Co dělá dobrý administrátor?

Co dělá dobrý administrátor?
« kdy: 10. 05. 2012, 16:13:31 »
Ahoj, co byste odpověděli, kdyby se Vás někdo seriózně zeptal otázkou: "Co dělá správný ICT administrátor?" Ideálně co dělá každý den (kontrola logů, záloh, zatížení serverů atd.) a co dělá celkově...

Proč se ptám? Chtěl bych se stát lepším adminem. :)

Díky


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Co dělá dobrý administrátor?
« Odpověď #1 kdy: 10. 05. 2012, 16:19:37 »
Kdyby vše běželo jak má a nebyl potřeba zásah administrátora ( ;D ;D ;D ), tak bych se asi vrtal v něčem ne příliš užitečném, avšak poučném.

Nepracuju jako admin, jediný, co administruju je domácí mini server, kde si v takových chvílích volna plácám třeba IPv6, DNSSEC, postfix a podobné blbůstky.

Takže za mě když je všechno ok a nepotřebuje zásahy, tak něco zdokonalovat, i když to třeba nemá přímý přínos nebo to není přímo vyžadováno...

host

Re:Co dělá dobrý administrátor?
« Odpověď #2 kdy: 10. 05. 2012, 16:23:36 »
zdravim, dobremu administratorovi vsetko slape a monitoring mu posiela sms. takze dobry adaministrator cely den hra bulankov, pocuva muziku a sleduje filmy :D :D :D
 

Re:Co dělá dobrý administrátor?
« Odpověď #3 kdy: 10. 05. 2012, 16:34:52 »
zdravim, dobremu administratorovi vsetko slape a monitoring mu posiela sms. takze dobry adaministrator cely den hra bulankov, pocuva muziku a sleduje filmy :D :D :D
to bych chtel nekdy zazit :D

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Co dělá dobrý administrátor?
« Odpověď #4 kdy: 10. 05. 2012, 16:36:31 »
Přesně, správný administrátor nedělá nic, vše má plně zautomatizované. Jen sem tam občas dojede vyměnit nějaký disk.


Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Co dělá dobrý administrátor?
« Odpověď #5 kdy: 10. 05. 2012, 16:54:32 »
[davidb] Na to musíš být dobrým administrátorem.  ;D  Ale ono také záleží, pro jak velkou firmu děláš, jaké podmínky k tomu máš atp.


Olaf

Re:Co dělá dobrý administrátor?
« Odpověď #6 kdy: 10. 05. 2012, 17:10:40 »
Přesně, správný administrátor nedělá nic, vše má plně zautomatizované. Jen sem tam občas dojede vyměnit nějaký disk.

A ukolébán nečinností a pocitem, že všechno ví a zná se pojednou začne divit, že tomu tak není  :)

Franta

Re:Co dělá dobrý administrátor?
« Odpověď #7 kdy: 10. 05. 2012, 17:15:20 »
Dobrý admin je hacker a nedělá nic. Ovšem to je stav dokonalosti a toho je obtížné nebo spíš nemožné dosáhnout. Administrátor se tedy snaží tomuto stavu přiblížit a píše různé skripty, programy, nastavuje systémy tak, aby fungovaly bez jeho asistence a aby se nehroutily → a on měl co nejvíc volného času a mohl diskutovat tady na Rootu nebo hrát hry.

Pracovní dobu administrátora lze v podstatě rozdělit na tři části:
  • všechno funguje → mám volno, můžu spát, jíst, hrát hry, brouzdat po webu, účastnit se e-mailových/NNTP konferencí, vzdělávat se
  • dělám dlouhodobá opatření vedoucí k tomu, že budu mít víc volna (tzn. vše bude fungovat samo)
  • něco nefunguje → řeším akutní problémy, obnovuji data ze záloh, restartuji služby atd.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Co dělá dobrý administrátor?
« Odpověď #8 kdy: 10. 05. 2012, 17:34:04 »
[Olaf] .... já se teda raději nechávám ukolébávat někým krásnějším a citlivějším ... než jsou pocity a znalosti.  :D

Re:Co dělá dobrý administrátor?
« Odpověď #9 kdy: 10. 05. 2012, 17:40:40 »
Ahoj, co byste odpověděli, kdyby se Vás někdo seriózně zeptal otázkou: "Co dělá správný ICT administrátor?"
To je asi stejný jako u kohokoli jinýho, ne? Dělá to, co dělat má :)

Proč se ptám? Chtěl bych se stát lepším adminem. :)
Ptáš se proto, že si obsah práce určuješ sám a vlastně nevíš, co všechno bys měl dělat? To se asi hodně odvíjí od toho, co spravuješ, ne?

Re:Co dělá dobrý administrátor?
« Odpověď #10 kdy: 11. 05. 2012, 09:39:00 »
Měl jsem na myslí spíše něco jako:

Každý den:
- kontroluje logy
- kontroluje zálohy
- kontroluje vytížení serverů
- atd.

