Prepäťové ochrany a ich garancia

Prepäťové ochrany a ich garancia
« kdy: 24. 04. 2012, 13:28:03 »
Zdravim, otazka mozno troska mimo misu, no mozno mi niekto bude vediet poradit. Chystam sa kupit si nejaku lepsiu prepetovu ochranu a u niektorych znaciek som videl "garanciu do XXXXXtisic € na poskodenie bleskom". Viete mi niekto povedat ako tieto garancie funguju? Pozeral som konkretne Phipils alebo Profigold. Ak ma niekto skusenosti ci uz s tymito alebo inými budem za kazdu odpoved vdacny.

Len pre informaciu by za tym mal bezat kamerovy server, TV, satelit.
« Poslední změna: 24. 04. 2012, 23:08:05 od Petr Krčmář »


Co jsem se bavil s elektrikářema tak takový ty přepěťovky v zásuvce jsou akorát tak dobrý proti "výkyvům" v zásuvce proti blesku je to bez šance. Tady bych měl počítat s více prvky v řádech desetitisíců. Je to nějakej pátek co jsme se tak bavili a třeba dnes už je to jinak

DK

mrkni na APC, nejlepsi, co sezenes

Sten

Funguje to jednoduše. Pokud nevydrží a propustí přepětí, tak nahlásíte škodnou událost a dostanete náhradu za připojené spotřebiče. Je to vlastně pojištění proti blesku, kdy pojistníkem je výrobce a pojištěný jste vy (a většinou to řeší nějaká externí pojišťovna). V praxi jsem to ale neměl možnost vyzkoušet, protože zatím nikdy neselhaly.

Btw. přímý zásah bleskem nezvládne nic, co pracuje na nízkém napětí (230 V), ale ten je naprosto výjimečný. Tyhle ochrany jsou hlavně proti bleskem indukovanému napětí. Doporučuji ale ty s pojištěním, ty levnější často nezvládnou ani to.

Sten

Aby to nevyznělo špatně: ty pojištěné jsou pojištěné i proti přímému zásahu bleskem (alespoň ty, které znám), takže vzniklou škodu vám stejně uhradí pojišťovna.


KapitánRUM

Dobrou přepěťovku umí vyrobit i jiné firmy než jen APC, ale APC je docela záruka.
Musím říct, že stejně důležitý (jako přepěťovka) je na ní připojený kolébkový vypínač.
S blesky mám řadu zkušeností.

A) Přímý zásah bleskem do hromosvodu roztrhal zdivo ve zdi, ale elektronika zůstala netknutá.
B) Nepřímý zásah bleskem do vedení 300metrů daleko spálil část domácích spotřebičů, zřejmě připojených k jedné fázi.
C) Přímý zásah bleskem do vedlejšího domu spálil modemy, rádia i televize, tedy vstupy připojené k anténám, ale počítač připojený do elektrické sítě to přežil.
D) Zásah bleskem do telefonních spojení (zde mám řadu zkušeností) spálí většinou cívku, rezistor nebo prorazí kondenzátory na vstupu, ale zařízení zůstává nepoškozené.
E) Do žádného domu, kam jsem pořídil přepěťovky, už za mého života blesk neudeřil.

Je mi jasne ze na priamy zasah treba velke zhasacie polia a niekedy nepomoze ani to :) Ide tu skor o tu "poistku" ci to niekto riesil v konecnom dosledku tak ci tak kupim tu s garanciou len som chcel vediet ci to niekto uz aj v praxi vyskusal, alebo to je len nejaky okak ako nalakat ludi a ked sa nieco stane tak sa budu vykrucat ze toto nieee to ste mali mat inak zapojene alebo nieco v tom zmysle. APC bola moja prva volba po ktorej som sa poohliadal, no tie co som nasiel v danom obchode tuto "garanciu" nemali.

X125


Sten

Když tam vidím ten satelit, tak mě ještě napadlo tohle: to pojištění se většinou vztahuje jenom na zařízení zapojená uvnitř budov a jenom na přepětí, které přijde z elektrické sítě, tj. pokud udeří blesk do satelitu a shoří všechno připojené na přepěťovce, kde je i settopbox, asi nic nedostanete.

Když tam vidím ten satelit, tak mě ještě napadlo tohle: to pojištění se většinou vztahuje jenom na zařízení zapojená uvnitř budov a jenom na přepětí, které přijde z elektrické sítě, tj. pokud udeří blesk do satelitu a shoří všechno připojené na přepěťovce, kde je i settopbox, asi nic nedostanete.

