Notebook nelze zapnout

Notebook nelze zapnout
« kdy: 12. 04. 2012, 22:29:46 »
Ahoj, mám pro vás jeden kuriozní dotaz - mám notebook asus X51L, kterému odešel display. O víkendu jsem jej tedy odmontoval i s výkem atd., z notebooku tedy zbyla jen základna. Od té doby jsem jej používal připojený k monitoru přes vga kabel. Byl jsem ale líný notebook rozebírat a odpojovat původní kabel od displaye a podsvícení, tak se mi prostě válely čouhajíce z šasi na stole, mě to nevadilo ani neomezovalo. Dneska jsem však notebook trochu posunul po stole a tím se pohly i kabílky, notebook se náhle vypl a nešel zapnout. Zkoušel jsem různě vytahovat baterii, běžet bez baterie, jen s bateríí, nechával jsem notebook i pár hodin "odpočnout"...., ale nic nepomohlo. Máte nějaký nápad jak ntb rozchodit? Jinak když se zapojí napájení a v ntb je baterie, tak se rozsvítí led nabíjení, ale jinak vůbec nereaguje. Dík za každý nápad.


pet

Re:Notebook nelze zapnout
« Odpověď #1 kdy: 13. 04. 2012, 09:21:48 »
Tipnul bych si, ze pri pohnuti kabliku doslo ke zkratu a notebook se nevypnul, ale napajeci jednotka odkracela do vecnych lovist. Druha moznost je, ze je tam stale jeste zkrat a v jeho dusledku napajeci jednotka zablokovana a notebook pujde zapnout az po jeho odstraneni.

KapitánRUM

Re:Notebook nelze zapnout
« Odpověď #2 kdy: 13. 04. 2012, 11:29:41 »
Souhlasím, to zní poměrně pravděpodobně.

Ještě bych zkusil vyndat baterii Cmosky: http://www.youtube.com/watch?v=iub-S-59Rew
Pokud někdy dojde ke zkratu, NB si to pamatuje a do resetu Cmosky bude trvat na svém, že se nezapne.
To je pojistka výrobce NB, výrobci NB je v zásadě jedno, že budete nějakou dobu bez počítáku, chrání se.
Pokud v NB nastal zkrat, tak aby se nespálilo něco dalšího, zafunguje ochrana.

- odpojit napájení adaptér
- vytáhnout baterku
- rozebrat a odpojit kabely od Displaye
- vytáhnout baterii, 1 hod nechat odpočinout a vrátit jí tam
- pokud se roztočí fučák, možná že NB prostě jen posílá data na "ten display, co už tam není" a musíš to znovu na klávesnici přepnout, asi nějaká FN klávesa spolu s třeba 5kou nebo 6kou, jsou tam ty dva monitory

To bys myslím mohl celkem snadno zkusit.

farbydo

Re:Notebook nelze zapnout
« Odpověď #3 kdy: 13. 04. 2012, 13:01:37 »
Kablíky jsem samozřejmě odpojil; notebook jsem nechal cca 2 hodiny bez adaptéru a baterie, ale nepomohlo to - už včera jsem to zkoušel, proto jsem sem napsal :) -nepomohlo to. Baterii CMOS jsem včera nenašel, notebook se ro¨zebíral dost těžko, zejména bez přístupu na internet. Dneska, nebo zítra zkusím sehnat nákres od Asusu a rozebrat znovu. Ale dík za rady

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Notebook nelze zapnout
« Odpověď #4 kdy: 13. 04. 2012, 13:39:44 »
Já bych to shrnul, měl jsi notebook, co fungoval bez LCD, teď nemáš ani to. Podle mne je zráta času to rozebírat. Statická elektřina, to je prevít. Nejjednoduší bude vymontovat disk, stáhnout z něj data a pořídit něco jiného. Jinak někdy CMOSka se dost špatně vyměňuje, protože v některých případech je přiletovaná natvrdo. Pravda, není to příliš častý jev.


Re:Notebook nelze zapnout
« Odpověď #5 kdy: 14. 04. 2012, 19:30:18 »
Tak jsem dneska notebook zase rozebral. obohacen zkušenostmi z jednoho videa na youtube, kde byla baterka biosu umístěna pod WiFi kartou v miniPCI. Opravdu, byla tam baterka a dokonce se dala s trochou trpělivosti vyndat a dokonce i vrátit. Po následném zapojení se ntb zapnul, zapípal "tdd", ale neroztočil se ventilátor  ??? , na monitor notebook neposílal žádný signál a po vypnutí už nešel zapnout, tedy do opětovného odpojení a připojení baterky. Stalo se někdy někomu něco podobného?

KapitánRUM

Re:Notebook nelze zapnout
« Odpověď #6 kdy: 14. 04. 2012, 19:47:03 »
Proto jsem ti to radil, abys to udělal.
Zdá se, že je tam stále zkrat.
Vyndáním baterie se vymaže poslední state a systém se nechá zapnout.
Nicméně, pokud se nerozjel, asi tam je pořád zkrat.

Což může mít různé důvody.
A) něco vyhořelo a je zkratovaného něco na desce
B) neodstranil si ty kabely a je tam stále zkrat
C) něco jiného, je tu určitě hromada dalších důvodů

Podle toho, jak zapípá, bys mohl zjistit, co se mu nelíbí.

Z notebooku lze zpeněžit:
- pevný disk
- wifi/bt a další karty
- klávesnice
- víko displaye, pokud má dobré panty
- něco můžeš dostat za mechaniku a možná i chladič, pokud jsou v dobrém stavu
- možná paměť a cpu

Pokud ti nikdo neporadí nic jiného, myslím, že jsi skončil.

Ještě můžeš strčit desku do trouby a zkusit jí zapéct, máš tak 5% šanci, že to pomůže.
Obvykle je 20 až 30%, ale v tomhle případě je možná i těch 5% dost velký optimismus.

Re:Notebook nelze zapnout
« Odpověď #7 kdy: 14. 04. 2012, 20:55:31 »
Ještě jsem se kouknul na error kódy ami biosů (je v ntb) a mé zapípání znamená chybu na ramkách. Zkusím někde sehnat (půjčit od kamaráda) a otestovat.