Spotřeba serveru: čtyřjádro nebo Atom?

Dastin

Spotřeba serveru: čtyřjádro nebo Atom?
« kdy: 21. 05. 2012, 11:31:07 »
Ahojte, doma som mal funkcny server intel atom D525. Bezal na tom debian + SW raid cez USB porty. Spotreba bola pekna a ako NAS/email server a vritualizovane XP to bezalo celkom dobre. Ale vykon v poslednej dobe nestacil.
Preto som si postavil vatsi server s
Intel QuadCore Q6600 + 4GB DDR2 + 8HDD v raide cez radic 3Ware.
Bezi tam teraz debian squeez a virtualizovany server 2008 a virtualizovany debian.
Vykonu mam teraz az moc ale bojim sa ze sa to odrazi na spotrebe elektrickej energii. Zdroj tam mam 450W, ktory to vsetko taha. Dnes chcem pomocou meraka odmerat realnu spotrebu.

Myslite si ze sa mam vratit k intel atomu? Neni to zbytocne kladivo na domace pouzivanie? Zda sa  mi ze som to zbytocne prehnal...


A neuveritelne huci 6 ventilatorov. :)

« Poslední změna: 22. 05. 2012, 11:46:59 od Petr Krčmář »


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Server spotreba
« Odpověď #1 kdy: 21. 05. 2012, 12:03:36 »
Nevim, jestli je to kladivo, to byste mel vedet vy, co od toho zadate a jak moc elektriky do toho hodlate vrazit. Ale kdyz vam tam furt huci ventilatory, asi byste se mel mrknout na nejaka ACPI nastaveni, frequency scaling, regulaci otacek ci vypinani tech ventilatoru a tak. A asi by se dalo uplne zastavit nejake to jadro, pokud zrovna neni potreba vykon.

Jinak muzete zustat na tom Atomu a novy stroj zapinat jen na veci, na ktere Atom nestaci. Treba tam prestehovat virtualizovane XP, ktere na Atomu asi nebudou moc uzasne, kdyz nejsou uzasne ani na Atomu bez virtualizace.

Dastin

Re:Server spotreba
« Odpověď #2 kdy: 21. 05. 2012, 12:14:18 »
Dakujem za reakciu. S ventilatormi moc nepohnem teda bez pridanej regulacie. Pretoze su pripojene priamo na MOLEX konektor.
Chcel by som tam pridat regulator. len treba neaky vohodny pohladat.


Asi to dnes cele preinstalujem, pretoze som tam nahodil debian + gnome a kvoli spotrebe som vytiahol GPU kartu a pristupujem cez SSH a zda sa mi ze je tam velmi vela balastu.


Musim si to este premyslet vsetko. Chcel som vediet len vase nazory :)

pekny den!

Re:Server spotreba
« Odpověď #3 kdy: 21. 05. 2012, 12:48:51 »
Na zostave vidím 8 diskov. Tie generujú asi väčšiu spotrebu ako procesor, navyše cez USB2 dáta určite netečú závratnou rýchlosťou, preto by som asi zostal u Q6600 a spotrebu sa snažil znížiť odpájaním jadier a znížovaním frekvencie.

alex

Re:Server spotreba
« Odpověď #4 kdy: 21. 05. 2012, 13:19:38 »
Tohle me taky dost zajima. Mam doma HP DC 7700 SFF s C2D 6600 a 6GB RAM, slyset neni(nastavit v biosu), 1 disk(staci; 3 chapu, ale 8?), esxi5, v nem nejake centosy,xubuntu a xpcka, vykonu azaz, spotreba stabilne 60-65W. Verim, ze s vhodnym DC 8100/8200 s I5 bych se dostal okolo 40W. Pak jedine notes-y to by bylo pod 20W. esxi na atomu jsem nezkousel, nekdo jo? Ceny dc7700 okolo 3k, 8100 do10k nove, notes ..? Ne ze bych tak chtel, ale vzdycky skoncim u zeleza HP..  jo jeste maji zajimavy  HP ProLiant MicroServer  koncovka od 7k,. v akcich za pul


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Server spotreba
« Odpověď #5 kdy: 21. 05. 2012, 13:49:10 »
S ventilatormi moc nepohnem teda bez pridanej regulacie. Pretoze su pripojene priamo na MOLEX konektor.

Mobo nema konektory na ventilator? Pokud ano, tak po zapojeni ventilatoru tam by byla sance, ze ty otacky pujdou regulovat.

BTW, ventilator pripojeny na tvrdo na zdroj, to je nejaka nova moda? To jsem naposledy videl nekdy na nejake i486 nebo takovem necem.

