NTB nevidí IDE disk ani mechaniku

typhoone

NTB nevidí IDE disk ani mechaniku
« kdy: 15. 05. 2012, 13:01:56 »
Zdravim.

Starsi NTB (Acer Aspire 3650) mi jednoho rana odmitl nabootovat. POST trva asi 2 minuty, pak probehne v poradku k predani bootu zavadeci ale tam vytuhne, ze nema zadne zarizeni s OS. V BIOSu je videt, ze nenalezl disk ani optickou mechaniku.
Mam podezreni ze odesla mechanika (nerozsviti se, ani nejde vysunout). Disk pravdepodobne slape (bohuzel to nemuzu overit, ale zahriva se  :) )

Napadlo me, jestli by nemohl byt problem v tom, ze tento ntb ma jeste staricke IDE rozhrani. Kdyz mu odejde jedno zarizeni, tak nevi jestli to druhe je master/slave (proto ten dlouhy post, ceka na dalsi zarizeni?), ale bohuzel nemam 2. tak stary ntb abych disk/mechaniku vyzkousel.

Nesetkal se s tim nekdo prosim? Zeby mi moji mysleknu vyvratil, nebo potvrdil.


Diky.
« Poslední změna: 15. 05. 2012, 13:23:48 od Petr Krčmář »


Fantomas

Re:NTB nevidi IDE disk ani mechaniku
« Odpověď #1 kdy: 15. 05. 2012, 13:13:26 »
Tak stary ten notebook neni, aby neumel pracovat se singl ide zarizenim coby slave nebo master. Asi je radic v haji, ale zkus vytahnout mechaniku nebo disk, jestli to alespon s jednim zarizenim nenabehne. Nebo muzou byt vadne obe zarizeni nebo jeste mohlo dojit k poruse v napajeni.

trubicoid2

Re:NTB nevidi IDE disk ani mechaniku
« Odpověď #2 kdy: 15. 05. 2012, 13:15:12 »
jo, to muze byt tim
kdyz jsi driv dal ide-kabel opacne, tak se neco poskratovalo a ani druhy zarizeni se spravne strcenym kabelem nejelo (to bylo jeste s dob, kdy nebyl ten caplik a zalepena dira) a jeste porad svitila dioda pristupu na disk

takze asi zkus odpojit CD a kdyz nic, tak nabootovat z usb a podivat se na disk; disk je asi nejmin nespolehliva cast.

typhoone

Re:NTB nevidi IDE disk ani mechaniku
« Odpověď #3 kdy: 15. 05. 2012, 13:44:30 »
jo, to muze byt tim
kdyz jsi driv dal ide-kabel opacne, tak se neco poskratovalo a ani druhy zarizeni se spravne strcenym kabelem nejelo (to bylo jeste s dob, kdy nebyl ten caplik a zalepena dira) a jeste porad svitila dioda pristupu na disk

takze asi zkus odpojit CD a kdyz nic, tak nabootovat z usb a podivat se na disk; disk je asi nejmin nespolehliva cast.

Sem slepej :o Jak jsi psal o te svitici diode, tak ted koukam ze LEDka disku se mi po zapnuti rozsviti a uz nezhasne. Zkusil jsem nastartovat bez mechaniky (stale trva dlouho POST, ale LED nesviti) a bez disku jen s mechanikou (to same). Jen bez mechaniky a disku to nabehne rychle (LED nesvisi) ale logicky do OS not found.

Start z USB zkusim, ale uvidi mi OS disk, kdyz ho nenajde BIOS?

Tak stary ten notebook neni, aby neumel pracovat se singl ide zarizenim coby slave nebo master. Asi je radic v haji, ale zkus vytahnout mechaniku nebo disk, jestli to alespon s jednim zarizenim nenabehne. Nebo muzou byt vadne obe zarizeni nebo jeste mohlo dojit k poruse v napajeni.

Diky. Na odpoledne se mi povedlo domluvit podobny ntb, tak to zkusime prohazet a uvidim, jestli nahodou neodelslo obe zarizeni. Ale muj skromnej tip bude asi radic v kremikovem nebi :) podle toho vysledku s odpojovanim zarizeni.

trubicoid2

Re:NTB nevidi IDE disk ani mechaniku
« Odpověď #4 kdy: 15. 05. 2012, 14:34:15 »
Sem slepej :o Jak jsi psal o te svitici diode, tak ted koukam ze LEDka disku se mi po zapnuti rozsviti a uz nezhasne. Zkusil jsem nastartovat bez mechaniky (stale trva dlouho POST, ale LED nesviti) a bez disku jen s mechanikou (to same). Jen bez mechaniky a disku to nabehne rychle (LED nesvisi) ale logicky do OS not found.

nu a nedavas ten kabel opacne? jeste u toho 2.5" ide slo myslim zasunout ten konektor o pin nebo nekolik pinu vedle

a nebo neni v haji kabel? je to jeden kabel, na kterym je disk a CD?

nejspis disk linux z usb taky neuvidi, kdyz neni v biosu, ale zkusit je to jednoduchy a treba neco uzitecnyho vypise


