Přenositelnost účtu v sociálních sítích

Me

Přenositelnost účtu v sociálních sítích
« kdy: 08. 06. 2012, 13:08:19 »
Ahoj,

nevim jak vam, ale mne se prestava libit ze nelze prestoupit z jedne socialni site do druhe.
Velice rad bych presel na Google+, ale tam jsou jen geekove a ne bezni smrtelnici.

Myslite ze by mohla treba EU zatlacit na socialni site aby bylo mozne si prenaset ucty a existovala mezi nima nejaka kooperace ?
Treba jako je to v u mobilnich telefonu, tam si muzu prenaset cislo jak chci a furt se mi kdokoli dovola.

Napriklad chovani Facebooku ktery se ohani ochranou sourkomi mi zavani zneuzitim monoplniho postaveni na trhu...

Vim ze je to hodne kontroverzni napad, a tak mne napadlo ze se zeptam na vas nazor.

Diky za vase nazory
« Poslední změna: 08. 06. 2012, 17:55:01 od Petr Krčmář »


Franta

Re:Prenositelnost uctu v socialnich sitich
« Odpověď #1 kdy: 08. 06. 2012, 13:48:07 »
EU do toho nemá co mluvit. Když je uživatel tak hloupý, je to jeho problém.

Řešení existuje -- pořiď si vlastní doménu a pak klidně můžeš měnit poskytovatele služeb, jak se ti líbí -- funguje to dobře třeba u e-mailu, webů, taky u blogů -- nemusíš mít vlastní server a prostě jen nasměruješ DNS záznam na nějakého poskytovatele, který ti dodává službu -- a když se ti přestane líbit, přejdeš jinam, nebo si pořídíš vlastní server. Totéž platí pro Jabber/XMPP (IM). Identita přenositelná je, jen musíš použít vhodnou technologii.

Když svojí identitu stavíš na něčem jako facebook.com/nějaké-jméno, tak se nemůžeš divit, že se těžko dá přejít jinam -- nedá.

Druhá věc je přenositelnost dat -- sice se ti změní identita, ale data (fotky, blogy, e-maily, kontakty atd.) si vezmeš s sebou. Něco takového nabízí Google. Nevím, jak moc je to dokonalé a funkční (stáhneš si ZIP a v něm je spousta souborů), ale nějaký náznak dobré vůle tu je.

Hledej decentralizované sociální sítě: Diaspora, GNU Social

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Prenositelnost uctu v socialnich sitich
« Odpověď #2 kdy: 08. 06. 2012, 13:50:06 »
Podle mne je tohle velmi hloupý nápad, už z důvodu, že různé sociálky mají jiné zaměření. Nejlepší je sociálky nepoužívat. Je to stejně jen ztráta času. Raději půjdu na procházku. To co píšeš by bylo logičtější třeba u mailu, tam je zaměření jasné ... ale je to zcela nemožné, kvůli doménám. I když řešit se to dá pomocí různých přesměrování. Ale když by padl třeba takový seznam. Tak kolik emailů by náhle bylo nefunkčních a nikdo by Ti nenapsal. Naštěstí se společnosti požírají a domény se službami jsou zachovávány. Nicméně vždycky nějaké to nebezpečí hrozí ... ano, moc to přitahuji za vlasy. Ale nějaká přenositelnost identity ve virtuálním světě, to snad raději ne!  Ona i ta přenositelnost telefoního čísla má své nevýhody a také poměrně dlouho trvalo, než se vychtali všechny masařky! Možná ani současný stav není ideální. Navíc lze přenést jen čísla, kde je identita jasná, takže i když máš předplacenku, tak skončíš u paušálu .... z předplacenky na předplacenku to sna možné není. Nezkoumal jsem to, ale myslím si to.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Prenositelnost uctu v socialnich sitich
« Odpověď #3 kdy: 08. 06. 2012, 14:01:29 »
[Franta] Plný souhlas, dají se najít služby s lidským přístupem, ale víš jak to je ... alternativy nejsou Facebook s každým hovínkem ... zrovna Facebook ať si má to dominantní postavení, ono se to díky němu dosti protřídí a na ostatní služby budou chodit i normální lidé.

