Má smysl dávat Linux do firmy?

Jenda

Re: Má smysl dávat Linux do firmy?
« Odpověď #15 kdy: 22. 04. 2010, 22:12:47 »


karlos

Re: Má smysl dávat Linux do firmy?
« Odpověď #16 kdy: 22. 04. 2010, 22:19:29 »
s tou HW narocnosti to neni tak tragicky u W7 (vista byla tragedie, to kazdopadne). ja nezaslapavam linux do zeme jako nepouzitelny, opensource obecne fandim a pouzivam ho tam kde to je pro me prinos, ale jak jsem psal hned na zacatku: podivejte se na to pragmaticky (a je jedno jak to dopadne). sef firmy proste nemuze linux brat jako nabozenstvi, ten si musi dokazat proti sobe postavit + a - a to porovnat.
Viry to jsou jen takova vymluva, ve firme jsem za 3 roky zadny nepotkal(cca 20 stanic a notebooku) - lidi maji v praci pracovat a ne cumet na pecko. pokud maji lidi cas delat neco jinyho nez praci tak je to chyba jejich sefa ze jim neda dostatek prace.

PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Má smysl dávat Linux do firmy?
« Odpověď #17 kdy: 22. 04. 2010, 22:36:48 »
Vo firme kde pracujem spravujeme aktualne 3 vyse 110 serverov... Vsetky su GNU/Linux (Debian a Buntu server)... Okrem toho ma vyse polovica (cize asi 25) ludi na svojich PC/Notebookoch GNU/Linux... Medzi nimi aj project managery ktori nie su uplne tehnicky zdatni...

Pri akychkolvek problemoch s Linuxami si ludia idu povacsinou zanami... Cize mame prehlad. Ledva si spominam ze naposledy sa niekomu nedarilo nahodit sietovu tlaciaren... Davno. Proste vsetko je bezproblemove.

Vyssi management pouziva MS Windows... Vacsinou W7 a Vista... Okrem toho mamae 6 vnutro firemnych serverov spravovanych 2 adminmi ktory sa tiez maju starat aj o tych zvysnych 25 windows zamestnancov...

Furt maju problemy... Stale sa nieco kazi, stale nieco nejde... Stale su problemy. A teraz sa vyssi management rozhodol ze chcu prestupit z naseho vnutrofirmenheo mail servera pod nasou kontrolu na MS Exchange... Som zvedavy ako dlho im to vydrzi :)

Takze summary... Mi spravujeme neporovnatelne viac a produkcnych masin + rovnaky pocet end userov... A tiez netechnikov. Problemy nebyvaju. To sa o Windows svete povedat neda.

Radovan Vašíček

Re: Má smysl dávat Linux do firmy?
« Odpověď #18 kdy: 22. 04. 2010, 22:59:12 »
Nechci dělat reklamu firmě MRP, ale jejich účetnictví jsem v pohodě rozchodil v jedné malé firmě. Server - ubuntu + firebird a klienti ubuntu + wine. Jinak normálně firefox, thunderbird a open office.

dustin

Re: Má smysl dávat Linux do firmy?
« Odpověď #19 kdy: 22. 04. 2010, 23:26:15 »
Do rozjeté firmy nelze bez důkladného otestování klíčových používaných softwarů začít dávat linuxové desktopy. Lze dlouhodobě tlačit na  multiplatformní softy a protokoly (openoffice, smtp místo mailového využití exchange, voip, jabber, i ten skype je OK). Když se u určitých skupin uživatelů po nějaké době podaří vymítit čistě win-only řešení, lze u nich přejít na linux. Ale musíš mít k dispozici opravdu znalého linuxového admina, aby uměl řešit problémy, ke kterým vždy bude docházet. Pokud jej nemáš, vůbec bych o tom neuvažoval.

