Zkoušeli jste nový jazyk Fortress?

nm

Zkoušeli jste nový jazyk Fortress?
« kdy: 17. 04. 2012, 20:35:42 »
Slysel jsem, ze clovek, ktery vymyslel jazyk JAVA pry pracuje na novem programovacim jazyku. Zjistil jsem, ze onim programovacim jazykem je udajne "Fortress". Zbezne jsem se mrknul na Wikipedii, kde je o Fortressu neco napsano. Udajne by mel jazyk vychazet mimo jine z Fortranu a zahrnovat i paralelni programovani. Dokonce jsou prvni verze jazyka uz take ke stazeni.

A tak by mne zajimalo, jestli uz v tom nekdo zkousel delat a vubec jestli se kolem tohoto jazyka uz nekdo mota?
« Poslední změna: 18. 04. 2012, 10:20:28 od Petr Krčmář »


Re:Zkoušeli jste nový jazyk Fortress?
« Odpověď #1 kdy: 18. 04. 2012, 11:08:24 »
Na strance publikaci maji posledni publikaci z r. 2010: http://labs.oracle.com/projects/plrg/Publications/

Na strance projektu (http://java.net/projects/projectfortress) je skoro na vsech strankach Wiki jenom "We are in the process of moving material from our old Trac-based website."

Moc zive na me ten projekt teda nepusobi...

DarkKnight

Re:Zkoušeli jste nový jazyk Fortress?
« Odpověď #2 kdy: 18. 04. 2012, 13:25:48 »
navic G.L.Steele, ktery stoji za Fortressem nevymyslel javu... do Sunu vstoupil az po tom, co byla java vymyslena

plus to moc zivy programovaci jazyk neni

nm

Re:Zkoušeli jste nový jazyk Fortress?
« Odpověď #3 kdy: 18. 04. 2012, 19:22:51 »
Treba to Oracle zacal tak trochu tajit. Co myslite?

--------

Re: navic G.L.Steele, ktery stoji za Fortressem nevymyslel javu... do Sunu vstoupil az po tom, co byla java vymyslena

OK. Zda se teda, ze s tim ze, "ten kdo vymyslel Javu, vymysli Fortress", je asi nejak blud.

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkoušeli jste nový jazyk Fortress?
« Odpověď #4 kdy: 18. 04. 2012, 20:23:55 »
Spíš zaříznout než tajit, ale mohu se mýlit. Je to jen moje fabulace...


nm

Re:Zkoušeli jste nový jazyk Fortress?
« Odpověď #5 kdy: 19. 04. 2012, 09:57:34 »
Projekt je zivy. Dival jsem se na source code revision history a tam to vypada na zmeny v poslednim tydnu. I jsem si nektery rozkliknul a zmeny tam jsou (ruzny). Doufam ze se nepletu, kdyztak me nekdo opravte.

http://java.net/projects/projectfortress/sources/sources/history

takze na tom asi bez prestani pracujou, aniz by se nejak zabyvali davat to svetu vedet (treba na wiki apod.)

Inkvizitor

Re:Zkoušeli jste nový jazyk Fortress?
« Odpověď #6 kdy: 19. 04. 2012, 12:51:53 »
Docela by mě zajímalo, v čem to má (mít) výhodu třeba proti Scale nebo Clojure. Žádnou bombu na té Wiki stránce nevidím.

Viky

Re:Zkoušeli jste nový jazyk Fortress?
« Odpověď #7 kdy: 19. 04. 2012, 18:12:45 »
Docela by mě zajímalo, v čem to má (mít) výhodu třeba proti Scale nebo Clojure. Žádnou bombu na té Wiki stránce nevidím.

Asi že ty tebou zmiňované jazyky zrovna nejsou moc vhodné "for high-performance computation". Já v tom spíš nevidím žádnou bombu proti současnému Fortranu. A vůbec - dnes vymýšlet nějaké nové prgací jazyky je nošením dříví do lesa.

