Procesy v shellu

Procesy v shellu
« kdy: 22. 04. 2010, 19:06:38 »
zdravím, nevěděl by někdo jak na to prosím? Tohle je poslední úloha, kterou musím odevzdat, abych měl zápočet, ale nevím vůbec jak na to. Tak Vás žádám o pomoc. Děkuji moc předem!

Navrhněte skript, který zašle signál SIGTERM všem procesům, které jsou ve stejném stromu dědičnosti se zadaným PID, počínaje potomky vyvolání procesu dtterm. Pokud nebude ve stromě dtterm nebo PID nebude existovat, ohlásí chybu. Pokud se dtterm objeví ve více větvích podstromu se zadaným PID, zašlete signál potomkům dtterm ve všech větvích.


Boss3456

Re: Procesy v shellu
« Odpověď #1 kdy: 23. 04. 2010, 09:11:09 »
Tak zaslání SIGTERM by mělo jít přes: kill -15 PID
a vypsání stromu procesu: ptree PID

a nějak přes awk by to mělo všechno jít, ale nějak nevím jak to dát dohromady. 

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Procesy v shellu
« Odpověď #2 kdy: 25. 04. 2010, 14:25:09 »
Mozna ti trochu helpne - resil jsem podobnou ulohu, zjistovat jmena a PID procesu. A to volitelne ( podle hodnoty SELECT_STRING. hodnota "\1" vypise PID a "\2" vypise jmeno processu), popripadne tytez informace omezenne jen na procesy urciteho jmena, nebo odpovidajici reg. vyrazu ( pak promenna GREP_STRING musi obsahovat retezec ve tvaru "grep jmeno_procesu |", v vsech opacnych pripadech prazdny retezec "" ). Parametry se daji kombinovat ;-) Myslim, ze pokud si to trochu upravis mohlo by se ti to treba zhodit i pro tve ucely. :-)

ps -A -o pid -o comm | $GREP_STRING sed 's/[ ]*\([0-9]*\)[ ]\(.*)/$SELECT_STRING/g'


Boss3456

Re: Procesy v shellu
« Odpověď #3 kdy: 28. 04. 2010, 16:13:02 »
Děkuji Vám moc! Nakonec se to podařilo :-)

A teď řeším jenom tak pro procvičení na test následující úlohu:

Navrhněte skript, který bez použití awk nebo sed převede zadanou (parametrem) absolutní cestu na relativní od cesty uvedené v proměnné prostředí DIRBASE (vypíše na standardní výstup), pokud tato cesta začíná cestou DIRBASE, jinak vypíše cestu beze změny.

Našel jsem to někde na netu, ale absolutně netuším, kde začít.....pomohl byste mi někdo?

Ondra

Re: Procesy v shellu
« Odpověď #4 kdy: 29. 04. 2010, 10:45:41 »
vyuzij ex, je to radko vi(cko), tedy substituce atd bez problemu :)