Toto je ta spravna odpoved :)  Takze satelit k tomu nepripajat :)
Ale tak nepredpokladam ze by to trafilo satelit, okolo 200m od domu mam vysoku skalu takze vacsinou to udiera tam.. skor mi ide o tie indukovane prudy, Tak mi odisiel router a par zdrojov.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Prepäťové ochrany a ich garancia nahrady skody na poskodenie bleskom
« Odpověď #10 kdy: 24. 04. 2012, 17:54:10 »
Já mám taky to štěstí, že blesk se vyhejbá. Zatim úplně.

Ale mám doma přepěťovky od APC a VŠE v nich zapojené je za nima, nevede jediný kabel z jediného zařízení, který by nešel přes přepěťovku. Mám tak připojenou i televizi k anténě (na APC přes koax.). Takže i kdyby to schytala anténa, tak bych měl být z obliga, nebo ne?

Dodatek: nejsem debil, i TV je uvnitř mého "bezpečného" pásma a to včetně všeho, co je k ní připojeno - tzn. PS3, switch, router a potažmo celé IT zázemí - vše je schováno za třemi přepěťovými zásuvkami, které jsou vždy u dané skupiny spotřebičů. Vše je za přepěťovkami, ale mezi zařízeními navzájem už přepěťovky nemám (hlavně LAN, ale přístroje na obou koncích v přepěťovce jsou). Je to tak správně, doufám...

Tommy

Re:Prepäťové ochrany a ich garancia nahrady skody na poskodenie bleskom
« Odpověď #11 kdy: 24. 04. 2012, 21:01:57 »
jak uz tu bylo receno... pokud si predstavujes prepetovou ochranu jak se lidove rika na prodluzce, muzes do mi instalovat hodne vysokou castku ale proti primemu i neprimemu uderu blesku ti bude uplne na prd, je potreba udelat celou elektroinstalaci stupnu 1,2,3 respektive 2,3 stupne pokud budova nema hromosvod, 3. stupen se dava pokud je mezi 2.stupnem a cilovym zarizenim vice jak 30m , dale plati pravidlo ze soucet delky zemniciho vodice mezi privodni svorkovnici jiticem, svodicem a zemnici svorkovnici nesmi presahnout 50cm... v tu chvili se muzeme bavit i o ochrane pred bleskem... vse ostatni je ochrana proti prepeti v siti

pavel

Re:Prepäťové ochrany a ich garancia
« Odpověď #12 kdy: 25. 04. 2012, 17:01:30 »
Pokud jde jen o ochranu proti přepětí (napěťovým špičkám) v síti, kup si prodlužku, do ní strč transil a máš hotovo...
Navíc, jestli se nepletu, ty prodlužky s přepěťovou ochranou používají pomalejší varistor.
Osobně to řeším tak, že mám krabičku s transilem a předřazenou pojistkou strčenou do zásuvky  :)
Pokud bych měl hodně peněz, samozřejmě budu investovat do ochrany 1. stupně, 2. stupně a 3. stupně - což vlastně znamená, že 1. stupeň "uřízne" to největší přepětí, 2. stupeň menší atd.
V mém případě mám "třetí stupeň" - buď to přepětí transil pohltí, nebo to nepřežije a půjde navždy do  zkratu, pojistka se spálí a hotovo.

Sten

Re:Prepäťové ochrany a ich garancia
« Odpověď #13 kdy: 25. 04. 2012, 20:14:48 »
Pokud jde jen o ochranu proti přepětí (napěťovým špičkám) v síti, kup si prodlužku, do ní strč transil a máš hotovo...
Navíc, jestli se nepletu, ty prodlužky s přepěťovou ochranou používají pomalejší varistor.
Osobně to řeším tak, že mám krabičku s transilem a předřazenou pojistkou strčenou do zásuvky  :)
Pokud bych měl hodně peněz, samozřejmě budu investovat do ochrany 1. stupně, 2. stupně a 3. stupně - což vlastně znamená, že 1. stupeň "uřízne" to největší přepětí, 2. stupeň menší atd.
V mém případě mám "třetí stupeň" - buď to přepětí transil pohltí, nebo to nepřežije a půjde navždy do  zkratu, pojistka se spálí a hotovo.

APC používá (alespoň u většiny výrobků) transily, nazývají je TVSS a dají se vyměňovat, když shoří. U ostatních výrobců nevím.

I.

Re:Prepäťové ochrany a ich garancia
« Odpověď #14 kdy: 02. 05. 2012, 10:18:26 »
Spíš pro zajímavost - v případě poškození ADSL modemu/pevné linky je prý dokonce nějaká garance náhrady škody od TO2 jakožto správce přístupové sítě. Máte s tím někdo zkušenost?