »
Já třeba seru na celej zkurvenej českej stát a zákony ani jeho "služby" (i přestože musím odvádět tučné výpalné) mne vůbec nezajímají...

Proč teda odvádíš to výpalný, když tě zákony nezajímaj?

A můžeš si kouipt rohlík bez DPH? Nebo koupit benzín bez spotřební daně (a bez DPH)? Kdyby tohle šlo, už bych byl nejspíš na daních zadluženej až do pr...

yankee

Re:Státu patří dát přes držku a nechat ho chcípnout
« Odpověď #9 kdy: 30. 08. 2012, 16:54:47 »
Já třeba seru na celej zkurvenej českej stát a zákony ani jeho "služby" (i přestože musím odvádět tučné výpalné) mne vůbec nezajímají...

Proč teda odvádíš to výpalný, když tě zákony nezajímaj?

A můžeš si kouipt rohlík bez DPH? Nebo koupit benzín bez spotřební daně (a bez DPH)? Kdyby tohle šlo, už bych byl nejspíš na daních zadluženej až do pr...

A proč bys za zmíněné produky vůbec platil, když tě zákony nezajímaj? Normálně přijdu do Tesca a nakupuju do batohu, ne...

Waseihou

Re:Je P2P služba informační společnosti?
« Odpověď #10 kdy: 30. 08. 2012, 19:12:31 »
Vážení, cílem tohoto tématuj je brainstorming - nalézt způsoby které umožní svobodu slova na internetu, ať již skrze anonymizační techniky či jiné fígle. Není cílem vytvořit systém který bude sloužit k porušování zákona. Pouze v případě že bude zákon uživately služby porušen, tak bude zajištěna velmi obtížná postižitelnost. Pokud všichni budou sdílet pouze linuxové distribuce a fotky z dovolené, tak nepůjde zjistit kdo co doopravdy sdílí. Pokud budou sdílet mirror wiki leaks, tak budou také nepostižitelní. Pokud budou sdílet warez a kopie seriálů a filmů, tak také budou nepostižitelní. Cílem je vyrobit nástroj, nikoliv s ním spáchat zločin. Součástí jakéhokoliv řešení které má být alespoň nějakou dobu funkční je stavět rovněž na existujících zákonech, které mohou sloužit jako axiomy. Například presumpce neviny je velmi silný axiom, stejně tak evropská směrnice 2000/31/ES zbavující zprostředkovatele spojení za přenášený obsah (tedy pokud rozjedu tor exit node a někdo uploadne warez na uloz.to, tak já za toto nejsem právně postižitelný, protože jsem pouze prostředník). Cílem je vymyslet takový systém, který by přestal své uživatele chránit teprve ve chvíli, kdy by občanskké svobody naprosto vymizely. Potom by ale stejně postrádal smysl, protože to už by byl čas vyjít do ulic a ne se oddávat "hrám".

V případě dat chráněných copyrightem lze uvažovat napřiklad o vytvoření programu, který by transformoval data do podoby koláže či jinak alkogoritmicky dodal kopii novou uměleckou úroven, a teprve toto odvozené dílo někam nahrál. Dejme tomu, že by uploader na náhodná místa seriálu či filmu rozflákal obrázky hoven, třeba i různě barevně vyvedených (růžové hovno, fialové hovno, sarkasové hovno). Hovna by byla různě natočená a byla by vybírána z předem prefarbrikované databáze obrázků hoven. Do zvukové stopy by se přimíchalo náhodné prdění a říhání. Tímto by algrotimicky vzniklo nové dílo, protože při aplikaci onoho hovno-algoritmu vzniká nová umělecká kvalita. Tudíž se jedná o jakousi koláž, a ta může být legálně šířená. Pokud by uploader vytvořil několik hovnivých odvozenin, tak by mohlo být technicky možné získat původní snímek složením několika hovnivých verzí, jednoduše by se v obrazu detekovaly obrázky hoven a nahradily daty z té kopie, kde žádné hovno není. Stejně tak pro prdy.

Další možností by byla obrovksá p2p koláž, kdy by se jednotlivé framy filmů a seriálů náhodně rozházely mezi participanty, a bylo by možné provádět různé náhledy na tuto koláž. Protože by každý uživatel měl svoji vlastní koláž, jednalo by se o odvozené dílo, které je legální sdílet. Pouze ten, kdo by poskytl návod, jak z koláže získat původní dílo, by se dopouštěl neoprávněného sdělování díla veřejnosti. Ale poskytnout takovýto návod anonymně je mnohem rychlejší, než nabízet anonymně ke stažení celý soubor. Mezitím co samotná data mohou mít velikost v řádu stovek až gigabajtů dat, samotná informace "jak to složit" může být daleko menší, takže může být rychle šířena přes mixnet jako je tor s tím, že "ingredience" si už uživatelé postahují přímo, protože nelze dokázat, že "ingredience" je sama o sobě nelegální.

Re:Je P2P služba informační společnosti?
« Odpověď #11 kdy: 30. 08. 2012, 19:18:46 »
Vážení, cílem tohoto tématuj je brainstorming - nalézt způsoby ...

...jak potisícéšesté psát o tom samém.

Waseihou

Re:Je P2P služba informační společnosti?
« Odpověď #12 kdy: 30. 08. 2012, 21:03:32 »
No já jsem to téma neoživil...

Prakticky se tím nemá cenu zabývat, protože každý racionálně uvažující uploader si pořídí za pár šupů VPN, a toto řešení bude fungovat ještě roky, než to nějak zarazí.