Něco málo lze provozovat pod wine, ale nedovedu si představit tak ve firmě provozovat např. win-only účetní software. Při prvním problému, kdy se bude muset zavolat dodavateli, tento dá od toho ruce pryč a vůbec se mu nebudu divit. Zrovna účetnictví není žádná sranda, přechod na jiný soft bývá dost drahý a komplikovaný. Existují multiplatformní účetnictví (jedno zde již bylo zmíněno, jsou i jiná), ale zase je to o delší době, než se k přechodu na ně firma dostane.

Pokud firma cíleně dlouhodobě neplánuje přechod a do nových procesů dobrovolně zanáší win-only softy, na nějaký přechod ve větším měřítku bych zapoměl.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Má smysl dávat Linux do firmy?
« Odpověď #20 kdy: 23. 04. 2010, 14:57:58 »
JardaP: http://www.microsoft.com/windows/multipoint/default.aspx - M$ už má všechno :-P

No, dobry, MS dohani vlak. Ale maj tam napsano, ze to teprve uvolni v prvni pulce roku, tedy predpokladam, ze to jeste v prodeji neni. Otazka je, kolik to bude stat, jak to bude licencovano. Predpokladam, ze tam bude licence za zidli a cert vi, jestli nebude stat, jak licence za Widle 7. Cili clovek by mohl usetrit leda tak za pocitace, ale za licence mozna ne. Krome toho se bude zase muset aspon pul roku pockat, az si MS tu prodejni betu trochu opatchuje, jak u Widli byva zvykem. A take me dost desi predstava, jak pad u jednoho uzivatele polozi i ostatni.

gilhad

Re: Má smysl dávat Linux do firmy?
« Odpověď #21 kdy: 24. 04. 2010, 16:41:00 »
Ja pouzivam Linux na vsechno, vcetne firemnich zalezitosti a ve dvou lidech spravujeme sit vice nez 300 linuxovych boxu (tedy - ja administruju, kolega meni HW, vyhorele zdroje a tak ... bezi to na nejlevnejsich komponentach, tak obcas neco odejde ... ja pri te udrzbe stiham jak vyvyjit dalsi system, tak spoustu soukromych zalezitosti, on zase dela bokem do propagace a zakaznicke podpory ... cili ani jeden se na tech linuxovych masinkach nepredrem).

Linux jsem dal na pocitac jak matce, tak pritelkyni, po kratke prevykaci kure uz nechteji nic lineho, protoze "to proste chodi" - a ja mam zase o dve starosti min - kdyz neco potrebuji, tak to nastavim a pak zase pul roku pokoj :)

Takze ano - svuj smysl to urcite mit muze, zalezi na to, co presne se v te firme dela a jaci tam jsou uzivatele a lidi - takhle po internetu tezko zhodnotit, to stejne nakonec bude na tobe a tvem odhadu :)

pixall

Re: Má smysl dávat Linux do firmy?
« Odpověď #22 kdy: 25. 04. 2010, 03:05:30 »
Linux sme na na desktop nasadili hned pri starte firmy (2003) a sme na tom dodnes, pocet stanic byva tak 5-10. Od zaciatku pouzivame terminalovy server (nejake rychlejsie pentium) a tenkych klientov cez XDMCP (stare pentia okolo 300mhz s 32-64MB ram). Vykonovo je to uplne dostacujuce. Administracia linux desktopu da niekedy zabrat (ked clovek nevie kde co hladat a ako to nastavit) ale v globale je to ovela stabilnejsie riesenie nez Windows. Linux terminal server sme za 7 rokov preinstalovavali jeden raz asi pred 3 rokmi a teraz sa na to chystame znova (uz nie su updaty na sucasnu verziu). Na uctovnictvo vyhradeny mame separatny windows terminalovy server, a este jeden windows terminal server je tu na ine windows aplikacie, testy, skusania, atd. Uctovcnitvo ma za tu istu dobu momentalne stvrtu instalaciu, ta posledna sa drzi uz dost dlho, nakolko sme windowsom uplne zakazali updatovanie, zafirewalovali, usekali userom prava, atd. Najviac pomohlo vypnut autoupdaty, inac do roka - roka a pol bol nutny reinstall. App server uz ani neviem ktoru instalaciu ma.