Linuxak

Re:Prenositelnost uctu v socialnich sitich
« Odpověď #4 kdy: 08. 06. 2012, 14:28:18 »
Ahoj,

nevim jak vam, ale mne se prestava libit ze nelze prestoupit z jedne socialni site do druhe.
Velice rad bych presel na Google+, ale tam jsou jen geekove a ne bezni smrtelnici.
Jen te poopravim - jsem an G+ od zacatku, t.j. jeste kdyz si tam mohl juknout jen na pozvanku :)
Predtim, pred "velikym otevrenim", tam mohli byt "jen" geekove (co mas proti geekum??  >:(  ;D :)), i kdyz i tehdy se tam  obcas objevil nejaky idiot.
Ale nyni ?  :o
To procentu blbcu zacina pomalu prevysovat lidi, kteri jsou v poho, proto uz na G+ chodim minimalne (a geekove a lidi v poho se opet radeji setkavajio na Tor nebo jinych darknet sitich ~ procentu blbcu je tam minimalni).


Lol Phirae

Re:Prenositelnost uctu v socialnich sitich
« Odpověď #5 kdy: 08. 06. 2012, 14:40:34 »

Me

Re:Prenositelnost uctu v socialnich sitich
« Odpověď #6 kdy: 08. 06. 2012, 15:13:21 »
EU do toho nemá co mluvit. Když je uživatel tak hloupý, je to jeho problém.

Řešení existuje -- pořiď si vlastní doménu a pak klidně můžeš měnit poskytovatele služeb, jak se ti líbí -- funguje to dobře třeba u e-mailu, webů, taky u blogů -- nemusíš mít vlastní server a prostě jen nasměruješ DNS záznam na nějakého poskytovatele, který ti dodává službu -- a když se ti přestane líbit, přejdeš jinam, nebo si pořídíš vlastní server. Totéž platí pro Jabber/XMPP (IM). Identita přenositelná je, jen musíš použít vhodnou technologii.

Když svojí identitu stavíš na něčem jako facebook.com/nějaké-jméno, tak se nemůžeš divit, že se těžko dá přejít jinam -- nedá.

Druhá věc je přenositelnost dat -- sice se ti změní identita, ale data (fotky, blogy, e-maily, kontakty atd.) si vezmeš s sebou. Něco takového nabízí Google. Nevím, jak moc je to dokonalé a funkční (stáhneš si ZIP a v něm je spousta souborů), ale nějaký náznak dobré vůle tu je.

Hledej decentralizované sociální sítě: Diaspora, GNU Social

Pokud by jsme pohlizeli stejne na vsechno, tak by si potom kazdy uzivatel mel udelat vlastniho mobilniho operatora, kdyz je uzivatel tak hloupy a upsal se k jednomu. A co teprve banky...?

Technikcy by to slo udelat, reseni se vzdycky najde.

Franta

Re:Prenositelnost uctu v socialnich sitich
« Odpověď #7 kdy: 08. 06. 2012, 17:24:14 »
Pokud by jsme pohlizeli stejne na vsechno, tak by si potom kazdy uzivatel mel udelat vlastniho mobilniho operatora, kdyz je uzivatel tak hloupy a upsal se k jednomu. A co teprve banky...?

Technikcy by to slo udelat, reseni se vzdycky najde.

Ano, jde to udělat tak, že přidáš mezičlánek. Díky němu tu bude nějaká fyzická adresa (závislá na aktuálním poskytovateli služby) a pak nějaká logická adresa (nezávislá a trvalá).

Tím mezičlánkem může být DNS – budeš mít doménu* a nasměruješ si ji na aktuálního poskytovatele. Tvoje logická adresa se nemění a můžeš ji mít celý život. Nebo tím mezičlánkem může být nějaká adresářová služba – něco jako telefonní seznam. Daná osoba tam bude vždy na stejném místě, pod stejným jménem, ale jednou tam u ní může být odkaz na profil na Facebooku a příští rok už třeba odkaz na Google+. Další možností je asymetrická kryptografie – tvojí adresou/identifikátorem bude tvůj veřejný klíč nebo jeho otisk. Pak tu můžou být různé vyhledávače a adresáře, kde půjde zjistit, u které služby se vlastník daného klíče aktuálně vyskytuje. Sice bude chvíli trvat, než ta informace „probublá“ všude, takže krátce po přechodu jinam tě budou ostatní ještě chvíli hledat u původního poskytovatele a ty už budeš jinde… ale to se relativně rychle napraví a hlavně je to dokonale decentralizovaný systém.