Dastin

Re:Server spotreba
« Odpověď #6 kdy: 22. 05. 2012, 07:29:12 »
Dik za odpovede.
Ventilatory som pripojil preto na molex lebo som si neni isty ci mobo vydrzi okolo 1A dodavat do ventilatorov. Ak by som mal iba jeden ventilator tak ho tam s kludom pripojim. Neboj neni to nova moda :)
Premyslal som nad tym
http://www.ebay.co.uk/itm/Electronic-Fan-Temperature-Controlled-Thermostat-Regulator-KIT-1A-12V-20C-80C-/270931612597?pt=UK_Computing_Other_Computing_Networking&hash=item3f14c853b5  a uvidim.

A 8 diskov preco? Ak by sa vam doma valali disky o kapacitach 1.5TB a viac a mate ich absolutne nevyuzite a predat to nechcem co s tym? Tak preco to nezapojit? :)


Dastin

Re:Server spotreba
« Odpověď #7 kdy: 22. 05. 2012, 08:36:45 »
Dnes rano som meral spotrebu a bola troska vyssia 178Watt. Skusim to cele na novo spravit : ventilatory cez regulaciu a postupne odpajanie jadier pri necinnosti :) dik za nakopnutie

REMET

Re:Server spotreba
« Odpověď #8 kdy: 22. 05. 2012, 08:52:35 »
To je ponekud vysoka spotreba. Ja mam tedy nizsi s 2x Xeon L5420, 16GB ram, 24HDD (vetsina vetsinou spi).

Dastin

Re:Server spotreba
« Odpověď #9 kdy: 22. 05. 2012, 09:08:19 »
Ahoj, prosim ta ako si uspal tie disky?Pretoze som to nastavoval pomocou hdparmu ale pri pristupe na RAID ktory je na radici :
Kód: [Vybrat]
root@holly# hdparm -C /dev/sda
/dev/sda:
 drive state is:  standby

root@holly# hdparm -C /dev/sdb:
 drive state is:  unknown

Disk sda je priamo na doske. Disk sdb je tvoreny viacerimi HDD v RAID  5

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Server spotreba
« Odpověď #10 kdy: 22. 05. 2012, 09:31:10 »
Dik za odpovede.
Ventilatory som pripojil preto na molex lebo som si neni isty ci mobo vydrzi okolo 1A dodavat do ventilatorov. Ak by som mal iba jeden ventilator tak ho tam s kludom pripojim.

Ja na mobech obvykle vidam nekolik konektoru, kam se daji pripojit ventilatory. Minimalne 2, ale spis asi aspon 3. Byva tam CPU, case ventilator a vedle konektoru na grafiku byva konektor na ventilator grafiky.

hm

Re:Server spotreba
« Odpověď #11 kdy: 22. 05. 2012, 09:50:18 »
Fíha! Lidi, na co ty servery vlastně máte? Můj server je postaven na AMD 486DX2/66, spotřebu má do 35 W i s modemem, disk velikosti asi 2GB a výkonově na doma stačí. Videa (ani jiné jen tak odložené soubory) tam tedy neukládám, ale jinak v něm je ledacos.

Dastin

Re:Server spotreba
« Odpověď #12 kdy: 22. 05. 2012, 10:08:09 »
Ahoj, vela dat mam vo video suboroch skoro 80% celkovej kapacity diskov. mam to cez dlna do vsetkych zariadeni v domacnosti. Ma na starosti toho viacej :)

Dastin

Re:Server spotreba
« Odpověď #13 kdy: 22. 05. 2012, 10:46:42 »
Chalani dnes sa mi dostala do ruk tato doska

http://www.intel.com/products/desktop/motherboards/DG45FC/DG45FC-overview.htm

A mam hriesne myslienky vymenit
QuadCore Q6600 + 3Ware 9690sa radic za tu dosku.

Podla popisu to vie raid.
Kód: [Vybrat]
5 Serial ATA 3.0 Gb/s ports, including 1 eSATA back port with RAID 0, 1, 5, 10 support
Disky by som vsetky nevyuzil ale to nevadi.


dbart

Re:Spotřeba serveru: čtyřjádro nebo Atom?
« Odpověď #14 kdy: 22. 05. 2012, 15:53:26 »
a preco by si nepouzil vsetky disky ? sata radic do PCIe a ides.

ja som si "obsataval" zvysny C2D 6550 nejakou doskou od Gigabyte, 8 GB RAM, 4x2 TB Samsung a este 2 portovy radic SATA PCIe na ktorom je zaveseny 2,5" disk zo systemom. Ubuntu 12.04 x64 server, native ZFS raidx, Virtualbox s XP-ckami. a po case som este vymenil aj na "nas-e" aj na PC-ku sietovky za PCIe gigabitove Intely a data mam ako keby na dalsom disku v PC :)