Dual boot a funkcia „reštartovať do“

bobco

Dual boot a funkcia „reštartovať do“
« kdy: 28. 04. 2012, 11:52:52 »
Čaute, mám otaázku, na krorú riešenie moje znalosti proste nevedia odpovedať. Mám na počítači P1 dual bút do Windows a Ubuntu. Na tento počítač P1 občas pripájam z iného počítača P2 vzdialene. Ak beží Windows na počítači P1, používam na vzdialené pripojenie z počítača P2 natívny Remote Desktop z Windows, ak na P1 beží Ubuntu, tak z P2 sa pripájam pomocou VNC viewer. Moja otázka znie, neexistuje aplikácia, ktorá by pri reštartovaní z Windows alebo Ubuntu vedela dať ponuku či chcem po reštartovaní, aby nabehol Windows alebo Ubuntu? Niečo ako keď zmeníte v Ubuntu GRUB nastaveniach default riadok pre bootovanie pri spustení počítača, update-grub a po reštartovaní nabehne OS z default riadku.

Use Case by bol asi taký, že kliknem napríklad vo Windows na:
Štart/Reštartovať do.../Výber z možností ( Windows 7 | Ubuntu 2.6.35 )/Klik na systém, do ktorého chcem reštartovať/Reštart počítača/Bút vybraného systému/Veselosť používateľa
Z Ubuntu by to bolo podobne, len zrejme s iným GUI, princíp rovnaký.
Aplikácia nemusí mať GUI. Existuje také niečo?  :P
« Poslední změna: 02. 05. 2012, 10:48:46 od Petr Krčmář »


Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Dual boot a funkcia "reštartovať do"
« Odpověď #1 kdy: 28. 04. 2012, 14:14:29 »
Hmm nektere linux OS tohle drive mely, ale na mem ubuntu uz to neni.

Zkuste si nastudovat GRUB, jestli nejakou editaci nelze zvolit defaultni system. Pak by stacilo pres nejaky ext3 tool pripojit root linuxoveho filesystemu a pred restartem poeditovat grubové soubory..

A klidne se tady pochlubte jestli neco najdete, me by to taky zajimalo..

tadeas

Re:Dual boot a funkcia "reštartovať do"
« Odpověď #2 kdy: 28. 04. 2012, 14:39:48 »
KDE tohle umí, viz http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=OTM2OA . Jak jiný DE nevim, ale asi by to šlo nějak dohackovat. Windows pochybuju, že by uznaly, že existuje a je nainstalovaný i jiný OS a nedejbože aby do něj uživateli umožnily nabootovat...

bobco

Re:Dual boot a funkcia "reštartovať do"
« Odpověď #3 kdy: 28. 04. 2012, 14:56:46 »
Ďakujem za navrhnuté riešenia. Tá aplikácia pre KDE by sa snáď dala nejak použiť, ale asi sa skúsim najprv pohrať s nastaveniami GRUB. Na pripojenie ext2 a ext3 používam Ext2IFS utilitku, ale tá ma trochu problém už pri ext3 pripájaní. Obávam sa, že to s ext4, na ktorom Ubuntu mám nainštalované, utilitka nerozchodí. Za skúšku to ale stojí. Keď sa mi to podarí, určite sa pochválim ;)

miko

Re:Dual boot a funkcia "reštartovať do"
« Odpověď #4 kdy: 28. 04. 2012, 15:31:45 »
grub-set-default