Programovací jazyk pro administrátora

zdehasek

Programovací jazyk pro administrátora
« kdy: 28. 05. 2012, 12:33:04 »
Ahoj!
Chtěl bych oslovit všechny linuxové adminy, nebo i lidi co mají s takovouto prací něco společného.
Chtěl bych se zeptat jaký programovací jazyk používáte pro svojí práci psaní skriptů?
Nebo jestli víte o jaký jazyk při přijímacím řízení byl nejvíce zájem?
Samozřejmě jsem koukal na portály typu jobs a pod. a hodně se objevovaly jazyky jako je BASH, Perl, Python ....,ale bych bych rád i za názor lidí z rootu.
Chtěl bych se učit nový. Vaše rady by mi pomohly vybrat.

Předem děkuji.

« Poslední změna: 28. 05. 2012, 12:36:11 od Petr Krčmář »


dustin

Re:Programovací jazyk pro administrátora
« Odpověď #1 kdy: 28. 05. 2012, 12:51:12 »
Největší zájem je o lidi, kteří sednou a daný problém obratem vyřeší. S pomocí dokumentace, knížky, webových tutoriálů, čehokoliv. Takže jestli mohu doporučit, neztrácej čas hledáním odpovědi a nauč se trochu od všech zmiňovaných, se všemi se budeš v praxi setkávat. Detaily si pak doplníš na konkrétních úkolech.

Ivan

Re:Programovací jazyk pro administrátora
« Odpověď #2 kdy: 28. 05. 2012, 12:51:26 »
Tezko rict, ted se cim dal vic prosazuje Python. Ja jsem se ale jeste nedokazal dokopat k tomu abych s nim zacal. Na vsechno mi staci Perl a zasoba modulu na CPANu je neprekonatelna.

Na Perlu je zvlastni, ze se jeho moduly velice snadno pouzivaji, ale tezko se pisi. To treba v Jave neni, tam vytvareji tridy vsichni bez rozdilu a ta hranice mezi vyvojarem a "uzivatelem" neni tk velka.

beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:Programovací jazyk pro administrátora
« Odpověď #3 kdy: 28. 05. 2012, 12:55:27 »
Tak určitě je bash základ. To ostatní je spíše pro programátory, testery a pod, než pro administrátory. To už je potom jedno, jaký další jazyk, každý má něco.
Můj názor ale není relevantní, administruji jen své pc + několik dalších u známých.

Kit

Re:Programovací jazyk pro administrátora
« Odpověď #4 kdy: 28. 05. 2012, 12:56:45 »
Zdá se, jako kdybys neznal ani jeden. To bude těžké, protože dobrý admin zvládne nejen Bash, Perl a Python alespoň v základech, ale i pár dalších jazyků a utilit, které při vhodné kombinaci poskytnou potřebnou službu. O to méně pak musí programovat, protože pokud potřebuje ze souboru jeden sloupec, tak místo pracného programování jen použije cut, na zpracování jednoduchých tabulek třeba awk apod.


beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:Programovací jazyk pro administrátora
« Odpověď #5 kdy: 28. 05. 2012, 13:00:03 »
Zdá se, jako kdybys neznal ani jeden. To bude těžké, protože dobrý admin zvládne nejen Bash, Perl a Python alespoň v základech, ale i pár dalších jazyků a utilit, které při vhodné kombinaci poskytnou potřebnou službu. O to méně pak musí programovat, protože pokud potřebuje ze souboru jeden sloupec, tak místo pracného programování jen použije cut, na zpracování jednoduchých tabulek třeba awk apod.
Tyto nástroje bych zařadil pod znalost bashe. Záleží taky na tom, co bude administrovat. Každopádně dnes jsou důležité i databáze a je proto dobré mít alespoň nějaké povědomí o sql a pod.

zdehasek

Re:Programovací jazyk pro administrátora
« Odpověď #6 kdy: 28. 05. 2012, 13:06:17 »
Asi jsem zapomněl doplnit že umím s BASHem  + grep/sed/AWK apod.
Také mám základy PHP.
Je mi jasné že je obecně zájem o lidi co se rychle naučí co je potřeba, jen mě zajímalo jestli je nějaký jazyk preferovaný a bylo by záhodno ho  už umět.

Kit

Re:Programovací jazyk pro administrátora
« Odpověď #7 kdy: 28. 05. 2012, 13:11:43 »
Tyto nástroje bych zařadil pod znalost bashe. Záleží taky na tom, co bude administrovat. Každopádně dnes jsou důležité i databáze a je proto dobré mít alespoň nějaké povědomí o sql a pod.