Vzpomínající co to je IDE

Re:NTB nevidí IDE disk ani mechaniku
« Odpověď #5 kdy: 15. 05. 2012, 15:02:44 »
Možná trochu mimo ale... pár poznámek:

- Pokud kontrolka disku stále svítí, bude pravděpodobně něco špatně připojeno nebo konfigurováno, HDD + CD. Ale pokud notebook odmítl nabootovat jen tak, bez hrabání se v něm, toto vynechej. Maximálně zkontroluj zda nevypadl nějaky jumper.
- Ověř, že je disk správně připojen a řadič disku nepotřebuje žádné heslo (v BIOSu)
- Ověř, přímo v BIOSu jak je disk detekován, ne jen při startu na obrazovce POSTu. Zkontroluj zda jsou v BIOSu správně nastaveny parametry disku, pravděpodobně nejlepší volbou bude AUTO.
- Možná má tvůj disk jen problém se zavaděčem, tabulkou rozdělení disku,... Pokud nabootuješ z USB (U Aceru by mělo být Boot Menu pod F12, je-li povoleno), mohl by být boot rychlejší. Možná i uvidíš původní disk se systémem a zjistíš, že je poškozená jeho struktura. Z toho co píšeš totiž vůbec není jisté, že BIOS počítače tvůj disk nerozpozná.

Trident

Re:NTB nevidí IDE disk ani mechaniku
« Odpověď #6 kdy: 15. 05. 2012, 22:27:12 »
No tak v dobe kdy se jeste pouzivalo rucni nastavovani hodnot disku, tak snad Acer jeste notasy nedelal;)) Takze pochybuju ze je to relevantni. Tam je to AUTO nebo nic.
To ze BIOS disk nezdetekuje je sice podezrele a svedcici o nejake chybe, nicmene to jeste neznamena ze ho nezdetekuje treba operacni system. Ten zpravidla pomoci specifickeho driveru(pokud neni v nejakem rezimu kompatibility) pouziva primy pristup k radici a alespon se clovek dozvi jestli radic zije, pripadne jestli je zkriplena komunikace mezi diskem a radicem. Ruzne chybove hlasky o IO commandech.
Dalsim resenim je v biosu nastavit reset do tovarniho nastaveni. Tim se mozna vyresetuje i konfigurace zdroju jako IRQ,IO porty,mapovani pameti v acpi tabulkach.
Se staryma notasama byva problem s bootovanim s USB. Byly asi tri standardy a ne vsechny notas muze zvladat. Ty zakladni jsou USB CDROM,USB FLOPPY a pak USB HD(coz je klasicky mass storage ktery funguje dnes).

Fyzicky muze bejt neco s propojkou nebo uhnily drat. Pak je tu jeste magicka propojka Cable select ktera zpusobovala boleni hlavy.
Možná trochu mimo ale... pár poznámek:

- Pokud kontrolka disku stále svítí, bude pravděpodobně něco špatně připojeno nebo konfigurováno, HDD + CD. Ale pokud notebook odmítl nabootovat jen tak, bez hrabání se v něm, toto vynechej. Maximálně zkontroluj zda nevypadl nějaky jumper.
- Ověř, že je disk správně připojen a řadič disku nepotřebuje žádné heslo (v BIOSu)
- Ověř, přímo v BIOSu jak je disk detekován, ne jen při startu na obrazovce POSTu. Zkontroluj zda jsou v BIOSu správně nastaveny parametry disku, pravděpodobně nejlepší volbou bude AUTO.
- Možná má tvůj disk jen problém se zavaděčem, tabulkou rozdělení disku,... Pokud nabootuješ z USB (U Aceru by mělo být Boot Menu pod F12, je-li povoleno), mohl by být boot rychlejší. Možná i uvidíš původní disk se systémem a zjistíš, že je poškozená jeho struktura. Z toho co píšeš totiž vůbec není jisté, že BIOS počítače tvůj disk nerozpozná.

KapitánRUM

Re:NTB nevidí IDE disk ani mechaniku
« Odpověď #7 kdy: 16. 05. 2012, 07:25:00 »
Pokud BIOS nevidí disk, ze kterého by měl bootovat, tak nejspíš bootovat nebude.
Něco jiného je, když bios nevidí druhý disk (třeba v PC), pak je opravdu šance, že to půjde.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:NTB nevidí IDE disk ani mechaniku
« Odpověď #8 kdy: 16. 05. 2012, 11:01:39 »
Nečetl jsem to úplně celé, ale mám tip - odpoj adaptér a vyndej na pár minut baterku. Až jí dáš zpátka a zapojíš adaptér, možná to pojede (měl jsem stejný problém s touchpadem, kamarád zase s USB porty, tenhle postup pomohl).

typhoone

Re:NTB nevidí IDE disk ani mechaniku
« Odpověď #9 kdy: 16. 05. 2012, 14:49:19 »
Diky moc za rady a postrehy.

