Rolling updates distro - jak aktualizovat

vašek

Rolling updates distro - jak aktualizovat
« kdy: 17. 06. 2012, 10:34:24 »
Dobrý den,
Linux používám již mnoho let, vystřídal jsem už hodně distribucí, ale neberu to nějak do hloubky, prostě Linux používám k práci a počítám se za absolutního začátečníka. Nakonec jsem zůstal u distra ArchBang. Je to distribuce postavená na Archu, takže rolling updates. V různých intervalech vycházejí nová vydání, já jsem si oblíbil to z listopadu 2011.
Problém je, že pokud toto distro nyní po půl roce někam instaluji, už se mi nezdaří kompletní aktualizace systému, neboť všechny komponenty prodělaly během onoho půl roku svůj vývoj a při pokusu o aktualizaci systému se dostávám do nekonečně zamotaných neřešitelných závislostí. Se svojí pramalou znalostí to nejsem schopen rozplést.

1) Jak tedy úspěšně a jednoduše instalovat a aktualizovat tuto starší verzi?

2) Znamená to tedy, že pokud bych si z nyní funkčního a vyladěného systému vytvořil vlastní instalační iso, bude mi opět za nějaký ten měsíc působit stejné potíže?


dexter morgan

Re:Rolling updates distro - jak aktualizovat
« Odpověď #1 kdy: 17. 06. 2012, 16:19:48 »
Ono rolling release distra su presne o tom ze ich treba aktualizovat castejsie, aby k podobnym situaciam nedochadzalo.

Tvoj problem ale vyzera byt problem tohto konkretneho distra a neschopnost jeho autorov zabezpecit, aby po upgrade vsetko fungovalo. Je nezmysel, ak si stiahnes ich najnovsie instalacne iso a system sa neda rozumne aktualizovat. Pri upgradovani balickov mali autori zabezpecit aby ta instalacny proces upozornil na pripadne problemy spojene s aktualizaciou a poskytnut info ako ich treba riesit.

dexter morgan

Re:Rolling updates distro - jak aktualizovat
« Odpověď #2 kdy: 17. 06. 2012, 16:25:59 »
Jo, teraz pozeram pozornejsie co pises. Rolling release distra nemaju ziadne nove vydania, cize je hlupost tvrdit, ze si si oblubil verziu z listopadu 2011. "Verzia" je iba nejake oznacenie instalacneho image. Ci system nainstalujes z image z januara alebo oktobra, vysledok je ten isty, kedze vzdy system aktualizujes na najnovsiu verziu vsetkych balickov! Neexistuju rozne verzie balicky pre verziu "X" a verziu "Y", existuje iba jedna verzia (pripadne este aj testing).

Ak instalujes system na novy PC, tak rozumne a doporucovane je instalovat vzdy z najnovsej dostupnej verzie instalacneho image. Nema zmysel instalovat dajme tomu 2 roky staru verziu a potom ju pracne upgradovat na najnovsiu. Tym si to len skomplikujes.

anon

Re:Rolling updates distro - jak aktualizovat
« Odpověď #3 kdy: 17. 06. 2012, 17:01:03 »
Osobně ti moc nerozumím; rolling release znemená, že nejsou žádné verze: stačí jen pravidelně updatovat a postupně se ti obmění celý systém. Já na svém Archu aktualizuji jednou denně:
Kód: [Vybrat]
sudo pacman -SyuAktualizuje to celý systém, popř. i jádro pokud je nová verze, a ostatně to bys na Archbangu měl dělat taky...  Jestli chceš aby tvůj systém byl "zakonzervovaný a vyladěný" sáhnul bych po něčem konzervativnějším: Debianu nebo CentOSu popř po Linux Mint DE pokud trváš na rolling release.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rolling updates distro - jak aktualizovat
« Odpověď #4 kdy: 17. 06. 2012, 18:27:08 »
Trochu OT, ale muzu se zeptat, proc ArchBang? To neni pokus o flame, ale o ArchBangu jsem zatim ani neslysel, tak bych se rad dozvedel, cim je zajimavy.


Ales

Re:Rolling updates distro - jak aktualizovat
« Odpověď #5 kdy: 17. 06. 2012, 20:11:20 »
zdravim,
arch linux je o hodne DIY. z toho  se da vyvodit ze:
se aktualizuje to, co admin uzna za vhodny. nikdo nerika, ze je zapotrebi aktualizovat vsechno a hned po releasu programu (co jednou funguje, lepsi na to nesahat)
je idealni edukativni nastroj pro budouci adminy (samo az za LFS ;])
je urcen pro zkuseny linuxaky

1) Jak tedy úspěšně a jednoduše instalovat a aktualizovat tuto starší verzi?
pokud vyuzivas standard repozitare, tak jednoduse pomoci pacmana
pacman -Syu
asi ma cenu nejdriv aktualizovat toho pacmana a az pak zbytek.
2) Znamená to tedy, že pokud bych si z nyní funkčního a vyladěného systému vytvořil vlastní instalační iso, bude mi opět za nějaký ten měsíc působit stejné potíže?
zalezi co bude jinak. u aktualizace po delsi dobe je potreba kouknout co se  bude aktualizovat, vedet a nebo odhadnout co muze delat problemy a procist forum. obecne se da rict, ze se  problem nevyskytne, nicmene musi se pocitat s ucasti pana Murphyho.

Trochu OT, ale muzu se zeptat, proc ArchBang? To neni pokus o flame, ale o ArchBangu jsem zatim ani neslysel, tak bych se rad dozvedel, cim je zajimavy.
info je napsany na sajte archbangu, hned prvni linkg v guglu.

vašek

Re:Rolling updates distro - jak aktualizovat
« Odpověď #6 kdy: 17. 06. 2012, 21:20:22 »
Samozřejmě, že instalovaný systém pravidelně aktualizuji, jedná se mi jen o to, pokud na nový notebook budu chtít nainstalovat onu starší verzi, tak pacman mi tu aktualizaci už prostě neschroupne.