Chce někdo vysoce výkonný jazyk pro vědecko-technické výpočty? Je tu Fortran. Chce někdo jazyk orientovaný vyloženě matematicky? Je tu J. Chce někdo nízkoúrovňový jazyk? Je tu C. Chce někdo minimalistický jazyk pro malé systémy? Je tu Forth. Chce někdo platformově naprosto nezávislý objektově orientovaný jazyk? Je tu Smalltalk. Chce někdo naprosto universální a při tom jednoduchý vysokoúrovňový jazyk? Je tu Lisp. Chce někdo blbuvzdorný jazyk pro kritické systémy? Je tu Ada.

Smysluplnost všech ostatních jazyků je více (Java, C# atp.) či méně (Haskell, Obj-C atp.) diskutabilní.

Inkvizitor

Re:Zkoušeli jste nový jazyk Fortress?
« Odpověď #8 kdy: 19. 04. 2012, 18:54:32 »
Asi že ty tebou zmiňované jazyky zrovna nejsou moc vhodné "for high-performance computation". Já v tom spíš nevidím žádnou bombu proti současnému Fortranu. A vůbec - dnes vymýšlet nějaké nové prgací jazyky je nošením dříví do lesa.

U Scaly a Clojure ten smysl vidím v té míře, v jaké se vyplatí používat JVM platformu. Java je jazyk, který byl blbě vymyšlený od samého začátku (matematické operátory dostupné pouze pro základní numerické typy, jinde pseudořešení přes "add" apod., neparametrické kolekce atd.). Dřívím do lesa bych nazval vytváření dalších a dalších mírně vylepšených klonů Javy (aby se, ó hrůzo, nemuseli vývojáři pokud možno učit nic navíc).

Chce někdo vysoce výkonný jazyk pro vědecko-technické výpočty? Je tu Fortran. Chce někdo jazyk orientovaný vyloženě matematicky? Je tu J. Chce někdo nízkoúrovňový jazyk? Je tu C. Chce někdo minimalistický jazyk pro malé systémy? Je tu Forth. Chce někdo platformově naprosto nezávislý objektově orientovaný jazyk? Je tu Smalltalk. Chce někdo naprosto universální a při tom jednoduchý vysokoúrovňový jazyk? Je tu Lisp. Chce někdo blbuvzdorný jazyk pro kritické systémy? Je tu Ada.

Smysluplnost všech ostatních jazyků je více (Java, C# atp.) či méně (Haskell, Obj-C atp.) diskutabilní.

Chce někdo jazyk, který umí věci jako code hot swapping? Je tu Erlang. Chce někdo snadnou paralelizaci výpočtů a silný typový systém? Je tu Haskell. Chce někdo rychle kompilovatelný a relativně bezpečný jazyk s bohatou základní knihovnou? Je tu Go. O tom bychom se mohli bavit donekonečna. Já jsem rád, že vznikají nové a nové jazyky, ale ne každý podle mě má smysl a přináší něco hodnotného navíc.

Fakt bych ale rozlišoval mezi jazykem samotným a kombinací jazyka a běhového prostředí.

nm

Re:Zkoušeli jste nový jazyk Fortress?
« Odpověď #9 kdy: 20. 04. 2012, 19:52:32 »
Docela by mě zajímalo, v čem to má (mít) výhodu třeba proti Scale nebo Clojure. Žádnou bombu na té Wiki stránce nevidím.

To nevim, ani to tam neni videt. Mozna to ale zamysleji spis pro budouci hardware. Kdyz jsem se ptal svyho profesora na VS neco kolem toho, tak rikal, ze JAVA sice je stale jeste ziva a jeste dlouho bude, ale drive nebo pozdeji upadne jeji vyznam a bude nahrazena zrejme necim novy.

Ptal jsem se taky na budoucnost programovani a profesor MIMO JINE vidi budoucnost ve vyvoji technik, ktere dokazi zarucit 100%-ni funkcnost programu. Jde o matematicke zapisy a techniky, ktere by vyrazne, svymi vlastnostmi, pomohly ve sfere testovani aplikaci a programu vubec.

Fortress je pry blizsi matematickemu zapisu, nez podobe dnesnich programovacich jazyku. Takze predpokladam, ze bude obsahovat prave i prvky toho, co jsem zminil o odstavec vyse. Ono to ma taky nazev, ale uz si ho nepamatuju. Jsem si to nezapsal :(