Vcera se mi povedlo ziskat druhy podobny ntb a prohazet zarizeni. Ani s jinym diskem a mechanikou bohuzel zadna zmena. Snad krome te LEDky disku, ktera podle kombinace nova/stara mechanika/disk nekdy sviti a nekdy ne.


- Možná má tvůj disk jen problém se zavaděčem, tabulkou rozdělení disku,... Pokud nabootuješ z USB (U Aceru by mělo být Boot Menu pod F12, je-li povoleno), mohl by být boot rychlejší. Možná i uvidíš původní disk se systémem a zjistíš, že je poškozená jeho struktura. Z toho co píšeš totiž vůbec není jisté, že BIOS počítače tvůj disk nerozpozná.


Bohuzel, ani po pripojeni usb mechnaiky nebo USB flash disku se mi v boot menu tyto moznosti neobjevily (v BIOSu jsou, ale ani prehazeni poradi nepomohlo) Jedine co slo tak network boot. Vecer mi to samozrejme jeste nedalo, tak jsem se pustil do PXE  :D (coz nakonec nebylo takove harakiri jak jsem cekal) no a vysledek po bootu live ubuntu (s puvodni mechanikou a diskem):

Kód: [Vybrat]
typhoone@astreia:~$ cat /home/typhoone/messages | grep ata
May 16 14:16:45 ubuntu kernel: [    0.000000]  BIOS-e820: 0000000037e90000 - 0000000037e9c000 (ACPI data)
May 16 14:16:45 ubuntu kernel: [    0.000000]  modified: 0000000037e90000 - 0000000037e9c000 (ACPI data)
May 16 14:16:45 ubuntu kernel: [    0.000000]   #0 [0000000000 - 0000001000]   BIOS data page ==> [0000000000 - 0000001000]
May 16 14:16:45 ubuntu kernel: [    0.000000] Memory: 885516k/916032k available (4675k kernel code, 29828k reserved, 2127k data, 668k init, 6728k highmem)
May 16 14:16:45 ubuntu kernel: [    0.000000]       .data : 0xc0590dc7 - 0xc07a4d88   (2127 kB)
May 16 14:16:45 ubuntu kernel: [    0.152770] ACPI: EC: GPE = 0x13, I/O: command/status = 0x66, data = 0x62
May 16 14:16:45 ubuntu kernel: [    3.397772] pata_acpi 0000:00:14.1: PCI INT A -> GSI 16 (level, low) -> IRQ 16
May 16 14:16:45 ubuntu kernel: [    3.857558] Write protecting the kernel read-only data: 1848k
May 16 14:16:45 ubuntu kernel: [    4.297278] scsi0 : pata_atiixp
May 16 14:16:45 ubuntu kernel: [    4.312367] scsi1 : pata_atiixp
May 16 14:16:45 ubuntu kernel: [    4.313518] ata1: PATA max UDMA/100 cmd 0x1f0 ctl 0x3f6 bmdma 0x8410 irq 14
May 16 14:16:45 ubuntu kernel: [    4.313576] ata2: PATA max UDMA/100 cmd 0x170 ctl 0x376 bmdma 0x8418 irq 15
May 16 14:16:45 ubuntu kernel: [    9.352089] ata1: link is slow to respond, please be patient (ready=0)
May 16 14:16:45 ubuntu kernel: [   14.336091] ata1: device not ready (errno=-16), forcing hardreset
May 16 14:16:45 ubuntu kernel: [   19.532085] ata1: link is slow to respond, please be patient (ready=0)
May 16 14:16:45 ubuntu kernel: [   29.544087] ata1: link is slow to respond, please be patient (ready=0)
May 16 14:16:45 ubuntu kernel: [   39.556090] ata1: link is slow to respond, please be patient (ready=0)

Takze to osobne tipuju opravdu na ten radic nebo neco jineho na desce.

Vzpomínající co je to IDE

Re:NTB nevidí IDE disk ani mechaniku
« Odpověď #10 kdy: 16. 05. 2012, 15:48:00 »
Zkus se podívat na tento odkaz http://www.linuxquestions.org/questions/linux-hardware-18/installing-ata-dvd-drives-613145/

Nemůže to být tvůj případ? Něco podobného, zde problém s jumpery? Chápej jsi evidentně chytrý, ale nepostupuješ striktně systematicky. Neřekl jsi nám udělal jsem to a to a pak nastalo to a to. Málo kdy se něco poláme jen tak, a i tehdy má člověk podezření... Říkáš, že máš k dispozici druhý, stejný, notebook - Je konfigurace a připojení disků (včetně nastavení) opravdu stejné?

Proto se tě snažím nasměrovat na tento odkaz, normálně bych postupoval odlišně. Jinak, odkazů týkající se chyby ATA zařízení -16 a vyžadujících hard reset je na Internetu spousta.
Ještě ti mohu poradit, že když se zasekneš a máš podezření, že jsi problém sám způsobil, nech někoho dalšího ať se na ten počítač podívá. Nekecej mu do toho, abys ho neovlivňoval. Jen přesně odpovídej na jeho dotazy, říkej i to co si myslíš že nemá význam.

Přeji hodně štěstí s opravou, nebo alespoň levnou opravu.