Verze se skutečně mírně liší, vývojáři například zkoušejí jiné a čím dál lehčí aplikace, nové konfigurace atd., samozřejmě i grafická témata.

Proč ArchBang? Protože mám rád arch a openbox. Když si to budu instalovat sám jako čistý arch, tak mi to tak neběhá, budu to dělat dlouho a výsledek nebude stoprocentní. Jak říkám, začátečník. ArchBang nainstaluji do pěti minut a mám perfektní systém, který mi sedl k okamžitému použití. Navíc za ty dva roky na ArchBangu mohu říct, že problémů jsem zaznamenal tak desetinu oproti třeba Ubuntu nebo Fedoře.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rolling updates distro - jak aktualizovat
« Odpověď #7 kdy: 18. 06. 2012, 07:16:08 »
info je napsany na sajte archbangu, hned prvni linkg v guglu.

Dekuji, Google jsem uz take jednou nebo dvakrat videl. Ale me nezajima PR autoru, ale nazor uzivatele Vaska, ktery tam napsany nemaji.

@Vasek: Aha, diky.

vašek

Re:Rolling updates distro - jak aktualizovat
« Odpověď #8 kdy: 18. 06. 2012, 08:08:56 »
Ono postavit si základní arch s openboxem dokážu taky poměrně rychle, ale vždy se najde něco, na čem se zaseknu a nejsem schopen to dát dohromady, např. automatické připojování vložených médií, vypalování, jenom uspořádání vzhledu systému je práce na dost dlouho, pokud to má za něco stát. Proto sahám raději po hotovém řešení a pak mohu ve volné chvíli přizpůsobovat. Navíc z hotového a funkčního arch-based systému se toho dá mnoho odkoukat a naučit.
Zkoušel jsem třeba i CTKarch, ale ten mi tolik nesedl, zdá se mi méně propracovaný než ArchBang.
Rovněž komunita okolo ArchBangu je skvělá, bohužel, na popis většiny problémů na fóru moje angličtina nestačí.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rolling updates distro - jak aktualizovat
« Odpověď #9 kdy: 18. 06. 2012, 08:26:59 »
S Openboxem jeste existuje Crunchbanh. Openbox by tam take mel mit slusnou defaultni konfiguraci. Ted stoji na Debianu (predtim na Ubuntu), ale asi to nema roling updates.

Re:Rolling updates distro - jak aktualizovat
« Odpověď #10 kdy: 18. 06. 2012, 09:25:49 »
Problémy s updaty se na Archu objevují, pokud člověk updatuje po delších intervalech, to je pravda. Je to škoda, že to autoři neumí vychytat, tohle je jeden z mála opruzů Archu, který je mi jinak moc sympatický. Ono to ale asi dost dobře vychytat nejde, protože když jsou rolling updates a uživatelé updatují v různých intervalech, tak počet možných kombinací z čeho na co se updatuje je bezmála nekonečný.

Můj názor je, že pokud distro s rolling updates, tak ne tam, kde chci stabilitu (pracovní desktop, server). A když už tam, kde chci stabilitu, tak jenom pokud mám hodně dodbré znalosti. A když už nemám znalosti, tak musím mít trpělivost a být ochoten+schopen pročítat fórum.

Takže podle mě Arch prostě není úplně ideální distro pro tebe (to není žádná invektiva, pro mě se zase nehodí distro s názvem Windows :) ). 

kane77

Re:Rolling updates distro - jak aktualizovat
« Odpověď #11 kdy: 18. 06. 2012, 09:49:33 »
Par krat som v poslednej dobe instaloval prave arch instalacnym mediom z 2010 a nemal som ziaden problem pri upgrade.. samozrejme odvtedy sa zmenil nazov kernel image takze je to treba opravit v menu.lst a tiez je treba najprv upgradenut pacman
Kód: [Vybrat]
# pacman -S pacmanA samozrejme sa udialo niekolko nahradeni programov, co by malo stacit potvrdit.. Problemy mozu nastat ak mas nainstalovane nieco z AUR. Ale to by pri cerstvej instalacii nemalo hrozit.

Re:Rolling updates distro - jak aktualizovat
« Odpověď #12 kdy: 18. 06. 2012, 10:10:54 »
A samozrejme sa udialo niekolko nahradeni programov, co by malo stacit potvrdit..
To ale ne vždycky funguje. Občas se stane, že starej program člověk zachovat nemůže, protože by rozbil závislosti a novej nejde nainstalovat, protože něco (nějakej konflikt souborů třeba).

kane77

Re:Rolling updates distro - jak aktualizovat
« Odpověď #13 kdy: 18. 06. 2012, 10:21:24 »
A samozrejme sa udialo niekolko nahradeni programov, co by malo stacit potvrdit..
To ale ne vždycky funguje. Občas se stane, že starej program člověk zachovat nemůže, protože by rozbil závislosti a novej nejde nainstalovat, protože něco (nějakej konflikt souborů třeba).
ano, konflikty suborov boli pokial si pamatam, napriklad package 'filesystem' naposledy..

Re:Rolling updates distro - jak aktualizovat
« Odpověď #14 kdy: 18. 06. 2012, 11:00:50 »
ano, konflikty suborov boli pokial si pamatam, napriklad package 'filesystem' naposledy..
No. A ještě byl nedávno version bump nějaké knihovny, už nevím, co to bylo, to se taky muselo řešit ručně. Prostě u distra tohodle typu se nedá na automatický update spolíhat, člověk musí počítat s tím, že se v tom občas bude potřeba šťourat.