Hledání na Rootu řazené chronologicky

Hledání na Rootu řazené chronologicky
« kdy: 24. 04. 2012, 13:16:50 »
Byl by velký problém přidat k nastavení hledání další volbu "řadit výsledky chronologicky"?

Už jsem si toho všiml i na jiných webech, co se rozhodly upsat vševědoucímu (nebo radějí chtějícímu-všechno-vědět?) google a provozují tyto službu přes google hyper-super-vvytuněné hledání, že ty výsledky "sice jako jo", ale nikde neseřazené.
Což občas hodně vadí ...
« Poslední změna: 24. 04. 2012, 23:08:29 od Petr Krčmář »


Re:Hledání na Rootu řazené chronologicky
« Odpověď #1 kdy: 24. 04. 2012, 23:08:50 »
Používáme Google search. Netuším, jestli něco takového vůbec umí. Umí?

Re:Hledání na Rootu řazené chronologicky
« Odpověď #2 kdy: 25. 04. 2012, 09:14:32 »
Používáme Google search. Netuším, jestli něco takového vůbec umí. Umí?

Pokud je to otázka na mne, tak nevím.
Ale pokud neumí, jsem překvapený ...

Lol Phirae

Re:Hledání na Rootu řazené chronologicky
« Odpověď #3 kdy: 25. 04. 2012, 09:31:59 »
Pokud je to otázka na mne, tak nevím.
Ale pokud neumí, jsem překvapený ...

Vlevo dole klikni na

Show search tools - Any time - Past hour - Past 24 hours - Past week - Past month - Past year - Custom range...
Více nástrojů - Bez časového omezení - Za poslední hodinu - Posledních 24 hodin - Poslední týden - Poslední měsíc - Poslední rok - Vlastní časový úsek...

Ale řadit výsledky takhle určitě nebude, ani to teda nedává zrovna smysl, aby to dělal.

Re:Hledání na Rootu řazené chronologicky
« Odpověď #4 kdy: 25. 04. 2012, 09:50:48 »
Taky myslím, že se Google zaměřuje na relevanci a ne na čas napsání. V tom případě zní odpověď na původní otázku ne.


Re:Hledání na Rootu řazené chronologicky
« Odpověď #5 kdy: 25. 04. 2012, 11:03:15 »
...
Ale řadit výsledky takhle určitě nebude, ani to teda nedává zrovna smysl, aby to dělal.

Proč by to nemělo dávat smysl?
Prostě podle času zveřejnění (je mi jasné, že to nejde zjistit u všeho).
Rozhodně to (podle mne) dává smysl třeba u hledání ve vydaných článcích nějakých "novin" ...

Re:Hledání na Rootu řazené chronologicky
« Odpověď #6 kdy: 25. 04. 2012, 12:32:41 »
Což nemění nic na tom, že to zřejmě Google neumí. Nikdy jsem to alespoň neviděl.

Re:Hledání na Rootu řazené chronologicky
« Odpověď #7 kdy: 25. 04. 2012, 14:03:12 »
Což nemění nic na tom, že to zřejmě Google neumí. Nikdy jsem to alespoň neviděl.

Ale ano, já tu odpověď beru na vědomí a smířil jsem se s tím.
 :)

Tonda

  • *****
  • 635
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hledání na Rootu řazené chronologicky
« Odpověď #8 kdy: 25. 04. 2012, 15:57:04 »
Já možnost omezit časový úsek výsledků ve vyhledávání jak psal Lol Phirae zde nevidím. Mohl bych jít přímo na Google a hledat přes site:root.cz, pak ale zase nemohu omezit hledání jen na články. Na zpravodajských webech mi ve vyhledávání řazení podle data často chybí, většinou mě zajímají aktuální informace nebo se snažím dohledat konkrétní článek o kterém si pamatuji kdy vyšel.

Google Custom Search by řazení podle data (podle libovolných vlastních metadat) měl umět https://developers.google.com/custom-search/docs/structured_search#sort_by_attribute

Re:Hledání na Rootu řazené chronologicky
« Odpověď #9 kdy: 29. 05. 2012, 11:11:50 »
Takže s tím, že to chronologicky nejde, jsem se smířil. Musel jsem.

Tak jsem ten hledač chtěl "podvést" a donutit k hledání jen v pro mne zajímavém období tím, že jsem jako další klíčové slovo přidal i rok, který mne zajímá.
Je mi to však prd platné, když ten dementní algoritmus i ke článkům třeba z roku 2009 z nějakého důvodu bere v úvahu i aktuální reklamy, které jsou zobrazovány v prohlížeči.