V jakémsi blogu jsem našel, že SQL by měl být první jazyk, který se admin naučí. Proč? Protože jeho základy se dají zvládnout za pár dní na velmi slušné úrovni a zbytek se dá už dolepit v jakémkoli jiném jazyku. Některé drobnosti dělám jen v SQL s minimální nadstavbou, nejčastěji aliasem.

beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:Programovací jazyk pro administrátora
« Odpověď #8 kdy: 28. 05. 2012, 13:14:12 »
Asi jsem zapomněl doplnit že umím s BASHem  + grep/sed/AWK apod.
Také mám základy PHP.
Je mi jasné že je obecně zájem o lidi co se rychle naučí co je potřeba, jen mě zajímalo jestli je nějaký jazyk preferovaný a bylo by záhodno ho  už umět.
Potřebuješ oslnit zejména HR, jinak co budeš používat pro svoje skripty bude na tobě. Ale alespoň základy uvedených jazyků by to být zřejmě měly...

aaaaaaaaaaaaaaa

Re:Programovací jazyk pro administrátora
« Odpověď #9 kdy: 28. 05. 2012, 13:16:36 »
Ja pisem jednoduchsie skripty tak, ze funguju v POSIXovych shelloch, teda typicky v tych od kornshell-u vyssie (patri sem aj bash). To samozrejme zahrna vsetky utility specifikovane v POSIXe. Vyhoda je ta, ze moje skripty bezia skoro vsade.

Na zlozitejsie skripty pouzivam perl - som zvyknuty v nom pisat ovela zrozumitelnejsie ako v POSIX compliant shelli.

Jednoduche rozdelenie je podla toho, ci som schopny vymysliet skript "z fleku" (od velkosti nezalezi).

Franta

Re:Programovací jazyk pro administrátora
« Odpověď #10 kdy: 28. 05. 2012, 14:22:21 »
BASH, AWK, SED, GREP – to je taková klasika, kterou bys měl umět určitě a bez ohledu na to, jaký jiný jazyk si oblíbíš. Tím bych začal. Nemusíš si pamatovat všechny příkazy/parametry z hlavy, od toho je manuál, ale měl bys vědět, jaké jsou možnosti a který nástroj použít – konkrétní syntaxi si pak najdeš v příručce během chvilky.

V Bashi můžeš pospojovat pár příkazů pomocí rour, na to je bezva, ale složitější programování v něm už není tak elegantní – než že by to nešlo, ale je to hůř čitelné, těžkopádnější… V tu chvíli bych začal s Perlem. V Perlu se sice dá hodně prasit a číst cizí kód může být docela náročné, ale když ho budeš používat pro vlastní potřebu a psát v něm jednoduše (tím že nevyužiješ všech jeho možností, ale pořád jich bude víc než v Bashi), dobře ti poslouží a i ostatní to po tobě přečtou.

Případně můžeš zkusit Javu – kromě klasického použití (spouštění pomocí VM) se dá i zkompilovat (pomocí GCJ) do normální ELF binárky. Ale i když ji budeš spouštět ve VM, bude na rychlostně srovnatelně nebo lépe než Python.

Ivan

Re:Programovací jazyk pro administrátora
« Odpověď #11 kdy: 28. 05. 2012, 14:35:54 »
Ja pisem jednoduchsie skripty tak, ze funguju v POSIXovych shelloch, teda typicky v tych od kornshell-u vyssie (patri sem aj bash). To samozrejme zahrna vsetky utility specifikovane v POSIXe. Vyhoda je ta, ze moje skripty bezia skoro vsade.

Jen bych doplnil ze Korn shell (ksh89) neni Posix  compliant. Tim je az ksh92, ktery ale neni zpetne kompatibilni.
BTW - on ani bash neni by default Posix compliant. Souhlasim s tim, ze Perl je citelnejsi nez posix.

zdehasek

Re:Programovací jazyk pro administrátora
« Odpověď #12 kdy: 28. 05. 2012, 15:07:36 »
Děkuji všem zatím za názory.
Ad Franta a Java:
o té jsem také přemýšlel i v návaznosti na to že bych si chtěl zkusti napsat něco pro Android.
A ve vztahu k programování pro admina jsem našel zajímavou věc: http://www.beanshell.org/

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Programovací jazyk pro administrátora
« Odpověď #13 kdy: 28. 05. 2012, 15:54:46 »
Jsem domácí admin, administruju si kdy chci a co chci. Přitom používám často bash (například teď testuju jeden HDD, tak si dělám for a zapisuju souory, který následně ověřuju atd.), případně použiju PHP, který jako jediný tak nějak ovládám (používám samozřejmě v řádce, někdy jako vstup použiju soubor, záleží na okolnostech...). S bashem se dá solidně vytočit ve většině mých případů.

A důležitý bude umět vyřešit situaci, je jedno jak (a jestli to dáš z fleku nebo s pomocí návodů).