Perspektiva zaměření HW vs. SW

ABC

Perspektiva zaměření HW vs. SW
« kdy: 13. 06. 2012, 22:17:01 »
Zdravím,
co je podle Vás z dlouhodobého hlediska perspektivnější zaměření?

Embedded počítačové systémy - mikrokontroléry, procesory, sběrnice, digitální elekronika, RTOS, včetně nějakýho toho C/C++...

Informační systémy - analýza, objektový návrh, modelování bussines procesů, programování (Java nebo .NET), databáze...

Určité zkušenosti a předpoklady mám s obojím, obojí mě baví, takže je rozhodující uplatnění. SWOT jsem si už udělal, takže mě zajímají pro a proti které napadnou Vás.


omg

Re:Perspektiva zaměření HW vs. SW
« Odpověď #1 kdy: 13. 06. 2012, 23:33:22 »
RT Linux, Java, .Net v tomhle poradi.

dustin

Re:Perspektiva zaměření HW vs. SW
« Odpověď #2 kdy: 13. 06. 2012, 23:40:51 »
Podle mě nejdůležitější je to, co tě nejvíc baví, co tě láká. Když to budeš dělat jenom pro prachy, bude to na výsledku vždycky poznat.

Xjmeno363sdffv

Re:Perspektiva zaměření HW vs. SW
« Odpověď #3 kdy: 14. 06. 2012, 13:25:00 »
Pokud jde o zaměření např. studia:

většina HW končí na znalosti C a o linuxu nechtějí ani slyšet. Celý život se pak hrabou a AVRky nebo ARM7 v C.
se softweraři je zase ten problém, že když jim nestrčíš pod zadek kompletní .NET nebo JRE, tak se jim ručičky obracejí dozadu. Nejvíc se děsí toho, když mají napsat program pro jinou arch. než x86 a nedejbože si trochu prostudovat architekturu CPU.

nejceněnější a nejhýčkanější jsou lidé, kteří dokáží dělat fúzi, tzn. např. vyvinout zařízení s ARMem, implementovat OS, napsat modul pro AD převodník, napsat SW.

jinak obecně pokud jdeš po penězích, tak největší potřeba dlouhodobě je po programátorech.

Obecně však platí, že žádanější jsou lidé s "nadhledem" a širším záběrem, kteří jsou pak schopní se např v tom rhapsody naučit. Po jednostranně zaměřených lidech, kteří např. dnes špičkově zvládají python, ale nejsou schopni ničeho komplexního taková poptávka není.

Xjmeno363sdffv

Re:Perspektiva zaměření HW vs. SW
« Odpověď #4 kdy: 14. 06. 2012, 13:31:14 »
PS k tomu SWOT
dodnes platilo, že k IT + AJ, jenže AJ se dnes považuje za samozřejmost a docela často zaznívá požadavek na 2. jazyk a pokud je někdo standardní, začíná to být považováno za slabinu...


Trident

Re:Perspektiva zaměření HW vs. SW
« Odpověď #5 kdy: 14. 06. 2012, 22:03:08 »
PS k tomu SWOT
dodnes platilo, že k IT + AJ, jenže AJ se dnes považuje za samozřejmost a docela často zaznívá požadavek na 2. jazyk a pokud je někdo standardní, začíná to být považováno za slabinu...
To ze zazniva pozadavek, je obvykle ale dost blbost firmy co dela vyber. Pokud sotva muzes najit cloveka ktery zvlada hw a sw jako synergii dvou oboru, tak tezko najdes druhy jazyk. Krom toho ze analyticky uvazujici lide jsou malokdy nadani jazykove. Pokud jazyk nepouzivas tak je ti jeho studium nanic.  Pozadavky musi byt realne. A samozrejme nemuzes takovemu cloveku dat 60kkc a nechat ho sedet celej den v kanclu v open space. Uvedom si ze pracovni trh v EU je otevreny a prumerny ITak se dvema jazyky nema problem prestehovat se treba do jine zeme. A pokud je nejhur tak i s rodinou.

ABC

Re:Perspektiva zaměření HW vs. SW
« Odpověď #6 kdy: 14. 06. 2012, 22:40:46 »
omg:
RT Linux vypadá zajímavě.

Patřim k lidem co si IT vybraly primárně ze zájmu. A když s tím trávím spoustu času, byl bych hloupý, kdybych se učil věci se kterými je uplatnění na trhu práce mizerné, nebo výdělek jako mají cvičené opice u pásu.

nejceněnější a nejhýčkanější jsou lidé, kteří dokáží dělat fúzi, tzn. např. vyvinout zařízení s ARMem, implementovat OS, napsat modul pro AD převodník, napsat SW.
Kéž by to tak bylo. Ze zkušenosti to vidím tak, že čím větší společnost je, tím užší specializaci požaduje.

jinak obecně pokud jdeš po penězích, tak největší potřeba dlouhodobě je po programátorech.
Slušných brigád je v hi-level mnohem více, než pozic na vývoji nízkoúrovňových věcí. Otázkou je, jestli to není tím, že málokdo vydrží dělat programátora více než deset let.