Dlouhodobě:
- vytváří zálohy
- záplatuje a upgraduje
- sleduje vývoj v oboru
- atd.

Kdysi jsem viděl jeden hodně dobrý článek, kde se psalo co dělá správný administrátor. Lépe řečeno na co nezapomenout, aby jeho síť šlapala, byla bezpečná, šla s dobou a nebyl zaskočen v případě problému. Nemám příliš velké zkušenosti a chtěl bych se od něčeho odpíchnout. Co všechno dělat, abych byl dobrým adminem...

Re:Co dělá dobrý administrátor?
« Odpověď #11 kdy: 11. 05. 2012, 10:30:54 »
Ono se to právě odvíjí hlavně od toho, co spravuješ (komplet podniková síť, jenom servery, jenom servery s LAMPem,...) a jaká je organizace práce (jsem na to sám, mám nějakého šéfa, který mi říká, co mám dělat a je zodpovědný za politiku, určuju si náplň práce sám...)

Obecně to, co píšeš, je pravda, ale tohle všechno se dá hodně slušně zautomatizovat, takže nevím, jestli to patří do kategorie "admin dělá"...

Logy: chce to minimálně nějaký preprocessing, který vyhodí věci, které nejsou vůbec zajímavé. Ideálně by mělo existovat něco, co logy sumarizuje a úplně nejideálněji dělá i korelaci a root cause analysis. Takže "čtení logů" může spočívat jenom v přečtení si pár řádků, které jsou neobvyklé a vyskytují se jenom občas. Žádná velká věda :)

Zálohy: opět jenom reagovat na neobvyklé stavy. Když se zálohuje a bcp software nehlásí žádnou chybu, není potřeba s tím admina otravovat. Když něco selže, je naopak potřeba ho upozornit dostatečně důrazně (smska, volání,...) Jednou za čas (podle firemní politiky) by se i měl udělat test, že ze zálohy jde server opravdu obnovit do plně funkčního stavu.

Kontrola provozních parametrů (vytížení CPU, paměti, sítě, počet broadcastů a jánevím co ještě) - tohle všechno si narveš do Nagiosu nebo jinýho softu, takže  kontrola těchhle věcí spočívá v tom, že se koukneš jestli všechny kontrolky svítí zeleně :)

Takže tyhle dohledový záležitosti si zautomatizuješ a zbytek času strávíš tím, co zautomatizovat nejde - např. čtení advisories ke všem systémům, který spravuješ, psaní návrhů na zlepšení atd. Tohle právě záleží na způsobu organizace práce - jestli je admin i "CIO" nebo ne, jestli dělá helpdesk (to může být otravnější než se může zdát) až po takový věci jako jestli se stará o HW a mění tonery v tiskárnách...

Shrnul bych to asi takhle: někdo, kdo celému systému dobře rozumí, musí určit, jaké všechny činnosti je potřeba dělat, aby byl systém funkční, aby se minimalizovaly výpadky a aby byl systém připraven růst. Buď jsi v pozici, že jsi na to sám a navíc nemáš zkušenosti, pak se to budeš muset časem všechno nějak naučit, nebo máš šéfa, který ti práci určí, nebo jsi sám, ale slušně tomu rozumíš, takže nemáš problém :)

Re:Co dělá dobrý administrátor?
« Odpověď #12 kdy: 11. 05. 2012, 12:28:34 »
Situace se má tak, že si práci určuji sám. Na starosti mám vše od serverů až po helpdesk. Vše musí samozřejmě fungovat.

Shrnul bych to asi takhle: někdo, kdo celému systému dobře rozumí, musí určit, jaké všechny činnosti je potřeba dělat, aby byl systém funkční, aby se minimalizovaly výpadky a aby byl systém připraven růst...

Přesně tuto otázku momentálně řeším. Co všechno se má dělat:
- aby byl systém funkční
- aby minimalizovaly se výpadky
- když už výpadek nastane, aby se rychle vyřešil
- aby systém rostl s dobou
apod.

Proto se zde ptám zkušenějších adminů co všechno se "má dělat", aby tomu tak bylo. Je mi jasné, že to je velmi obecná otázka.

ES

Re:Co dělá dobrý administrátor?
« Odpověď #13 kdy: 11. 05. 2012, 13:01:23 »
Ja jsem sam sobe vsim, jak managggeeerem technikem i sefem a je ohrome vyhodny kdyz je vsechno v HA na vic strojich to se pri trose
premejseni da udelat bez velkych nakladu i v male firme.

Ale pridam jeste jednu dispiclinu ktera se hodi a to testovani aktualizai OS a programu jestli nova verze nic nerozbije a kdys tak co stim
a teprv pak update.

ja

Re:Co dělá dobrý administrátor?
« Odpověď #14 kdy: 11. 05. 2012, 13:59:24 »
co všechno se "má dělat", aby tomu tak bylo. Je mi jasné, že to je velmi obecná otázka.

Presne ako si povedal, je to vseobecna otazka.