Xorg a dvě grafiky

mikes

Xorg a dvě grafiky
« kdy: 09. 05. 2012, 22:25:45 »
Ahoj,
mam notebook postaveny na architekture Sandy Bridge.
Jedna grafika Intel v procesoru a druha externi NVidia GT555M. Nedari se mi rozjet Xorg s proprietarnimi drivery na grafice od NVidie. Log Xorg nevypise vubec zadnou chybu, vsechno se zda OK, ale stejne se zobrazi jenom prazdna cerna obrazovka... gdm3 se nechytne...

Vim, ze linux nema podporu pro vice grafik najednou(xorg neumi mezi nimi prepinat), ale jak linux pozna kterou grafiku zvolit, pokud v nastaveni biosu tohle nejde explicitne urcit? Je mozne ze jedu na grafice v procesoru ? Jeste me napadlo, k jake grafice je pripojen LCD notebooku. resp. jak se urci ktera grafika renderuje obraz na LCD?
« Poslední změna: 09. 05. 2012, 22:40:58 od Petr Krčmář »


mikes

Re:Xorg a dve grafiky
« Odpověď #1 kdy: 09. 05. 2012, 22:36:24 »
V syslogu jsem nasel hrozne moc hlasek typu:
warning: GdmDisplay: display lasted X.XXX seconds

a jeste: Message did not recieve reply (timeout by message bus)

alfonz

Re:Xorg a dvě grafiky
« Odpověď #2 kdy: 10. 05. 2012, 07:52:01 »
Pokud nemůžete v biosu zapnout podporu pouze pro Nvidia grafiku, tak vám to ani nepojede tímto způsobe.
Odinstalujte ovladače pro nvidia a zakažte noveau. Následně vám bude fungovat intelácký ovladač, který zase tak špatný není.

No a pokud budete chtít opět testovat, tak musíte rozchodit tzv Ironhide https://launchpad.net/~mj-casalogic/+archive/ironhide/

jinak opravit systém, který nyní asi nenaběhne, budete muset s single módu pouze v terminálu, případně z livecd, nebo zakázat modul předáním parametrů grubu a spustit vesa mód.

Neviditelný

Re:Xorg a dvě grafiky
« Odpověď #3 kdy: 10. 05. 2012, 09:23:14 »
Tahle příšernost se jmenuje nVidia Optimus a je to podle mě jedna z největších nepříjemností, na kterou můžete dnes v notebooku při rozcházení Linuxu narazit. Obrazový výstup je vyveden jen z Intelí grafiky a standardně se všechno kreslí přes ni. nV grafika kreslí jen do framebufferu Intelí grafiky, výstup na displej nemá.
Zakázat všechny ovladače nV grafiky můžete, ale tím tu grafiku nevypnete, bude pořád žrát proud a trochu topit. Pokud tu nVidii nelze v BIOSu vypnout, nezbyde vám, než se uchýlit ke špinavým trikům jako Bumblebee či Ironhide. Doporučil bych spíš to Bumblebee, s tím mám jakž takž pozitivní zkušenost.

Mikes

Re:Xorg a dvě grafiky
« Odpověď #4 kdy: 10. 05. 2012, 11:36:21 »
Podarilo se mi rozchodit Xorg na intel driveru, pred tim jsem zkousel nahodit drivery od nvidie, nepsalo to zadnou chybu, ale nic se nezobrazovalo... chapu to tak ze vsechny vystupy jsou defaultne pripojeny na intel GPU.

Rozjel jsem XFCE, i funguje i dualhead nastavovani pres xrandr(ne jak nvidia, ktera teprve tedka dostala podporu xrandr ;D  ). Zjistil jsem ze xfce obsahuje dalsi bug, ktery ignoruje nastaveni primarniho monitoru... nevite jestli to je v Xfce 4.10 uz ok?

A jestli to dobre chapu, ta Nvidia grafika stale bezi, tudiz spotrebovava baterku...


Neviditelný

Re:Xorg a dvě grafiky
« Odpověď #5 kdy: 10. 05. 2012, 13:27:34 »
A jestli to dobre chapu, ta Nvidia grafika stale bezi, tudiz spotrebovava baterku...
Přesně tak, to je na celém Optimusu to zdaleka nejhorší.

.....

Re:Xorg a dvě grafiky
« Odpověď #6 kdy: 10. 05. 2012, 13:40:41 »

Mikes

Re:Xorg a dvě grafiky
« Odpověď #7 kdy: 10. 05. 2012, 15:16:59 »
diky moc, moznost b) vyzkousim

Mikes

Re:Xorg a dvě grafiky
« Odpověď #8 kdy: 10. 05. 2012, 16:15:00 »
Z provoznil jsem na Debian Testingu bumblebee demona, ale neni to presne to co jsem cekal... Stale jede X na grafice od intelu a pres optirun si muzu pustit jedine tak glxgears... Nejde to nastavit pro cely Xserver ?

tadeas

Re:Xorg a dvě grafiky
« Odpověď #9 kdy: 10. 05. 2012, 16:59:58 »
Z provoznil jsem na Debian Testingu bumblebee demona, ale neni to presne to co jsem cekal... Stale jede X na grafice od intelu a pres optirun si muzu pustit jedine tak glxgears... Nejde to nastavit pro cely Xserver ?
Takhle to "má" fungovat, resp. funguje i na Windows, ne? Desktop jede přes Intel a náročnější aplikace se dají spustit přes Nvidii.
BTW fakt to nejde nastavit v BIOSu? To je suverénně nejlepší řešení...

Mikes

Re:Xorg a dvě grafiky
« Odpověď #10 kdy: 10. 05. 2012, 17:13:44 »
Diky, cekal jsem ze vic z toho nevytahnu...

Btw, v biosu skoro zadne nastaveni neni, datum, cas a heslo do biosu  ;D

alfonz

Re:Xorg a dvě grafiky
« Odpověď #11 kdy: 11. 05. 2012, 11:16:05 »
bumblebee je staré, nyní se vyvíjí pouze ironhide > viz můj první příspěvek.

Neviditelný

Re:Xorg a dvě grafiky
« Odpověď #12 kdy: 11. 05. 2012, 15:13:33 »
bumblebee je staré, nyní se vyvíjí pouze ironhide > viz můj první příspěvek.
Nevím, jestli Ironhide někam přesídlil, ale poslední změna v repozitáři Ironhide na GitHubu byla 26. 11. 2011, Bumblebee 19. 1. 2012. Značně překopané Bumblebee 3.0 je prý docela použitelné.

mikes

Re:Xorg a dvě grafiky
« Odpověď #13 kdy: 11. 05. 2012, 16:50:50 »
S Bumbleebee 3.0 z repozitare pro Debian Testing( viz.: http://suwako.nomanga.net/) zatim nepozoruju problem. Counter-strike ve wine pres OpenGL v 1920x1080 uplne bez problemu.