Sdílení na LAN mezi linuxovými PC

I.

Sdílení na LAN mezi linuxovými PC
« kdy: 18. 07. 2012, 17:40:15 »
Ahoj, měl bych prosbu na zkušenější - rád bych v rámci domácí LAN (ethernet + wlan) čas od času sledoval filmy uložené na domácím serveru. Nejde o žádné pirátění, ale obvykle vše rozkoukávám dost dlouho a chvíli koukám v kuchyni, chvíli v obýváku a chvíli na ntb... a nechce se mi každý film rozkopírovávat na všechny PC. Původní DVD sice možno přenášet, ale to je ještě nepraktičtější (při domácích pracech), než to rozkopírování. Krom toho dva kompy nemají mechaniku. A domácí server stejně běží...

Zkoušel jsem využít stávající sambu, ale spuštění přes síť nepřicházelo v úvahu (téměř okamžitě to spadlo) a i samotné překopírování přes síť ze sdílené složky bylo relativně pomalé. Nejdem si jist, zda to bylo nízkou přenosovou rychlostí nebo sambou.. Každopádně je to doma vše jen na Linuxu, Samba je tedy asi trochu zbytečná.

Poradili by jste nějakou cestu, jak rozumně sdílet větší objemy dat? Díky I.
« Poslední změna: 18. 07. 2012, 23:35:02 od Petr Krčmář »


Jardaa

Re:(rychlé) sdílení dat na LAN mezi Linux-only PC
« Odpověď #1 kdy: 18. 07. 2012, 17:48:15 »
Ahoj Možná se zkus poohlédnout po protokolu DLNA. Pokud to umí i tvá televize tím lépe. Na svém serveru si nainstalouj nějaký DLNA server a máš hotovo. Dneska ti to přehraje i téměř každý telefon

j

Re:(rychlé) sdílení dat na LAN mezi Linux-only PC
« Odpověď #2 kdy: 18. 07. 2012, 17:49:59 »
Samba je naprosto nejhorsi reseni, ktery si moh zvolit ... muzes pouzit nfs, coz je tux like reseni, pripadne ftp, pripadne sftp ... zalezi co od toho chces. Pro sftp nemusis nic doinstalovavat, neb ssh ti predpokladam bezi, ale je to narocny na CPU a pro vetsi prenosy to neni optimalni.

Kazdopadne, ani na ty sambe by ti to padat nemelo, neni duvod proc by to nemelo fungovat.

Pokud chces specificky AV reseni, tak se poohlidni po ps3 media serveru. Vyhoda je ta, ze muzes video de/rekomprimovat na vykonym stroji a prehravat na mene vykonem, staci kdyz stiha sit. Napr pokud mas nejaky srot, ktery takz jakz zvlada mpeg2 (dvd), a chces si na nem prehrat nejaky to HD video, tak neni problem ho realtime streamovat do site v mpeg2, pripadne mu zmensit rozliseni ...

Jako klienta muzes pouzit trebas xbmc nebo libovolnej jinej soft.

Sten

Re:(rychlé) sdílení dat na LAN mezi Linux-only PC
« Odpověď #3 kdy: 18. 07. 2012, 19:18:02 »
Tady bych asi doporučil HTTP, resp. WebDAV. Z mé zkušenosti je velmi snadné jej zprovoznit (obzvlášť když není potřeba autentizace), funguje všude už od prvních verzí KDE a Windows 9x, na procházení stačí prohlížeč a přehaje to (i ze sítě) dnes už jakýkoliv přehrávač :-)

Re:(rychlé) sdílení dat na LAN mezi Linux-only PC
« Odpověď #4 kdy: 18. 07. 2012, 21:45:40 »
Doma používam nfs, rovnako aj v práci sa viem cez nfs pripojiť na domáci server. Mám s ním dobré skúsenosti, ľahko sa konfiguruje a poslúži na všetko, nie iba na filmy Veľkú časť /home tiež pripájam cez nfs, takže ho mám na všetkých strojoch rovnaké.  :)


nosense

Re:(rychlé) sdílení dat na LAN mezi Linux-only PC
« Odpověď #5 kdy: 18. 07. 2012, 22:22:53 »
Já bych sambu úplně nezatracoval, používám ji pro sdílení mezi Windows klienty a Linux serverem asi rok bez problémů. Při přenosu ze serveru po 100MBit síti dosahuju rychlost 4,5 - 6 MB/s, přes wifi pak přes 2 MB/s. To musí stačit na přehrání snad všeho. Celá samba navíc běží nad OpenVPN, které bude mít na rychlost asi taky vliv. Pokud jde o Linux only řešení tak bych však asi taky volil NFS.

DiGiT

Re:(rychlé) sdílení dat na LAN mezi Linux-only PC
« Odpověď #6 kdy: 18. 07. 2012, 22:37:20 »
Samba je ideální řešení. Pokud "padá", je třeba zjistit proč přesně se tak děje. NFS je zcela nevhodné a nepřeji vám ty psí kusy, až se zapomenete a odpojíte na chvíli notebook s připojeným NFS od sítě.