Aktualne uz vsetky nove stroje bezime virtualizovane vo VMware ESX serveri, su tam oba tie windowsy, a akurat sa tam instaluje novy linux (experimentalne OpenSUSE, dosial sme tu mali Kubuntu). Desktop planujeme v novej instalacii po sieti zdielat nie cez XDMCP, ale cez NXserver, ktory ma mat moznost odpojit si na tenkom klientovi session, nechat ju bezat na serveri, a potom sa k nej naspat prihlasit, tak ako je to bezne u Windows terminal servera. Tenke klienty planujeme menit zo starych pentii na embedded zariadenia, kvoli kompatibilite vyhrava Alix 3D3 (www.pcengines.ch), komplet klientske "PC" vyjde na necelych 100 EUR (2500 Kc) bez monitora, a ma to spotrebu okolo 5 watt, vsetky tieto tenke kilenty budeme napajat po ethernete z jednej spolocnej UPS... :) Tento koncept dava uzasne rychle rozsirovanie poctu stanic (ziadna instalacia, len kupit dalsieho tenkeho klienta do siete, bez akejkolvek instalacie alebo datoveho media pripojit do siete a je to).. Jediny zadrhel je takymto strojom chyba graficka akceleracia, takze video a flash seka, ale v kancelariach sa ma pracovat, nie pozerat video.

Co sa tyka pouzitelnosti Linux desktopu pre userov, kazdy to tu zvlada. Clovek si zvykne. Virusove infekcie ziadne, malware ziadny, aj vdaka tomu ze to nie je Windows, nikto si tu nic neinstaluje mimo toho co je urcene na pracu a predinstalovane. Tym ze spravujeme jeden terminal server, namiesto jednotlivych workstationov, cela administracia je vyrazne jednoduchsia. Uspory na licenciach aj na hardwari su neskutocne, uspory na sprave tiez (po nainstalovani servera su to radovo jednotky hodin za rok, na tom totiz nie je co spravovat). Vzdy za tie roky sme mohli prejst na Windows, nikdy sme to nespravili. Obcas sa kvoli niektorym veciam treba rdesktopnut na windows, to je fakt, ale celkovo je s Linux terminal serverom ovela menej starosti ako s niekolkymi windowsovymi stanicami.

Re: Má smysl dávat Linux do firmy?
« Odpověď #23 kdy: 25. 04. 2010, 09:37:27 »
…a ma to spotrebu okolo 5 watt, vsetky tieto tenke kilenty budeme napajat po ethernete z jednej spolocnej UPS... :)
Jaký má smysl napájet tenké klienty po ethernetu z UPS, zvláště když hodláte nasadit NX, který dokáže udržet session i při odpojení klienta? Monitor uživateli stejně zhasne, takže pracovat tak jako tak nemůže.

Jelen

Re: Má smysl dávat Linux do firmy?
« Odpověď #24 kdy: 26. 04. 2010, 10:24:20 »
VB makra pod OO, no, s tim ma zkušenost v calcu a makra šly, muselo se něco malilinko upravit, ale rozchodit to de (u složitech věcí, který šahaj přes ADO do databáze ap. bych se bál, u formuláříků, by se muselo polaborovat. Ale nadefinovaný fce sou použitelný (tu a tam se něco menuje trochu jinak, ale syntax je prakticky totožnej). No, zase na druhou stranu, U Oo se daj psát makra v pajtnu, takže ve výsledku se na tom vydělá.

remet

Re: Má smysl dávat Linux do firmy?
« Odpověď #25 kdy: 26. 04. 2010, 10:52:19 »
Tezko soudit. V me firme to smysl nema. Navic z ekonomickeho pohledu pokud by nejaky linux nejakou korunu precijen usetril (jako ze ji usetri klidne i jiny un*x), tak to jsou v ramci firmy drobne, ktere nema smysl resit. Co to je 3000Kc jednorazove za Windows? Tohle mozna resi student, ale nemuze to resit firma. Takova investice se musi firme zaplatit nejdele za 1 tyden, kdyz ne za nekolik hodin. Resil bych to z pohledu pouzitelnosti a toho k cemu dane pocitace maji byt pouzivany a dle toho se rozhnout jaky OS je pro dane urceni vhodny.

