Odinstalace Meego

Davi200

Odinstalace Meego
« kdy: 12. 05. 2012, 20:01:51 »
Mohl by prosím někdo poradit jak odinstalovat Meego z nového notebooku Acer 5349 a z DVD nainstalovat W7. Děkuji


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odinstalace Meego
« Odpověď #1 kdy: 12. 05. 2012, 20:21:21 »
Pokud nastroj na rozdeleni disku z instalatoru W7 je mene dementni, nez byvalo u MS zvykem, mel by pri instalaci umet zbourat oddily Meego, kdyz se mu to poruci a udelat si vlastni. Pokud tradice demence nadale pokracuje, je potreba je zbourat z neceho jineho, napriklad z toho Meego, pokud bezi a pokud tam je neco, jako cfdisk.

Davi200

Re:Odinstalace Meego
« Odpověď #2 kdy: 12. 05. 2012, 20:49:15 »
ani na instalai W7, ani na bezicim meego nic takovyho jako cfdisk neni

Kit

Re:Odinstalace Meego
« Odpověď #3 kdy: 13. 05. 2012, 08:42:08 »
Nejlépe vrátit do obchodu a vzít si verzi s W7. Nechápu, proč uživatel Windows kupuje notebook s Meego.

Snad by mělo jít nabootovat W7 z DVD, ta instalačka by si měla poradit s jakýmkoli systémem, který už na disku je a jednoduše ho přeinstalovat podle sebe. V Microsoftu jsou přece profesionálové.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odinstalace Meego
« Odpověď #4 kdy: 13. 05. 2012, 09:10:28 »
ani na instalai W7, ani na bezicim meego nic takovyho jako cfdisk neni

Nemusi byt pristupne jinde, nez pod rootem. Muze byt v nejakem repositari, odkud lze doinstalovat. Pokud ne, stahnout Knoppix nebo libovolne, alespon polointeligentni live CD s Linuxem, zabootovat a zbourat to z nej.

P.S.: Samozrejme, ve W7 cfdisk neni, to me vubec neprekvapuje.


i

Re:Odinstalace Meego
« Odpověď #5 kdy: 13. 05. 2012, 09:32:56 »
Asi bych poradil toto:
Pokud jsi cfdisk nenašel, tak kde jsi ho hledal?
pokud jsi ho hledal mezi ikonky programů tak ho hledej v příkazové řádce.
pokud s příkazovou řádkou neumíš tak to odnes k někomu kdo s ní běžně dělá a požádej ho.

Pokud tam není cfdisk tak zkus fdisk, parted a podobně, nebo třeba zničit alespoň začátek disku dd-čkem? teda pokud máš root-a.
S tou poslední možnosti opatrně, na začátku disku může být malá partice s utility k HW coź debilní výrobci dnes běžně dělaji, tak že raději nejprve prohlédnout.
Co třeba nastartovat nějakou live-distribuci?

V životě jsem se takový šunt jako W7 ani nepokoušel instalovat tak nevím zda to opravudu nenabýdne likvidaci původního systému, nebo zda keci instalátoru kolem jsou tak rozsáhlé nebo děsivé že je dotyčný raději ani nečtl.

Ačkoliv M$ nemám v lásce, tak jak postupně začínám chápat trh, tak myslím že není problém v M$ ale jako vždy v lidech, pokud M$ bude stále úspěšně prodávat pocit že "umím s počítači" lidem kteří ani nemusí umět číst, stačí když rozpoznávají obrázky, tak není čemu se divit.

Pokud třeba na tom disku bude malá partice pro start a utility a zbytek bude třeba LVM tak z toho třeba muže být mikroshit-instalacni-partition-automat pěkně vykolejený :-)


Kit

Re:Odinstalace Meego
« Odpověď #6 kdy: 13. 05. 2012, 14:44:37 »
V životě jsem se takový šunt jako W7 ani nepokoušel instalovat tak nevím zda to opravudu nenabýdne likvidaci původního systému, nebo zda keci instalátoru kolem jsou tak rozsáhlé nebo děsivé že je dotyčný raději ani nečtl.

Dnes jsem se doslechl, že prý W7 při instalaci nabídne přerozdělení disku dle potřeby. Zbytek je už na (ne)schopnosti administrátora.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odinstalace Meego
« Odpověď #7 kdy: 13. 05. 2012, 15:18:18 »
Dnes jsem se doslechl, že prý W7 při instalaci nabídne přerozdělení disku dle potřeby. Zbytek je už na (ne)schopnosti administrátora.

Jo, to uz i stare NT. Nastroj sice nebyl prilis graficky, ale byl. Potiz s MS nastroji je v tom, ze casto neumely a dost mozna stale neumi bourat cizi oddily. Lahudkou byly extended oddily s logickymi disky. To dopadalo tak, ze pri pokusu o smazani extended oddilu bylo receno, ze napred je nutno vymazat logicky disk. A kdyz si clovek nechal vypsat logicke disky, tvrdilo to, ze tam zadne nejsou. Tohle spolehlive nefunguje jeste ve W98, jak potom, si moc nepamatuji.

Dalsi vypecenou vlastnosti bylo, ze na discich rozdelenych pomoci MS fdisku, mi parkrat kompletne lehly vsechny oddily kratce po instalaci a pri naslednem pokusu o rozdeleni to tvrdilo, ze tam je jen 512 MB na nekolikagigovem disku. NT to videly podobne a resil jsem to tehdy nejak z Ontracku. Po techto zkusenostech dnes vetsinou oddily delam v Linuxu z cfdisku a pak to teprve ukazu Widlim a necham si je to naformatovat. Predpokladam, ze dnesni Disk Manager je lepsi, nez stary fdisk, ale radsi mu neduveruji a co v nem delat nemusim, v nem nedelam.