FTP, WebDAV a podobně navrhoval asi nějaký blázen.

sshfs funguje slušně, ale proti sambě je to šnek, který navíc žere výkon procesoru na zbytečné šifrování.

Jinak... pokud vám dělá switch mezi těmi zařízeními laciný WiFi router, zauvažujte nad koupí dedikovaného switche, ideálně gigabitového. Stejně tak se doporučuji vyhnout WiFi pro multimédia obecně. Zbytečně přidává latenci a ostatním klientům, kteří jedou nárazově (http), musí streaming dělat velkou radost.

DiGiT

Re:(rychlé) sdílení dat na LAN mezi Linux-only PC
« Odpověď #7 kdy: 18. 07. 2012, 22:39:56 »
Ještě dodám, že pokud se bavíte o WiFi/WiFi, tak si kupte *kvalitní* router/AP. Krabička za 300,- je sice papírově 54Mbit, ale prakticky spíše k smíchu.

Re:(rychlé) sdílení dat na LAN mezi Linux-only PC
« Odpověď #8 kdy: 19. 07. 2012, 06:05:49 »
Samba je ideální řešení. Pokud "padá", je třeba zjistit proč přesně se tak děje. NFS je zcela nevhodné a nepřeji vám ty psí kusy, až se zapomenete a odpojíte na chvíli notebook s připojeným NFS od sítě.
Zaujímavý názor, mám cez nfs časť /home adresára, notebook ide cez wifi, denne ho uspávam (čiže aj odpájam od siete). Takto fungujem 5 rokov, som zvedavý na tie "psí kusy", pretože sa zatiaľ nič nestalo.
Samba mi svojim výkonom zabíja procesor na serveri (ATOM D525), nfs na procáku nepoznám. Pri sambe dosiahnem s problémami prenos 4MB/s, pri nfs ma rýclostne obmedzí až 100MBitový switch.
Na všetkých počítačoch mám Gentoo ~amd64, partnerka má *buntu, takže nemám dôvod používať Sambu, okrem jedného malého multimediálneho prehrávača, kde musím nfs vždy zapnúť ručne.

drunkez

Re:Sdílení na LAN mezi linuxovými PC
« Odpověď #9 kdy: 19. 07. 2012, 09:40:22 »
ty vole tak nechapem ako mozte sambou dosahovat tak nizku priepustnost.
Ja mam doma linuxovy box kde je vsetko, sambou su vyexportene mountpointy pre okna + A/V prehravac, tie iste mountpointy nfskom do linuxov, + ten isty mountpoint je aj media source pre serviio, casto k nemu pristupuju vsetky tri protokoly naraz (t.j dlna, samba,nfs) a stale je to cez 30Mb/s (gigovy switch za 40E).
Chod do samby.
D.

Re:Sdílení na LAN mezi linuxovými PC
« Odpověď #10 kdy: 19. 07. 2012, 09:50:08 »
Doma pouzivam nfs mezi linuxovyma masinama (ze serveru si posilam uloziste a pak Dokumenty), pro brachu s widlema mam sambu. S nfs nemam sebemensi problem, kopiruju obema smery rychlosti 60-90MB/s, bez sebemensiho problemu. Samozrejme kdyz vytahnu datovej kabel a mam namountovany filesystemu nfs, tak se mi proste krusader zamysli, ale jinak ostatni mi jede dal. Jedu na Opensusecku...
Jinak vzhledem k satelitnim prijimacum IPBOX je nfs pouzito i pro ne (pro me lepsi nez smb). nfs mam jinak zabezpeceny pres IP adresy v nastaveni exportu nfs na serveru.

dod

Re:Sdílení na LAN mezi linuxovými PC
« Odpověď #11 kdy: 19. 07. 2012, 11:22:54 »
@Vladimír Drgoňa

muzu se podivat partnerce na *buntu?


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Sdílení na LAN mezi linuxovými PC
« Odpověď #12 kdy: 19. 07. 2012, 11:35:43 »
DLNA, jednoznačně

Re:Sdílení na LAN mezi linuxovými PC
« Odpověď #13 kdy: 19. 07. 2012, 12:41:37 »
muzu se podivat partnerce na *buntu?
Od vtedy, ako som jej ho upgradol na 12.04 ani mňa k nemu nechce pustiť, vraj jej tam "vždy niečo pokazím". Okrem toho je doma v sleep móde, na sieť sa pripája cez wifi..

Lol Phirae

Re:Sdílení na LAN mezi linuxovými PC
« Odpověď #14 kdy: 19. 07. 2012, 12:44:19 »
nfs mam jinak zabezpeceny pres IP adresy v nastaveni exportu nfs na serveru.

Je vám doufám jasné, že se o žádné zabezpečení nejedná?  :P

muzu se podivat partnerce na *buntu?

Prasáku!  ;D :D