Všechno tohle klidně může fungovat (a taky funguje) a není k tomu potřeba žádná regulace nebo nařízení shora – záleží jen na lidech, jestli to budou chtít používat.

Ale když nechtějí a používají místo toho pro svoji identitu adresy závislé na konkrétním poskytovateli, je to jejich chyba. Je to podobně hloupé, jako kdybys používal všude IP adresy místo doménových jmen a pak jsi chtěl změnit poskytovatele připojení a najednou by ses strašně divil, že přestanou fungovat všechny odkazy na tvoje weby, přestane ti fungovat komunikace po SSH, přestanou ti chodit e-maily atd.

*) buď vlastní, nebo společnou v rámci nějaké menší skupiny, kde se dokážete dohodnout

Re:Přenositelnost účtu v sociálních sítích
« Odpověď #8 kdy: 08. 06. 2012, 17:56:49 »
Přenositelnost telefonních čísel nebo e-mailů má smysl řešit, protože tam existuje jedinečný identifikátor, který si chceme vzít sebou k jiné službě. U sociálních sítí je ale takovým identifikátorem jméno a příjmení, takže tam nehraje podobná „technická přenositelnost“ žádnou roli. Prostě se zaregistrujete jinde pod svým jménem a je to.

NA

Re:Přenositelnost účtu v sociálních sítích
« Odpověď #9 kdy: 09. 06. 2012, 09:34:27 »
Já bych se přimlouval, aby uživatelé FB měli ZAKÁZÁNO komunikovat mimo FB.

Lol Phirae

Re:Přenositelnost účtu v sociálních sítích
« Odpověď #10 kdy: 09. 06. 2012, 09:39:06 »
Já bych se přimlouval, aby uživatelé FB měli ZAKÁZÁNO komunikovat mimo FB.

Vida, já věděl, že se z té diskuse nějaký dobrý nápad vyloupne!  8) ;)

Re:Přenositelnost účtu v sociálních sítích
« Odpověď #11 kdy: 09. 06. 2012, 11:02:52 »
Já bych se přimlouval, aby uživatelé FB měli ZAKÁZÁNO komunikovat mimo FB.

Vida, já věděl, že se z té diskuse nějaký dobrý nápad vyloupne!  8) ;)
Konečne nejaký rozumný názor od M$. Skôr by som predpokladal, že už je pripravená nejaká FB metro-shit aplikácia.

Lol Phirae

Re:Přenositelnost účtu v sociálních sítích
« Odpověď #12 kdy: 09. 06. 2012, 11:13:02 »
Konečne nejaký rozumný názor od M$.

Pleteš si mě s Laelem.  ;D Jinak metro dlaždice s Ksichtoknihou bude určite hlavním trhákem pro cílovou skupinu uživatelů W8.  ;D

Re:Přenositelnost účtu v sociálních sítích
« Odpověď #13 kdy: 09. 06. 2012, 12:09:19 »
Hehehe, smutný a zklamaný uživatel sociální sítě ...

 :) :) :)
 ;D ;D ;D
 :D :D :D

Franta

Re:Přenositelnost účtu v sociálních sítích
« Odpověď #14 kdy: 09. 06. 2012, 13:03:33 »
Přenositelnost telefonních čísel nebo e-mailů má smysl řešit, protože tam existuje jedinečný identifikátor, který si chceme vzít sebou k jiné službě. U sociálních sítí je ale takovým identifikátorem jméno a příjmení, takže tam nehraje podobná „technická přenositelnost“ žádnou roli. Prostě se zaregistrujete jinde pod svým jménem a je to.

Smysl to může mít pro RSS/Atom kanál, kam uživatel píše svoje zprávy („zeď“, „statusy“ nebo jak se tomu kde říká). Aby když přejde k jinému poskytovateli, URL zůstalo stejné a ti, kdo ho sledovali, nemuseli nic měnit.