Fantomas

Re: Má smysl dávat Linux do firmy?
« Odpověď #26 kdy: 26. 04. 2010, 12:56:34 »
Ano, windows jen 3000, k tomu samozrejme normalni uzivatel potrebuje antivir za 1500 a office za deset a jsme hned na 15000, coz uz je treba vic nez zelezo. Z pohledu firmy treba jako bosch to jsou ovsem nicotne castky. Dulezite je hledisko pouzitelnosti ted a s vyhledem nekolika let do budoucnosti.

next_ghost

Re: Má smysl dávat Linux do firmy?
« Odpověď #27 kdy: 27. 04. 2010, 13:38:47 »
podivejte se na to pragmaticky. windows bussiness oem je za 3200,- vc dph. uzivatele udelat jako usery a ne jako adminy a je po virech.

To neni tak uplne pravda. Zrovna nedavno se tu psalo, ze provozovanim Widli pod neprivilegovanym uctem se odstrani 2/3 bezpecnostnich rizik. Porad tedy zbyva 1/3, coz neni tak malo. A zadny antivirus neni na 100%. A pokud by se pouzivani neprivilegovanych uctu melo rozsirit jako mor, tvurci malware se urcite prizpusobi.

A taky se tím vyřadí z provozu 2/3 uživatelského software, protože ten *píp* co ho napsal ještě neobjevil adresář %USERPROFILE% a HKEY_CURRENT_USER větev registrů.

ja

Re: Má smysl dávat Linux do firmy?
« Odpověď #28 kdy: 28. 04. 2010, 10:34:00 »
Poviem to asi takto - jeden z nasich zakaznikov:
Sucastny stav - 263x PC s gentoo a k tomu (pochopitelne okrem inych) jeden teraz uz windows 7 (predtym windows vista) server (cca 2.000,- €) s unlimited thinkstuff xp/vs terminal server professional (cca 800,- €) a ZIADEN PROBLEM (a tym myslim absolutne ziaden, takze ani problem typu zavireny a neustale spomalujuci sa windows). Licencne a hardwarovo (cize potreba mat jeden server navyse) to vyslo na cca 3.000,- €. Tusis vobec, ze kolko by vysli licencie len na sprosty windows, keby bola cela firma na tejto platforme? Na okolo 23.000,- €. Takze len pri tej sprostej platforme bola uspora 20.000,- €. A to nehovorim o ďalšich nakladoch!

Takze linux vo firme zmysel jednoznacne ma, len to treba sakra dobre premysliet, aby si si potom nebil hlavu o stenu. Vo vasom priklade by som napriklad zacal jednym malym serverikom (hardwarovo tak za 350,- €) s windows 2008 terminal server (cca 200,- €). Cenovo ta to vyjde tak isto ako nakup 6 OEM licencii Windows 7 Home Premium. Takze teraz financna uspora prakticky ziadna, ale ak do buducnosti planujes rozsirovanie pocitacovej zakladne, tak uz budes len a len setrit.

jv

Re: Má smysl dávat Linux do firmy?
« Odpověď #29 kdy: 28. 04. 2010, 17:11:59 »
Pokial nechces centralizovanu a jednotnu spravu a kolaboraciu na vyssej urovni, tak sa linux jednoznacne oplati (ak su teda vysetrene vsetky negativa a ich riesenie).
V pripade, ze chces vsetky sluzby integrovat a previazat cez jednotny adresar (Active Directory) a naviac aplikovat lokalnu a globalnu politiku do pocitacov, treba porozmyslat nad eDirectory + ZemWorks alebo Microsoft Active Directory + Group Policy.
Z toho, co si uviedol, vsak skor pracuju klienti sami a kolaboracii je len na urovni zdielania dokumentov.