Obecně však platí, že žádanější jsou lidé s "nadhledem" a širším záběrem, kteří jsou pak schopní se např v tom rhapsody naučit. Po jednostranně zaměřených lidech, kteří např. dnes špičkově zvládají python, ale nejsou schopni ničeho komplexního taková poptávka není.
Opět, kéž by - většina inzerátů požaduje znalost konkrétních technologií. Dlouhodobá výhoda lidí s nadhledem je neoddiskutovatelná.

ad jazyky - v ČR má obrovský význam němčina, nicméně učit se druhý (lidský) jazyk připadá v úvahu až po dokončení VŠ (pozn. pracoval jsem ještě před nástupem na VŠ na středoškolských pozicích). Za jediný smyslupný způsob učení jazyka, považuju pobyt v dané zemi. Aj bych bez pobytů v Anglii neuměl ani na té preintermediate úrovni jako umím teď, další zlepšování bude nezbytné. Jazykové kurzy se hodí k tomu, aby člověk nezapomínal slovní zásobu. Jiné jazyky IMO pro technika nemají příliš význam (leda tak asijský)

dexter morgan

Re:Perspektiva zaměření HW vs. SW
« Odpověď #7 kdy: 14. 06. 2012, 23:46:47 »
To ze zazniva pozadavek, je obvykle ale dost blbost firmy co dela vyber. Pokud sotva muzes najit cloveka ktery zvlada hw a sw jako synergii dvou oboru, tak tezko najdes druhy jazyk. Krom toho ze analyticky uvazujici lide jsou malokdy nadani jazykove. Pokud jazyk nepouzivas tak je ti jeho studium nanic. Pozadavky musi byt realne.

Co presne tym myslis? K comu je v praxi technicky zameranemu IT cloveku v zamestnani 2 jazyky? V ramci komunikacie v medzinarodnych timoch sa vacsinou vyuziva AJ. Kvoli napriklad nemeckemu manazmentu, ktory nerozumie/nechce komunikovat anglicky? Pripadne bude ITak komunikovat so zakaznikmi z inych krajin? Ak je odbornik, "technik", teda nieco tvori, pripadne spravuje systemy, tak s nimi asi komunikovat nebude, na to su ini ludia, nie technici. Ci mi nieco uslo? :)

A samozrejme nemuzes takovemu cloveku dat 60kkc a nechat ho sedet celej den v kanclu v open space. Uvedom si ze pracovni trh v EU je otevreny a prumerny ITak se dvema jazyky nema problem prestehovat se treba do jine zeme. A pokud je nejhur tak i s rodinou.
Nie celkom rozumiem co tymto chces povedat. Ze priemerny ITak, ktory okrem AJ vie dajme tomu NJ, by mal dostat vyssi plat len preto, aby nahodou neodisiel za pracou do Nemecka? Nezmysel. Ved rovnako moze odist napriklad do UK, ak vie iba jeden jazyk (AJ). Pripadne, aj v nemecky hovoriacich krajinach by tiez vedel zohnat IT job aj bez znalosti nemciny.

BFG

Re:Perspektiva zaměření HW vs. SW
« Odpověď #8 kdy: 15. 06. 2012, 08:25:03 »
Zdravím,
co je podle Vás z dlouhodobého hlediska perspektivnější zaměření?

Embedded počítačové systémy - mikrokontroléry, procesory, sběrnice, digitální elekronika, RTOS, včetně nějakýho toho C/C++...

Informační systémy - analýza, objektový návrh, modelování bussines procesů, programování (Java nebo .NET), databáze...

HW v Evropě končí jako celek, vše se stěhuje do Asie. Evropa přechází na druhou kolej do patlání se v .NET a Javě a spol.

BFG

Re:Perspektiva zaměření HW vs. SW
« Odpověď #9 kdy: 15. 06. 2012, 08:26:46 »
PS k tomu SWOT
dodnes platilo, že k IT + AJ, jenže AJ se dnes považuje za samozřejmost a docela často zaznívá požadavek na 2. jazyk a pokud je někdo standardní, začíná to být považováno za slabinu...

Standard je AJ, požadavek na jiný jazyk je u vývojáře mimo mísu.

Kolemjdoucí

Re:Perspektiva zaměření HW vs. SW
« Odpověď #10 kdy: 15. 06. 2012, 08:37:54 »
Zdravím,
co je podle Vás z dlouhodobého hlediska perspektivnější zaměření?

Embedded počítačové systémy - mikrokontroléry, procesory, sběrnice, digitální elekronika, RTOS, včetně nějakýho toho C/C++...

Informační systémy - analýza, objektový návrh, modelování bussines procesů, programování (Java nebo .NET), databáze...

Určité zkušenosti a předpoklady mám s obojím, obojí mě baví, takže je rozhodující uplatnění. SWOT jsem si už udělal, takže mě zajímají pro a proti které napadnou Vás.
Pokud vybíráš obor na ČVUT, šel bych hlavně tam, kde je ještě volno :-D Ne, za mě nejspíš IS

ABC

Re:Perspektiva zaměření HW vs. SW
« Odpověď #11 kdy: 15. 06. 2012, 23:28:23 »
HW v Evropě končí jako celek, vše se stěhuje do Asie.
On je ve vzduchu i strašák outsourcingu SW. Co zatím v ČR/Německu docela jede je výroba a údržba výrobních linek, automatizace, PLC ale to se dostáváme od IT až moc do strojařiny.

Citace
Pokud vybíráš obor na ČVUT, šel bych hlavně tam, kde je ještě volno :-D Ne, za mě nejspíš IS
Chodím na bc na fakultě mechatroniky na TUL. Poměr SW:HW je asi tak 1:1. Ale odhadl jsi správně že jsem procházel mimo jiné i obory na navazujícím na fit.cvut, ale to tady teď řešit nechci.