Např.:
Chtěl jsem vědět, zda se v roce 2012 (zkoušel jsem hledat od nejaktuálnějších) nenapsalo něco o programu keepass. Tak jsem zadal dvě klíčová slova: keepass 2012
A výsledek je tristní (první dvě nalezené věci):

Citace
Vlákno názorů k článku Softwarová sklizeň (19. 1. 2011) - Root.cz
19. leden 2011 ... tak oni některé keepass managery to výrazně zjednodušují... třeba ... Nominační fáze ankety Mobilní aplikace roku 2012 ve své polovině ...
www.root.cz/clanky/softwarova-sklizen-19-1-2011/.../vlakno/

Citace
Názory k článku Softwarová sklizeň (9. 9. 2009) - Root.cz
9. září 2009 ... Doporucuju se podivat na http://keepass.info/ (jehoz port KeePassX je), .... Nominační fáze ankety Mobilní aplikace roku 2012 ve své polovině ...
www.root.cz/clanky/softwarova-sklizen-9-9-2009/nazory/

 >:( >:( >:( >:(
To jsme to dopracovali ...


Má cenu se ptát, zda s tím nejde něco udělat?

Re:Hledání na Rootu řazené chronologicky
« Odpověď #10 kdy: 30. 05. 2012, 17:26:22 »
Dobrý den,

jak už psal Petr, stávající CSE v podobě, jaké je na Rootovi nasazené, nejde donutit k řazení podle data. Nicméně podle letmého zkoumání by to pravděpodobně mohlo umožňovat nové API. To bohužel není s původním zpětně kompatibilní, takže budeme muset důkladněji prozkoumat jeho používání a možnosti integrace do webu, ale pokud nenarazíme na nějaký zásadní problém, pak je šance, že by se tento problém dal vyřešit. Nemohu tak docela slíbit, že se tomu budeme moci věnovat hned, ale pokusíme se to příliš neodkládat.

Re:Hledání na Rootu řazené chronologicky
« Odpověď #11 kdy: 31. 05. 2012, 15:48:00 »
Dobrý den,

jak už psal Petr, stávající CSE v podobě, jaké je na Rootovi nasazené, nejde donutit k řazení podle data. Nicméně podle letmého zkoumání by to pravděpodobně mohlo umožňovat nové API. To bohužel není s původním zpětně kompatibilní, takže budeme muset důkladněji prozkoumat jeho používání a možnosti integrace do webu, ale pokud nenarazíme na nějaký zásadní problém, pak je šance, že by se tento problém dal vyřešit. Nemohu tak docela slíbit, že se tomu budeme moci věnovat hned, ale pokusíme se to příliš neodkládat.

Zřejmě jsem to nenapsal moc jasně.
Můj příspěvěk už nebyl o nemožnosti toho chronologického řazení, ale o tom, že se do "starých" relevantních textů zahrnují i aktuální reklamy/bannery/..., zobrazované na stránkách. A pak se to prostě nedá obejít zadáním letopočtu v klíčových slovech pro hledání.
A jestli by se s tímto nedalo něco udělat.

Re:Hledání na Rootu řazené chronologicky
« Odpověď #12 kdy: 31. 05. 2012, 16:33:00 »
To, na co odkazujete, není obsah reklamy, ale jednoho z boxíků v sidebaru. Google prostě indexuje celé stránky a pokud se na ní vyskytuje něco mimo z našeho pohledu hlavní obsah, je jenom na něm jak se s tím vypořádá a kterým textům přidá jakou relevanci. Prostě CSE je totéž, jako hledání přímo na Google.cz, jen s omezením na web nebo jeho části z hlediska struktury stránek. Proto je asi lepší použít pro vymezení výsledků nějaký systémový nástroj (např. to řazení podle chronologie) než přímo přidáním roku do hledané fráze.

Základní námitka k tomu může samozřejmě být, zda není lepší používat jiný nástroj pro vyhledávání. Prakticky ovšem byly různé námitky i proti staršímu vyhledávání, které bylo postavené na technologii Lucene, kterou lze myslím považovat za celkem dobrou, takže uspokojit všechny není snadné. Google má z principu obvykle dobrou relevanci, ale indexuje zvenčí bez znalosti sémantiky a to ho občas mate.

Re:Hledání na Rootu řazené chronologicky
« Odpověď #13 kdy: 31. 05. 2012, 16:38:50 »
nestacilo by tedy pouzivat semanticky web? Tj nejak googlu oznacit tohle ano,  tohle ne?

Re:Hledání na Rootu řazené chronologicky
« Odpověď #14 kdy: 31. 05. 2012, 16:43:22 »
Momentálně nevím o tom, že by Google něco takového podporoval. To samozřejmě neznamená, že tomu tak není - prokonzultujeme to s kolegy z Dobrého webu a uvidíme, jestli to má řešení.