FreeBSD: slice a partition

Jozef

FreeBSD: slice a partition
« kdy: 16. 03. 2012, 12:36:53 »
Ahojte,

Mam nainstalovany FreeBSD 9.0 RELEASE a pri instalacii som pouzil automaticke rozdelenie disku.

cat /etc/fstab mi zobrazi nasledovne udaje :
Kód: [Vybrat]
# Device          MountPoint       FStype   Options   Dump   Pass#
/dev/ada0p2       /                ufs      rw          1         1
/dev/ada0p3       none             swap     sw          0         0

Nevidim tam mountpointy pre /usr  , /var, ktore pri automatickom rozdelovani boli urcite vypisane.

Moze mi niekto poradit, ako mozem :

- zobrazit informacie o mount pointoch + velkost, ktoru zaberaju na diskoch?

sysinstall mi nezobrazil ziadne udaje o particiach + mount pointoch.

Vdak za informacie.

Jozef
« Poslední změna: 19. 03. 2012, 10:04:48 od Petr Krčmář »


Lol Phirae

Re:FreeBSD : slice & partition
« Odpověď #1 kdy: 16. 03. 2012, 12:56:57 »
Na FreeBSD tady mám tedy pouze obstarožní verzi FreeNAS, ale příkazy mount a df -h mi teda normálně fungují  :-[

REMET

Re:FreeBSD : slice & partition
« Odpověď #2 kdy: 16. 03. 2012, 14:58:32 »
/var a /usr mate normalne soucasti /. Nemaji vlastni slice. Bude to fungovat, ale ja osobne bych si to rozdelil.

Duvod proc sysinstall nic nevidi, by mohl byt v tom, ze on neumi GPT.

Re:FreeBSD : slice & partition
« Odpověď #3 kdy: 16. 03. 2012, 16:52:02 »
/var a /usr mate normalne soucasti /. Nemaji vlastni slice. Bude to fungovat, ale ja osobne bych si to rozdelil.

Prijde mi divne, ze by to takhle instalator defaultne (ne)rozdelil. 9ku jsem instaloval jenom se zfs, takze defaultni rozdeleni jsem jeste nevidel. Muzete to nekdo potvrdit? Prijde mi to fakt divne...

Jozef

Re:FreeBSD : slice & partition
« Odpověď #4 kdy: 16. 03. 2012, 20:45:09 »
Ahoj,

preinstaloval som system, manualne som vytvoril particie podla odporucani handbooku a teraz je uz vsetko OK.
df -h mi zobrazuje spravne udaje o velkosti + obsadenosti
a v /etc/fstab su spravne udaje o mount pointoch.

Jozef


Re:FreeBSD : slice & partition
« Odpověď #5 kdy: 16. 03. 2012, 20:47:41 »
manualne som vytvoril particie podla odporucani handbooku

Takže instalátor fakt jako default vytvoří jenom jednu partition? To je teda úlet...

Jinak hodně štěstí a spokojenosti s FBSD, je to moc pěkný OS :)

Re:FreeBSD : slice & partition
« Odpověď #6 kdy: 16. 03. 2012, 21:10:26 »
V Freebsd 9 je defaultne jenom jedna slice a na ni 2 partiony ( / a swap). Je to nekde popsane, ze je to z duvodu ulehceni pro novacky, kteri pry nevedeli jak maj jednotlive part nastavit... Nevim co na tom nepochopily, kdyz je to napsane v handbooku.
Jinak neni problem si to udelat podle sveho v manulanim nastaveni nebo pozdeji namountovat dle potreby. 

Re:FreeBSD : slice & partition
« Odpověď #7 kdy: 16. 03. 2012, 21:14:45 »
Je to nekde popsane, ze je to z duvodu ulehceni pro novacky, kteri pry nevedeli jak maj jednotlive part nastavit...

No tak to je běs... Nováčci neví, jak to nastavit, tak jim jako default dáme tu nejhorší možnou variantu.

Jedna partition je imho děsivý linuxismus :((

Re:FreeBSD : slice & partition
« Odpověď #8 kdy: 16. 03. 2012, 21:38:31 »
Je to nekde popsane, ze je to z duvodu ulehceni pro novacky, kteri pry nevedeli jak maj jednotlive part nastavit...

No tak to je běs... Nováčci neví, jak to nastavit, tak jim jako default dáme tu nejhorší možnou variantu.

Jedna partition je imho děsivý linuxismus :((

Souhlasím, ale na druhou stranu to spíš vidím tak, že se udělá malá partition a pak po instalaci se dodělájí další FS a přidělaj se mountpointy... /usr /var /home  je to pořád o tom samém, ale v bleděmodrém. Jediné co mě vadí, že je to méně přehledné.

Re:FreeBSD : slice & partition
« Odpověď #9 kdy: 16. 03. 2012, 21:49:11 »
Souhlasím, ale na druhou stranu to spíš vidím tak, že se udělá malá partition a pak po instalaci se dodělájí další FS a přidělaj se mountpointy... /usr /var /home  je to pořád o tom samém, ale v bleděmodrém. Jediné co mě vadí, že je to méně přehledné.

No jenže jestli se tenhle default zavedl kvůli nováčkům, tak onen nováček si po instalaci nic manuálně neupraví a dostane nesmyslně linuxoidní systém "všechno prsknu do rootu" :( Ach jo, podle mě by se nemělo ustupovat nováčkům, ale spíš jim ukázat, jak věci dělat od začátku chytře... (ale to tady nevyřešíme, takže je celkem zbytečný nad tím tady mudrovat)

martin-ux

Re:FreeBSD : slice & partition
« Odpověď #10 kdy: 16. 03. 2012, 22:25:17 »
Ak ti ide o samotne mountpointy, tak tie si checknes aj klasicky pomocou mount(8).  Aj 'df -m' ti da prehlad, ako je co pomountovane.

Na novom instalatore FreeBSD sa musi este trosku popracovat; ale kedze si nepovedal aky mas velky disk, tak samotny / na vsetko este nemusi byt fiasko - hlavne ak sa jedna o nejaku workstation-u s mensim diskom (pripadne nejaka mensia virtualka).

Je vsak zaujimave, ze si to videl pri rozdeleni disku pred instalaciou.

Re:FreeBSD : slice & partition
« Odpověď #11 kdy: 16. 03. 2012, 22:32:41 »
samotny / na vsetko este nemusi byt fiasko - hlavne ak sa jedna o nejaku workstation-u s mensim diskom (pripadne nejaka mensia virtualka).

Podle mě je to přesně naopak - právě když je malý disk, který se snadno zaplní, se dostaví nečekané a nechtěné efekty.

Jozef

Re:FreeBSD : slice & partition
« Odpověď #12 kdy: 16. 03. 2012, 23:35:03 »
Ahoj,

mam to nainstalovane vo VirtualBoxe pod Win7, chcem sa zoznamit s FreeBSD, pretoze ten system sa mi fakt pozdava.
Vytvoril som dynamicky zvacsujuci sa disk 20GB.
Citam teraz podrobne handbook, kde je vsetko krasne vysvetlene.

jozef

martin-ux

Re:FreeBSD : slice & partition
« Odpověď #13 kdy: 17. 03. 2012, 00:19:02 »
@Jozef: jj, handbook je velmi dobry zaciatok .. taktiez knizky od m.w.lucasa (absolute freebsd) su dobrym sprievodcom. enjoy, neolutujes.