Změna RAM na cache

Tomáš

Změna RAM na cache
« kdy: 10. 03. 2012, 20:11:28 »
Ahoj chtěl bych se zeptat, zda by šla určitá část paměti použít jako vyrovnávací..třeba když mám 4GB RAM a málo kdy to potřebuji celých 4GB, tak abych třeba z 1GB udělal cache..
« Poslední změna: 11. 03. 2012, 16:29:09 od Petr Krčmář »


Kit

Re:Změna RAM na Cache
« Odpověď #1 kdy: 10. 03. 2012, 20:51:05 »
Ano, jde to a je to tak default. Jádro si samo určuje, jak velkou diskovou cache si vytvoří. Více viz příkaz "free".

Petr_Svetr

Re:Změna RAM na Cache
« Odpověď #2 kdy: 10. 03. 2012, 20:56:26 »
Zalezi, co si predstavujete pod pojmem cache - jestli vyrovnavaci pamet pro I/O operace, tak moderni Linuxy se takhle chovaji implicitne (vezmou celou pamet, nejen alokovanou aplikacemi/jadrem), u serverovych Windows jde zmenit pomer pameti vyuzivane jadrem a pameti vyuzivane aplikacemi, pricemz v registrech je potom jeste potreba doladit par detailu, aby se pamet dala nejak rozumne vyuzit.
Jestli ale myslite cache neco, co bude udrzovat aplikace v pameti i po implicitnim ukonceni uzivatelem (jako Android), tak to na Win nejde, na Linuxu nevim - ale tipuju, ze taky ne, protoze na desktopu to neni potreba.

Tomáš

Re:Změna RAM na Cache
« Odpověď #3 kdy: 10. 03. 2012, 21:15:41 »
jj myslím vyrovnávací pamět pro I/O operace(mám windows)

KapitánRUM

Re:Změna RAM na Cache
« Odpověď #4 kdy: 10. 03. 2012, 23:09:49 »
Tak s widlema to není taková sranda, existují buffery a různé programy na tunění registrů s tím umí dělat divy, ale ruční optimalizace .....no...možná vytvořit RAM-DISK a hodit tam swap, jenže jak ti dojde swap, budeš mít problémy, v Linuxu to je nativní.


Waseihou

Re:Změna RAM na cache
« Odpověď #5 kdy: 11. 03. 2012, 22:56:34 »
Já mám pod linuxem swap uložený v paměti ram, využívám compcache.

http://code.google.com/p/compcache/

Ze 4GB ram na čtyřjádře se mi povedlo vykouzlit další 1 GB. Ta sranda dokonce provádí kompresi, což v některých zvláštních případech může vést k zajímavým efektům. Jinak je to prý dost dobré pro případ že někdo provozuje více virtuálů a dojde pamět, to pak systém vydrží funkční o něco déle než by se dalo očekávat.

Waseihou

Re:Změna RAM na cache
« Odpověď #6 kdy: 11. 03. 2012, 23:22:48 »
To KapitánRUM:

Při procházení diskuzí jsem zaznamenal jsem že máš problém někam umístit nějaké stránky o hackingu. Tyto informace mě zajímají a proto navrhuji aby jsi mi je poslal na waseihou (zavinac) gmail.com, zkusím to někdy uložit do Freenetu až ho budu ještě podrobněji testovat v rámci svého osobního tažení za absolutní svobodu slova, takže tam se to snad ztratit nemusí.

Waseihou