Linux na USB flash - live nebo instalace

Pavel

Linux na USB flash - live nebo instalace
« kdy: 18. 03. 2012, 21:41:31 »
Potřebuji Linux na flashce, konkrétně jsem si vybral Fedoru. Je pro časté používání lepší mít flashdisk jako live nebo na něm udělat ext, swap a linux klasicky nainstalovat? Potřebuji, abych mohl měnit instalovaný SW, ukládat dokumenty atd. Nevím, jaký je rozdíl mezi live a ostře nainstalovaným linuxem. Poradíte?


Pierun2

Re:Linux na USB flash - live nebo instalace
« Odpověď #1 kdy: 18. 03. 2012, 22:04:31 »
Já bych volil normální instalaci. Ona tě přeci jen ta live verze může v některých činnostech omezovat. Proč když už si máš s linuxem hrát jej nevyužít na plno  ;)

Re:Linux na USB flash - live nebo instalace
« Odpověď #2 kdy: 19. 03. 2012, 09:14:18 »
Tak určitě nainstalovat, zůstane Ti aspoň po restartu všechno nastavení, můžes si doinstalovat co potřebuješ, využít celou kapacitu, atd..
pak to stejně zformátuješ tak jako tak ;)

Sám jedu na notebooku momentálně přes flešku - odešel mi disk a čekám na zásilku z dealextreme.
Mám nainstalovaný ubuntu a běží to človeče docela svižně, teda dokud nepohnu tím vyviklaným USB portem :)

anonym

Re:Linux na USB flash - live nebo instalace
« Odpověď #3 kdy: 19. 03. 2012, 09:31:42 »
rozdil je obecne v tom ze live se po restartu vraci do puvodniho stavu

pokud si s tim trochu puhrajes tak se da udelat kombinace - system jako takovej je live, ale home je normalne na flashce a nezapomina

pokud ale chces doinstalovavat programy tak spis uplne normalni instalaci (krom swapu)

Brilantní modř

Re:Linux na USB flash - live nebo instalace
« Odpověď #4 kdy: 20. 03. 2012, 09:45:11 »
Pokud potřebuješ instalovat software a ukládat dokumenty, pak je nejlepší Fedoru 16 (?) klasicky nainstalovat, třeba i na flash disk.
Pokud ti stačí ukládat dokumenty, můžeš na flash disk dát live verzi Fedory a dokumenty apod. ukládat na jiný flash disk. Tento případ mám osobně vyzkoušený, v mém případě Fedora 16 Verne fungovala svižně, ale systém se po několika hodinách práce stal nepoužitelným, ale jako nouzovka to bylo dobrý.
Rozdíl mezi live verzí systému a ostrou verzí je v tom, že u live je na paměťovém médiu obraz systému, který se při každém startu načítá do pamětí a pro běh nevyžaduje kromě média na kterém je ten obraz žádné jiné úložiště (takže pokud běží z flashky nebo z cédéčka, nepřistupuje na pevný disk, který je v počítači).


kei.101

Re:Linux na USB flash - live nebo instalace
« Odpověď #5 kdy: 20. 03. 2012, 10:49:24 »
Taky je tu možnost nainstalovat si systém někam bokem (třeba do virtualboxu) a pak si z tohoto systému udělat svoji "live" distribuci na flashku. Pokud si proces přesunu systému na flashku automatizujete nějakým skriptem, pak není problém pravidelně aktualizovat/doinstalovávat programy a pak vždy skopírovat aktuální systém na flashku. A přitom můžete zároveň využít optimalizaci pro flash disk jako třeba read only root oddíl, /var v paměti a podobně. Dělám to takto s PC, která mají místo disku SD kartu. A na dokumenty stačí samostatný oddíl na flashce..

DeeJaySnoopy77

Re:Linux na USB flash - live nebo instalace
« Odpověď #6 kdy: 26. 08. 2012, 11:26:35 »
Ahojte najjednoduchsi sposob ako spravit Linux Usb Boot je cez soft Universal USB Installer tu je aj navod.               http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/

Re:Linux na USB flash - live nebo instalace
« Odpověď #7 kdy: 26. 08. 2012, 12:29:17 »
Přihlásil jsem se, rozepsal jsem tady obsáhlý návod, dal jsem 2x prohlédnout a OK, pak dám odeslat a "Numeric request keys are invalid.". Tak se nedivte, že jsem se na root.cz NASRAL - znova to psát nebudu :-[

Ve zkratce:
- instace ne, časem se zničí flash
- použí liveusb-creator volby "persistent storage" a --home-size-mb
- více na http://fedoraproject.org/wiki/How_to_create_and_use_Live_USB#Data_persistence